Hráli jste: The Simpsons?

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Zlé jazyky tvrdí, že DOSový port beat'em up akce The Simpsons je pouhý slabý odvar původní verze z automatů. Zlé jazyky mají sice pravdu, ale na druhou stranu jde o nejlepší z portů na domácí herní systémy. A to především proto, že přes nespornou popularitu jak seriálu, tak hry samotné, se rubačka The Simpsons nepochopitelně dostala jen na PC a Commodore 64. Hra, která přímo volá po portu pro Mega Drive či SNES!

Hráli jste: The Simpsons?

Ale nechme nepochopitelné hříchy minulosti stranou a vzpomeňme v dobrém na dobu, kdy se ze žluté rodinky Simpsonových teprve stával fenomén, který nás drtil po léta devadesátá, aby se posléze... inu, odestal a přetransformoval v zombie verzi sebe sama. Zombie, které nikdo nemá to srdce vystřelit mozek z hlavy, pohřbít jí a, vzhledem k materiálu, kterým nás zásobuje poslední roky, jí nachcat na hrob.

Hráli jste: The Simpsons?

Však se přiznejte, kdo hrdě nosil triko s Bártem Simpsonem, které u vietnamců na tržišti usmlouval na stovku, když svatosvatě slíbil, že si k němu příští týden koupí ještě digitálky za pade, svítící a přetaktované, jelikož udělají hodinku v klidu za 50 minut? (A to nemluvím o triku s Jean-Claude Van Dammem, to byl taky hit! Do prvního vyprání...) Simpsonovi v televizi, Simpsonovi na triku, Simpsonovi v Bravu a u těch šťastných, co měli doma PC, též Simpsonovi na monitoru!

Hráli jste: The Simpsons?

Vzhledem k oblíbenosti materiálu šlo opět o jednu z těch her, která se vám na PC prostě vyskytla. Že jde o podměrečný port z arkádové verze věděl málokdo, a že to vlastně není tak úplně skvělá hra, a to ani v rámci žánru, bylo každému jedno. Hlavně zavolat kamaráda, stihnout uzmout Marge, protože ta má díky vysavači větší dosah, a dneska se dostanem aspoň kousek za hřbitov, jasný? A běda, jak mě zase porazíš v minihře s nafukováním balónů, stejně nějak cheatuješ!

Hráli jste: The Simpsons?

Pramálo vadilo, že hra má slabé audio, kde zvuky chybí a hudba je mdlá. Nebo že detekce kolizí je nepředvídatelná a vizuální znázornění zásahů téměř neexistující. A ve výsledku tak hře zoufale chybí ona uspokojivá všeprostupující esence primitivního násilí a radosti z dobrého zásahu, která je pro beat'em up rubačky typická. Ostatně, na to násilí nakonec došlo, výhra ve výše zmíněné minihře nemohla zůstat bez odplaty.

Vizuální stránka se taky úplně nevyvedla, i ve VGA módu hra vypadá jako EGA, postavičky moc detailů nepobraly, úrovně jsou graficky chudé, nepřátelé málo variabilní, celkově to působí strašně lacině, skoro až amatérsky. V roce 1991, kdy hra vyšla, už byla písíčka schopna mnohem opulentnějších věcí. Ovšem priority asi byly jinde, jak naznačují nízké minimální hardwarové nároky - 8088 a 640kB RAM.

Hráli jste: The Simpsons?

Záhrobníci!

A co ten pitomý příběh?! Zloděj klenotů Waylon Smithers unese Maggie, která omylem použila kradený diamant coby dudlík. A to spíše nacpete do Homera nealkoholický Duff, než donutíte Maggie vzdát se dudlíka-diamantu! Smithers se tedy Maggie zmocnil a celá rodinka se musí probít až k hlavnímu záporákovi, kterým je pochopitelně sám pan Burns.

Ahoj, já jsem Troy McClure, a možná mě znáte z takových hitů, jako "Vymýšlíme příběh, co je úplně na palici!", "Něco tam nasekejte, stejně jim to bude jedno!" a "Not giving a fuck!".

Hráli jste: The Simpsons?

Co dělá Otto za kasou? A co tamtéž dělá psychiatr?

Ale co naplat, na PC to s tímhle žánrem bylo vždycky trochu na štíru, a kdo nechtěl pořád mastit Golden Axe, stejně moc dalších možností neměl. A zas tak zlé to není, jen to mohlo být mnohem lepší. Škoda.

Osobně jsem měl to štěstí, že jsem náhodou narazil i na arkádovou verzi, a mohl jí okusit na plný kotel, tzn. se všemi čtyřmi hráči. Tož dobře tam ty pětikoruny padaly, jen co je pravda! Nakonec jsem byl ještě rád, že se můžu vrátit k horšímu, ale levnějšímu portu :) Ovšem dneska je lepší sehnat MAME a příslušnou ROMku, a oddat se čtyřprstému žlutému běsnění v emulaci, arkádový originál je ve všech ohledech lepší.

Hráli jste: The Simpsons?

Co kill, to jeden bod.

Tak se pochlubte. Kdo hrál? A za jakou postavu nejradši? A proč má Líza jako hlavní zbraň švihadlo, a ne mnohem vhodnější saxofon? A kdo je hergot onen tajemný El Barto, který przní zdi Springfieldu svými graffiti?

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Hráli jste: The Simpsons?"

 • Pollux napsal:

  Tuhle hru jsme frčeli jako malí se sestřenkou a vždycky jsme chtěli být Marge kvůli tomu vysavači. A že je to port z automatů jsme zjistili jednou na koupališti, kde tenhle automat ještě s Teenage Mutant Turtles měli :)

 • Anastaz napsal:

  Hm, kupodivu se tohle nevyskytlo na žádnym kompu, se kterým jsem přišel do styku. Do Opičích hor se to nějak nedostalo. Takže, kdo je ten tajemný El Barto, co vandalizuje město, ti neřeknu, na to si musíš přijít sám. :)
  Triko s Van Dammem? To jako fakt někdo nosil?

  • Sledge (admin) napsal:

   Sem fakt jedno měl, přiznávám. Hříchy mládí…

   • Guldy napsal:

    Bych ho nosil, kdybych tenkrat mel :D a mozna i mel. Plakat na zdi pamatuju a do ted mam nejaky vhsky. :D

    • Sledge (admin) napsal:

     Tak jasně, plakát na zdi nesměl chybět, i když já osobně jsem preferoval Schwarzeneggera. Měl jsem na zdi velký plakát z Terminátora 2 a Komanda! :) Plus Stallone a jeho Rambo 3 :)

     • Anastaz napsal:

      Tak Schwarzenegger, to byla jiná liga. Ten si kupoval chudý lidi, aby je mohl při natáčení doopravdicky zabíjet.

      • Guldy napsal:

       Nejvic jsem zral Arnieho a Slye. Ale plakaty nebyly. Dodnes bych mohl delat maratony jejich akcnich klasik. Akorat neni moc s kym. Pred par lety jsem u sebe delal promitacku Terminatora a Total Recall. Obcas (ted je karantena) nejaky promitanicko v Aeru, jinak bida. Terminatora 1 a Predatora 1 bych mohl snidat.

 • Loob napsal:

  Přiznávám se, že jsem u týdlenctý hry taky nějakej čas strávil. V roce 91 se naše škola rozhodla modernizovat učebnu výpočetní techniky a tak jsme vystěhovali IQ 151 (kdoví kde chudinky skončily) a vytvořili tak prostor pro zbrusu nový 3 kusy PC 386. A při procvičování příkazů CD a DIR se nám podařilo najít i nějaký ty gamesky, mj i tyhlety Simpsony (ještě tam byly Golden Axe, Gods, Test drive, Atomix apod.). V tý době se v našich končinách o Simpsonových ještě moc nevědělo a celkově to do kultu mělo dost daleko, ale jelikož jsem byl v osmdesátých letech vychováván dosti pro západně, tak už jsem měl najetý ze Sky ONE asi tři série (kreslená půlhodinová pohádka ve večerních hodinách, óóó, jak je ten západ pokrokový :-D ). Takže je fakt, že to nikdo moc nechtěl hrát, protože to vypadalo jak dětská omalovánka a asociaci s postavami si jen tak nikdo nevytvořil. Štvalo mě, že za Marge se hra jevila jako že jde jakž tak hrát, ale kdo by v tu dobu chtěl hrát za ženskou, že jo… :-D
  Zvukovou stránku neznám, páč výukový PC disponovaly jen pípáky. Dokonce i myš byla považována za jakýsi nadstandard. Ale pařilo se všechno, protože to zkrátka byly počítačový hry :-D

  • Guldy napsal:

   By me zajimalo, kde se tam vzaly ty hry. Kdo nainstaluje hry jako Golden Axe, Test Drive atd. do nove koupenych pc do skoly? A kde je vzal? Nebo byly koupeny od nekoho, kdo na nich uz paril..

   • Sledge (admin) napsal:

    Dle mých zkušeností se TO prostě stane. Stačí jeden čilý žák s disketou, kterou se nebojí použít, a hůře zabezpečená PC. Výsledkem je adresář s hrami, kterého už se nikdy nikdo definitivně nezbaví. Vzpomínám si na střední, kterak správce veškerého IT udělal kobercový nálet a nemilosrdnou čistku, jejímž výsledkem mělo být kompletní odstranění C&C a Duke3D ze školních PC. Chvíli se zdálo, že akce byla úspěšná, a že díky v tu dobu již značně pokročilému zabezpečení bude další infiltrace skrz disketovky nemožná. Když tu náhle jeden z PC umřel a bylo nutné povolat skladové zásoby, a co čert nechtěl, na skladové zásobě byla kopie obou zmíněných síťových potěšení. Stačil den a bylo to zase všude :)

   • Loob napsal:

    Po pravdě, nikdy jsem o tom nepřemejšlel, ale taky by mě to zajímalo. Třeba tam chodil pařit učitel s kámošema :-D V tu dobu to byl mladej zapálenej PC nadšenec a prachy se uvolňovaly na větší ptákoviny a když mu na to škola dala, tak proč ne.
    Samozřejmě nebyly kompy ani sesíťovaný a pro výukový účely tam byl DOS s Turbo Pascalem. A ty hry byly rozdělený, na jednom kompu třeba Golden Axe a Gods, na druhym Simpsonovi, na třetim Test Drive… No zkrátka jsem si na to vzpomněl, tak jsem to tady vysypal do komentů, protože ty Simpsony jsem na tom jako jeden z mála pařil. Od tý doby jsem s tou gamesou nesetkal, jen vzpomínka zůstala… ;-)

 • Popy napsal:

  Tak na tuhle hru mám jen ty nejlepší vzpomínky, vlastně úplně jednoduchá žánrovka, která na automatech vypadala a hrála se skvěle. Mám taový dojem, že jsme vždy s kamarádem přešli přes obra v prvním levelu, a v druhém byl nějaký obří Krusty balón a ten byl nad naše síly. Vzpomínám si, že postavičky spolu mohly vytvořit nějaké super kombo. Dalo se to hrát až ve 4 lidech, svým způsobem klasický žrout čtvrťáků, ale byla to zábava :)

 • Mr.Holub napsal:

  Vzpominam na automat v Detksem dome v Praze s touto hrou.
  Kolem automatu shluk malych i dospelych, ta atmosfera mi chybi.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle