Amiga 600: drobný upgrade a darování orgánů

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Měl jsem zase jednou utrácivou náladu (já prostě neušetřím ani korunu) a rozhodl jsem se drobně vylepšit svou už tak poměrně vyšperkovanou Amigu.

Před lety jsem jako naprostý základ koupil A603, rozšíření přidávající 1MB chipram a umožňující připojení Indivision ECS scandoubleru. Funguje to perfektně, ale má to drobnou vadu - s připojeným scandoublerem se vám do Amigy nevleze disketovka. Ne snad, že bych disketovku potřeboval, od toho mám WHDload a turbokartu s 32MB paměti, abych s pružnými disky nemusel žonglovat, ale bez mechaniky to prostě nějak není ono.

Navíc jsem pojal v plán oživit druhou Amigu, co mi tu léta zahálí ve skříni. Znáte to, výhodná koupě, které prostě nešlo odolat. Zabrousil jsem tedy na nějaké ty profláklé Amiga shopy a vyčmuchal A604n, nástupce staré A603. Coby lépe promyšlené rozšíření má A604n právě tu výhodu, že se do Amigy vtěsná i s disketovkou. Sice nemá RTC, ale to mi upřímně řečeno žíly netrhá. A navíc se dá RTC dokoupit ve formě rozšiřujícího modulu.

Takže hlavní Amiga 600 dostala zpět svou dávno ztracenou disketovku, díky čemuž je ten feel tak nějak úplný :)

2014-05-22 15.40.38

Druhá Amiga zase může dostat nezbytný 1MB chipram, v plánu mám i upgrade o CF kartu coby pevný disk. Uvidíme, co se mi s Kickstartem 37.000 podaří připojit. Otázka zní: co s ní, potvorou? Nemá smysl, abych tu škudlil Amigy dvě. Takže se ptám váženého čtenářstva:

Nemáte někdo o mou druhou Amigu 600 zájem?

Je to docela pěkný bílý kousek, plasty ovšem mají typickou vadu - ulámané zobáčky na zadní straně. Ničemu to samozřejmě nevadí, ale při neopatrném úchopu za horní část to může trochu překvapit :) Stroj má KS37.000 a onen 1MB chip, o kterém mluvím výše. Plus dodám CF kartu i s redukcí a nainstaluji holý systém. V této konfiguraci je Amiga zralá na poctivou old-school pařbu z disket. Teoreticky můžu přihodit i 2MB PCMCIA SRAM kartu, která se po zapojení chová jako další RAM. S tím už se dá díky WHDload spousta věcí zahrát přímo z disku (nabídky si važte, SRAM karty se blbě shání a dal jsem za ní tehdy dobrých 1500! :)) No a do výsledného koktejlu můžu přidat ještě pár disket a gamepad. Původní myš a nezbytná kabeláž jsou samozřejmostí.

Kdyby stroj někdo chtěl, tak se přihlašte v komentářích, jsem otevřen nabídkám. Vydělat na tom nechci, ale zadarmo to taky nedám ;)

A nyní mě omluvte, jdu si zahrát Street Rod, jak jsem zjistil, Amiga verze je mnohem lepší, než verze pro PC.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Amiga 600: drobný upgrade a darování orgánů"

 • maxx napsal:

  Ja bych ji bral, A600 v kolekci jeste nemam, co nejaka vymena?

  • Sledge (admin) napsal:

   To by šlo! Samozřejmě záleží na tom, co na výměnu máš ;) Mé preference jsou jasné: krabickovky pro DOS a hry / příslušenství pro Mega Drive. Ale nebráním se ničemu :)

   • maxx napsal:

    ok, jak prijedu vecer domu mrknu na ty krabicovky, neco tam urcite mam + volne mam 2x nintendo (n64 a nes) mozna cd32, ale nevim v jakem je stavu, mrknu na to a nebo ti muzu vyrobit dalsi textilni plakat :-))

    • Sledge (admin) napsal:

     Plakát asi ne, sice je super, ale ani ten první nevim, kam vyvěsit, nemám prostor (ale používám ho jako podklad na focení :) N64 a NES mám, ovšem CD32 ne! Ta ale cenou imho převyšuje i ten komplet se SRAM kartou, co nabízím výše.
     Ale úplně nejradši budu za ty DOSový krabickovky :)

 • adent napsal:

  Což o to, zájem bych měl a na výměnu můžu nabídnout, hmmm… Amigu 500 asi ne, starý poctivý osmibity (Oric, Acorn, Spectra, Sharpy, Atari a Commodore) asi taky nechceš… co takhle peníze? Mám jich několik, jsou i barevné (bohužel nikoli RGB, jen B a G), ale s tou nabídkou si tady zalezu do pořadníku a počkám, až jak se dohodnete s kolegou maxxem.

  • Sledge (admin) napsal:

   Píšu si tě do pořadníku podpultovek, uvidíme, čím mě maxx uplatí :) Zatím to vypadá na dohodu s ním, zaslané fotky DOSových krabicovek hovoří jasně.

   Btw. nějak při šmelení se starým hardwarem preferuji výměnu, vlastně moc nevím, proč. Asi si tím pojišťuju, že hardware putuje na dobré místo. A to mi připomíná, že tu mám stále jeden moc hezkej Sord m5, pro který nemám využití, a který by si zasloužil místo u někoho, kdo se o něj dobře postará… viz https://www.high-voltage.cz/2011/sord-m5-nema-nekdo-zajem/

   • adent napsal:

    To je ten problém, že já nemám moc co na výměnu. Specter je všude spousta, „herněji orientovaný osmibit“ nemám, unikáty (TI99, Oric, PMI) nedám a do konzolí nedělám… takže bych ti vlastně mohl nabídnout jen Atari ST s monitorem nebo A500. :( A to mám o toho Sorda eminentní zájem. Jen holt nemůžu doložit „dobrotu rukou“ jinak než tím, že o těch počítačích píšu a trošku je popularizuju. Co jsem tehdy měl, to už nemám, doplňovat sbírku jsem začal holt pozdě a zatím nemám co nabídnout. :(

 • Springy napsal:

  http://amigatimes.wz.cz/aca630.htm Amigoun zde docela vtipně vyřešil problém s vměstnáním IECS + A603 i disketovky do A600. Což, pokud na to přijde, bude asi řešit až nový majitel :).

  • Sledge (admin) napsal:

   Jj, o tomhle vím, je to pěkně udělané. Ostatně A604n to řeší podobně – scandoubler je také umístěný našikmo + patice je na vhodnějším místě.

   • Springy napsal:

    Každopádně A604n je podle mne pro změnu hůř navržený, než A604. Má tam navíc ten port na rozšíření o RTC modul ( zatímco A604 mělo baterku ) a ten mi bránil k úplnému zasunutí IECS, který pak nefungoval správně. Takže jsem se nakonec nevyhnul použití druhé patice (jako u A603). Zdá se že Jensovi nešly na odbyt RTC moduly pro A1200 turbokarty a tak je chtěl nacpat i A600kářům a tím A604 doje..l :).

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle