Hráli jste: Husita?

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Jestli ano, tak mi řekněte, co mám dělat! Hru samotnou jsem dohledal, leč manuál ne, a ani do základních mechanismů hry nejsem sto proniknout. Chápu, co dělají farmy, chápu vztah daní a spokojenosti, ale jak mám v hned v úvodní misi vycvičit nějaké vojsko?! Záhada! :)

Hráli jste: Husita?

Husita je česká real-time strategie z let 1997/1998, vzešla z dílen vývojářů Phoenix Arts, které si můžete pamatovat z takových hitů, jako jsou Paranoia a Paranoia II. Zatímco je Paranoia svérázným lokálním klonem přeslavné Dune 2, je Husita vizuálním zrcadlovým odrazem dalšího ze zahraničních hitů, za vzor zjevně posloužil Warcraft II. Mlátit kyjem po papuli se ovšem nebudou orkové a lidé, alébrž husité a křižáci.

Hra mi vytanula na mysli po zahrání dema připravované české RTS Písně z Kalicha. Vždyť tohle téma už tu přeci jen bylo! Ale zatímco Písně sázejí na příběhovou kampaň, Husita, jak jsem pochopil, je příběhu dokonale prostý, kampaň je jen sled misí, doplněný o obsazování globální mapy.

Hráli jste: Husita?

Chroustník plný pracovních chroustů, ale chroust bojový nikde!

Zatímco Warcraftí vzor stojí na klasickém vztahu těžba surovin -> výstavba, Husita klade důraz na "vnitřní" ekonomiku, tzn. suroviny se netěží žádné, a vaším úkolem je vhodnými podmínkami nalákat dostatečnou populaci, se kterou můžete pracovat dále. Viz výše zmíněná spokojenost. Takže postavíte tábor, který produkuje jídlo, snížíte daně, aby k vám přicházeli poddaní... a co, u všech svatých, dál? :) Poddaných mám plné osady, ale nějaký ten nový cepník či řemdih žádný!

Husita je zajímavý po technické stránce, je stále pro DOS, což bylo i v roce 1998 anachronismem, nicméně podporuje rozlišení až 1024x768 v 65536 barvách. Nepřekvapí síťová hra, ta byla už u Paranoie, z Paranoie se ale táhnou i otravné mouchy, jako např. skutečně pozoruhodný pathfinding, a také zvláštní ztuhlost jednotek, které na vaše příkazy reagují líně, popř. vůbec. Tzn. hraje se to hůř, ale přesto bych se hrou hrozně rád pár hodin strávil, jen kdybych věděl, jak to celé má fungovat.

Tímto apeluji na vývojáře (a nejsem sám) - kluci, uvolněte prosím Husitu jako freeware, i s PDF skenem manuálu, a úplně nejlépe i se zdrojovými kódy. Platí ostatně i pro sérii Paranoia. Dík! ;) No a já to jdu zkusit ještě jednou, třeba jsem něco zásadního přehlédl...

A kdo by si chtěl Husitu jen tak pošolíchat, nemusí ho shánět pro všech čertech a podezřelých ruských sajtách, stačí zkusit hratelné demo, představu o hře vám dá dobrou. Mimochodem - v té demo misi vojáky trénovat lze, tzn. vím, jak by to mělo fungovat, prostě jen nevím, co v té první misi kampaně :) Snad to není nějaká sofistikovaná antipirátská ochrana, probůh...

Hráli jste: Husita?

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Hráli jste: Husita?"

 • Keeper napsal:

  Taky bych rád plnou verzi.. Když už se mi něco povedlo sehnat, tak se mi to nepovedlo zprovoznit. Je to škoda.

  • Sledge (admin) napsal:

   Na old-games.ru je ISO image hry, na DOSovém Pentium 3 mi to běží, pod DosBoxem hra brblá kvůli paměti, ale to by asi šlo pořešit, dál jsem to nezkoumal.

 • VitaH23 napsal:

  Kdysi jsem měl originálku i s krabicí a manuálem, ale někomu jsem ji půjčil a už se nevrátila, co si pamatuji tak jsem se řízením náhody a odhodlání proklikal do 4 mise/mapy, ale dál ne.

 • iarmanu napsal:

  Díky za nasměrování kde Husitu sehnat. Zrovna nedávno jsem se tu hru hledal, páč jsem jí nikdy nehrál, pouze kdysi četl recenzi v Levelu a nikde nic, jenom dema. Na Dj oldgames je, ale nemám premium účet, takže jsem měl smůlu. Zítra to otestuju, snad to pojede.

 • marky66 napsal:

  Já mám originálku, tak kdyžtak můžu naskenovat manuál :-)
  Ale trvalo mi dlouho, než jsem to trochu dokázal hrát. Prvních pár misí jde, ale pak je to hodně tuhý, když člověk nenajde fígl :-)
  Základ je cvičit svoje vojáky na stromech a kládách, ale dávat bacha na vosí hnízda :-) Raněný vojáky se zkušenostma léčit ve farmách nebo hradech a hlavně mít střelce a hlavně houfnice vevnitř v budovách. Oni ostřelujou dotírající nepřítele. Nepřítele lákat k obsazený budově, kde jsou střelci a případně je mlátit do zad, když oni mlátí do budovy :-)
  Hlídat daně, aby byla spokojenost a přicházeli nový pacholci, z nich pak dělat farmáře a cvičit vojáky v kovárně.
  Finta je odhadnout, kdy se vybírají daně a těsně předtím je zvednout třeba na 80% a po výběru snížit na 7%. Spokojenost se nestačí zhoršit :-)
  V pokročilé fázi hry je peklo uhlídat nosiče moru, nesmí se dostat do budov a nakazit všechny přítomné.
  Hru jsem dohrál taktikou stavění hradů, čím dál blíž k nepříteli a osazování houfnicema. Na nic lepšího jsem nepřišel :-)
  Je to taková česká slátaninka, ale jelikož jsem za to před čtvrt stoletím jako chudej študák utratil asi 700,-Kč, tak jsem tomu prostě musel stůj co stůj přijít na chuť :-)

 • Jerry napsal:

  Taky bych si tipnul, že v první misi se vojáci ani necvičili. Ale hrál jsem to jen při vydání, to už je hodně dávno. Hra tehdy pěkná na pohled, stupidní na hraní. Poté, co jsem našel fígl, jak hrát, byla za necelá dvě odpoledne kampaň dohraná. A samostatné mise byly buď docela obtížné, nebo naopak prostinké a dohrané za pár minut.

 • dim0n napsal:

  Po přečtení jsem hled vybalil starou krabici od adidasek, capnul score CD, zapnul paranoiu a pochopil jsem, že občas je lepší zůstat u vzpomínek, pokud se nepletu, tak jsem ji hrál tehdy po C&C a nechápu, jak jsem to i tehdy mohl hrát

 • TXnus napsal:

  Ahoj hoši, stáhnul jsem si už upravenou verzi jedoucí v dosboxu (možná ještě dostupná na ulozto) a pořád se mi nepodařilo zprovoznit LANkou přes IPX (mám doma 2 PC sesíťované s WIn98…). Paranoia přitom funguje v pohodě. Hrál jsem a některé ty samostatné mise jsou snad nevyhratelné.
  Pathfinding je opravdu tragický, nesrovnatelně horší než třeba v Dune 2000, Tiberian Sunu nebo dokonce Red Alertu 1.
  Nepřítel je občas tak opevněný, že ho nejsem schopný zničit ani s armádou asi 30 vojáků když on nemá žádného vojáka.
  U každé mise je několik map, takže když misi začnete znova dostanete se na jinou mapu.
  Velmi doporučuji updatovat hru na verzi 1.2, která hru dost vylepšuje. Samotný „updater“ se dá najít na archivovaných stránkách phoenix-arts.

  Jinak potřebuji radu – chci normálně nainstalovat husitu z toho .ISO souboru. Ten jsem si rozbalil do složky a chci spustit Setuph.exe. To je normální exáč, který to má nainstalovat. Píše to chybu: Osudová chyba pri behu programu 102 Poruseni integrity – hra je nekompletni nebo neopravnene pozmenena. Reseni je mozne najit v manualu ke hre. To to opravdu musím vypálit na CD a spustit to z něj nebo co tomu vadí?

  Z .conf souboru u „dosboxové verze“ hry jsem pochopil, že to funguje tak, že si to nějak namapuje složku s CD soubory jako D: a spouští se z jiné složky, která je namapována zřejmě jako C. Nemůže mi někdo, prosím, poradit co s tím? Opravdu nevím, navíc v PC mám 2 disky a písmeno D mi už zabírá druhý disk, tak abych nemusel přemapovávat CD mechaniku atd. Kdyžtak tu nechám mail, jestli mi nějaká dobrá duše bude ochotná poradit. Moc děkuji.

  • Sledge (admin) napsal:

   Jo, taky jsem musel instalovat přímo z ISO, popř. z placky, vykopírování souborů nestačí, má to nějakou ochranu. To ISO můžeš přímo v Dosboxu připojit k libovolnému písmenu jako virtuální mechaniku, např.

   imgmount F disk.cue -t iso

   Jinak z toho, co píšeš, jsem přestal mít chuť se o hraní pokoušet :))

   • TXnus napsal:

    Díky za odpověď. Takže když soubory z iso vypálím na CD mělo by to fungovat? Nebo musím vypálit celé iso? Resp je to .bin (obraz CD) k tomu souboru je ještě nějakej soubor .cue, což jsem se dočet, že jsou jako přídavné informace např. o písničkách atd… Možná to moc hrotim, stačí vypálit normálně soubory z .bin na CD nebo vypálit celý .bin, jenom to chci fakt udělat správně. Normálně vypaluju jenom .bin bez .cue, ale nevim co ten Husita jak s tím bude fungovat…

    Bohužel tu hru musím hrát na Win98 resp Win9x i kdybych nechtěl, protože na jakémkoliv PC s OS WinXP a novějším padá a nezáleží na operačním systému, velikosti paměti, počtu jader (zkoušel jsem i 2 PC s jedním jádrem) atd. Mluvím samozřejmě o hraní v dosboxu. Zkoušel jsem asi na 5 PC a na 3 z nich různé OS Win XP, 7, 8.1, 10. Myslím, že 11ky budou to samé, ale nezkoušel jsem.

    Btw fakt jsem tě nechtěl od hraní odradit. Když si zvykneš občas na masakrózní obtížnost a extrémně blbej pathfinding tak jde o relativně dobrou hru s pro mě zábavnym systémem daní a zajímavym systémem trénování jednotek.

    Má to i dementní prvky jako že stavění funguje tak, že když postavíš budovu, která je blíž nepřátelskýmu hradu než tvýmu, tak automaticky připadne nepříteli. A počítá se to vzdušnou čarou takže např když je enemácký hrad těsně za propastí, tak je jedno, že máš část před propastí úplně obsazenou, postavíš tam barák a ten patří nepříteli, protože vzdušnou čarou je to blíž přes propast než ke tvýmu nejbližšímu hradu.

    Jak fungujou nějaký nosiči moru a jak je poznám jsem úplně něpochopil, to budou ti asi, které při příchodu do vesnici můžu zabíjet.

    Levelování jednotek o klády a zabíjením hus je dobrý nápad, bohužel nechápu, že se přitom jednotky zraňují.

    Zajímavostí je umělá inteligence. Přijde mi do velké míry převzatá z Paranoii ve stylu, že občas sem tam pošle nějakou jednotku, případně menší shluk jednotek a pak začne stavět po mapě hrady a takto se rozlejzat. Hodně podobně jako v paranoie 1.

    (OFFTOPIC: netušil jsem, že když v Paranoie dám v multiplayeru „hrát spolu proti PC“ že to znamená, že dva hráči ovládají jednu základnu a ty samé jednotky. Na jednom PC stačí kliknout aby jednotka někam šla,na druhém musím kliknout na tlačítko přesunout – nechápu proč, asi bug?)

    Upřímně mi spoustu misí přijde nevyhratelných a extrémně těžkých, když postavím zezačátku 2 budovy a přijdou na mě 3 mečouni to nevím, co s tím mám udělat. Leda použít fintu a s dělníkem ho prohánět po celé mapě, že ho budu posílat z rohu do rohu mapy :D

    Je to taková hra pro mě trochu podobná jako Tzar: Burden of the Crown – je problém, přes její nedostatky se do ní zažrat. A to Tzar je pro mě nesrovnatelně větší srdcovka. Nicméně když se přes ty nedostatky přeneseš a zvykneš si na ně, je to super:)

    Husita je psychicky náročná hra především díky pathfindingu a věcem ve stylu, že nepřátelskou základnu na kopci, na kterou útočím ze 2 směrů celkem asi se 30 možná i víc vojáky nejde skoro dobít, protože má ve 2 budovách 2 lučištníky a to je jako nepřekonatelné i pro mé Bombardy.

    Sledgi, Husitu si určitě zahraj. Si milovník těhle retro her a dokážeš se přenést přes věci jako pathfinding dementní AI a najít zláté jádro v téhle české hře. Nebo aspoň bronzové jádro…prostě chápem se.

    Dá se najít changelog, co přidává patch 1.2 do hry a není toho málo…editor jednotek, možnost ovládat Bombardy kam střílí, třetí frakci, která když na mapě je, tak bojuje atd…

    Sry za můj chaotický styl a délku komentu, píšu ve spěchu, ale podělit jsem se prostě o moje dojmy musel.

    • Sledge (admin) napsal:

     Za dojmy, díky, tak já to ještě zvážím ;)

     Jinak nevypaluj jednotlivé soubory, ale přímo z ISO obrazu udělej CD. Umí to každý program na pálení CD/DVD, já používám staré Ashampoo Burning Studio 6 Free, pod Win10 pořád funguje bez problémů.

 • Keeper napsal:

  Hoši, vám ten Husita běží v pohodě? Já to i pomocí této diskuze rozběhl, ale v první postupové misi mi to vždycky spadne, bez erroru, prostě pád Dosboxu. Zkoušel jsem vyšší nebo nižší cykly, nastavit vyšší paměť v Dosboxu. Nevím zda je to chyba hry nebo Dosboxu…? Dělá mi to jak verze z ruských stránek, tak i českých.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle