Obrazem: ISA zvukové karty

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Staré počítače mě baví v zásadě bez výjimky, od osmibitů až po PCčka. Nicméně protože jsem na nich začal, mají právě obyčejná PCčka v mých retrohrátkách dodnes výsadní místo. A jestli mám pro nějaký starý PC hardware slabost, pak to jsou ISA zvukovky (+ 486 CPU a 3dfx karty).

Štastní majitelé platforem schopných již v základu vyloudit zajímavé akustické vlnění (Amiga, C64, cokoliv s AY-*) mohou nad mou posedlostí kroutit hlavou, ale mé první PC zvukovou kartou nedisponovalo a tento handicap jsem nesl velmi nelibě. Až později za pár stovek pořízená a Sound Blaster kompatibilní zvukovka s ESS1868 dodala má 486ce ten správný zvuk. Doslova. Tedy, on tak úplně správný nebyl, protože použitý FM čip nebyl tak úplně shodný s OPL2/OPL3, ale kdo by si stěžoval, když předtím poslouchal jen PC speaker.


Začněme tím nejdůležitějším, tedy zvukovými kartami z produkce společnosti Creative Labs.

Sound Blaster 1.5 (CT1320C). Nejstarší (chronologicky) a zároveň nejnovější (datum pořízení) kousek ve sbírce. Osmibitový ISA slot, potenciometr pro hlasitost, osazené Game Blaster (CMS-301) čipy. Ideální kus do mého turboXTčka, kam také karta velmi brzy poputuje. Ještě jednou zasílám díky! :)

Obrazem: ISA zvukové karty


Sound Blaster 2.0 (CT1350B). Karta, která si někde prošla peklem, jak se ostatně můžete sami přesvědčit. Není čip, který by nebyl poškrábán a kondenzátor, který by nebyl ohnut. Bohužel se nevhodné uskladnění podepsalo na kvalitě výstupu, karta sice funguje, ale spolu se žádoucím zvukem vydává i skřípot a šum nelibý. Možná by pomohla výměna kondenzátorů, ale kdy já se k tomu dostanu, to nevím.

Obrazem: ISA zvukové karty


Sound Blaster VIBRA 16 (CT2260). Raný a ne ještě zcela osekaný model levnějších karet série Vibra, mezi čipy stále nalezneme originální YM262, tedy OPL3. A o ten nám jde především.

Obrazem: ISA zvukové karty


Sound Blaster AWE32 (CT2760). Skutečně rozměrný kus hardware, karta se tak akorát vejde do klasické AT skříně. Paměťové sloty pro SIMM moduly pro uložení zvukových vzorků, plné OPL3, čistý výstup - výtečná karta do retro PC. Dnes se prodává pomalu v řádu tisíců, já jí před lety vylovil v elektroodpadu.

Obrazem: ISA zvukové karty


Sound Blaster AWE64 Value (CT4500). Nepříliš zajímavá karta, z pohledu sbírky by byla luxusnější varianta AWE64 Gold mnohem zásadnější.

Obrazem: ISA zvukové karty


A pokračujeme na více či méně kompatibilní klony!

Media Magic s čipy AD1846JP a OPTi 82C929A. Přesné modelové značení neznámé. Pod označením LS-212 nalezneme kopii OPL3. Příjemné je bohaté zastoupení proprietárních rozhraní pro CD mechaniky.

Obrazem: ISA zvukové karty


Pine Group PT-230X. Tuctová zvukovka s ESS1868F. OPL emulováno, ale dle mých zkušeností překvapivě dobře, karty s tímhle čipem zní slušně.

Obrazem: ISA zvukové karty


Trochu zajímavější kousek. Výrobce neznámý, karta je postavená na ESS688F, taktéž disponuje štědrou výbavou CD-ROM rozhraní a co je nejlepší - pod označením DSP24S nalezneme přesnou kopii OPL3. Potenciometr na ovládání hlasitosti je vítaný bonus.

Obrazem: ISA zvukové karty


A znovu ESS, tentokrát ESS688FC. Na rozměrné kartě najdeme originální OPL3 čip.

Obrazem: ISA zvukové karty


Na první pohled velmi laciná karta s čipem Crystal CX4237B-XQ3. Co se mě týče, tak ruce pryč. Originální OPL či jeho kopie na kartě zjevně schází, vše je integrováno v jednom čipu, a dle legend je emulace vyloženě špatná, hry jednoduše neznějí tak, jak mají. Pro vyluzování zvuků ve Windows asi dobré, ale do herního PC krajně nevhodné.

Obrazem: ISA zvukové karty


Diamond Technologies DT96H-I. Zajímavá zvukovka s ne úplně obvyklým čipem - DT-0196H. Pod označením FT6116-100 se pravděpodobně nachází kopie OPL3. Drobným bonusem je odlišná barva PCB, člověk si aspoň trochu odpočine od těch zelených destiček (jak všechny karty v mé sbírce označuje má žena :)

Obrazem: ISA zvukové karty


A to je vše, přátelé! Víc ISA zvukových karet se mi zatím nastřádat nepodařilo. Pokud máte něco volného, na co vám doma sedá prach, pošlete to mým směrem :) A samozřejmě se v komentářích pochlubte vlastními kousky. Snad kromě vás, kteří máte originální AdLib nebo Gravis. Protože tím byste mě vyloženě naštvali ;)

Na závěr PRO TIP: Do svých DOSových retro PC shánějte karty, které a) mají originální OPL2/OPL3 čip, popř. jeho dobře znějící kopii, b) nedisponují vymožeností v podobě Plug'n'Play technologie, která je v DOSu notoricky problémová. Jumpery nenahradíš.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Obrazem: ISA zvukové karty"

 • Igi napsal:

  Servus,
  pekné … vidieť že si držíš v postupke.
  Prepáč že tu otravujem iným – ale nemáš navyše FDrive 5.25″ 360kB ?
  (Poprípade na výmenu.)
  Vďaka, Igor.

 • Falcon napsal:

  Toho Diamonda jsem měl, a možná že ve sklepě mám dodnes :) První zvukovka, nedal jsem na ní dopustit. Korektně fungovala jen s rezidentním ovladačem dtinit.exe, kterej se mi od roku 1996 zachoval :)

  • Sledge (admin) napsal:

   Díky za tip, rovnou ten driver někde sosnu, kdybych ho v budoucnu potřeboval :)

  • Falcon napsal:

   Tak kdyby někdo, někdy ještě hledal informace k Diamond Technologies DT96H-I:
   Čip DT-0196H je ve skutečnosti rebrandovaný Avance Logic ALS007. Protože ale neobsahuje podporu OPL3, na kartě je ještě Force Technologies FT6116-100, což je méně známý klon více známého OPL3 Yamaha YMF262.
   Mohlo by to pomoct, pokud budete provádět troubleshooting nebo důslednou katalogizaci hardwarové sbírky :)

  • Sabina 16bit. napsal:

   Zdravím,práve mi dorazila tá Diamond,vďaka za info,ešte keby ste tu ten spomínaný driver linkli,prosím.
   Je to moja 1.ISA zvukovka,doteraz všade len PC speaker,poradíte mi,kto máte skúsenosti,s nastavením driverov,syntaxe pre Autoexec.bat / Config.sys a pod.?
   Okrem zvuku pre DOS by som chcela využiť aj ten konektor na CD-ROM,lebo ciel’ový komp má len 1 IDE kanál a chcem si tam ešte dať ZIPku(zháňam,kúpim)?
   sabina.zelena@yahoo.com

 • Mixal11 napsal:

  Ja som mal od 93 286tku a k tomu sa mi podarilo rodičov presvedčiť na sound blaster 2.0. Ten potenciometer bol super.

  Minulý rok mama vyhodila krabicu :(

 • Igi napsal:

  To Sledge:
  – dík, skúšam kde sa dá, 5.25″ HD mechaniky mám
  No, je to už pekných pár rokov keď som začínal na 286-ke s Adlib 8 bit kartou, na SoundBlaster som si ešte tak rok počkal …

 • Clous napsal:

  Taky mám slabost na zvukovky, ale FM syntéza je taková, že ji zná každý a snad každý ji měl. Proto z toho seznamu, jsou k obdivu jen ty první dvě zvukovky. Hlavní výhoda FM syntéze je, že pokud hra podporuje ten zvukový základ, tím FM syntéza je a to lepší jak nic. Pokud ale hra nabízí něco víc, jako MIDI (AWE 32, ale ta hraje hrozně v MS-DOSu), spíš to chce Roland SC-55 či podobný nebo Roland MT-32. To si myslím, by nemělo chybět jak v seznamu, tak hlavně v PC retrohrátkách, která mají u tebe to výsadní místo. Tak šup nakupovat! :-D

  • Sledge (admin) napsal:

   To už jsme někde řešili. Ano, z hlediska realistického podání skutečných nástrojů je to pravdu mnohem lepší, ale o to přece nejde. Mě se na tom právě líbí, že ta FM syntéza je „počítačová“, jen programátor / hudebník a příslušný šváb, bez jakýchkoliv předpřipravených vzorků :) A že se s tím dá kouzlit, viz Sega Mega Drive a soudtracky ke Streets of Rage nebo třeba Thunderforce IV – https://www.youtube.com/watch?v=pLDBwMusg4o&t=2112s

   • Clous napsal:

    Já to chápu, však mně se taky líbí FM syntéza, ale líbí se mně i to ostatní, takže pokud hra toho podporuje více, měl by si možnost výběru a taky nám o tom napsat.

    Porovnával jsem hudbu z FM syntézy vs Amiga a všem se víc líbila Amiga.

 • lasice napsal:

  ja mel ve svoji prvni 486 nejakyho aztheca, sound galaxy nx pro 16 tusim

 • Nightbreed napsal:

  Ja som vyhrabal toto: https://imgur.com/a/SC5g0
  Netuším, ci to ešte funguje ale ak chceš kludne ti to pošlem do zbierky.

 • Mr.Holub napsal:

  Je zajimave si zvukove karty s FM syntezatorem poslechnout, napr. i ruzne typy od stejneho vyrobce zni v FM synteze jinak.
  Zkousel jsem stejnou skladbu na nekolika isackych kartach a dosel jsem k zajimavym zaverum.

 • Powerack napsal:

  Na AWE 32 a AWE64 nedám dopustit. Obě tyhle karty mají perfektní výstup a podání obsahu midi souborů. Při zapojení k reproduktorům většinou nebyl potřeba ani zesilovač (míval jsem zapojeny 2x 20W 8ohm).

  Snad se mi tyhle karty zase jednou dostanou do rukou.

  • Clous napsal:

   No perfektní podání midi souborů, no to zrovna AWE nemá a hlavně ne v MS-DOSu. Trochu lepší je to ve Windows 9X, kde si nahraješ jinou midi banku, pod má AWE32 RAM. GUS je třeba lepší, ale i Yamaha, Turtle Beach, Roland apod.

   • Laaca napsal:

    Měl jsem variantu AWE32 pro socky s názvem SoundBlaster 32 PnP. Dobré bylo, že měla konektor pro CD-ROM, kterou jsem měl takto připojenou. Špatné bylo, že neměla osazené paměťové RAMky. Tehdy pro mě bylo frustrující, že kvůli tomu mi většinou nejely hry a programy v nastavení AWE32.
    Tedy – že to bylo kvůli tomu, to jsem zjistil až dost pozdě, dost dlouho jsem vinil nějaký PnP konflikt.
    Pak po dokoupení „krátkých RAMek“, které bylo v tu dobu těžké sehnat, protože už se obvykle používaly „dlouhé RAMky“ se jako zázrakem všechno rozjelo, jak má a byl jsem okouzlený razantním zlepšením zvuku.
    Co se týká MIDI, tak, co si pamatuji, měla karta tři módy – buď kompatibilita s Adlib, tedy nějaká forma FM syntézy – ta chodila vždy, nebo kompatibilita s MPU401 ve variantě Roland MT-32, kdy ale musel být nahraný TSR ovladač, nebo nativní rozhraní AWE-32, které právě vyžadovalo ty RAMky.
    Ten TSR ovladač pro kompatibilitu s Roland bylo docela zlo, protože se snažil virtualizovat Roland ne zcela odlišném hardware (právě na SB 32pnp/AW3 32). To dost často nefungovalo v chráněném módu, tedy mimo jiné ve hrách, které začínaly „DOS4GW v 1.97…“
    Vím, že pozdvižení tehdy, a to nejen u mě, ale v širších kruzích, dělal manuál, který tvrdil, že si V Creative labs jsou tohoto problému vědomi, ale že postupně odezní, tím, jak budou tvůrci her přecházet na nativní podporu AWE32, případně na windows.
    Výše uvedené se vztahovalo i na přehrávání MIDI pod DOSem. Bylo potřeba najít vhodný přehrávač.
    Já jsem ale tehdy spíš řešil MODy než MIDI, a po dokoupení oněch RAMek jsem byl na větvi z přehrávače „AMP 3.0“ od „Lada Kopecky“, jak pěkně přehrával.
    Windows jsem tehdy neřešil – byl jsem celkem zarytý DOSař.

 • Bruno napsal:

  Svojho času som mal YAMAHA Audician 32 Plus. Ako som zistil, dnes je to veľmi obľúbená retro OPL3 karta.

 • Sabina 16bit. napsal:

  Ešte inú otázku(tá minulá ohl’adne Diamondu bola k 486ke):
  Ktoré zvukovky vedia to,čo AdLib=fungovať v DOS hrách bez TSR?
  Do 286iek s malou RAM(tá staršia mi ignoruje SIMMky a ide len onboard 1MB,dokumentácia k doske neexistuje a na blind triafať DIP switche nebudem,ešte trafím WS0 a upražím si onboard RAM…) chcem AdLib,alebo niečo,čo funguje na rovnakom princípe=bez TSR drivera,prosím o radu,ktoré zvukovky toto vedia?
  Remaky AdLibov sú hrozne drahé.
  sabina.zelena@yahoo.com
  Za prípadné rady ďakujem.

  • Sledge (admin) napsal:

   Takhle bude fungovat většina karet, ne-li všechny, které uvádí kompatibilitu s Adlibem / Sound Blasterem. Pokud výrobce ke kartě dodává ovladače, které obsadí nějakou paměť, je to buď a) zbytečný balast, b) software pro zajištění pokročilejších funkcí, ne základní SB kompatibility.

   Šel bych na to tudy – existuje utilitka UNISOUND, která umí základní inicializaci většiny běžných zvukovek. Viz https://www.high-voltage.cz/sortky/porad-ticho-zkuste-univerzalni-nastroj-pro-konfiguraci-pnp-isa-zvukovek-pod-dosem/ – po inicializaci není obsazena žádná paměť, ani bajt. Tzn. cokoli ze seznamu podporovaných čipů, který je k nalezení na tom odkaze na Vogons, lze použít.

   A nebo ještě jinak – starší non-PnP SB kompatibilní zvukovky na 99% také žádné drivery potřebovat nebudou, tam je ta kompatibilita prostě „out of the box“, s Adlibem na 100%.

   Sázka na jistotu jsou třeba zvukovky s ESS, jak nonPnP, ty budou fungovat hned, tak PnP, na ty zabere Unisound.

   • Sabina 16bit. napsal:

    Ďakujem vel’mi pekne,moje 286ky budú nadšené.
    A ja tiež,že to teda nemusí byť dokonalý klon AdLibu,ale ak dobre rozumiem,čokol’vek s OPL2/3.
    Zatial‘ mi dorazil Diamond-rovnaký,ako ten Váš a ešte som uspela v dražbe AWE64,asi novší kus,než Váš,má farebné konektory,čo som snáď na ISA zvukovke ešte nevidela,asi z doby,keď sa AWE64 vyrábali pre ISA aj PCI…
    A len zo zvedavosti:
    Existujú/existovali zvukovky pre VLB,EISA a/alebo iné neštandardné zbernice?

    • Sledge (admin) napsal:

     VLB a EISA nevím, ale neřekl bych, nějak tam ten vyšší bandwith asi není potřeba :) Ad AWE64 – rozhodně nepoužít jako alternativu k Adlibu! Nemají OPL od Yamahy, místo něj mají vyloženě nepovedený klon – CQM. To už je 1000x lepší ta ESS zvukovka, někdy mají originál OPL, pokud ne, mají svou ESFM, která je velmi blízko.

     • Sabina 16bit. napsal:

      Ďakujem pekne za odpoveď,Ess sú všade vysoko nad 1000, -CZK, teda na úrovni SB AWE32,alebo SB16…
      Vďaka za warning,AWE64 teda pôjde do niečoho novšieho,Diamond do 486ky,v Zásilkovni čaká nejaká noname zvukovka s IDE radičom a vizuálne zozadu podobná AdLibu,aj časť plošáku bližšie bracketu je podobná,neviem,čo to je,ale stálo to len 200…Ale reálne ešte do 286iek 2 zvukovky budem musieť zohnať,budem už dávať pozor,aby to bolo niečo z Vášho zoznamu,ale pravé SB aj Ess sú všetky nad 1000…okrem AWE64-jasné,prečo…
      Nechce mi tu niekto predať surplus SB/Ess za nižšiu cenu,než Aukro/eBay?

      • Sledge (admin) napsal:

       Njn, na aukru je to aktuálně koukám samý vykuk a překupník :/ Až bude po mailu řešit ty DVD/CD mechaniky, viz odpověď v jiném vlákně, zkusím najít i nějakou zvukovku, třeba bych se s něčím rozloučil :) Ale upřímně – spíš ne, leda bych našel něco, o čem nevím, že mám, ale stát se to může :)

       • Sabina 16bit. napsal:

        Presne tak,dokonca ich plno komunikuje v množnom čísle za nejaký obchod,s jednotlivcom sa občas aspoň po konci aukcie bez prihodenia dá handl’ovať,ale keď je to nakoniec celý obchod,tak to nebýva zjazdná trať…
        A keby len obchod,ale aj predaj zaheslovaného laptopu…to nevyzerá,že by sa k nemu predajca dostal legálnou cestou…
        Ešte ma raz niekto vykradne,a potom uvidím na Aukre vlastné stroje…
        Nechápem,že niekto prihadzuje na evidentne kradnutý kus,veď potom bude zlodej mať naňho kontakt a bude vedieť,kde býva…
        Psycho!
        Ďakujem za mejl.
        Už ťažko hl’adať kus HW pod 1000 a celý komp pod 5000(486 a staršie) a nie je šanca ani na AT kejs,ešte tower horko ťažko tesne pod 1000,ale AT hranatý desktopový kejs letí hneď k 2000,a potom nás to núti dávať 286ky do ATX kejsov,nebodaj čiernych a oblých,no hrôza…
        Že ja som nemala čas a peniaze a priestory,keď to všade vyraďovali…
        A predvčerom hotový blázinec-prihadzovali na netestovanú ZIPku 100vku až kamsi k 700 korunám a včera za testovanú ZIP250 ma už na 633 nikto neprehodil…

   • Sabina 16bit. napsal:

    Ešte konkrétne k Diamondu:
    Skúšali ste to IDE a LPT?
    Hodilo by sa mi na to IDE pripojiť CD-/DVD-ROM a LPT nastaviť ako LPT2.
    Diamond je určený do 486ky s 1kanálovým onboard IDE radičom,ako sa ten IDE port na Diamonde nastaví ako sekundárny IDE kanál?
    A ako to LPT,aby to bola 2ka?
    LPT1 je onboard.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle