ODROID-GO Advance V2, Diablo do kapsy!

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

16 patronů přispívá částkou 1758 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Zevrubnou rozborku přenosné konzole ODROID-GO Advance V2 už vám před dvěma lety přinesl Pollux, já bych s dovolením krátce navázal.

V první řadě je třeba konstatovat, že v tento moment je ODROID-GO Advance V2 výběhovým modelem, který má dokonce několik nástupců, a to i zůstaneme-li jen ve stáji Odroid. To má hned dvě výhody. Za prvé cenu, konzolka se dá jako kit pořídit za tisícovku, což je na nějaké to nezávazné blbnutí tak akorát. Za druhé odladěné a téměř definitivní verze systémů - co rámcově nefunguje teď, už nebude fungovat nikdy, na druhou stranu to, co má potenciál fungovat, plus mínus funguje.

ODROID-GO Advance V2, Diablo do kapsy!

Proč jsem si konzoli koupil? Protože jsem chtěl něco na hraní v těch četných chvílích, kdy bezvládně ležím na gauči zkosen nějakým školkovým morem. Proč až teď? Protože cena, viz výše, a výkon. On totiž průnik žánrů, které jsem schopen hrát, a žánrů, které obecně vládnou klasickým konzolím, je nevelký. Na 2D střílečky a hopsačky nemám buňky, na strategie to chce desktop, snad vyjma tahovek, FPS dtto, na adventury je vhodné spíše něco dotykového, když už mobilně, takže co nám zbývá? Rozličné simulátory, především ty automobilové. Takže jsem došel k tomu, že potřebuju do kapsy nějaké to Gran Turismo. A jelikož má OGOAV2 dostatek výkonu k emulaci PS1 a zároveň disponuje analogem, zdálo se mi to jako to ono.

ODROID-GO Advance V2, Diablo do kapsy!

Složení kitu OGOAV2 nebyl zásadní problém, dílů je pár, video návody existují, největší potíž byla s titěrností flex kabelů, ale po pár minutách klení se zadařilo. Dílenské zpracování je slušné, z plastů nemám dojem, že by se mi měly v ruce rozpustit. Trochu mi vadí shoulder tlačítka, při zatřesení konzolkou chrastí, a spodní šestice tenkých gumových tlačítek, ta měla být radši vyvedena v plastu. Na zeď jsem narazil i u té analogové páčky, která byla jedním z argumentů ke koupi, je prostě mrňavá a blbě umístěná, nemyslím si, že bych na ní byl schopen Gran Turismo hrát.

ODROID-GO Advance V2, Diablo do kapsy!

Naštěstí je tu jiná báječná závodní hra, u které ovládání d-padem docela funguje, Colin McRae Rally 2. Odjel jsem pár závodů, na nějaké mistrovství ve vyšších obtížnostech to s d-padem nevidím, ale přesto se dá zazávodit zábavně. Po stránce rychlosti zvládá OGOAV2 emulaci Playstationu 1 bez zaváhání, škoda jen, že při zapnutí zdvojování rozlišení konzolce dojde dech.

Co mě překvapilo příjemně je displej, sice má po stranách na několika místech prosvit, ale to je vidět jen na černé, a jinak je, minimálně vzhledem k ceně, více než slušný - barvy, kontrast, jas, vše v pořádku.

Největším překvapením je ale Diablo, se kterým jsem původně vůbec nepočítal, které se ale ve výsledku stalo onou killer-app, díky které nákupu litovat rozhodně nebudu. V emulačním prostřední EmuELEC v4.6, které jsem po krátkém výběru zvolil, je předinstalován výtečný port DevilutionX. Stačí dodat datový soubor diabdat.mpq a pekelná pařba může začít. Ovládání je bez problémů, vše je vhodně namapováno na dostupná tlačítka, dal jsem si příjemnou hodinku s rogue a nenarazil jsem na nic, co by mi komplikovalo život. Diablo do kapsy a za pouhý litřík? To beru! :)

ODROID-GO Advance V2, Diablo do kapsy!

A nejde jen o Diablo, v EmuElec jsou předinstalovány mraky dalších přímých portů, stačí dodat datové soubory a můžete hrát. Např. Doom a Doom 2 jsou k zahrání přes prBoom, chce to jen nakopírovat originální WADy, podobně to platí pro Quake. V seznamu jsou i Heroesy, přesněji Free Heroes 2, na kterých si demonstrujeme typickou bolest podobných zařízení - roztříštěnost, neodladěnost, past vedle pasti.

V EmuElec 4.5 jsou Free Heroes přítomny, ale nedají se ovládat, minimálně v případě OGOAV2, prostě to nic nedělá. Po update na EmuElec 4.6 přímo přes vestavěné online funkce sice ovládání funguje, ale přestane fungovat emulátor Playstationu. Po vynuceném online update na EmuElec 4.6-TEST začne zase fungovat PS emulátor... ale přestane fungovat ovládání ve Free Heroes! Řešení je 4.6 instalovat přímo na microSD kartu, v čisté podobě z připraveného image, pak je vše ok. Proč to v případě update přímo ze zařízení selže netuším, nevygooglil jsem nic. Problém je zjevný - pokud kvůli každému update musíte začít s čistým systémem, přicházíte o data, nastavení, uložené pozice.

Btw. Heroesy sice nejsou po stránce ovládání taková hitparáda, jako výše zmíněné Diablo, chtělo by to nějaké hotkeys, ale kdo zvládl kliťák na ThinkPadu, asi to zvládne i tady přes analog.

TIP: U přímých portů pozor na názvy souborů, DIABDAT.MPQ a DOOM1.WAD není to samé, jako diabdat.mpq a doom1.wad. Kravina, ale chvilku potrápila.

ODROID-GO Advance V2, Diablo do kapsy!

Tolik k prvním dojmům, určitě ještě bude nějaký článek následovat. Pravděpodobně ne o emulaci klasických konzolí, protože minimálně po SNES a Mega Drive není co řešit, to už prostě funguje. Spíše se zkusím mrknout na další hry pro PSX, zbytek nativních portů, a také na emulaci DOSu přes DosBox.

Už teď jsem za tu tisícovku velmi spokojen, byť jsou problémy, které nebyly vyřešeny od dob, co jsem proháněl Dingoo A320. Je to pořád těžká geekařina ve stylu "dodělej doma", a tím nemyslím ono složení z kitu, ale hlavně ladění softwarové stránky. Ale je to marné, Diablo v kapse je prostě Diablo v kapse :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"ODROID-GO Advance V2, Diablo do kapsy!"

 • iarmanu napsal:

  Mám rád tyhle miniprdítka, dá se s nimi užít moře zábavy, ale zrovna pro devulitionX to chce alespoň 640×480 display. Pak je to to pravé ořechové. Vyzkoušel jsem těchto drobotin už mraky a nejradši mám Funkey S, je opravdu titěrný, baterie vydrží 1-2 hod., Ale to mi na ukrácení dlouhé chvíle bohatě stačí.

  • Sledge (admin) napsal:

   Toho rozlišení jsem se taky bál, protože fyzické rozlišení displeje je 480×320, ale kupodivu to vypadá úplně v pohodě, interpolace, která tam probíhá, je příkladná. U Heroes 2 to bylo trochu horší, ale pořád bez problémů koukatelné. Na tom malém displeji se toho hodně ztratí :)

 • Xspy napsal:

  Na malém displeji se hlavně ušetří výkon :) Což je důvod proč pro mne novější iterace Odroidu Go neměly smysl .A ten poslední ten je už mimo cenou úplně a nejsem si jist jestli ten Amlogic místo Rockchipu je zas taková výhra ;)

 • The_John napsal:

  Na OGA s EmuElec je super, že se dá roztáhnout výstup na celý display (za cenu marginálního zkreslení poměrů stran). Při PS1 emulaci mají ty boční černé proužky totiž tendenci vypalovat se do obrazovky. Navíc, pokud se nastaví používání těch správných shaderů (já používám 2xSAI skoro na všechno), tak hry na PS1 běží v dvojnásobném rozlišení (byť interpolovaném), vyhlazené (druhý shader s linear interp.) a téměř bez ztráty výkonu. Díky tomu v Gran Turismu 2 i v CMR2 vidím zatáčky dříve a vypadá to super. V kombinaci s dokoupenou páčkou z PS Vita (originál začal po půl roce dost silně driftovat) je to tak perfektní zařízení, že jsou i časy, kdy ho pouštím častěji než velké konzole.

  • Sledge (admin) napsal:

   Díky za tipy ohledně shaderů, vyzkouším!

   • The_John napsal:

    Doporučuji v EmuELEC pro konkrétní systémy/emulátory nastavit ‚MAX PERFORMANCE‘ na TRUE. Dostávám pak i vyšší FPS. U her jako právě GT2 nebo NFS4 dostávám i nad 30 fps namísto 20-24, a to už se pak taky hraje daleko pohodlněji.

    • Sledge (admin) napsal:

     Btw. ta páčka z PS Vita se tam dá dostat jako drop-in replacement? Nebo to vyžaduje nějaké pokročilé modování? :)

     • The_John napsal:

      Musíš si pohlídat správný model Vity. Používají se dva: s hnědým třípólovým flex kabelem a zeleným čtyřpólovým. Ten čtyřpólový je právě identický s tím, co je v OGA, akorát nepůsobí tak laciným dojmem, příjemně se s ním pracuje a ani po dvou letech nezačal driftovat narozdíl od OGA originálu. Zadej na heurece „ps vita analog“ a něco ti určitě vyjede. Já sehnal pogumovanou verzi, která je super. Jen i s poštovným to stálo pětikilo. A na výměnu musíš rozebrat celý přístroj, ale to nevadí, protože stejně chceš vyluxovat prach z displaye, který se tam pořád někudy dostává a případně, pokud jsi to ještě neudělal, přelepit elektr. páskou display (youtube: „odroid go advance light bleed fix“).

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle