B.F.G. aneb LAN párty v batohu

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

17 patronů přispívá částkou 1822 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

B.F.G. projekt

aneb LAN párty v batohu.

Zde se nejdená o legendární zbraň nýbrž o akronym
(Bag Full o’ Gaming)
V překladu volně jako Bitevní batoh plný Hraní.

B.F.G. aneb LAN párty v batohu


Úvod

Ti, co už mě trochu znají, vědí, že mojí doménou jsou hry 90. let, jež nabízejí jakoukoli formu sociální interakce, tudíž jakýkoli deathmatch, coop a kompetitivní hraní po lokální síti s tím, že se hráči navzájem vidí přes stůl a mohou se vzájemně pobízet, smát i vyhrožovat, a nakonec si ťuknout přes změť kabelů plným pohárem a rozjet novou hru. A o tom to je…

Znáte ten pocit, kdy jste týden s kamarády v zimě na horách a v polovině přijde únava a je třeba si dát od kopce oraz? Nebo třeba když doma dostanete povolenku na víkend na chatu s kámoši? Či jen večer v hospůdce v týdnu na pár kousků? Dát si žejdlík je samozřejmostí ,ale něco tomu chybí, že? Právě kvůli tomu jsem měl v hlavě nápad na přenosnou a plně odlazenou LAN party.

Není nic více frustrujícího, než se domluvit s kámoši na nějaké pařbě, a když už se sežene nějaké neutrální prostředí, tak se minimálně x hodin ladí, co se bude hrát. Co komu chodí na jeho OS, jeho videokartě, různé patche a kde je sakra problém to na všech stanicích přes LAN spolehlivě rozběhnout. Pak se dají 3 partie Starcraftu, vylemtá se pár piv a je čas balit.

Proto jsem se rozhodl tenhle problém vyřešit jednou pro vždy. Tudíž vznikl nápad a následné hledání té správné platformy k relizaci B.F.G. projektu, plně přenosné LAN party s krátkou dobou rozložení a sbalení po akci. Jeden batoh obsahuje 4 stanice kdykoliv připravené k bitvě. V pohodě si to hodí jeden člověk do ruky nebo na záda a jde se. Všechny systémy jsou naprosto stejné a ready k akci. Stačí kliknout na ikonu hry, co chcete s parťáky hrát, ihned se vše vidí navzájem a spolehlivě jede. Bitva může započít.


Hardware

V mém případě se jedná o specifický hardware od americké firmy Motion Computing. Model J3400 je přenosné PC ve formě korugovaného tabletu s tělem z magnesiové slitiny pro profesionální využití v terénu. Díky tomu disponuje vodě (pivu) rezistentním obalem z tvrdé gumy, dvěma bateriemi, gorilla glass chráněnému touchscreen displayi, všemi potřebnými porty plus SIM, express card a smart card sloty (pro nás zbytečné) a samozřejmě Wifi a Bluetooth.

Jde o plné PC s procesorem Core 2 Duo, 4 GB DDR3 Ram, 64 GB SSD s Windows 7 Pro a 12.1” displejem s nativním rozlišením 1280x800 pixelů. Tudíž je takřka ideálním kandidátem pro náš účel. Mimochodem i obstojným konkurentem všech Sledgem testovaných “tenkoušů” :)

Na zdroj všeho je třeba jedné elektrické zásuvky, jež obslouží všechny 4 systémy a síťový switch. Kolísání či výpadky proudu samozřejmě tyhle mašiny taky nerozhodí, a to díky vloženým bateriím, díky nimž uvádí výrobce až 7.5h provozu. Pořizovací cena nového zařízení byla vcelku drsných 2 400 USD, což je při dnešním kurzu něco přes 50 tisíc… fuj.

B.F.G. aneb LAN párty v batohu

B.F.G. aneb LAN párty v batohu

K tomuhle odstavci se váže historka, jak jsem na první z těchto systémů narazil. Při své stáži v Londýně jsem se rozhodl, že si pořídím levný a šikovný laptop na testování a retro hry. V té době běžela soutěž na HV o tvorbu mapy v Doom editoru a většina mojí odeslané mapy byla opravdu později na tomto laptopu vytvořena. Nicméně když jsem si pro něj jel, poté co jsem na místním lokálním inzertním webu našel pravého šmelináře s PC, otevřel mi týpek dveře svého domu, kde na každém schodu jeho patrového schodiště leželo několik laptopů k výběru.

Dohromady jsem tam překračoval dobrou stovku různých mašin. Cena standardních 50 liber za kus, zhruba 1500 Kč. Vybral jsem si solidní HP se 17" displayem a mezitím jsme se dali do řeči. Nakonec mi podal do ruky onen tablet a povídá zda bych ho nechtěl i s pěknou kovovou magnetickou dokovací klávesnicí dohromady taky za 50 babek. Vzal jsem ho na zkoušku abych viděl co to umí. Za několik dní už jsem sháněl na netu výprodeje inženýrských firem s poptávkou přesně na tento model. Nakonec jsem jich sehnal pěkných 9 kusů za zlomek jejich hodnoty po handrkování s překupníky na Ebay.


Periferie

Po odklopení vodotěsných záklopek na straně se odkryjí USB, VGA, síťový port, vstup mikrofonu a vývod sluchátek. Na vrchu systému jsou stereofonní reproduktory, na boku scanner otisků prstů a vzadu integrovaná kamera pro sběr snímků v terénu. Pro náš účel bohatě postačí optická myška a silikonová, naprosto jakémukoli polití odolná klávesnice. Na tu si zvyknete tak do 5 minut.

B.F.G. aneb LAN párty v batohu


Software

Windows 7 je vcelku přijatelná platforma na úpravu pro tento účel, sice jsem v registrech a v systému samotném učinil vice jak 130 úprav, ale dosáhl stabilního a absolutně nezatíženého vozidla pro LAN gaming. (Systém aktualizován a posléze totálně odříznut od všech background services, které běží v pozadí, zpomalují systém a buzerují nás zbytečnými hláškami).

Pro náš bohulibý specifický účel jsem porovnal výkon a stabilitu na těchto strojích ve Windows XP a Windows 7. XPéčka mají krásně nízké nároky a takřka vůbec nezatěžují systém, po optimalizaci mi běžely s újmou 163 MB RAM oproti 430 MB v sedmičkách. Obojí je super vzhledem k celkové RAM kapacitě, ale třeba Quake 3 Arena běžel na XP až o 50 FPS pomaleji než na 7mičkách. Musím to připsat nedostupnosti aktualizovaných ovladačů pro frafický adaptér, chipset (GPU je integrován) a nakonec novější verzí Direct X.

S hrami samotnými to bylo o chlup složitější, poněvadž samozřejmě tento systém neobsahuje žádný dedikovaný grafický akcelerátor. Integrovaná grafika GMA 4500M HD ale vcelku dobře zvládá Direct 3D, tudíž jsem se jal hledat a modifikovat způsoby, jak rozběhnout pod D3D všechny populární OpenGL tituly. Další problém, který komplikoval hladké sesíťování starších titulů, obzvláště her od Blizzardu, je fakt, že Windows 7 nemá podporu IPX/SPX protokolu. To se mi nakonec podařilo vyřešit wrappováním IPX packetů do TCP/IP a vše valí jak má :)

Musel jsem si udělat 15ti stránkový dokument čítající všechny změny, úpravy a multiplayer nastavení, páč mi bylo jasné, že za pár dní bych si nepamatoval, jak jsem kýženého výsledku u každého titulu dosáhl. Nakonec třeba Quake 3 Arena běží v D3D na 80-100 fps a Unreal tournament podobně.

Jinak si lze akci vychutnat zatím v těchto titulech v rozlišení 1280x800:

Ultimate Doom a Doom II, Heretic, Hexen, Rune, Duke Nukem 3D, Shadow warrior, Warcraft II, Starcraft, Diablo, Diablo II – LOD, Quake, Unreal Tournament, Quake 3 Arena.

Mnoho dalších je v přípravě :)


Batoh a ochrana:

Ve spřáteleném Army Shopu v Camdenu jsem okukoval tenhle armádní duffle bag, který se dá použít i jako batoh díky přídavným zádovým popruhům. Společně jsme přemýšleli, jak ochránit jednotlivé tablety od poškození jeden od druhého. Nakonec se jako ideální řešení naskytly taktické pletené masky, jež na každý tablet sednou jak ušité. Haha, jen jsem se trochu obával, když jsem procházel kolem hlídky v londýnském metru s černým batohem plným těchhle masek. Asi bych jim těžko vysvětloval, že opravdu nejdem s kámošema vykrást banku.

Když jsem pak ty obalené PC viděl, hned jsem dostal nápad, jak jim dát ještě větší identitu, a nechal vyrazit armádní štítky, jež si každý nese svoje ID, IP adresu a licenční kódy. (Vidno na fotkách o kousek výše).

B.F.G. aneb LAN párty v batohu


Test v reálném prostředí:

Ač řádně otestováno v kancelářském prostředí, je samozřejmě potřeba bágl vytáhnout do reálného světa a dát lidem okusit jeho potenciálu.

Tudíž jsem svolal komorní akci ve spřáteleném prostředí místního pivovaru a jali jsme se “testovat” do dlouhých nočních hodin. Vše skončilo naprostým úspěchem a vše běželo tak jak mělo. Nálada byla skvělá a na strojích se vystřídalo několik lidí. Odcházeli jsme všichni s pořádnými úsměvy a o to šlo, tudíž za mě … mise úspěšná. Další jsme naplánovali hned na příští týden.

B.F.G. aneb LAN párty v batohu


Závěr:

Projekt B.F.G. je tedy zrealizován a připraven sloužit svému účelu!
Tenhle batoh je plně připraven k akci!
Co nakonec může být lepší než takovýto bitevní batoh?
No, přeci dva bitevní batohy!!

B.F.G. aneb LAN párty v batohu

Ano, udělal jsem hnedle dva s tím rozdílem, že ten druhý maskovaný má v sobě osmiportový gigabit switch namísto pětiportového, který obsahuje batoh černý, a delší síťové kabely. Jinak jsou naprosto shodné a je tedy možné svolat 8 hráčů a během slabé půlhodinky usednout k pařbě.

B.F.G. aneb LAN párty v batohu

Díky za pozornost, snad vás to zaujalo a pobavilo.

Doomtrooper

Autor: Doomtrooper
  • | Kategorie:  

Komentáře k:
"B.F.G. aneb LAN párty v batohu"

  • MikeSSch napsal:

    Pán je srdcař!

  • Ronoath napsal:

    To je naprostá paráda! Ale v seznamu her chybí RoadRash:-D

  • Falcon napsal:

    Naprosto ideální zařízení pro tenhle účel, ale v ČR něco podobného jen tak neseženete. V zásadě něco jako Microsoft Surface tablet ve zdravotnictví.

    Mezi lety 2003-2017 jsem dělal IT support inženýrských a geodetických firem, na které jsou tyhle rugged tablety přímo cílené; primárně sloužily pro záznam měření v terénu, připojení na totální stanice, rychlé úpravy projektů a podobně.
    Na prezentacích v zahraničí normální, ale nikdy jsem to neviděl u žádné české soukromé firmy v praxi. Pořizovací cena byla v porovnání s běžným laptopem tak masivní, že si raději koupili další totálku. Nejčastější polní zápisník dat byl… papírový zápisník :-D
    Nejlepší šance je ukořistit něco z výprodeje AVČR, Univerzit a podobných institucí, které si tyhle hračky kupovaly z grantů pro „výuku“ (skončily ve skříni).

    • Doomtrooper napsal:

      Souhlasim, ta cena byla naprosty nesmysl, nicmene jak vidno v anglii byly firmy ktere si to dovolit mohly a z tech skrini je proste odprodali za pakatel. Jeste jsem k tomu dostal uplne nove nahradni baterie. V CR je a zrejme jeste bude ta mentalita ze proc platit za neco co je idealni pro svuj ucel kdyz se to da osulit na starem laptopu. Stejny pripad s moji sbirkou mašinka od Silicon Graphics. Proste na to nebyly u nas kacky a mel to malokdo, tudiz jsem to musel taky tahat ruzne z mist po svete. Je ovsem pravdou ze ac porad ruzne hledam dalsi zajimava reseni tak zatim tohle se zda byti takrka jako stvorene pro tenhle ucel :). Hlavne ze nas to bavi ;)

      • Falcon napsal:

        Á Silicon Graphics, jednoznačně stejný případ, SGI 320 jsem viděl jenom na výstavě, ale sehnat z něj třeba ten sexy case je v ČR čisté sci-fi :-D

        • Doomtrooper napsal:

          Ja jich mam 8 kousku ruznych a paradoxne to taky zacalo tim ze jsem shanel case abych do toho posladal pc :) nakonec jsem z je ziskal od vyzkumneho institutu anglickeho kralovskeho letectva kde na nich delali v 90′ letech letecke bitevni simulatory. Ale to je taky historka sama o sobe, az najdu cas tak vse nafotim a napisu o tom taky clanek. Momentalne jeste stale zarizuju svoji badaci kanclar kam vsechny tyhle „kramy“ navozim.

  • Yeah napsal:

    Parádní práce, parádní článek

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle