Zahrajem (hra měsíce) – Colonization

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Měsíc duben nás uvítal teplotami, který vyloženě lákají k relaxaci venku na sluníčku, tudíž vám coby hru měsíce nabízím kousek, který vás vrátí zpět tam, kam patříte, tedy do bezpečí vašich zatuchlých pařanských doupat, kde vzduchem místo virů létají tak maximálně drobky od křupavých lupínků slaného typu. Duben je měsíc Colonization! Tak bylo vybráno ze stránek Score č. 11.

Sid Meier's Colonization je variace na téma Civilization, ovšem trochu méně orientovaná na výzkum a trochu více na občod. (Tak obchodu říká má tříletá dcera. Nevztekejte se kvůli takové vsuvce, pořád je to lepší, než kdybych vás bombardoval fotkami na Instagramu.)

Kolonizaci jsem zvolil ze dvou důvodů. V první řadě proto, že všechny Civilizace mám obzvláště v oblibě, dokonce tak moc, že zeptali-li byste se mě (tohle napoprvé bez zadrhnutí nevyslovíte), kterou jednu hru bych chtěl hrát do konce své bídné existence, jen a pouze, exkluzivně, zvolil bych Civku dvojku. Nebo možná pětku. Nebo trojku... jedničku?

No a druhý důvod je ten, že ve své sbírce páchnoucího pomuchlaného kartónu schraňuji úctyhodný big box, jehož fotku naleznete níže. Ale protože je půl desáté večer, je tu tma jak ve Dni pytle, můj telefon je kvalitou na úrovni hraček, co najdete v krabici s křupkami (popř. na úrovni toho, co Technomorous běžně tahá z kontejnerů), a navíc jsem vyžahl čtyři odporně silné ležáky, uvidíte na fotce spíše kulové.

Zahrajem (hra měsíce) – Colonization

Ale sám se divím, že jsem se touhle krabicí ještě nepochlubil v kartónovém seriálu. Není to žádná velká vzácnost, koupil jsem jí v Levných knihách za pár desetikorun, ale obsahově je to jedna z těch lepších - pěkný manuál, přehršel letáků, pružně-magnetické bohatství...

...a buďme nakonec rádi, že fotka je mizerná, ještě by té hře vzala duši, jak nám špatné westerny bájily vztah Indiánů k tajemnému umění fotografie. Mimochodem - matně tuším, že právě kvůli Indiánům byla (je?) kolem Colonization lehká kontroverze, jako že za SSáky, co vyhlazují světové židovstvo, byste taky nehráli... Ale co, nebuďme přecitlivělí, je to jen hra, a nakonec s těmi Indiány se můžete i skamarádit, nebo ne? V téhle hře na vás atomovku předpokládám nepošlou.

Tedy vzhůru do kolonizování Nového světa! Buďte dobří, obchodujte, prosperujte a žijte blaze! A kdo to chce hrát na Mirka Dušína, může si hru koupit na GOG. A pokud si o hře chcete pokecat, jsme na Discordu ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Zahrajem (hra měsíce) – Colonization"

 • RetroPhill napsal:

  „…který vás vrátí zpět tam, kam patříte, tedy do bezpečí vašich zatuchlých pařanských doupat…“

  Díkybohu za hlas rozumu! Byl jsem přinucen opustit útulně zabzděný brloh a vynést na slunce nádobu zažloutlých hlodavců a řeknu vám, byl to děsivý zážitek:

  – svítí tam slunce! Nejen to, ono taky hřeje!! Nic pro jemnou, alabastrově bílou pařanskou pleť.

  – děsně tam řvou ptáci. Nechápu, jak může tak malý objem hmoty vyluzovat tak hlasité zvuky

  -číhá tam plno predátorů. Zahlídl jsem v trávě číhat dvě berušky a když jsem zdrhal před čmelákem, co mě očividně lovil, málem jsem vběhnul do rány mravencovi – hajzl, zahodil jehličí, co nesl a šel po mně taky!

  Dlabu na to, ven mě nikdo nedostane a pro ty hlodavce po retrobrightu jdu až večer potmě s baterkou a kladivem (kdyby hmyz ještě nespal) a vám radím totéž: poslouchejte Hamáčky s Blatnýma, se.te na náplavku, seďte hezky doma v zatemnělém doupěti a pařte Colonization do bezvědomí, jak radí pan domácí! :)

 • Ringo napsal:

  Tak tohle je srdcovka. Tuhle hru miluji, i když závěrečná fáze odrážení invaze britské armády mě vždy kapku iritovala. Tahle hra má kromě super strategického konceptu neskutečnou atmosféru, ve své původní verzi grafika úžasně navozuje objevování nového světa, dobrodružství zámořských dálav, karibských ostrovů…prostě kdo tenhle typ dobrodružné fantasie nosí v hlavě, ví, o čem je řeč :-) Jsem hrdým vlastníkem bohaté krabicové originálky, disketové verze, kterou jsem kdysi ulovil na Aukru, ještě zabalenou v originál fólii, za nějakých 870 Kč. Kdysi jsem měl v krabici i CD verzi, kterou jsem v 90. letech koupil u Vision za 500 Kč. Ale tu jsem v zápalu někdejší nesmyslné čistky a třídění sbírky někdy v roce 2000 (za což bych si ještě dodatečně nafackoval) v podstatě trestuhodně daroval za 50Kč. Ale naštěstí se na mě osud usmál a našel jsem o pár let později na Aukru tento kousek: https://www.oldgames.sk/collection/show.php?id=857

 • Rootan napsal:

  Tak hru jsem již včera rozbalil ze zálohy a spustil. Začínám hrát za Nizozemce, protože za ty jsem hru asi ještě nehrál.

 • next_ghost napsal:

  Počítá se i moderní předělávka FreeCol, nebo jen starý dobrý originál?
  http://www.freecol.org/

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle