Na internet z DOSu a s 386kou

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Ano, i to je možné! A stačí málo. Jeden z mých záchvatů šílenství a volný víkend.

Krok první: oživování starého železa

Řekněme, že máte hromádku netříděného šrotu a prázdný AT case. Sestavení funkčního počítače by tedy mělo být otázkou několika desítek minut. Ovšem chyba lávky. Pokud jste, stejně jako já, zapoměli na to peklo, které doprovází jakoukoliv úpravu starého PC, připravte se na pořádnou dávku nejrozličnějších errorů, warningů a pípání.

Zmlsaný a zpohodlnělý ze staveb moderních PC pustil jsem se s elánem do práce a začal jednotlivé díly soukat do patřičných pozic. Abych to upřesnil: nešlo o výměnu dílu v již sestaveném starém počítači. To je většinou docela prkotina, protože máte aspoň matné tušení, co odešlo. V tomto případě šlo o sestavení PC ze starých, zaprášených, ulepených (neptejte se, nevím od čeho) a jinak zadělaných dílů.

Hromádka netříděného šrotu

Základní deska s procesorem 386DX40MHz, 4x 4MB SIMM (a záložní 4x256kB, pro případné hledání chyb), 560MB pevný disk, grafická karta výrobce neznámého (ovšem s výstupem na EGA i VGA monitor!), 6x CD-ROM Mitsumi, 3.5" FDD, Sound Blaster, resp. Vibra 16, síťovka 3COM Ethernet Link III.

Prvním zásekem byl IDE řadič, ze kterého nějaký koumák vyšťoural všech cca 15 jumperů. Na manuál rovnou zapomeňte a obvyklý popis z druhé strany karty, jako na potvoru, také nikde. Takže půlhodinka náhodného nastavování a hle, disk i disketovka fungují!

Druhý zásek? Zlobivý disk. 560MB IDE zabírající na výšku dvě 3.5" pozice. Stařešina. Opět bez popisu a BIOS na základní desce pochopitelně ještě neumí autodetekci. Takže zapojení do nového PC, zjištění hodnot, přepsání hodnot do starého PC, přenos systému z diskety a hle, žhavíme! Resp. bootujeme. Jenže co to? Při pokusu o zápis systém hlásí rozličné chyby, nesmysly, na disku se objevují a mizí podivné adresáře. Po formátu a následném zapsání to samé. Formát vypadá v pořádku, ovšem chyby obtěžují dál. Řešení? Já vůl! Nechvalně známý 504MB limit se mi prostě vykouřil z hlavy. Pokud nevíte, o co jde: i když jak původní IDE (ATA) rozhraní, tak BIOS desky teoreticky podporují mnohem větší disky, jakousi nešťastnou kombinací jejich parametrů vzniká omezení na 1024 cylindres / 16 heads / 63 sectors. Což ve výsledku dává oněch 504MB. Pokud se pokusíte nastavit víc, dochází k démonickým chybám. Nu což, pár megabajtů jsem oželel, disk zkrouhnul na půl giga a vše je v nejlepším pořádku.

Třetí zásek? Jak rozumně přenášet data z moderního do starého PC? Je to větší problém, než se zdá! Sériový či paralelní kabel? Na moderním PC nemáte patřičné porty. Disketová mechanika? Na moderním PC nemáte potřebný řadič. Síťová karta? Nejdřív do starého PC potřebujete nějak dostat patřičný software. Uff. Naštěstí jsem z hromádky vyhrabal boot disketu s podporu CD mechaniky. 6x CD-ROM Mitsumi se ukázal jako bezchybně funkční, schopný přečíst jakékoliv pálené CD. Ale další problém. Nesnesl se na jednom kabelu s pevným diskem. Což je v případě IDE řadiče trošku problém. Další půlhodinka žonglování s jumpery a omylem zvolená kombinace "slave" - "slave" se nepochopitelně ukázala jako jediná funkční!

Dále už čekalo jen shánění ovladačů ke zvukové a síťové kartě, což se nečekaně ukázalo jako nejmenší bolest. Klaním se výrobci 3COM! Nečekal bych, že na webu bude mít DOSové drivery pro 15 let starou síťovou kartu. Creative je na tom hůře, ale ovladače na Vibru jsem nakonec také sehnal.

Ještě drobnost: u této základní deky je CMOS baterka i po 20 letech pořád v kondici! Současné baterky jsem viděl odcházet po dvou letech provozu...

A jdeme online!

Máme tedy funkční obstarožní PC, zbývá připojit se k internetu. Pokud zůstaneme u DOSu, máme dvě rozumné možnosti. Textový internetový prohlížeč LYNX, který jsem osobně nevyzkoušel, ale vím o něm. Další možnost je grafický prohlížeč Arachne. A to je teprve nářez!

Konfigurace Arachne je až ďábelsky snadná. Nejprve zvolíte rozlišení a počet barev, ve kterém budete Arachne provozovat. Další krok je volba připojení - dial-up nebo LAN. Pokud máte správně instalované ovladače pro síťovku, Arachne jí bez problémů najde, řekne si routeru o IP adresu a vy jste vpuštěni do nebezpečných vod internetu. Resp. v tomto případě jde o vody poměrně klidné a bezpečné. Zapomeňte na javascript a pokročilé CSS, jakožto i na další moderní featury. Arachne vám umí předložit toliko textový obsah doprovázený obrázky a tabulkami. Což ovšem v žádném případě není málo! Na facebook se sice nedostanete, ale své oblíbené blogy (www.high-voltage.cz) si přečtete bez problémů! Arachne dokonce obsahuje mailového klienta!

Další možnost je nainstalovat Windows 3.11, které se na 386DX40MHz s 16MB RAM hýbou opravdu svižně a vybrat si z nabídky pokročilejších prohlížečů. Menu se skládá z prohlížečů Internet Explorer ve verzích 3 až 5, Opera 3.62 a Netscape. Bohužel nevím, kde je chyba - i když zmíněné prohlížeče opravdu dle zkušeností uživatelů pod Win3.11 běží, mě se podařilo nainstalovat pouze Internet Explorer 3. A ten je jen o málo mocnější, než DOSovské Arachne.

A jedna perlička: Windows 3.11 neznají TCP/IP protokol, je nutné jeho podporu nejprve doinstalovat.

Původně jsem chtěl své téměř dvoudenní snažení završit facebook statusem znění "Nechci nikoho strašit, ale tento příspěvek je psán z 386ky", popř. článkem zde v podobném znění. Bohužel, ani jeden z prohlížečů se nepopral ni s facebookem, ni s administračním rozhraním WordPressu. Ovšem neklesám na mysli, ještě jsem neřekl poslední slovo! :)

P.S. A nakonec jsem si pustil několik oblíbených MODů v Cubic Playeru :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Na internet z DOSu a s 386kou"

 • pepax napsal:

  Tady by se popis toho radice nenasel? http://th99.too.it/
  Taky jsem si kdysi uzil s Arachne trochu legrace, musel jsem proniknout do taju konfigurace sitove karty pod DOSem. Predtim mi pojem „packet driver“ nic nerikal…. :-)

 • pepax napsal:

  Mimochodem, na eBay se daji jeste dnes koupit 16MB 30pin SIMMky (draze), ale jeste jsem nenasel PC srot, ve kterem by fungovaly, narozdil od archivnich Sound Blasteru, kde slapou v pohode.

 • @Pepax: Díky za odkaz, určitě se ještě bude hodit :) Jak jsem psal, naštěstí měl 3COM pro síťovku ovladače ke stažení, takže s konfigurací nebyl problém. Mít nějakou noname ISA síťovku, dost možná se s tim pekluju ještě teď :) K těm 16MB 30pin SIMMkám – v 386DX a 486kách s 30pin slotama by teoreticky šlapat měly ne? Pokud ovšem použitý operační systém zvládne 4x16MB. Pro W95 žádný problém? Asi to ale jen tak nevyzkoušim, kupovat je nebudu a pochybuju, že na takovou raritu někdy narazim :) Ad Blastery: Ta Vibra16 mě trochu překvapila. Vzpomínám si, že u SB klonu (ESS1868) jsem nepotřeboval pod DOSem žádný drivery – stačilo nastavit SET BLASTER a vše fungovalo. Vibra naproti tomu ovladače potřebovala…

 • tarq napsal:

  S tou zmlsaností z pohodového skládání dnešních PC máš úplnou pravdu, já jsem se podobně zapotil při skládání PC s Pentium II a to je o poznání novější kousek železa než s čím jsi zápasil ty… Virtuální klobou dolů.

 • @tarq: Před týdnem jsem oživoval K6-2/333MHz. Železo běželo poměrně bez problémů, ale než člověk postahuje a dohledá ovladače, tak uběhne v klidu několik hodin. Jak krásně jednoduché je to dnes :)

 • Leblos napsal:

  A kde jsou screenshoty? To by teprve byla pecka .)

 • @Leblos: máš recht, fotodokumentaci by to chtělo :) OK, jak bude chvilka, slibuju, že něco zpracuju! :)

 • TheBastard napsal:

  Mohol si skusit 486ku a WIN 95 :-) Tam by si ten facebook hadam rozbehal :-)

 • @TheBastard: Pavděpodobně jo, a můžu to někdy zkusit, válí se mi tu deska s CPU IBM Blue Lightning 486DX 50MHz :) Ostatně, Win95 na 386DX s 16MB RAM budou běhat taky bez problémů, šlo mě spíš o ten DOS.

 • Zababa napsal:

  Jsem rád, že nejsem sám. Taky jsem ve sklepě po předchozích nájemnících vyhrabal 386ku, a celýho mě to rozveselilo. Rozhodl jsem si ji nadupat až k prasknutí. Mám AMD 386 40 MHz, matematickej koprocesor Cyrix, 40 MHz, dokoupil jsem si 30pinovou RAMku (má teď 32 MB), a narval jsem tam 256 KB Cache, víc motherboard neutáhne. Přikoupil jsem Creative SoundBlaster 16 a kartu 3Com Ethernet. Ještě to není úplně hotový. Pokazila se mi disketovka, a musím sehnat funkční CD-ROMku. Ale všechno bude … (-:

 • pepax napsal:

  S tou kompatibilitou 30pinovych 16MB SIMMek si nejsem az tak jisty. Strcil jsem 2 do 386 notebooku Escom (pod dvirkami mel normalne 2 obycejne SIMM sloty, to jsem jeste nezazil :)) a nefungovaly v nem. Tak tam ted jsou 2x4MB, ne ze by to k necemu bylo….. :-DDD
  Chtel bych je spis soupnout do 386 nebo 486 Jamiconu, jenze tam jsou SIPPy a kdo se ma s takovou konverzi pajet, navic jeden ten modul me stal dve stovky, to je trosku skoda eventualne znicit. ;-) No a hlavne jsem je chtel do Soundblastera AWE32, jenze to bych nejdriv musel nejaky levne sehnat… zatim se nepodarilo. Mam tu jenom SB 32 se sloty a k tomu jsem se jeste nedostal.
  2Zababa: taky jsem nedavno naslapaval jedno stare PC, akorat z toho vysel trosku mutant, hehe. Deska s BX chipsetem, 768MB RAM, Celer 1.1GHz ve slotketu, Ati All-in-Wonder RAdeon 9700, Iomega BUZ (jeste na nem ale nevisi zadny SCSI disk :)), Creative Labs DXR3, Fast Movie Machine II (nebo Pro, ted nevim :)) s MPEG i MJPEG modulem, Sound Blaster 16, W98SE a asi jeste na neco jsem zapomnel. :))) Ve fronte mam jeste nejake K6-III na Acorp prkne, 486DX/25, na desce s VL-busem, kterou jsem kdysi zkousel pretaktovavat na 33MHz, XTcko Hyundai a kdovico jeste. :) A o ceskoslovenskem zazraku jmenem PP06 radsi pomlcim. :-D

 • Anonym napsal:

  k tomu facebooku …. po zkušenostech s windows 3.11 bych zkusil m.facebook.com

 • LubikCZ napsal:

  Ahojky, bezva počteníčko (nejen tento článek), taky disponuji „oldschool computery“ (mám i základní desku s 286kovým procesorem, ale už ji asi nezkřísím, od akumulátoru postupně oxiduje) a úplně jsi mě namlsal to taky zkusit. Ještě jedna maličkost, díky za tyhle stránky a až tenhle příspěvek dopíšu, tak si tu adresu uložím do záložek :-)

 • Neny napsal:

  Je to tak, Sledge umí psát přímo mistrovsky :-)

 • nut napsal:

  Chlapci, obdivuji Vás! Já se jednou za dva až tři roky snažím na svém PC zprovoznit Linux a vždycky na něčem vyhořím, týden se s tím trápím a nakonec se vrátím k Windows. Že bych se snažil rozchodit přes dvacet let starý počítač, na to nemám nervy.

 • nut napsal:

  Chtel jsem byt stylovy, tak jsem podruhe zapnul na 3ds Operu a pisi z ni.

  Toto je post z 3DS

  Sice mi to nezabralo odpoledne, uz se s tim trapim cca 15 minut. Takze jiste paralely tu jsou. UFF

 • Martin napsal:

  Super článek :)

 • Doomtrooper napsal:

  Pobavilo :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle