Amiga 600 – Jak začátečník bojuje!

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Je tomu téměř měsíc, co jsem si pořídil svou první Amigu. V tuto chvíli jsem o další tři tisíce chudší a o zážitky bohatší!

Pokud se snad ocitnete v podobné situaci, jako já, tzn. budete pokukovat po své první Amize, radím vám dobře: nejdříve studujte, poté kupujte a hlavně: pečlivě vybírejte! Rovnou se pokuste zakoupit stroj vybavený, ať nemusíte každou prkotinku dokupovat zvlášť.

Řeším přenos dat

Amiga má sice disketovku používající 3.5" DD diskety, ale bohužel v takovém formátu, že ho PC nepřečte. Přenos dat tedy musíte pořešit jinak. Nejsnadnější, ale bohužel zároveň nejpomalejší, je použití sériového laplinku a programu Amiga Explorer. Výhodou je, že na straně Amigy není potřeba nic. Nevýhoda je, že vaše moderní PC pravděpodobně nedisponuje sériovým portem. Nezbývá než povolat do služby nějakého stařešinu.

Instaluju pevný disk

Má Amiga byla vybavena nejstarším a nejhorším možným "švábem" (Kickstart 37.299). Ten si mimojiné neporadí s pevným diskem, což se dá (prý) ošetřit dodatečnou instalací ovladačů, ale na bootování z disku prostě zapomeňte. Ale mě se pochopitelně z diskety věčně bootovat nechtělo.

Takže první investice obnášela nového švába, který si s diskem poradí. Naštěstí je tu internetový obchod vesalia.de, který má tyhle broučky v nabídce. Pak už jen stačilo vyrvat šváb původní, ohnout mu nedopatřením pár nožiček (jsem šikula) a nacpat do patice šváb nový. A hle, Amiga 600 je připravena pojmout pevný disk.

S myšlenkou instalace klasického 2.5" pevného disku jsem se rozloučil hned. Laborování se starými PC ukazuje, že starým diskům se prostě nedá věřit a do budoucna bude lepší vše řešit pomocí redukce z IDE na CompactFlash.

Instalujeme disk - nezáživné, klidně přeskočte :)

Vyrábějí se jak 3.5", tak 2.5", pro Amigu je vhodná 2.5". Také je dobré se podívat, jaký IDE konektor redukce má. Buď stejný, jak normální pevný disk (male), tzn. k propojení je třeba použít kablík. Nebo má redukce IDE konektor stejný jako IDE kabel (female), tzn. jí nacpeme přímo na konektor na desce. Praktické a šikovné.

Může se vám, jako mě, stát, že si sice pořídíte redukci s druhým typem konektoru (female), ale i přes použití větší síly vám nejde na konektor na desce nacpat. Je to tím, že redukce má jeden z pinů zaslepený, na desce je samozřejmě pinů plný počet. Stačí propíchnout dirku špendlíkem a udělat tak pinu cestu. (Apoň já jsem to tak udělal a zatím všechno funguje ;)

Pak už stačí jen někde splašit Workbench Install disketu a spustit HDToolbox. Kdo kdy pracoval s fdiskem, zorientuje se poměrně rychle. Nezapomeňte vytvářené partition nastavit "bootable", ať pak další hodinu neřešíte, proč vám to hergot nebootuje! :) Poslední část je snadná jak facka - nainstalovat "operační systém" Workbench, což je mimochodem jednodušší, než instalace Windows.

Připojuju Amigu k monitoru

Další objednaná drobnost bylo rozšíření A603, které přidá Amize 1MB chipram a možnost pozdějšího rozšíření o scandoubler. Scandoubler je taková šikovná a kurevsky drahá věcička, díky které připojíte Amigu k normálnímu monitoru.

To jsem vám ještě neřekl? Připojení Amigy k monitoru je trochu problém. Amiga sice výstup na monitor má, ale na svůj speciální. Jenže kdo má dneska na stole místo na starou CRT krabici. Nehledě na peklo, které si při koukání do takového monitoru prožijí vaše oči. Dále tu máme kombinaci stará TV + anténní výstup, což si škrtněte hned. Tím se dostáváme ke kompozitnímu výstupu. Ten můžeme použít s moderní TV a světe div se, dá se na to koukat. Tedy pokud chcete jen hrát hry.

Řekněme, že na scandoubler prostě nejsou peníze. Alternativou je použití převodníku z kompozitního signálu na VGA. Taková krabička se dá pořídit za 500,- Kč, když máte štěstí. Podobně se chovají i externí TV tunery, např. ty od Averu. Kvalita nic moc, obraz je nestálý a vyblitý, ale pokud nejsou drobné, nic lepšího nevymyslíte.

Takže to máme:
1) chipram, 2) Kickstart, 3) composite -> VGA převodník, 4) CF IDE redukce, 5) CF karta.

A zkouším WHDload!

A dostáváme se k tomu podstatnému, hraní her! Drtivá většina her na Amigu byla dodávána ve formě bootovatelných disket bez možnosti instalace na disk. Pak přišlo pár chytrých hlav, které vymysleli vyfikundaci umožňující dostat hru z disket na disk a v této podobě jí hrát. WHDload. Problém je, že celá tahle legrace je trošku náročná na paměť, takže ani po rozšíření na 2MB chipram si toho na A600 moc nezahrajete. Standardně se totiž celá hra musí natáhnout do paměti. Jde to sice vypnout, ale to má za následek další roztodivné problémy. Aspoň mohu-li soudit z toho mála, co jsem zatím zkoušel.

Ale proč plakat, jednou jste si vybrali tuhle tak trochu "speciální" Amigu, tak teď bojujte! :) Pár her se mi podařilo rozjet, např. Lotus nebo Outrun běží. Co nejdříve zkusím další!

A co mě čeká dál?

K výše uvedeným problémům s pamětí mě čeká zoufalé shánění PCMCIA SRAM karty s kapacitou aspoň 2MB. Amiga jí totiž umí využít jako tzv. fastram. Scandoubler je zatím z říše snů. CF-PCMCIA redukce je už doma, stačí jen sehnat paměťovku a přenos dat z PC na Amigu bude nikoliv opruz, ale chuťovka.

Tak, tolik mé nově nabyté znalosti a moudrosti. Amigistům se za nepřesnosti omlouvám! ;) Ale už se do toho pomalu dostávám!

A toto je mé doupě:
staré hry, staré počítače, amiga

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Amiga 600 – Jak začátečník bojuje!"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle