Zahrajem (hra měsíce): The Legend of Kyrandia 3 – Malcolm’s Revenge

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

16 patronů přispívá částkou 1944 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

S hrou měsíce června jsme se popasovali docela svědomitě a důstojně - na Discordu bylo skvostně živo a dokonce si mi Fallout 1.5 Resurrection podařilo dohrát. Nyní přeladíme na standardní program, tzn. hru vybranou ze stránek SCORE. Na řadě je číslo 13 a já volím kus, který mi vyvolává svědění na mozku již roky. Čas s tebou skoncovat, ty prokletý díle jinak báječné série! Hrou měsíce července je Legend of Kyrandia - Book 3: Malcolm's Revenge.

Zahrajem (hra měsíce): The Legend of Kyrandia 3 – Malcolm’s Revenge

Jistě, na stránkách tohoto SCORE je řada historicky zásadnějších her, jako např. Magic Carpet, Little Big Adventure, Heretic nebo třeba Warcraft, ale já už se s tou Kyrandií trojkou vážně musím porvat ;)

Není totiž žádným tajemstvím, že Kyrandii jedničku chovám v nezměrné úctě, byť obsahuje snad všechny adventurní prohřešky, které by, objektivně vzato, měly hru dokonale deklasovat. Ale zároveň má Kyrandie nesporné kouzlo, pro mě umocněné faktem, že šlo patrně o první adventuru, se kterou jsem se setkal, a kterou jsem dohrál. A to bez návodu, protože tehdy ještě nebyl vševědoucí internet na dosah. Skvostná VGA grafika, znamenitý soundtrack, kouzelně pohádkový příběh, to vše dokáže vyvážit nešvary v podobě hromady mrtvých konců, bloudění po jeskyni a hlubokých lesích a, přiznejme si, nepříliš zajímavého hlavního hrdiny. Brandon je jednoduše jeliman :)

Zahrajem (hra měsíce): The Legend of Kyrandia 3 – Malcolm’s Revenge

S odstupem času jsem si ale ještě o fous víc oblíbil Kyrandii dvojku. Hand of Fate se sice odklonila od oné pohádkovosti a sklouzla více k parodii, ale zároveň nabídla zajímavější svět, sympatičtějšího protagonistu, protože Zanthia je prostě boží, méně běhání, jelikož jste většinou drženi na malém počtu obrazovek, a podstatně méně mrtvých konců a smrtí. A přitom zachovala špičkové audiovizuální zpracování - hudba od Franka Klepackiho je minimálně na úrovni jedničky a grafika je ještě o úroveň kouzelnější.

No a pak přišla trojka. Ona je to v jádru asi dobrá adventura, opět trochu změnila směr a nabídla novinky, jako jsou "módy nálad" při konverzaci s postavami či více možností řešení hádanek, ale ta grafika, TA GRAFIKA! Zatímco se první dva díly honosily grafikou ručně kreslenou, trojka se z velké části spolehla na předrenderovaná pozadí. A všichni víme, že ty rendery z devadesátých let dnes vypadají povětšinou hnusně. Chápu, doba si to žádala (viním tebe, Myste!), kdyby ale grafik aspoň zachoval nějakou konzistenci s díly předchozími... výsledek bohužel vypadá jako práce někoho, kdo je okouzlen stovkami textur, které může použít, a tak je taky použije! Je to divné, je to nesourodé, nemá to styl, a v porovnání se dvojkou to není jen jeden krok zpět, to je zpět o celý půlmaraton.

Zahrajem (hra měsíce): The Legend of Kyrandia 3 – Malcolm’s Revenge

Vizuální stránka mě od dohrání Kyrandie trojky prostě vždycky odradila, ale je čas to rozseknout a příběh dokončit. Protože dodnes vlastně nevím, jak to s Malcolmem je, tzn. jestli je to skutečně takový had, jak nám předložila jednička :)

Adventura Legend of Kyrandia 3: Malcolm's Revenge je dostupná na GOG a podporovaná enginem ScummVM, zahrát si jí tak můžete legálně a v podstatě kdekoli.

Btw. chcete-li si osvěžit grafickou dokonalost jedničky a dvojky, mrkněte na starší články Obrazem & dohráno: Legend of Kyrandia a Obrazem: Legend of Kyrandia 2 – Hand of Fate ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Zahrajem (hra měsíce): The Legend of Kyrandia 3 – Malcolm’s Revenge"

  • Krank napsal:

    Cau. Mam to uplne stejne, ty pozadi jsou jakoby z uplne jine hry a nepatri tam. Preju ti hodne stesti, parkrat jsem to uz taky zkousel hrat…neuspesne

  • jezevec_lesni napsal:

    Já jsem se taky snažil kdysi dávno hrát první Kyrandii, ale bylo to přesně jak píšeš. Ještě mne tam teda odrazují ty deadendy… nevím jestli bych měl s tímhle trpělivost.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak 3DFXPlacka / odznak 3DFX 18 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle