Obrazem & dohráno: Legend of Kyrandia

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

16 patronů přispívá částkou 1944 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Tohle je vlastně skoro podvod. První Kyrandii znám téměř zpaměti, v jejím dohrání tedy pochopitelně dávno není žádná výzva. Proč tedy hraji něco, co mám již stokrát projito? (Projito od slova projít, nejde o Babicovu lokální alternativu k jistému oblíbenému kubánskému koktejlu, ve kterém je máta nahrazena dostupnějšími surovinami, tedy prejtem.)

Obrazem & dohráno: Legend of Kyrandia

Protože si nemůžu si pomoct! Legend of Kyrandia je první adventura, kterou jsem hrál, má retro-virgule v tomto případě vibruje mimořádně silně, a tak je čas od času nezbytné sednout k PC a na jeden zátah si magickými lesy pohádkového ostrova znovu projít. I přes některé vlastnosti, kterými se hra rozhodně chlubit nemůže.

Na několika místech číhá smrt, minimálně jednou se můžete ocitnout ve slepé uličce, ze které se nelze pohnout dál. Druhá polovina hry je roztahaná a působí oproti skvělé první třetině, tedy části před jeskynním bludištěm, nedodělaně. Úkoly jsou mnohdy nejasné, hra vám dá minimum indícií a nezbývá, než zkoušet vše na vše. Dabing nestojí za moc, Brandon je jouda a inventář o 10 položkách je zbytečně omezující.

Nicméně, a uznávám, že to může znít vlastně dost povrchně, perfektní audiovizuální zpracování zabije všechny uvedené mouchy silou srolovaného výtisku víkendového speciálu MF DNES věnovaného autolekárničkám. Na základě prvních dvou Kyrandií tvrdím, že 320x200 v 256 barvách je vše, co kdy hráč potřeboval, všechno nad je už jen zbytečné plýtvání zdroji. Dokonalosti tedy bylo dosaženo v roce 1993 ;)

Ještě než vás pustím k prohlížení obrázků ze hry, dovolím se drobnou historickou vsuvku - grafická Legend of Kyrandia (1992) je stavěná na základech multi-user textovky Kyrandia (1988). Zajímavé je, že spolu se základní příběhovou kostrou hra zdědila i podobný přístup ke stavbě herního světa. Jednotlivé herní lokace zabírají vždy jednu obrazovku a nikdy neskrolují, až na výjimky na sebe navazují výhradně v jednom z čtyř směrů (západ / sever / východ / jih) a dokonce jsou pojmenovány, např. The Temple of Kyrandia, A marble altar, The oldest tree in Kyrandia atd. S tím, že spojovací obrazovky mezi body zájmu jsou vyplněny generickým lesem. Ideální k mapování.

Paráda, není-liž pravda? Nicméně ten finiš prostorách hradu je opravdu špatný. Např. hádanka se zahráním správné melodie o čtyřech tónech, přičemž si skutečně nevybavuji jediné místo ve hře, které by mohlo sloužit jako nápověda, v jakém pořadí tóny hrát. Prázné místnosti, které sice vypadají skvěle, ale neváže se k nim hádanka žádná. Další otravné bludiště, předměty, které nemají účel atd. Jak jsem psal prve, myslím, že druhá část hry je jednoduše nedodělaná a po herní stránce odfláknutá.

Ale stejně si to za pár let zahraju znovu :)

P.S. Podobným způsobem jsem zdokumentoval i Legend of Kyrandia 2 – Hand of Fate.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Obrazem & dohráno: Legend of Kyrandia"

 • Clous napsal:

  To jo skvělá adventura, bomba grafika a navíc byla CZ. Opět o kousek dál ji posouvá zvukový modul Roland MT-32, se kterým jsem ji znovu dohrál :-D

 • lasice napsal:

  presne, skvela hra, tenkrat jsem ji paril na 486 a nedavno jsem ji dohral na amize, je to hra o ktere vim, ze se k ni vzdy jednou za cas vratim :) btw druhej dil je taky super, treti trochu vazne, ale i ten jsem dohral :) a co se tyce grafiky… westwood je westwood :D

 • hellhouse napsal:

  Kyrandii mám tak rád, že nejsem pomale schopný nahlížet na ni kritickým okem. U jiné hry bych poukázal na spoustu nedostatků, ale u Kyrandie jakobych oslepl. Za těch mnoho dohrání se úplně vytratilo z mysli to negativní včetně bloudění v jeskyni za časů, kdy internet byl sprosté slovo a o nápovědu se volalo s kamarádem přes pevnou linku :D

  Je vůbec nějaká hra, která se s logem Westwood nepovedla? Uplně všechny jsem nehrál :-)

  Ty screeny jsou úžasný, hlavně ty propojené. Ve hře jsem to vlastně ani nevnímal. Dvojscreen Scénické plošina vítězí. Vidět tuhle nádheru, když se po dlouhých minutách vymotáš z té zatuchlé jeskyně je skvělá vizuelní odměna.

 • Doomtrooper napsal:

  Jojo, parada fotky, musim rict ze se na to clovek koukne a hned v tom vidi Westwood studios. :)

 • zaty napsal:

  Jedna z mála adventur, ve které jsem se byl schopen hnout z místa, coby počínající puberťák s velice chabou znalostí angličtiny. Dojel jsem ji až o pár let později, ale ta radost, jako když se mi podařilo se dostat z úvodního lesa dále, ta už tam nebyla. A ta grafika!!!

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Stojánek na Socket 7 procesorStojánek na Socket 7 procesor 24 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle