Hráli jste: Husita?

Jestli ano, tak mi řekněte, co mám dělat! Hru samotnou jsem dohledal, leč manuál ne, a ani do základních mechanismů hry nejsem sto proniknout. Chápu, co dělají farmy, chápu vztah daní a spokojenosti, ale jak mám v hned v úvodní misi vycvičit nějaké vojsko?! Záhada! :)

Hráli jste: Husita?

Husita je česká real-time strategie z let 1997/1998, vzešla z dílen vývojářů Phoenix Arts, které si můžete pamatovat z takových hitů, jako jsou Paranoia a Paranoia II. Zatímco je Paranoia svérázným lokálním klonem přeslavné Dune 2, je Husita vizuálním zrcadlovým odrazem dalšího ze zahraničních hitů, za vzor zjevně posloužil Warcraft II. Mlátit kyjem po papuli se ovšem nebudou orkové a lidé, alébrž husité a křižáci.

Hra mi vytanula na mysli po zahrání dema připravované české RTS Písně z Kalicha. Vždyť tohle téma už tu přeci jen bylo! Ale zatímco Písně sázejí na příběhovou kampaň, Husita, jak jsem pochopil, je příběhu dokonale prostý, kampaň je jen sled misí, doplněný o obsazování globální mapy.

Hráli jste: Husita?

Chroustník plný pracovních chroustů, ale chroust bojový nikde!

Zatímco Warcraftí vzor stojí na klasickém vztahu těžba surovin -> výstavba, Husita klade důraz na "vnitřní" ekonomiku, tzn. suroviny se netěží žádné, a vaším úkolem je vhodnými podmínkami nalákat dostatečnou populaci, se kterou můžete pracovat dále. Viz výše zmíněná spokojenost. Takže postavíte tábor, který produkuje jídlo, snížíte daně, aby k vám přicházeli poddaní... a co, u všech svatých, dál? :) Poddaných mám plné osady, ale nějaký ten nový cepník či řemdih žádný!

Husita je zajímavý po technické stránce, je stále pro DOS, což bylo i v roce 1998 anachronismem, nicméně podporuje rozlišení až 1024x768 v 65536 barvách. Nepřekvapí síťová hra, ta byla už u Paranoie, z Paranoie se ale táhnou i otravné mouchy, jako např. skutečně pozoruhodný pathfinding, a také zvláštní ztuhlost jednotek, které na vaše příkazy reagují líně, popř. vůbec. Tzn. hraje se to hůř, ale přesto bych se hrou hrozně rád pár hodin strávil, jen kdybych věděl, jak to celé má fungovat.

Tímto apeluji na vývojáře (a nejsem sám) - kluci, uvolněte prosím Husitu jako freeware, i s PDF skenem manuálu, a úplně nejlépe i se zdrojovými kódy. Platí ostatně i pro sérii Paranoia. Dík! ;) No a já to jdu zkusit ještě jednou, třeba jsem něco zásadního přehlédl...

A kdo by si chtěl Husitu jen tak pošolíchat, nemusí ho shánět pro všech čertech a podezřelých ruských sajtách, stačí zkusit hratelné demo, představu o hře vám dá dobrou. Mimochodem - v té demo misi vojáky trénovat lze, tzn. vím, jak by to mělo fungovat, prostě jen nevím, co v té první misi kampaně :) Snad to není nějaká sofistikovaná antipirátská ochrana, probůh...

Hráli jste: Husita?

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Hráli jste: Husita?"

 • Keeper napsal:

  Taky bych rád plnou verzi.. Když už se mi něco povedlo sehnat, tak se mi to nepovedlo zprovoznit. Je to škoda.

  • Sledge napsal:

   Na old-games.ru je ISO image hry, na DOSovém Pentium 3 mi to běží, pod DosBoxem hra brblá kvůli paměti, ale to by asi šlo pořešit, dál jsem to nezkoumal.

 • VitaH23 napsal:

  Kdysi jsem měl originálku i s krabicí a manuálem, ale někomu jsem ji půjčil a už se nevrátila, co si pamatuji tak jsem se řízením náhody a odhodlání proklikal do 4 mise/mapy, ale dál ne.

 • iarmanu napsal:

  Díky za nasměrování kde Husitu sehnat. Zrovna nedávno jsem se tu hru hledal, páč jsem jí nikdy nehrál, pouze kdysi četl recenzi v Levelu a nikde nic, jenom dema. Na Dj oldgames je, ale nemám premium účet, takže jsem měl smůlu. Zítra to otestuju, snad to pojede.

 • marky66 napsal:

  Já mám originálku, tak kdyžtak můžu naskenovat manuál :-)
  Ale trvalo mi dlouho, než jsem to trochu dokázal hrát. Prvních pár misí jde, ale pak je to hodně tuhý, když člověk nenajde fígl :-)
  Základ je cvičit svoje vojáky na stromech a kládách, ale dávat bacha na vosí hnízda :-) Raněný vojáky se zkušenostma léčit ve farmách nebo hradech a hlavně mít střelce a hlavně houfnice vevnitř v budovách. Oni ostřelujou dotírající nepřítele. Nepřítele lákat k obsazený budově, kde jsou střelci a případně je mlátit do zad, když oni mlátí do budovy :-)
  Hlídat daně, aby byla spokojenost a přicházeli nový pacholci, z nich pak dělat farmáře a cvičit vojáky v kovárně.
  Finta je odhadnout, kdy se vybírají daně a těsně předtím je zvednout třeba na 80% a po výběru snížit na 7%. Spokojenost se nestačí zhoršit :-)
  V pokročilé fázi hry je peklo uhlídat nosiče moru, nesmí se dostat do budov a nakazit všechny přítomné.
  Hru jsem dohrál taktikou stavění hradů, čím dál blíž k nepříteli a osazování houfnicema. Na nic lepšího jsem nepřišel :-)
  Je to taková česká slátaninka, ale jelikož jsem za to před čtvrt stoletím jako chudej študák utratil asi 700,-Kč, tak jsem tomu prostě musel stůj co stůj přijít na chuť :-)

 • Jerry napsal:

  Taky bych si tipnul, že v první misi se vojáci ani necvičili. Ale hrál jsem to jen při vydání, to už je hodně dávno. Hra tehdy pěkná na pohled, stupidní na hraní. Poté, co jsem našel fígl, jak hrát, byla za necelá dvě odpoledne kampaň dohraná. A samostatné mise byly buď docela obtížné, nebo naopak prostinké a dohrané za pár minut.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2812 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš 3DBLASTRetro podložka pod myš 3DBLAST 236 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle