HW koutek: AMD K6-III+ 450MHz

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Obdržel jsem jeden z těch hůře sehnatelných procesorů, AMD K6-III+, konkrétně model 450ACR taktovaný na 450MHz.

HW koutek: AMD K6-III+ 450MHz

Dlouho jsem neotálel a i přes drobné problémy, o kterých ještě budu mluvit, jsem procesor řádně otestoval. Tabulka s výsledky hovoří jasnou řečí - na stejné frekvenci je K6-3+ dle očekávání podstatně výkonnější, než K6-2. Trochu horší je to se škálováním výkonu vzhledem k frekvenci, rozdíly mezi K6-3+ na 500MHz a K6-3+ na 550MHz jsou v zásadě zanedbatelné. V syntetických testech sice jsou čísla trochu vyšší, ale u náročnějších her to neudělá ani frame za vteřinu navíc. Nebudu tedy CPU na 550MHz trápit a vrátím se k rozumným 500MHz.

Stále testuji na stejné sestavě, tedy:
PC Chips M577, 256MB 100MHz SDRAM a Matrox G400.

K6-2 550MHz K6-3+ @500MHz K6-3+ @550MHz
3dmark99MAX 2793 3337 3434
3dmark2000 1221 1519 1595
3dmark2001SE 421 532 559
CPUmark 99 25,5 39,7 41,6

HW koutek: AMD K6-III+ 450MHz

Nyní k těm problémům, které mě při testování sužují. Všiml jsem si toho už u předchozího pokusování - K6ky s VCORE 2,3V se při tomto nastavení nerozeběhly, popř. skončily těsně za postem. Musel jsem desku najumperovat na 2,5V - pak už vše běželo jako po másle.

A to samé se děje i u K6-3ky, což mě trochu děsí, protože konkrétně můj kus je určený k provozu na 2V. Ne 2,2V, popř. 2,4V, skutečně jde o dva voltíky. Nastavím-li desku na 2,1V (níže jít nemůžu), počítač se nedostane za post, na 2,3V je to trochu lepší, ale tak tak se dobelhám do Windows a je jen otázkou času, kdy se systém zasekne. Opět až na 2,5V se počítač vzpamatuje a běží tak, jak má - bez problémů přežije trojici 3D Marků hned po sobě.

Otázka zní - kde je chyba? Je deska z formy, a při nastavených 2,5V reálně dodává mnohem méně? Nezapomeňte, že pořád máme co do činění s prašivou PC Chipskou. Nebo je problém jinde? Opravdu nevím a nerad bych procesor nevhodným nastavením poslal do věčných křemíkových lovišť :/ Trochu mě uklidňuje chlazení, které jsem nepodcenil, na CPU sedí kus hliníku určený pro chlazení Athlonů XP doplněný o nový, tichý a výkonný ventilátor Noctua :)

Pro zajímavost - při nastavení na 600MHz už stroj nezvládne boot do Windows a dokud neodhalím šotka ohledně voltáže, do dalšího experimentování se pouštět nehodlám. Asi to skončí tak, že seženu vhodnější základní desku, a tuhle pošlu o dům dál.

V každém případě Need for Speed Porsche jsou při rozumném nastavení detailů v zásadě hratelné. A to je dobrá zpráva! ;)

Ještě jednou díky MilasPce za CPU a bonusy, kterém jsem v balíčku nalezl!

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"HW koutek: AMD K6-III+ 450MHz"

 • Clous napsal:

  Co to porovnat s Pentium 3 / 450 – 550MHz? :-)

 • kuba napsal:

  PCChips nefungovaly ani jako nove… po takove dobe bych se ji bal vubec spoustet, takze bych to videl na spatne nastaveny merak na te desce… vystupni napeti by melo jit nekde promerit, ne?

 • Doomtrooper napsal:

  Super zajimavy, hlavne by me zajimalo kdepak jsi vlastne k te K6 III prisel?
  Shanim nejakou uz dlouho, kdyby jsi nekdy prodaval az s ni budes hotov tak se urcite hned hlasim :)
  Co se voltaze tyce tak bych to videl na deteriorizaci kapacitoru. Jde o stabilni range. Dle me kolisa a tudiz pocitadlo mrzne, takze to musis trochu vysponovat aby jsi se nedostal pod kriticke minimum. Je to u nekterych vyrobcu kapacitoru znama vec, a hlavne s casem se abilita drzet napeti v rozmezi nekolika desetin voltu ztraci. Ruby semiconductors tenkrat prisli kvuli tomu s novou patentovanou technologii pac kriticky hardware museli re cap (vymenit vsechny kapacitory) vzdy zhruba po 2 letech. A to to bezelo, kdyz deska lezi tak degraduje mnohem rychleji. A nebo je vymenit za solid state kapacitory ale to je asi vice prace nez si tahle deska zasluhuje :) :D

  • Sledge (admin) napsal:

   Koupil jsem jí od jednoho z místních uživatelů, který měl jeden kousek na testy. Já už si jí nechám ;) Jen tu desku bych potřeboval sehnat lepší :(

   Ještě nedávno jsem na ebay viděl K6-3/450MHz za cca 600Kč, teď je to nějaké horší, všechno se motá kolem tisícovky :(

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle