Tablet do dvou tisíc, část 2: (retro) herní testy

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

14 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

V prvním díle testu tabletu do dvou tisíc jsem se byl na závěr nucen konstatovat, že na rozumné běžné používání se tato třída tabletů jednoduše nehodí. Mizerný displej a bídná odezva dělají i z prohlížení Facebooku a Twitteru utrpení. Tentokrát se na levný tablet od Point of View podíváme z herní stránky. Dopadne to lépe? Inu, uvidíme...

Nejprve ale stručně zkušenosti z několikatýdenního používání, které naštěstí nepřipadlo mě, ale drahé polovičce. Cituji: "krám posranej pomalej, zase je to zaseklý". Konec citátu :) Pokud to trochu rozvedu, tak po nainstalování nějaké té instant messaging aplikace, Twitter a Facebook klienta, a několika dalších drobností, je tablet v podstatě k nepoužití.

Internetový prohlížeč se plouží jak hlemýžď v posledním tažení, zobrazení úvodní (home) plochy trvá několik úmorných vteřin, odezva systému je doslova strašlivá a celé zařízení vyznívá spíše jako pomůcka na léčbu nízkého krevního tlaku. Navíc trpí rychlým samovolným vybíjením, večer plně nabitý tablet má k ránu polovinu kapacity v háji.

Tudy jednoduše ne, přátelé. Pojďme radši na ty hry...

levny-tablet-hry-03

AnTuTu Benchmark

Hned zkraje trocha nekompromisních čísel. Srovnání s N7 samozřejmě není 2x fér, ale nic jiného po ruce nemám. U testu GPU si nejsem moc jistý, jak moc výsledné skóre souvisí s rozlišením, takže jsem ho pro jistotu uvedl také.

.::. POINT OF VIEW
Mobii Tablet 7″ ProTab 26
Google Nexus 7 HTC Wildfire S
Total Score 3059 12473 3209
CPU 723 6193 365
GPU 1360 [480x764] 3674 [800x1205] 2337 [320x480]
RAM 546 1838 167
I/O 430 771 340

Angy Birds

Co jiného zkusit jako první, než Angry Birds. Naštvané ptáky jsem chvilku proháněl i na svém dýchavičném HTC Wildfire S, na tabletu s přeci jen o chlup vyšším výkonem a novějším systémem jsem nečekal problém.

Ale ouha - ani jedna z verzí Angry Birds, které jsou na Google Play dostupné, se na PoV Mobii Tablet 7″ ProTab 26 nespustí. Problikne černá obrazovka a konec. Jak se mi podařilo zjistit, starší verze Angry Birds na tabletu jely, ale nejpozději od Vánoc mají majitelé tohoto placatého zázraku smůlu.

GTA

Nové hry jsem nechtěl zkoušet vůbec, ale nakonec mi to nedalo a nainstaloval jsem GTA. Na Google Play hru samozřejmě nenajdete, zařízení není mezi podporovanými, ale já jsem si mohl vylovit APK z Nexusu (hru mám legálně zakoupenou, pro šťouraly ;). Výsledek je samozřejmě katastrofa, hra se spustí, ale framerate se pohybuje v řádu desetin snímků za vteřinu. Zapomeňte.

ScummVM

Konečně něco zajímavého. Do ScummVM jsem vkládal velké naděje a dobře jsem udělal. Adventury frčí podobně pohodlně, jako na Nexusu 7, viz starší článek. Jen ten pixelhunting je ještě o něco obtížnější, a to samozřejmě vinou nekvalitního displeje a nepřesné dotykové vrstvy. Přežít se to ale dá a většinu podporovaných adventur si zahrajete bez problému. Drahá testerka úspěšně odehrála Indiana Jones: Fate of Atlantis a teď se prokousává skrz Day of Tentacle. Obojí je zdá se bez větších záseků.

Důrazně doporučuji vypnout v nastavení ScummVM režim celé obrazovky. Jak jsem uváděl v prvním díle testu, displej tabletu nemá čtvercové pixely, při zobrazení na šířku je každý pixel rozpláclý. V kombinaci s širokoúhlým rozlišením pak adventury vytvářené pro 4:3 vypadají skutečně odporně. Ponechte zapnutou jen korekci poměru stran a smiřte se s černými pruhy po stranách. U normálního širokoúhlého displeje se čtvercovými pixely se deformovaná grafika přežít dá, tady ne.

levny-tablet-hry-04

Kromě klasik v rozlišení 320x240 jsem zkusil i nějaké novější adventury v 640x480, konrétně Curse of Monkey Island a Broken Sword 2. Obě hry se chovaly naprosto korektně, mohu tedy s čistým svědomím prohlásit, že jestli existuje disciplína, na kterou se levný tablet docela hodí, tak jsou to právě adventury pod ScummVM.

Pokud na nějaké potíže narazíte, tak budou vycházet z toho, že hrajete na tabletu, a ne z toho, že hrajete na levném tabletu.

Navíc je tu ještě malý bonus. Protože tablet umí pracovat s běžnou USB myší, můžete si, pokud na to budete mít dost prostoru, hraní udělat ještě pohodlnějším. Na Nexusu to podobně jednoduše nejde.

Emulátory: GENPlusDroid, SuperGNES, John NES

Překvapení! S frameskipem nastaveným na 1 jsem pod emulátorem konzole SEGA Mega Drive (GENPlusDroid) otestoval Streets of Rage 2 a Sonic the Hedgehog 2 a kupodivu je obojí plynule hratelné. Sem tam trochu zaškobrtne zvukový doprovod, ale nejde o nic strašlivého.

levny-tablet-hry-02

Pod SuperGNES (SNES) jsem krátce prosvištěl tituly Earthworm Jim, R-Type III, Super Mario All-Stars a Super Mario Kart. Vše v plné rychlosti, bez jakýchkoliv zádrhelů. Snad jen zvuk se mi v menu posledně jmenované hry trochu nezdál, ale dost možná mám jen uši šejdrem. No a nepřekvapí, že emulátor o generaci staršího přístroje NES běží také jako po másle.

Pokud vám nevadí ovládat konzolové hry místo gamepadem dotykovou vrstvou, pak vám laciný tablet docela dobře poslouží.

Dokonce tu opět máme malý bonus. Připojil jsem k tabletu starší USB gamepad Logitech Precision. Okamžitě jsem jím mohl ovládat systém a ani jeden z testovaných emulátorů nijak neprotestoval při uživatelském namapování tlačítek. Stačilo pár vteřin a já mohl prohánět Žížalu Jima tak, jak to jeho tvůrce zamýšlel. S gamepadem v ruce a úsměvem na tváři! :)

levny-tablet-hry-01

Zhodnocení

Takže co si z celého toho laborování odnést? Na moderní hry v případě laciného tabletu nesázejte. Tisíce titulů z nabídky Google Play samozřejmě spustíte, ale určitě nepůjde o zásadní "AAA" pecky. Pokud ale hledáte levné zařízení na hraní klasických adventur, tak ano, i za pár korun vás čekají stovky hodin klasické zábavy.

Trochu překvapivě platí to samé i v případě emulátorů 16 a 8 bitových konzolí. Vzhledem k možnosti snadno a rychle připojit USB gamepad je tablet od Point of View podle mého názoru na emulaci starších herních konzolí dokonce vhodnější, než Nexus 7. Jednoduše proto, že emulovat gamepad dotykovým ovládáním je blbost, v nejlepším případě nouzovka.

Finální verdikt tedy zní: na práci to není, na retro hraní ovšem ano!

Pokud chcete vyzkoušet něco, čemu jsem já prostor nedal, ozvěte se v komentářích :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Tablet do dvou tisíc, část 2: (retro) herní testy"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak BEHOLDPlacka / odznak BEHOLD 18 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle