PC XT, část čtvrtá: klávesnice

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

"A tak kousek po kousku, šmatlám rybkám po fousku." - Dlouhé Bidlo

Na mém pomyslném seznamu dílů potřebných ke stavbě XTčka si dnes mohu odškrtnout další pomyslnou fajfku. Dobrodinec Vike, jehož famózní článek o 386ce nedávno trhal rekordy v návštěvnosti, mě podaroval parádním kouskem NTC KB-6151EA (více např. zde).

Proč takové trable s klávesnicí? Na první pohled se připojení AT a XT klávesnice neliší, konektor je stejný, navzájem kompatibilní ale klávesnice nejsou. V XT nelze použít AT klávesnici a naopak. Existují ovšem i klávesnice kombinované, jako je právě KB-6151, které mají buď manuální přepínač, nebo autodetekci. A sehnat nějakou takovou klávesnici je větší problém, než se zdá. Drtivá větší laciných AT klávesnic z 90. let už XT režim neumí, vyloženě XT klávesnice jsou zase nedostupné a drahé. Proto bych chtěl Vikovi ještě jednou poděkovat, vytrhl mi trn z paty :)

kb-xt

Na první pohled je vidět, že tajwanský výrobce Nan Tan Computer se s tím moc nepáral. Všechny díly klávesnice jsou k sobě sešroubovány silnými vruty, na nějaké jemné lícování se tu nehraje. Spodní část klávesnice není plastová, jak je dnes zvykem, nýbrž kovová. Zařízení díky vyšší hmotnosti působí dojmem více než solidním, flákl-li by vás s ním někdo přes kebuli, viděl bych to tak na tři až čtyři otočky kolem vlastní osy.

Protože jde o kombinovanou AT/XT klávesnici, je rozložení kláves naprosto klasické. Absence českých znaků mě nijak extra netrápí, v nejhorším to zachrání polepky za dvacet korun. Zamrzí absence tlačítka F12, které nejspíš nějaký nezbeda schválně vyšťoural, vzhledem k bytelnosti zařízení si nedokážu představit, že by nějaká klávesa odpadla sama od sebe.

Klávesnice před focením prošla očistnou lázní, sněhobílá ovšem už nebude nikdy. Špínu se podařilo z větší části odstranit, ušlechtilé žloutnutí plastů ale nezastaví nikdo. Podstatné je, že funguje, jak jsem si hned na XTčku ověřil.

A s funkční klávesnicí jsem se pustil do boje s disketovými mechanikami. Mám tu dvě pět-a-čtvrtky, přičemž u jedné byla šance, že se v XTčku chytí, poměrně vysoká. Našel jsem o ní totiž zmínku na nějakém ruském fóru, kde se uživatel chlubil, jak mu to hezky funguje. Buď má ale na desce nějaký novější BIOS, který podporuje 1.2MB mechaniky, nebo trpí přeludy z domácí samohonky, v každém případě mě disketovka v XTčku nezabrala. A druhá jakbysmet. Je možné, že se jednu z mechanik nakonec rozběhat podaří, ale těžko laborovat, když jedinou možností, jak funkčnost ověřit, je BOOT, který sám o sobě může hlásit chyby i z jiných důvodů. Nezbývá tedy než sehnat starý MFM disk i s řadičem a předpřipraveným systémem.

Bohové, co bych dal za IDE řadič s připojenou Compact Flash redukcí :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"PC XT, část čtvrtá: klávesnice"

 • Logout napsal:

  Absentující F12 tě nemusí nijak zvlášť mrzet. Pokud mě paměť a Google neklame, tak PC XT mělo klávesy jen do F10, F11 a F12 byly přidány až s PC AT.

  • Sledge (admin) napsal:

   Je to tak. Chci jí ale používat i k AT strojům, místa je málo a současná klávesnice za moc nestojí. Ale ani tak F12 chybět nebude. Navíc – jde jen o kus plastu, mikrospínač spíná i bez toho :)

 • Pan Vigo ze servisu napsal:

  Na ty žluté plasty zkus čistící pěnu od výrobce D-Clean. Prodává to i Radim.
  Sněhobílé to nebude a ani nikdy nebylo (říkali té barvě tehdy Slonová kost :-), ale dost to pomůže. A když ne, tak tím můžeš aspoň vyčistit monitor, nebo třeba troubu, náhrobek či podobný předmět denní potřeby.
  Spokojenost zaručena, tisíce děkovných dopisů.

  http://shop.tntrade.cz/d-clean-cistici-antistaticka-pena-univerzalni-400-ml-p-2000-_d51870.html
  Bacha – vyrábí to kde kdo, ale funguje jen ten D-Clean.

  • Sledge (admin) napsal:

   Zdravím, Velký Úchyle! :)
   Však tuhle mrchu jsme si stříkali na pleše už v Agenu, není-liž pravda? Jednu pixlu bych zakoupit mohl, to se neztratí, kdyžtak tě vezmu za slovo s těmi náhrobky a podniknu noční výlet na Olšanské hřbitovy. Tisíce děkovných věnců, nebo tak něco…

   Jinak – ta patina mě netrápí, zvlášť u PC klávesnice. Ale Amigu bych si s tim přeleštit mohl.

   Co nějaký pivo?

   • Pan Vigo ze servisu napsal:

    Uctivé poklona, Ó tvůrče pomluv a zavádějících popisů.

    To je ono, jen nevím, jestli náhodou nebyla napřed ta mrcha a až pak ty pleše. Čistí to občas až moc :-)

    Ono u těch starožitností nemá cenu patinu udržovat, ale IMHO je lepší to pořádně vyčistit. Tak nějak patinované to bylo už z výroby, bílý plast se tenkrát prostě nedělal.

    Pivo rozhodopádně, až se dlouho chystám, že se Ti ozvu. Jen jsem nechtěl psát o chlastu na tak střízlivě zaměřeném a vysoce profesionálním webu :-)
    Do pondělka jsem v čudeli, ale začátkem týdne se ozvu a domluvíme se. Za domácí úkol si zatím vymysli termín, já se přizpůsobím.

    • Sledge (admin) napsal:

     Nic proti vydatnému čištění, ale ty opravdu účinné bělící sajrajty mají jeden nepříjemný vedlejší efekt – staré plasty po jejich aplikaci trochu křehnou. A naopak – neúčinné bělící sajrajty sice plast nepoškodí, ale opravdu těžce žlutou (a tou klávesnice oplývá, fotka s bleskem je poměrně lichotivá a není to tolik vidět) neodstraní.

     A zavádějící popisy odmítám. Co sem měl, s tim jsem pracoval. Ať už šlo o mizerné podklady od výrobců / dodavatelů, nebo o tu bandu věčně ožralých a zhulených hipíků, se kterou jsem měl tu čest spolupracovat! :))

     • Pan Vigo ze servisu napsal:

      Člověče*, Tobě kdyby se dalo dovolat, tak by to s tou hospodou bylo mnohem jednodušší. Zítra se něco děje, když se mi včas ozveš, můžeš se toho účastnit.

      Křehnutí plastů se neboj, při jednom čištění tomu neublížíš. A že to budeš dělat pravidelně, z toho bych se Tě neodvážil podezřívat :-)
      Navíc ta mrcha nemá primárně za úkol něco bělit, jen z toho vytáhne bordel a mastnotu.

      *To označení používám jen pro účely oslovení, v nejširším smyslu onoho slova a za plného vědomí, že je antropologicky poněkud nepřesné…

     • Pan Vigo ze servisu napsal:

      Respektive ty bělící prostředky jsou obvykle v podstatě Savo a snaží se vyvolat dojem čistoty tím, že odstraní i původní barvu a po třetím použití i čištěný objekt. Nebrat.

      „Co je černý, to bude bílý a co je bílý to nebude vidět“.
      © neznámý poddůstojník v hovoru s neznámým vojínem.

     • Sabina 16bit. napsal:

      No mať Vaše problémy s žltou klávesnicou…ja mám mnohé už hnedé…
      S pozdravom Hipíčka Vegánka,abstinentka a nefajčiarka.

 • Neny napsal:

  Mě zajímá, co na tom XTčku budeš pařit :-))))))))))

 • Vike napsal:

  Teda ta prokoukla! Nový majitel jí evidentně svědčí :-)) Jinak jen tak pro zajímavost jsem se původního majitele ptal na osud klávesy F12 a říkal, že ji vyškrábla kočka a někam si ji schovala. Když jsem zkoušel jak ty klávesy drží, tak by to tipoval spíš na geparda :-)

 • Marty napsal:

  Článek o klávesnici beru jako nadpis ke komentářům, který jsou daleko přínosnější, hodnotnější a vůbec lepčejsí. Díky za hezké páteční odpoledne.

 • Sany napsal:

  Hmm, ty DD flopky jsou fakt celkem nepříjemný problém. Hele, napadla mně jedna taková kacířská myšlenka, když jsem tak přemejšlel o tom, jak jsem úspešne rozchodil pár 16bit VGA karet v 8bit XT konektoru.

  Vsadím se, že když vezmeme jakýkoliv obyč 16bit IDE+IO řadič, a pomocí switchů se na něm deaktivuje celé IDE rozhraní, tak z toho imho zbude klasická 8bitová karta s porty a HD FDD řadičem (bo se mi nechce věřit, že by ten floppy řadič používal 16bit ISA sběrnici).
  A tohle celý, když se přesadí do XTčka, by teoreticky, opravdu jen teoreticky mělo přece umět pracovat s HD mechanikou…

  Sice tipuju, že to stejně asi nepojede, ale kdybys měl čas a chuť, bylo by zajímavé to prubnout, co to bude dělat :)))

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle