LAN párty drhnoucí aneb prokletá PC!

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Nápad spáchat nějakou menší síťovačku jsme poprvé dostali tak před patnácti lety a řeknu vám, nebyla to tehdy po organizační stránce žádná legrace. 17" monitor a počítač v AT bedně něco váží a také zaberou poměrně dost místa. Vysvětlit rodičům nebohého organizátora, že takových počítačů se u nich doma sejde o víkendu šest, je úkol hodný trénovaného diplomata.

lan-party

O kolik elegantnější je to dnes, říkal jsem si, kdy stačí čapnout notebook, připojit se na místě k domácí wifi a pustit se do akce. Poslední víkendová LANka ovšem ukázala, jak rychle se bezchybný plán dokáže obrátit v temnou řiť, a že to amatérské síťování vlastně bylo kdysi o dost jednodušší.

Tam, kde se tehdy sešlo šest počítačů velmi podobných konfigurací vybavených v zásadě stejným operačním systémem (Win9x), je dnes šestero notebooků v rozličném stáří a stadiu rozkladu.

Od rozlámané ultrapřenosné Toshiby neschopné fungovat bez chladící podložky a vybavené smrtící kombinací Intel Core Duo + GMA 950 (!!), přes HPčko s procesorem od AMD, jemuž z chladicího otvoru šlehají plameny pekelné, až po hyper-ultra-tenoulinký Asus tak progresivního designu, že jej inženýři raději nevybavili standardním RJ45 konektorem, protože ten zjevně brání nerušenému plynutí energie čchi.

K tomu se přidává nesourodý koktejl operačních systémů, kdy na jedné straně nalezneme pravděpodobně nikdy neaktualizovaná XPčka, uprostřed Visty (na mém stroji, preferuji sebetrýzeň před harmonií) a na samém konci spektra Windows 8, protože i takoví lidé mezi námi bez dozoru běhají.

Na to všechno dohlíží bezdrátový router TP-LINK, který je sice vybavený třemi anténami, má ovšem problém udržet i spojení kabelem, jeho wifi část je i k ohřevu slepičích ovulací vhodnější, než k přenosu dat, a o spolehlivém proroutování wifi s drátovou sítí sice možná slyšel, ale odmítl tomu uvěřit.

A to jsme se ještě nedostali ke hrám samotným. Kdysi se hrál prostě Starcraft a hotovo, vyřešeno. Ale dneska - 100 lidí, 100 chutí, 100 průserů.

(Uznávám, pro potřeby LAN párty jsem z různých koutů internetu posháněl výhradně trochu podezřelé a ořezané portable verze převážně postarších her. Je to proto, aby pokud možno nikdo nemusel nic instalovat a aby hry běžely i na vyložených hrobech. Pracovně této sbírce zmrzačených klasik přezdívám COSMODISK. Na mojí obhajobu - drtivou většinu hraného mám i na originálních plackách.)

Ó jaké radosti číhají v útrobách mizerně naprogramovaných her a vnitřnostech Microsoftích systémů! NHL2002 se spustí na všem od XP po Win7, ale na Win8 padá na držku. Need for Speed Porsche pod Win8 běží, ovšem s polovinou textur a třetinou polygonů. Age of Empires 2 se pro jistotu s klidem zřítí kdekoliv a OpenRA se odmítne spustit na GMA950, protože wokenní ovladače pro tuhle grafiku psal líný dobytek.

V polovině případů nevidí ostatní hráči založenou hru, protože router / systém / wifi karta / špinavé trenýrky / whatever se zrovna událo v Bangladéši. A když už se to všechno nějakým kosmickým zázrakem spustí a aspoň pět minut bez poruch funguje, nastupuje lidský faktor.

 • "Ty vole di do hajzlu tenhle hnus já hrát nebudu."
 • "A co mám jako stavět? Sem to nikdy nehrál, ty vole dem hrát něco jinýho."
 • "Vůbec nevim ty vole, vůbec nevim, to je strašný tohle. Vůbec nevim."
 • "Tohle neznám, to ani nebudu spouštět."

Drž hubu a hraj ty píčo plesnivá!

To spíš přemluvíte medvěda žrát tofu, než šest hráčů k hraní jedné konkrétní hry. Jeden to nezná, druhýho to nebaví, třetímu se z toho dělá špatně a čtvrtej to kurva-prostě-ani-omylem hrát nebude, ani kdyby za odměnu obdržel víkend v pivních lázních se Scarlett Johansson coby masérkou.


Sečteno a podtrženo, byl to vynikající víkend plný zajímavých zážitků a nemůžu se dočkat, až si zahrajeme zase! ;)

Jen to chce vychytat nějaké ty mouchy. Následující seznam budiž takovým malým průvodcem pro malé LAN párty s hrstkou lidí.

 • Vykašlat se na wifi! Lepší bude koupit adekvátní drátový switch / router, posadit ho doprostřed místnosti a rozvést kabeláž. Neni to tak cool, vyžaduje to drobnou investici, ale funguje to.
 • Vyhnout se systému Windows 8 a domluvit se na aspoň rámcově podobných OS. Visty a sedmičky jsou zdá se trefou do černého.
 • Vyzkoušet hry předem, ať se pak na místě zbytečně nepereme se zbytečným laděním nespustitelných věcí.
 • Zajistit všem rozumné stroje, čímž je v tomto případě myšleno cokoliv s 2GHz procesorem, grafikou GMA X3100 a 1GB RAM.

No a kromě tipů technických z poslední akce vyplynulo i několik tipů řekněme osobnost rozvíjejících. Jakákoliv podobnost se skutečností je pochopitelně neúmyslná a čistě náhodná, kdo se v tom pozná má téma k zamyšlení! ;)

 • Hraj, i když hru neznáš. Ostatní hrát chtěj. A aspoň se to naučíš.
 • Nemusíš vždycky vyhrát, nemusíš být nejlepší. Páč jde o hovno.
 • Nenadávej furt na všechny a na všechno, ostatní jsou pak nasraný taky.
 • Neházej ohryzky do WC.

Takže zase příště, pánové! :)

Potrénujte!

Mimochodem, jedna ze zmíněných her, padavé Age of Empires 2, je zrovna ve své nové HD verzi v akci na Steamu. Devatenáct euro bych za Age of Empires 2 HD asi nedal, ale těch pět je tak akorát. Už jsem koupil :)

P.S. Značná část článku je samozřejmě napsána s humornou nadsázkou! Ne, že si to někde vezme osobně!

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"LAN párty drhnoucí aneb prokletá PC!"

 • Logout napsal:

  Tak tento článek hodnotím plným batohem bludišťáků. Hraní po LAN jsem se za život účastil tak málo, že bych to možná dodnes spočítal a papír a tužku bych nepotřeboval, ale větu „Vůbec nevim ty vole, vůbec nevim, to je strašný tohle. Vůbec nevim.“ si zcela jasně vybavuju už při pařbě prvního Warcraftu ve dvou po sériáku.

  • Sledge (admin) napsal:

   Taky nejsem vyloženě LAN veterán, do deseti akcí bych se určitě vešel. Ale poslední dobou to nějak začíná nabírat obrátky :)

   Snad se dotyčný neurazí, když upřesním, že onu větu zopakoval u Re-Volta (mód Battle-Tag) snad 10x :)

 • Leia napsal:

  Jooo LANky, to bylo něco :) Jen jsem žádnou hru neznala a naopak se ráda obohatila o zkušenost (byť mě trochu naštvalo, když jsem poprvé uviděla StarCraft, konečně přišla na to kde a jak se staví a v tomtéž okamžiku mi základnu zničili).
  A AoE2 mám a běží mi to jak na osmičkách (velký komp), tak na sedmičkách (noťas, ale ten byl teď přeměněn na pokusné stanoviště s ubuntu).
  My poslední dobou hrajeme jen po Steamu a dohady, co se bude hrát, co kdo nemá a proč tohle hrát nechce trvají i tam :D

  • Sledge (admin) napsal:

   AoE2 se pustí na všem, ale nepamatuju si, že bysme kdy nějakou partii dohráli, snad pokaždý to sletí :)

   • LubikCZ napsal:

    No, jestli to Leia má podobně jako já a vydrží u nějaké hry dlouhých 5 minut, pak je jasný, že to funguje na všech OS :D

    Jinak článek opět bezva, fakt mě pobavil, hlavně ta část psaná kurzívou ;)

    Já osobně jsem „LANpárty“, dá-li se to tak nazvat, zažil jen 2x, možná 3x s hrou Trackmania Nations ESWC a to pouze s bráchou, je tedy jasné, že to bylo jen na dvou PC. Jinak je (Trackmanií je vícero) hraju poměrně často a občas i velmi dlouze po netu, pak občas ještě GTA SA:MP, jenže tam jde o to mě co nejvíckrát zlikvidovat, alespoň mi to tak připadá, jen tam vlezu už jsem zmasakrován na sr*** rotačákem :D. Ale ne, většinou ne, ale občas se tam takový debil najde.

 • Sany napsal:

  Pekelná trojkombinace Diablo II LOD + Starcraft + Blood se kdysi postarala o mnoho probdělých večerů a nocí :) Kompy se s CRT monitory navozily vždy odpoledne a večer v pátek (v zimě klidně i na sáňkách, když nikdo neměl řidičák a borci chtěli taky pařit).. a pak nastalo zprovoznování koaxové sítě a různě popadaných / nebootujících kompů s W95 a 98. V sobotu se pak kolem oběda začalo pařit a jelo se až do nedělních ranních hodin. A když už pak hlava padala a krvavé oči už to přestávaly dávat, navařil se hrnec levný Jihlavanky a směs se rozlévala tak dlouho, dokud se přítomné osazenstvo zase nevzpamatovalo.
  Nezřídka i s ranním svítáním se to pak následně na chvíli vše rozešlo / bylo vyhozeno manželkou kamaráda… a po obědě se pak v ideálním případě jelo dál až do večera. Kua to byly ale časy :)

  • Sledge (admin) napsal:

   Starcraft se jede furt. Diablo 2 by se jelo taky, ale u něj vyvstává drobný problém – zkušení hráči už ani tak nehrajou, jako „power-levelí“, takže hráči nezkušení naprosto netuší, co se děje , a motají se po mapě jak vítr v bedně :) Navíc nováčci mají tendenci poměrně trefně poukazovat na to, jak je hra samotná primitivní – „Takže to jenom takhle běháš a klikáš jo? To je celý?“ – „No… vlastně jo.“

   • Sany napsal:

    V Diablu jsme toto pořešili „zážitkovým hraním“ – začalo se ideálně s novými postavami nebo s alespoň levelově podobnými, a jely se komplet celé mapy do jediné poslední příšerky a odkrytého rohu na mapě i v dungeonech. Tempo sice relativně pomalé, ale právě proto velmi na pohodu a chytal se i naprostý začátečník, kterého ty spousty pobitých příšer slušně vyexpily. Větší chvat pak vždy nastal, když vypadl nějaký zajímavý nejlépe unikátní předmět :) Na klasické mephruny a baalruny taky občas došlo, ale to už se museli sejít jen samotní D2 fanatici :)

    • Doomtrooper napsal:

     Presne takhle jsme to resili taky, Prozkoumat totalne celou mapu a vycistit kazdy level… Zbrane se necustomizovaly na postavu aby se mohli mezi hraci vymenovat. a byla to zabava… Pravda Pravda… byly to fajn casy.

 • Falcon napsal:

  Ale jo, pár akcí bylo – první byly tak dávno, že se tomu ještě ani „LAN párty“ neříkalo, bylo to síťování a Windows 95 byly jen alternativní operační systém k DOS 6.22 :) Většinou to byly dva kompy spojený sériovym (hry) a paralelním (data) kabelem, stěhování se provádělo po sídlišti pěšky a byla to fyzická zabíračka spojená se stresem, abych ten úžasnej 15″ skoroflat CRT co mi všichni závidí nepustil :)
  Ale o tom, co se bude hrát, se nediskutovalo; byly trendový hry a ty se prostě hrály! Red Alert, Duke Nukem 3D, Doom a Warcraft 2.
  Paradoxně tenkrát konfigurace a konektivita nebyly problém, HW minimum byla 386DX (ale to už jsme hudrovali, že nejde Red Alert), data se tahaly přes Norton Commander…

 • Virus_3000 napsal:

  Pár LANovek jsem absolvoval, některé přímo i dělal, takže vím, jaký to je. Nej bylo, když se nahlásilo 14 lidí, že půjde, rádi si zahrajou a v podstatě všichni souhlasí se seznamem her. Nakonec to dopadlo snad vždycky tak, že ze 14 nahlášených (krásné dva týmy po sedmi lidech do céódéčka) se ukázalo 8-9 lidí, z nich 3 měli nainstalováno a byli připraveni, dvěma se asi dvě hodiny po začátku ještě instalovaly wokenní aktualizace, čtyři museli instalovat minimálně jednu hru… a nakonec se stejně někdo naprdnul, že se mu ta a ta hra nelíbí a že by hrál jinou a tak. Takže CoD se hrálo tak 4v3, zbylí dva si hráli single jiných her, pak se domluvilo, že se bude pařit něco jiného, což taky chvíli fungovalo (asi tak 10-15 minut, z čehož samozřejmě minimálně 5 minut se ladila mapa a 5 minut načítala hra) a pak byl vlastně už večer a někdo musel domů, někdo za přítelkyní… ale jinak se mi LANky líbily, to ne že ne. Prdel se tam zažila, filmy (samo, že bez toho hnusného a odporného porna), hudba a tak vyměnily, pokecalo se (během instalací a pauziček na načtení levelu). Prostě to bylo fajn. :)

 • krank napsal:

  Naprosto přesná diagnóza každé narychlo zorganizované LAN party. Než se neco zahraje tak předchází splín, nasranost, pak následuje sladění lidí na jednu hru kterou snese každý a pak postupné usínání hráčů v sedě. Proto to chce přesné pravidla!!! Dopředu říct co se tam bude hrát a ať si to každý nainstaluje! Ale zase soukromé malé lanparty mají taky něco do sebe, protože když hra nefunguje tak se můžem vždycky luxusně ožrat!!!!

 • TheMrKocour napsal:

  Já pořádal lanku vždy na narozky. Hráli jsme HL1 na pentiich 3 zmé zbírky. Peklo bylo spuštěn to na Win7 a na Macu přes X11. A zajímaví bylo spouštět server, povedlo se to jediné na Macu a navíc v emulátoru.

 • pale napsal:

  Mezi bratranci a bratrem jsme nejčastěji hráli Worms Armagedon a Red Alert (později se daly sehnat patche, aby to na Win7 nějak jelo). Ve škole se snad při 10 lidech hrál Quake3 (někdy se přes školní síť připojovali i lidé z jiných tříd) a Trackmania. Skvělé to časy, teď to upadlo a všichni hrajou nějaký srance. Na rychlý, starý a skvělý hry jako zmíněnej Quake a TM lidi už nejsou.

 • microsonic napsal:

  Skvělý :) Díky!

 • Yo'Sarin napsal:

  Dungeon Keeper? Po síti?! My si na tom před cca třičtvrtě rokem šeredně vytloukli zuby (a na GTA I :-/). Jak se to povedlo rozjet?

  • Sledge (admin) napsal:

   Na DK bohužel nedošlo (z osazenstva ho znám snad jen já a to frflání bych nemohl poslouchat :)

   Ale v plánu bylo použití open-source enginu KeeperFX, který podporuje TCP/IP, viz třeba http://bit.ly/1eyKFer

   • Yo'Sarin napsal:

    Právě na KeeperoviFX jsme si je vytloukli… :-( Jinak za sebe můžu doporučit midnight club II (arkádový auta, který v multiplayeru umí třeba capture the flag a podobné… :) )

 • Mazar1234 napsal:

  Máte hrať CS-ko blbečkové, ideálna LAN-párty záležitosť… keď už teda ste schopní pozvať takých retardov čo Doom nehrajú.

  :-0

  EHM.

 • Harry napsal:

  Super reportáž ;)
  Přijde mi taktické předem akce určit technické a herní hranice, jinak je celý den o síťování a nehraní. Ale po bitvě je každý generál, že.

 • Pan Vigo ze servisu napsal:

  Ó děkuji, se slzou v oku jsem zavzpomínal na doby, kdy jsme tahali po městě sem a tam PC i s CRT monitory. V rukou. Najednou. I popruhy jsme si na to vyráběli. Občas i několikrát, když nás něčí rodiče vyhodili a táhli jsme s celou LANparty o dům dál. (Tady si představ, že ti z ničeho nic stojí u dveří sedm uhrovitých děcek schovaných za hromadou počítačů a chtějí do sklepa. A pizzu.)
  Zážitky s 10Mb hubem a spojováním kombinace Windows 3.x/95/DOS, navíc v situaci, kdy se ukáže, že jediný stroj na kterém běží herní server má jen BNC konektor, se nedají popsat (a bez pomoci psychopatologa ani vytěsnit).

  Nicméně kladně hodnotím, že sis po vzoru stachanovců vzal poučení z krizového vývoje a hodláš vytrvat. Dobře ty.
  Přidám jen pár postřehů zkušeného matadora:

  – Když párty, tak alespoň na dva dny v kuse. Jednak přijde jen ten, kdo si chce opravdu zahrát a za druhé se druhý den smažou rozdíly ve zkušenostech, bo jsou všichni ospalí, ožralí a přiotrávení starou pizzou.

  – Kde to hra umožňuje, používej dedikovaný server. Dnešní počítače to zvládnou i v režimu, že na jednom běží zároveň server i klient jednoho hráče, když se klientovi trochu lže.

  – Vezmi nějaký router (klidně ten TP link), vyresetuj ho, nech ho v default nastavení, jen nastav heslo pro WiFi a případně adresu do rozsahu 192.168.x.x (desítkový rozsah nemusí starší SW vždy pobrat). Klidně nech DHCP, jen si ověř jeho rozsah a když budeš dávat klientům pevné IP, tak je dej mimo něj. Nic dalšího nevymýšlej. Nepřipojuj to do internetu. Pak ti to pojede i po WiFi a problémy nebudou.

  – Windows 8 (třikrát fuj) jsou v síti zdaleka menší zlo, než Visty (třikrát … {je citoslovce zvracení „bluáech“?}). Pod těmi stupidními omalovánkami je schované síťové rozhraní stejné jako ve Win7. Visty mají sklon do sítě sdílet multimédia a naopak je v síti hledat, spojovat se přes Bonjour, být zabezpečené a otevřené zároveň a tak. Může se to projevit tak, že PC s Vistou běhá normálně, ale tři PC z pěti v síti začnou vypadávat, protože jejich síťovky odmítají debilní dotazy těch Vist. Ale každý hráč s zbytky sebeúcty má stejně XP nevo Win7, což jde sesíťovat bez problémů.

  – Situace, kdy jakákoli hra baví jen tři z pěti zúčastněných, není chyba, ale běžný provozní stav LANpárty v plném proudu. Se smiř. Ponorkovou nemoc doporučuji léčit prokládáním vážné pařby Bulánky a podobnými blbinami. Míval jsem na to takovou pěknou primitivní 2D akční řežbu, křížence Scorched Earth (kamera a mapa) a Quake arény (zbraně a rychlost), ale nevzpomenu si na jméno…

  – Zkus najít hru, kterou nehrál vůbec nikdo. Pak jsou všichni stejně zoufalí.

  • Sledge (admin) napsal:

   Děkuji za cenné postřehy, o všehoznalý a všehoschopný! :)

   Ad Win8 – tady ani nejde o to, že by systém dělal bordel v síti. Problém je ve hrách – spousta starších kusů se na W8 prostě nespustila / spustila blbě. Ano, možná za to mohly DirectX, možná ovladače grafiky, whatever, ale dva kompy s W8 se chovaly totožně.

   Ad switch – sehnal jsem na aukru takový solidní overkill, rackový 16 portový Edimax. Za padesátikorunu neber to :) Pokud to zvládne někde v serverovně cedit terabajty porna, musí to zvládnout i Starcraft (plus ty terabajty porna…).

   Ad Vista a síť – správa síťových služeb ve Vistách je dítko Satanovo, v tom by se nevyznal ani sexymozek mentata Paroubka. Ale po hodině konfigurace, kdy jsem všechno zakázal a zbytek povolil, se to většinou chová snesitelně…

   Ad ponorka – k tomu snad jen, že LANka přátelství rozhodně neutužuje, a to především proto, že po dvou dnech v jedné místnosti zjistíš, že tvoji kamarádi jsou vlastně nesnesitelný kreténi! :)) Ad pařba – Liero?

 • Pan Vigo ze servisu napsal:

  Hell yeah, Liero!

  Win8 jsou pokus M$ o přechod na Apple standard – tchýně ti na nich může ukázat fotky z lázní a můžeš si pustit film. Když nebude mít moc velký bitrate, nebo nedej bože titulky. Navíc je každá funkce sedm kliknutí daleko, ale zato na dotykovém displeji :-)
  Už jsem to řekl a řeknu to zas, kdo to s PC myslí vážně (ať už práci, hraní, nebo porno), má XP nebo W7.

  Jenom switch to neřeší. Připoj k němu libovolný router tak jak jsem to popsal. Pokud máš samotný switch a pevné IP, je to sice teoreticky nejrychlejší možné, ale počítače se do té sítě pak pořád dokola ptají „Kde je DNS server? Kdo dává DHCP? Viděl někdo bránu ven? Kolik je hodin? Goo? Gle?“ Když v té síti máš router v minimální konfiguraci, tak na ně zařve „Nic nebude, držte porty, kikoti!“ a je klid.

  Ad Vista – krásné shrnutí ovládání toho zprasku. Děkuji. Nicméně viz první bod.

  Na LAN nemáš kamarády, ale cíle…
  „War is not nice.“ Barbara Bush.

 • Doomtrooper napsal:

  Tak na tenhle zabavny clanek jsem narazil uplnou nahodou ted a trefne I po letech mi poripomnel nase LAN party kdy jsme se vypravovali na chalupu ke kamaradovi a parili az nam krvacely oci. Vlastne privni akce byly vyhradne pres lap link Serial port, Doom atd. Nekdy jsme se slezali v mistni klubovne a tam to bylo jeste brutalnejsi, coax site, pored jsme resili terminatory a kompatibilitu sitovek. Kdyz se to najednou vsechno videlo skoro by clovek zapel odu na radost. Pak se po nekolika hodinach nekdo odporoucel a nas token ring sel znovu do kopru. Jojo, krasny casy haha..
  ALE… ZROVNA PRACUJU NA JEDNOM DYI PROJEKTU CO SEM URCITE HODIM, BUDE VAS TO BAVIT :)

 • Srandista napsal:

  „OpenRA se odmítne spustit na GMA950, protože wokenní ovladače pro tuhle grafiku psal líný dobytek.“ – Ako to, že drivre pre legendárny Intelácky decelátor nie sú žiadne terno, tomu sa vôbec nečudujem (a to som tú grafiku v noťate mal, takže viem o čom hovorím). Lenže rovnaké hovado evidentne programovalo aj veškeré drivre pre Intel iGPU do Windows XP. Inak si totiž neviem vysvetliť, ako je možné, že ani na iGPU z Ivy Bridge CPU nie je možné vo Windows XP OpenRA hrať. Zohnal som si poslednú XP kompatibilnú verziu, a dostal som sa len do menu (a aj to len s vypätím všetkých síl, assety som musel stiahnuť na inom PC). Do hry samotnej už som sa dostať nedokázal, nakoľko všetky jednotky a budovy neskutočne blikali a stejne som nikde na obrazovke nevidel tlačidlá pre novú hru, nastavenia atď. Na Windows 7 s rovnakou verziou OpenRA samozrejme všetko behalo bez akýchkoľvek problémov, takže je nad slnko jasné, kde je problém…

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle