Hardware koutek: 486 jednodeskáč ADVANTECH PCM-4825

Podařilo se mi před časem vyzískat takovou zajímavou výpočtověc, a to jednodeskový počítač ADVANTECH PCM-4825. Jak to u mě obvykle bývá, měl jsem s tím původně velké plány, např. na míru šitý case, ale ne a ne se k tomu dostat. Flintu do žita nicméně neházím, jen je to holt někde hlouběji v "to-do" listu. Mezitím se mrňousem můžu aspoň pochlubit ;)

Hardware koutek: 486 jednodeskáč ADVANTECH PCM-4825

PCM-4825 je x86 jednodeskový počítač s procesorem AMD 5x86 (486 DX5) 133MHz a s čipovou sadou VIA VT82C496G. Spolu s CPU je na desce o rozměrech 145mm x 102mm téměř kompletní sada komponent, chybí snad jen síťová karta. SVGA videočipem je Chips and Technologies 65550 s 1MB VRAM připojený přes lokální sběrnici procesoru, zvukovým čipem pak ESS 1868, který je díky výtečné Sound Blaster kompatibilitě a kvalitní ESFM syntéze ideální pro hry pro DOS.

Hardware koutek: 486 jednodeskáč ADVANTECH PCM-4825

Pro operační paměť je připraven standardní 72 pinový slot schopný pojmout až 32MB FPM/EDO RAM. Pro připojení pevných disků je k dispozici klasický IDE konektor (až PIO 3), samozřejmostí je konektor na disketovou mechaniku, stejně jako konektory sériového a paralelního portu, přičemž jeden sériový port je rovnou vyvedený na klasický devítipinový D-SUB. Dále je možné z desky vytáhnou infračervené rozhraní, vedle IDE je 44pinový konektor pro připojení LCD a patice pro DiskOnChip modul. Audio je vyvedené pomocí 10 pinového headeru, plus je v blízkosti umístěný CD audio konektor. Na zadní straně najdeme sériový port, PS/2 konektor pro připojení klávesnice a myši, VGA D-SUB, reset a stavové LEDky. A ve finále je tu ještě standardní PC/104 sběrnice pro připojení rozšiřujících karet, např. oné síťovky.

Hardware koutek: 486 jednodeskáč ADVANTECH PCM-4825

Protože na topícím procesoru sedí jen malý pasivní chladič, je vhodné starý křemík zbytečně netrápit a raději řádně větrat.

Pro napájení postačí spínaný zdroj s parametry 5V/2A, připojení je realizováno přes "floppy" konektor. Samozřejmě při použití jednoduchého 5V napájecího adaptéru nemáte k dispozici 12V větev, kterou potřebujete např. pro klasické pevné disky, disketovku, popř. ventilátory (na desce je třípinový header), ale obejít se bez ní dá. V tomhle konkrétním kousku je osazeno maximálních 32MB RAM a v příslušné patici je DiskOnChip 2000 o velikosti 32MB.

A co nám z toho vlastně vyplývá? Že na jedné kompaktní desce velmi skromných rozměrů máme kompletní PCčko, které je konfigurací téměř ideální ke hraní starých her pro DOS! Než začnete jásat, že jsme spolu objevili svatý grál - ADVANTECH PCM-4825 není současný výrobek, dle dostupných indícií se board vyráběl někdy kolem roku 2000. Na druhou stranu nejde o žádnou vzácnost, EBAY je těchto desek plné a cena není tak strašlivá. (POZOR: Všiml jsem si, že ty boardy, co jsou běžně v nabídce na ebay / aliexpress, nemají zvukovky, chybí ESS čip).

Hardware koutek: 486 jednodeskáč ADVANTECH PCM-4825

Má PCM-4825 z herního hlediska nějakou nevýhodu? Má. Tradiční bolestí DOSu je správa paměti, žonglování s EMS/XMS není ostříleným veteránům cizí. Frontovou linií boje s kilobajty je nastavení konvenční paměti, kde platí, že čím více, tím lépe. Rozumným minimem pro bezproblémový chod her pro DOS je cca 600kB volných z 640kB maximálních. Jenže tato deska nabízí jako základ 588kB, reálně se tedy nedostanete výše, jak na cca 570kB konvenční plus 80kB upper (s JemmEx). Přitom v BIOSu a při POSTu deska reportuje klasických 640kB. Kam se těch 52kB ztratilo? Na adresování prostředků mnohých integrovaných zařízení? V konfiguraci DOSu problém nevězí, s tím samým nastavením, se kterým získám na notebooku Toshiba Libretto 50CT hravě přes 615kB, se na PCM-4825 dohrabu sotva k 560kB.

Holt tahle univerzální kompaktní řešení mají vždycky nějaký háček, ale s tímhle se dá ještě fungovat. Takže další zastávka je z kartónu vyřezaná krabička a pak snad někdo, kdo mi podle ní zhotoví a vytiskne elegantní plastový case :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

  • | Kategorie: PC 
Neutíkejte! Líbil se vám článek? Tak jej podpořte sdílením :)
Případně zvažte finanční podporu webu - přestane vás obtěžovat reklama ;)

Komentáře k:
"Hardware koutek: 486 jednodeskáč ADVANTECH PCM-4825"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

SINTECH-SHOP.CZ