Tablet do dvou tisíc, část 1: popis, základní použitelnost

V nedávném článku ScummVM na tabletu jsem došel k závěru, že Nexus 7 je více než vhodným zařízením pro hraní klasických adventur. A v dodatku jsem uvedl, že bych rád vyzkoušel ScummVM i na některém z těch levných tabletů do dvou tisíc, kterými je zaplaveno aukro a e-shopy s elektronikou.

A je to tady. Po dlouhém váhání jsem se rozhodl vyhodit oknem bezmála dvacet stokorun a zakoupil jsem cosi s honosným označením POINT OF VIEW Mobii Tablet 7" ProTab 26. Na Alza.cz pořídíte tento tablet za dva tisíce, na aukru je k mání od šestnácti set.

Tablet do dvou tisíc, část 1: popis, základní použitelnost

Tomu rozjásanému displeji se zářivými barvami pochopitelně nevěřte. To se jen výrobce rozjel s Photoshopem. Skutečnost je MNOHEM horší!

Po stránce hardware jde doslova o pravzor laciných tabletů:

 • kapacitní 7" LCD s rozlišením 800x480 bodů a bídnými pozorovacími úhly
 • CPU Cortex A8 ARM 1GHz, 512 MB RAM
 • nejasná grafická karta - ač je všude uváděna Mali 400, AnTuTu benchmark a další aplikace detekují GC800
 • Android 4.x, zde konkrétně Android 4.1.1

Nejlevnější kusy s touto konfigurací se dají sehnat pod 1500Kč, výrazné rozdíly oproti dále popisovaném tabletu od Point of View nečekejte. Je to jednoduše všechno skoro ten samý čínský šmejd pod rozličnými názvy od rozličných pseudovýrobců.

Ano, přihodíte-li pár stokorun, pořídíte modely s 1GB RAM, lepším procesorem a kvalitnějším displejem s vyšším rozlišením, ale o to mi nešlo. Skutečně jsem chtěl po herní stránce otestovat tu nejnižší kategorii tabletů. A jak jsem dopadl? Inu, neslavně. Než ale přistoupíme ke hrám, pokusím se zhodnotit použitelnost pro běžné úlohy, jako je např. surfování po internetu.

POZOR: na aukru zde stále ještě sem tam nalézt staré tablety s rezistivními displeji, Androidem 2.x, 256MB RAM, o slabých CPU ani nemluvě. Zapomeňte, že existují!

Dílenské zpracování

Začneme pozitivně. Z tabletu je pochopitelně na první dotek cítit laciný plast, nicméně zařízení působí překvapivě robustně. Díly sice nelícují, jak by měly, ale aspoň jsou k sobě pevně sešroubovány a neobtěžují tak nepříjemným vrzáním. Není to tedy žádná hitparáda, ale u zařízení za dvojku jednoduše nelze čekat víc. Zadní strana tabletu má navíc jakýsi pokus o protiskluzový povrch, nejde o hladký plast, v rukou se díky tomu zařízení drží docela pohodlně.

Displej: sjíždění internetu, čtení textů

Tady prosím zpozorněte. Testy a recenze tabletů této cenové kategorie povětšinou autor uzavře smířlivými slovy o "základní použitelnosti". Čímž je myšleno, že si sice za pár stovek nekupujete iPad, ale na nějaké to čtení idnes, e-booků, facebooku a twitteru levné zařízení postačí. A tomu já, přátelé, říkám kardinální bulšit. Sedmipalcový displej s rozlišením 800x480 je na pohodlné používání androidího tabletu jednoduše příliš hrubý, a to i v landscape módu.

Kvůli rozličným vyhlazovacím funkcím vypadá text skoro vždy příšerně. Starý netbook EEE701 na tom byl s vypnutým clear-type o dost lépe, na tabletu bohužel vyhlazování písma nevypnete. Díky vyhlazování je při určité velikosti fontu černý text na bílém pozadí téměř nečitelný, zářným příkladem budiž oficiální Facebook aplikace. Zakoupený ProTab 26 je navíc osazen tak otřesným LCD, že při otočení na výšku a zobrazení jedné barvy se tato jeví jako plynulý přechod ze světlé do tmavé.

A perlička - fyzický rozměr LCD je 154x86mm, poměr stran je tedy 1,79:1. Fyzické rozlišení je 800x480, poměr stran při čtvercovém pixelu je tedy 1,67:1. Co to znamená? Jen to, že pixely použitého displeje nejsou čtvercové, ale obdélníkové. Tedy např. ikonka, která by měla vypadat jako čtverec, vypadá v landscape režimu jako obdélník s delší spodní hranou, a v režimu na výšku jako obdélník s kratší spodní hranou. Nehezké, rušivé, komické.

Na PCtuningu v testu konstatovali, že displej tabletu ProTab 26 má oproti konkurenci "opravdu něco do sebe a dočkáme se jasnějších barev a lepšího zobrazování i z úhlu" - pomyšlení, jaké hrůzy zobrazují ostatní laciné tablety, mě ještě léta bude budit ze spaní!

Přehrávání videa

Z Google Play jsem stáhl oblíbený BS Player a jal se testovat videa v rozličných formátech. Opět budu trochu pozitivnější - docela to jde. V landscape režimu se displej nechová tak otřesně a při sledování filmu spousta nedostatků jednoduše nevadí. Menší 720p ripy kolem 1GB zvládne tablet bez problémů, s přehrávání klasických DVD ripů, které jsou kvalitou pro rozlišení displeje tak akorát, tedy nebudete mít sebemenší problém. Provozování čehokoliv kvalitnějšího nemá pražádný smysl, tablet nedisponuje HDMI výstupem, na TV ho tedy beztak nepřipojíte.

Další postřehy, obsah balení

V balení kromě obligátní nabíječky a sluchátek naleznete také redukci z miniUSB na USB. Tu můžete použít např. na připojení myši či klávesnice a světe div se, funguje to. Obojí se vám skutečně může hodit, dotyková vrstva displeje si nepotrpí na přesnost a 100% odezvu, při nějaké delší činnosti tak může být připojení klasických periferií vítanou úlevou.

S dodanou nabíječkou se tablet nabíjí poměrně rychle, výdrž je někde kolem 5 hodin, což není tak zlé, jako by mohlo být. Při delším či ostřejším používání se tablet v části se širším rámem, tedy tam, kde většinou budete mít ruku, trochu zahřívá - naštěstí ne tolik, aby začal být úchop nepohodlný.

Přeinstalovány nejsou téměř žádné aplikace, naštěstí vše jde bez problémů nasosat z Google Play. Tlačítka jsou spolu s konektory bez jakéhokoliv ohledu na ergonomii nasekána na jedné straně přístoje, nabíjení probíhá přes miniUSB konektor. Tablet má, podobně jako ostatní levná konkurence (výrazný pohled směrem k Nexusu 7), slot na microSD karty. Pozor ale, až budete kartu vkládat - slot je udělaný tak nešťastně, že při troše nepozornosti a aplikaci větší síly se vám paměťovka snadno ztratí v útrobách!

Práce s tabletem není nijak extra svižná, hardware jednoduše nestíhá. To je mimochodem prokletí Androidu obecně - spousta uživatelů získá ze systému kvůli provozu na podměrečném hardware veskrze záporné dojmy. Google by měl podle mě zapracovat na nějakém certifikačním procesu a viditelně ho protlačovat. Máš zařízení s certifikací? Neměj strach, všechno poběží plynule. Máš zařízení bez certifikace? Smůla, hloupě si nakoupil, teď breč.

Chrome se při několika zobrazených tabech začíná nehezky kuckat, vinou nepřesného displeje je občas problém i překliknout na jinou záložku.

Závěr

Z toho všeho mi vychází, že pokud hledáte tablet na běžné použití a pohodlnou konzumaci textového i obrazového obsahu, nejnižší kategorii přístrojů byste se měli vyhýbat jako čert kříži. Minimální rozumné parametry přístroje by měly být dle mého názoru následující: rozlišení 1024x600 v případě 7" LCD, dual-core procesor, 1GB RAM. Na displej se zaměřte speciálně a před koupí si ho důkladně prohlédněte. Zobrazuje při otočení na výšku i na šířku barvy aspoň trochu jednolitě, nebo vypadají jako barevný přechod? Nemá vadné pixely? Jde černý text na bílém pozadí pohodlně přečíst?

Úložiště, konektivita, výbava - to vše je podružné. Pokud tablet nesplňuje výše uvedené základní parametry, ruce pryč. A nenechte se uchlácholit spokojenými uživateli - ne každý ochotně přizná, že koupil krám, další část lidí nemá tušení, jak by měl vlastně takový rozumný tablet vypadat. Netvrdím, že musí každý kupovat tablety od pěti tisíc výš, ale tabletové dno je pro běžné úkony jednoduše nevhodné.

V příštím díle: herní testy (především ScummVM a emulátory), benchmark a snad i nějaké ty fotografie :)

P.S. Zajímá-li vás téma a chcete se zeptat na nějakou konkrétní aplikaci, pište do komentářů. Mám v plánu zkusit Instagram, Tweetdeck apod.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Tablet do dvou tisíc, část 1: popis, základní použitelnost"

 • Lano napsal:

  Skvelej text, tesim se na pokracovani

 • Logout napsal:

  K videu – můj, dnes už skoro rok starý Ainol 7 Paladin – má hw akcelátor 1080p videa. Zkoušel jsem z SD karty 16GB blu-ray RIP a normálně to jelo. Samozřejmě na stejně shitovém displeji, jako má tento, takže výsledek k ničemu, ale jelo to – 30fps.

  A jako milovník velkých pixelů jsem v zásadě spokojen. Mobilní verze webů, e-booky, twitter, facebook – to vše jede stejně jako na nějakém 4″ mobilu, jen na to líp vidím :-)

 • StareHry napsal:

  Super článok, určite skús Heroes 2, ale ako hovoríš že tablet ma šitný displej, tak to bude peklo!

 • dobry den ja bch jsi ho chtela vzit takze stoji 1500 kc cet ju diš jo tak bych jsi ho vzala dekuju ferencová

 • dobry den ja bych jsi ho chtela obednat esi stoji 1500 cet tak jsi ho urcite vezmu dekuji ferencová :D

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

high-voltage.cz
high-voltage.cz

Retroherní a retrovýpočetní magazín high-voltage.cz vám denně přináší články a novinky ze světa starých her a starého hardware.

Podpořit

1 138 Kč měsíčně

Již přispělo 12 patronů

Pěkně prosím, podpořte svůj (doufám) oblíbený retroherní web drobnou částkou. Každá koruna se počítá a za každou korunu díky! :) Více zde »