Velmistři bojových umění Bud Spencer & Terence Hill v mlátičce Slaps And Beans

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Před několika lety proběhla úspěšná kickstarterová kampaň na projekt Bud Spencer & Terence Hill - Slaps And Beans, první to oficiálně licencovaný herní příspěvek k nepřekonatelné legendě, kterou tito dva neporazitelní italští bijci a pojídači fazolí jsou a navždy budou.

Velmistři bojových umění Bud Spencer & Terence Hill v mlátičce Slaps And Beans

(Samotný Bud Spencer se objevil v akční 2D plošinovce We Are Angels už v roce 1997, ale to je hra natolik příšerná, že už o ní neví téměř ani Google. Věřte mi, hrát se to nedá, zkoušel jsem to.)

Nejde tedy o v pravém smyslu slova starou hru, nicméně jinak jsou Slaps And Beans hotové zřídlo retra a nostalgie. V první řadě je tu obsazení a hlavní inspirační zdroj, tedy v našich končinách tolik oblíbené filmy, v řadě druhé žánr. Tvůrci ze studia Trinity Team si totiž vybrali téměř zapomenutou větev akčních her, beat 'em up mlátičky. (Viz Streets of Rage, Double Dragon, Golden Axe, Renegade ...)

Velmistři bojových umění Bud Spencer & Terence Hill v mlátičce Slaps And Beans

Řekněme si to rovnou - právě v žánru, ač k tématu jinak bezchybně sedne, spočívá jediný zásadní problém hry. Beat 'em up akce mají tendenci velmi rychle upadat do monotónnosti. Bojovat se proti tomu dá různě - tradičně např. speciálními útoky a komby, zajímavými power upy, různorodými nepřáteli, nějakým tím bossem s unikátním schématem útoku, často se měnícím prostředím atd. S většinou těchto triků bohužel Slaps And Beans velmi šetří...

Velmistři bojových umění Bud Spencer & Terence Hill v mlátičce Slaps And Beans

...naštěstí ale nasazují do vřavy onačejší kalibr. Jsou jím sporadické, leč docela zábavné minihry, a dále velmi časté přerušování akce příběhovými cut-scénami. Neděste se dlouhých minut rozvláčných dialogů, je to úderné jak legendární Budova uzemňovačka a nablblé stejně, jako většina kanonenfutru, proti kterému Bud a Terence obvykle stojí. Navíc dialogy jsou plné hlášek vybrakovaných z bohaté bud-spencerovské kinematografie, těšit se tak můžete např. na mé oblíbené:

TH: Pochopils to? Chtějí nás opít! Kolik toho vydržíš?
BS: První dva litry jsou v pohodě, ale u třetího začínám bejt trochu hlučnej.

Popř. z původního dabingu:

TH: Došlo ti to? Chtějí nás ožrat! Kolik toho sneseš?
BS: Prvních deset litránků je v klidu, po dalších začnu vyvádět.

Velmistři bojových umění Bud Spencer & Terence Hill v mlátičce Slaps And Beans

Do mixu je následně vhozena občasná změna tempa, kdy je např. nutné se částí úrovně proplížit, vyřešit jednoduchou hádanku s páčkami, či přepnout na druhou postavou, která je standardně ovládaná počítačem. Mocně pomáhá i licencovaný soundtrack, v rámci kterého zazní několik zásadní hitů, jako jsou Dune Buggy, Bulldozer, Flying Through the Air, Movin' Cruisin', Trinity apod. Velmi často se mění i prostředí, a některé lokace jsou opravdu dechberoucí, Slaps And Beans jsou skvělým příkladem perfektně zvládnutého pixel artu s "přidanou hodnotou". Na některé animace budete zírat dlouhé minuty :)

Situace se dále mění ve chvíli, kdy máte při sobě dalšího hráče pro ovládání druhé postavy, hra se pak samozřejmě stává o úroveň zábavnější. Ale přemlouvejte ženu k mlátičce s Budem Spencerem...

Velmistři bojových umění Bud Spencer & Terence Hill v mlátičce Slaps And BeansVelmistři bojových umění Bud Spencer & Terence Hill v mlátičce Slaps And Beans

K udržení hráčovi pozornosti tohle všechno ovšem stačí jen tak tak. Hra není dlouhá, dá se pohodově zvládnout za tři hodinky, ale přesto jsem jí musel rozporcovat na několik seancí, protože po půlhodině jednotvárného bušení jsem byl jak přejetej červenou dunovkou (se žlutou střechou). Ne snad, že by ve hře nebyly power-upy, ale jsou přesně dva - pivo a fazole. Ne snad, že by Bud a Terence neuměli pohledné speciální útoky, ale ty se spouští jaksi mimoděk a automaticky. Bossů je málo, navíc jejich útočná schémata jsou vyloženě nečitelná. A řadoví nepřátelé jsou stále na jedno brdo, jen mění skiny.

Velmistři bojových umění Bud Spencer & Terence Hill v mlátičce Slaps And Beans

Inu, perfektní to není, ale stejně vás ta tsunami vlna nostalgie nakonec převálcuje, a vy hře mnohé odpustíte. Je to takový solidní a poctivý nadprůměr, ze kterého navíc čiší, že problémy, které hra má, nevychází z odfláknutí, ale spíše z nezkušenosti s žánrem, popř. z žánru jako takového. Autoři zjevně filmy s Budem Spencerem a Terence Hillem milují a Slaps And Beans jsou poklona, pocta, upřímně míněná snaha přenést na monitory atmosféru legendárních "feel good" komedií. A za tuhle snahu se zase vývojářům klaním já, protože jsou v životě okamžiky, kdy Buda Spencera a Terence Hilla prostě potřebujete :)

Btw. vítaným bonusem je český překlad, který sice má svá slabá místa, ale jinak je docela zdařilý a ke hře sedí dobře.

Velmistři bojových umění Bud Spencer & Terence Hill v mlátičce Slaps And BeansVelmistři bojových umění Bud Spencer & Terence Hill v mlátičce Slaps And Beans Velmistři bojových umění Bud Spencer & Terence Hill v mlátičce Slaps And Beans

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Velmistři bojových umění Bud Spencer & Terence Hill v mlátičce Slaps And Beans"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš GEROJS - 228x189x2mmRetro podložka pod myš GEROJS - 228x189x2mm 197 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle