Krabice: Betrayal at Krondor

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Krabice. Ne, nebudeme si povídat o netušených chuťových nuancích kvalitních ovocných vín, ale o krabicových baleních počítačových her. Jestli něčím v devadesátých letech hry pro PC (a jiné počítače) čněly nad svými konzolovými protějšky, tak je to pyramidálnost jejich balení. Zatímco konzolové hry tíhly k unifikovanému balení, kartonové boxy PC her experimentovaly s tvarem, velikostí i obsahem, ve snaze přeřvat konkurenční kusy v regálu.

betrayal-at-krondor-01

Mimo jiné to souvisí i s žánrovou skladbou her - k typické konzolové 2D hopsačce tlustých manuálů netřeba, zatímco simulátory a propracované tahové strategie se bez manuálu vstřebávají obtížně. Pak jsou tu média (kopa disket zabere víc místa, než jedna cartridge), sofistikovaná protipirátská opatření (viz code wheel), absence jednotných pravidel, které u konzolí může diktovat jejich výrobce apod.

Pečlivě srovnaná řada her pro Master System či Mega Drive má samozřejmě svoje kouzlo, když už nic, tak nedráždí vaší potlačovanou OCD poruchu, ale oproti počítačovým krabicovkám prostě působí nudně. Mám v poličce usmolené čtyři desítky originálních krabicovek pro MS-DOS a měl bych problém najít dvě rozměrově identické škatule.

A protože se tu v devadesátých let na originálky moc nehrálo a spousta lidí v rukách originální balení své oblíbené DOSovky nikdy neměla, rozhodl jsem se vytáhnout z poličky ty zajímavější kousky a představit je fotkami.


Jako první se podíváme na zoubek hře Betrayal at Krondor. Je to hra, kterou většina z vás zná, stejně jako další kusy, které se někdy objevily na ScoreCD. Tvarem se tato krabicovka nijak nevymyká, vzhledem k obsáhlosti balení je ale macatější, než průměr.

betrayal-at-krondor-20 betrayal-at-krondor-19

Parádní boxart. Škoda těch samolepek, na druhou stranu díky nim víme, že Betrayal at Krondor byl časopisem Compute oceněn coby Best Fantasy Role-playing / Adventure Game. A dle mého zaslouženě, sice jsem (jako obvykle) Krondor nedohrál, ale strávil jsem v jeho světě dlouhé desítky hodin. V postupu mi tehdy bránila jazyková bariéra, což už dnes problém není, možná bych se do hry měl pustit znovu...

betrayal-at-krondor-18

Na 386SX jsem Betrayal at Krondor hrám a řeknu vám, žádná sláva to nebyla. Na 486DX2 už to ovšem bylo jiné kafe. A mimochodem - hrát hru bez zvukovky je strašná škoda, soundtrack je znamenitý.

betrayal-at-krondor-17 betrayal-at-krondor-16

Epic fantasy role-playing from the mind of Raymond E. Feist. Od mistra Feista jsem nikdy nic nečetl, ač díky Krondoru o jeho díle lehké povědomí mám. Čas to napravit?

betrayal-at-krondor-15 betrayal-at-krondor-02

A vzhůru do útrob! Pokud se nemýlím, mé balení by mělo být kompletní.

betrayal-at-krondor-14

Podobné nesmysly jsou v každé druhé krabicovce. Občas mám nutkání vše řádně vyplnit, odeslat a čekat, co se stane...

betrayal-at-krondor-09 betrayal-at-krondor-08

Existuje i CD-ROM verze s CD audiem a krátkým interview s Raymondem E. Feistem, já mám ovšem ve sbírce verzi původní, disketovou. Celkem jde o sedmero disket v HD formátu, tedy více než 10 megabajtů epického fantasy dobrodružství! :) Polepky na disketách by ovšem mohly být zajímavější.

betrayal-at-krondor-03 betrayal-at-krondor-04 betrayal-at-krondor-05 betrayal-at-krondor-07 betrayal-at-krondor-06

Jen si vzpomeňte, kolikrát vám chyběl. Manuál! A na rozdíl od disket velmi povedený. Obalové listy jsou na vroubkovaném papíře, listy obsahové na papíře křídovém. Úvod, konkrétně krátké zamyšlení nad počítačovými hrami, napsal sám Raymond E. Feist. Zajímavá je sekce People & Creatures, ve které si můžete prohlédnout fotografie postav, které jsou v mnohem nižším rozlišení k vidění i ve hře. Což má jednu stinnou stránku - v "HD" jsou ty nalepovací vousy někdy skutečně patrné :)

V samotném závěru manuálu je k přečtení shrnutí série Trhlinových válek.

betrayal-at-krondor-13 betrayal-at-krondor-12

Poutníkův pomocník, nezbytný cheatsheet, quick reference guide. Obsahuje seznam klávesových zkratek a několik praktických rad. Z druhé strany je popsán postup instalace a vytvoření boot-disku, perete-li se s nedostatkem systémových prostředků.

betrayal-at-krondor-11 betrayal-at-krondor-10

A to nejlepší jsem si nechal na konec - mapa! Je součástí quick reference listu, mohla by být větší a na samostatném papíře, ale řekněte, není to paráda? Nemůžu si pomoct, ale mapa v jakékoliv formě mě u krabicovek potěší zdaleka nejvíc. Nejradši bych jí vystřihl, zarámoval a pověsil na zeď. Ale samozřejmě to neudělám, nemůžu přeci poničit obsah zachovalého balení.


Proč jsem vybral právě Betrayal at Krondor? Protože nějak takhle by ideální krabicovka měla vypadat. Mapa, kvalitní manuál, pěkný boxart a nějaké ty drobné bonusy k tomu.

Bohužel jak šel čas, obsah balení trochu zchudl. Manuály se ve formě PDF přesouvaly na CD, stejně jako návody k instalaci, mapy atd. Najednou byl v rozměrné kartónové krabici jen jewel-case s CD, nakonec odpadla i ta krabice a dnes je většinou CD / DVD / BluRay disk zavřený v obyčejném obalu. A vlastně už ani to ne, kdo by se trápil s fyzickými médii, když si může hru na pár kliknutí pořídit na Steamu.

Je to sice pohodlné, hry nelapají prach v poličkách, ale upřímně, nechybí vám ty krabice trochu? :)

P.S. Konkrétně za tuhle krabici (znovu) děkuji Wolfovi, který se v poslední době nějak odmlčel, doufejme, že jde jen o dočasný stav ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Krabice: Betrayal at Krondor"

 • lucky devil napsal:

  Zachovalé, nezbývá než smeknout. Osobně se momentálně hrabu taky v krabicích a čeká mě i nějaká redukce PC.

 • vhoo napsal:

  moc pěkné čtení, doufám že se z toho stane seriál a bude se pokračovat :)

 • Falcon napsal:

  Moje nej balení krabicovky je Ultima Online: Second Age. Ale kámoš (má? snad to nevyhodil!) Falcon 3.0, a to je masox.
  Svýho času se za pár korun v levných knihách dalo koupit fakt leccos.

  • Sledge (admin) napsal:

   Nějaký Falcon 3.0 z Levných knih tu mám taky, ale je to jen jewelcase s CD, manuál je na disku :) Pak jsem u nich pořídil Pirates!, u kterých jsem ovšem (já vůl) zničil mapu – nalepil jsem si jí tehdy na zeď. Na a nakonec Colonization – box, diskety, manuál. Pěkná krabicovka :)

 • ZephyrCZ napsal:

  Rozhodně doporučuji, pokud trochu čteš, celou sérii knih od Feista. Původní 4 knihy Ságy o Trhlinové válce (Mág: Učedník, Mág: Mistr, Stříbrný trn a Zlo v Sethanonu) jsou nádherné fantasy. Následující romány na tyto knihy špičkově navazují a tvoří svět ještě bohatší…

  • Sledge (admin) napsal:

   Samozřejmě že čtu, nejsem barbar! ;) OK, díky za doporučení, podívám se tomu na zoubek.

  • Richmond napsal:

   Já právě dohrál BaK asi před měsícem a předtím jsem přečetl Trhlinovou válku a pak ještě Hadí ságu, kde jsou také některé postavy ze hry. Rozhodně pak to má větší ponor do atmosféry.

  • Falcon napsal:

   Já mám Zradu v Krondoru i jako knížku, ale nelíbilo se mi to tolik jako Mág: Učedník a Mág: Mistr.

 • LubikCZ napsal:

  Já mám taky jednu(?) krabicovku. Šlo o čtyři hry na kazetách, které ale už nemám(!), na ZX Spectrum s názvem Superheroes a byly tam hry Last ninja 2 (ta byla bonusová), Indiana Jones and the last crusade, Strider II a James Bond – The spy who loved me. Bohužel mi zbyla jen ta krabice s manuálem a nějaké ty registrační karty nebo co to je. Zbytek se prodal kdysi známým do Vrchlabí včetně Didaktiku M s příslušenstvím (ale ten nebyl můj, ale kamarádův, ten můj, jak jste viděli, byl neprodejný).

 • Richmond napsal:

  Koukám, že máte oba s Mickem tu „svlíkací“ krabici. Já mám tu dvoudílnou, kdy se odklápí celé vrchní „víko“. Ale uvnitř máme obsah stejný.

  Jakožto sběratel těhle bigboxů jsem pochopitelně přestal shánět novéější hry v těch humus plastech. Takže eBay je můj druhý domov. Zaměřuju se primárně na cRPG a je to radost občas skouknout celou sbírku několika desítek velkých krabic :)

 • Liso napsal:

  Viac takýchto „box brejkov“ :)

  Mapa, teda jej zelená časť vyzerá trochu ako Česká republika :)

 • MickTheMage napsal:

  Ked uz sa tu spominali knizky, druha moja uchylka (i ked len obcasna :)) je kupovat knizne adaptacie hier :) Nejak to nevyhladavam programovo, ale ked sa zadari, tak preco nie. Akurat cesku verziu Return to Krondor uz asi zozeniem len v nejakom antikvariate. Inak okrem tohto: https://dl.dropboxusercontent.com/u/84455150/Zbierka/20150508_163807.jpg Tam este mam The Dig, niektorych Wing Commanderov a potom obligatne moderne veci ako Dragon Age a Mass Effect :)

 • Neny napsal:

  Já mám originálku Robinson´s Requiem z roku 1994 kdy jsem jí dostal k narozeninám tuším, ale také jsem ji nikdy nedohrál, hoodně tuhá pařba ! :-)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle