Hráli jste: Seek and Destroy?

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

2D akční řežba Seek and Destroy vyšla roku roku 1993 na AGA Amigy a o tři roky později i na PC v podobě hry pro DOS. Amigácká verze je zlehka hnusná, tu AGA grafiku jí nevěřte, OCS / ECS Amiga by to ve velmi podobné kvalitě zvládla taky. PC verze je podstatně pohlednější, nicméně na rok 1996 už je to i tak slabý čajík.

(Oprava: Jak v komentářích upozornil FTL, Amiga OCS / ECS verze Seek and Destroy existuje také - v pořádku, tam ke grafice výtky nemám. Ale ta AGA / CD32 verze je fakt ostuda.)

Hráli jste: Seek and Destroy?

Ale co, na takovou menší nezávislou shareware akční hru to zase tak zlé není. Mohlo to dopadnout mnohem hůř, vzhledem k tomu, že za hrou stojí studio Vision Software, které můžete znát z takových náloží, jako jsou Yogi Bear visits... the National Parks či 7th Legion... moment, sedmá legie není úplně blbá, že by se vyplatilo dát Seek and Destroy šanci?

Hráli jste: Seek and Destroy?

Vyplatilo! Není to ztracený poklad, není to svatý grál, není to napěněné plzeňské po víkendu na kofole, je to prostě "jen" slušná hra. Vžijete se do role pilota vrtulníku či velitele tanku a v sérii +- identických misí budete kosit svinský neřád po stovkách. Svinským neřádem je v tomto případě nějaká ta po zuby ozbrojená guerilla. Pro emzáky, zombíky či nepřátelské barevné koule plynu musíte navštívit jiné hry. Tady se to řeže fádně a při zemi. Desert Strike s lehkým dotekem Chopliftera.

Hráli jste: Seek and Destroy?

Od typických her stejného žánru se hra odlišuje technickým zpracováním. Váš bojový stroj vidíte vždy na stejném místě obrazovky, tedy uprostřed dole, přičemž v rotujícím pohybu je celé okolí. Je to takový SNESový mode 7, ovšem bez naklonění, viděný shora pod úhlem 90°. Bez zajímavosti nejsou ani hory powerupů, kterými vás hra v průběhu misí častuje. Zásadní je též možnost vrtulník i tank vylepšovat.

Hráli jste: Seek and Destroy?

Zcela unikátní je volná ruka v nastavení hodnot palivo / brnění / rychlost. Tyto tři položky jsou navzájem propojené a zvýšení jedné z nich znamená snížení zbylých. Můžete si tak stroj nakonfigurovat tak, aby vyhovoval vašemu stylu hry, popř. podmínkám dané mise.

Hráli jste: Seek and Destroy?

A to je tak vše, co potřebujete vědět. Najdi a znič! Ovládání slušně padne do ruky, hra naštěstí podporuje myš v docela příčetných intencích. Prostředí se tu a tam mění, aby ten projektilový mumraj nebyl příliš fádní, hudba je adekvátní, coby dědictví původní verze z Amigy jde o poslouchatelné MODy... Ovšem tank nestojí za řeč, bojové vozidlo, co se zasekává o kaktusy, ovládat nechcete.

Na rovinu, po půlhodince zběsilé akce vás to nejspíš začne trochu nudit, ale ta půlhodinka je fakt moc prima! Hra obdržela i relativně slušné hodnocení, třeba jistý Jan Eisler jí ve SCORE 28 vlepil 7/10.


- Hele, ty, Sledgi, je to takový roztěkaný, nepsal tys to pod vlivem?
- Ano. (Starosti přátelé, samé starosti...)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Hráli jste: Seek and Destroy?"

 • Walker napsal:

  Přesně jak píšeš tenkrát bavilo ale ne moc dlouho.

 • Luke_Skwlkr napsal:

  Kvuli tehle hry nam doma kolega musel instalovat komplet novy system, protoze byla zavirovana a uz ani nevim co se delo. Takze vzpominku na ni mam a tech par minut co jsem si ji zahral me desne bavila. Pak uz to pro me bylo tabu.

 • Ftl napsal:

  Seek byl i pro ECS/OCS Amigy, co si pamatuju.

 • Martin napsal:

  Nehrál, ale trochu mi to připomnělo jednu automatovou pařbu s názvem Twin eagle. Jede i v MAME. Ale toto by mohlo bejt taky dobrý.

 • -veldrane napsal:

  Hral (na 386SX), ale nejak me to uplne nebavilo. Raptor nebo Tubular World byla jina kava :)

 • Omachel napsal:

  Od novozelandskych Vision by som odporucil hlavne hru Roadkill (je len AGA verzia na Amigu 1200 pripadne CD32 aj s introm).

 • Vinicius napsal:

  Hra je o něco zábavnější, když si ve většině misí vyberete tank místo helikoptéry.

  • Sledge napsal:

   Jako vážně? Mně ten tank přišel jako řádově větší vopich, zasekával se o kaktusy :) … A koukám, že to tam i píšu :))

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Náušnice FLOPPY35 (3D tisk)Náušnice FLOPPY35 (3D tisk) 42 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle