Přistála mi tu onehdy nevýběrová kancelářská šunka, takový ten laciný šrot, co se do nakupuje po desítkách kusů, a pak slouží a slouží, dokud si nějaký nebohý úředník kvůli nekonečnému chroustání disku s nulovými výsledky zoufalstvím neprostřelí hlavu, popř. než nevyvstane nutnost rozfrcat přidělený rozpočet, protože kdyby se tak nestalo, příští rok již zlaté mince v příslušném obnosu nezachřestí.
Konkrétně jde o značkovou sestavu Compaq EVO D300V skutečně ohavných parametrů. Pentium 4 1.6GHz, původně předpokládám doplněný o 128MB PC100 RAM, a grafika Riva TNT2 M64 Vanta s 16MB VRAM. Sestava, které přímo křičí "herní malomocenství". Vyčistil jsem, otestoval jsem, nabídl zdarma k odběru, výsledkem čehož bylo jen omračující ticho a příležitostný posměváček. Nevděčníci!
Co s tím? Pimp my šrot! Se to trochu poladí, vyčistí, doplní o jiné komponenty, a hned to škarohlídům vytře zrak! Nejprve zvedneme RAM na plnotučných 256MB PC133, už jen to zvedlo skóre v 3D Marku 2000 o cca 200 bodů. Negrafiku vyměníme za jinou negrafiku, ale novější, GeForce FX5200 128MB. Skřípající integrovanou zvukovku vypneme a místo ní nainstalujeme zvučný Sound Blaster Live!
"No to sis teda pomoh ty vole." Jako bych vás slyšel. Ale pozor, my tady nestavíme skromné herní PC pro Windows XP, ale výkonné herní PC pro Windows 98. Tzn. cílíme na trochu jinou pětiletku, a tam už ty úpravy, resp. na ně navázané výsledky, smysl dávají. Jen pohleďte na ta honosná čísla v QUAKE III testu! :) Přikládám i srovnání s mým švýcarákem, tedy univerzální W98/DOS sestavou s Pentiem III 1GHz a GF440MX.
P4 / M64 VANTA | P4 / FX5200 | P3 / GF440MX | |
---|---|---|---|
3DM2000 default | 1793 | 4793 | 6647 |
3DM2001SE default | - | 4239 | 3573 |
3DM2000 640x480x16 | 3612 | 5516 | 7132 |
3DM2001SE 640x480x16 | 1738 | 5159 | 3648 |
QUAKE III | 59.0 | 134.1 | 117 |
Je vidět, že ta FX5200 je trochu prašivka, ale hele, je pasivně chlazená, a těch 130 FPS v třetím Quakovi není úplně marných. K dokonalosti chybí jediné - nová Noctua na chladič CPU, stávající ventilátor je jak Zátopek v důchodu, už má naběháno přespříliš.
Technické parametry současné konfigurace:
- CPU Intel Pentium 4 1.6GHz
- RAM 256MB PC133
- MB LiteOn (Compaq) 2147h / i845
- GPU nVidia GeForce FX5200 128MB VRAM
- HDD 10GB Seagate, 3.5" floppy, DVD HP dvd840
- zvuk Sound Blaster Live! CT4830
Tak, výsledky tuningu vás bezpochyby oslnily, takže opakuji otázku - kdo si to vezme? Za poštovné? Ano, stále za poštovné, i když jsem do toho vrazil 200Kč na nových komponentách. Jak správně poznamenal Doomtrooper, podpora komunity především ;)
Já bych si vzal těch 256MB/133Mhz a nejlíp dvakrát ,aby měl můj švícarák taky trochu pamatovák ;)
Jaké rozlišení byl ten default, že z něj P3 vyšla tak krásně ?
U 3DM2001SE je výchozích 1024×768, u 3DM2000 myslim 800×600, 32bit barevná hloubka.
Ty RAMky ještě pohledám :)
Ee, 800×600 skončilo s 3DM99, u 2k už to jede v 1024×768 16bit. Taky hledím, jak si tam Kopr hezky stojí.
A to si vem, že byť jsem ladil, pořád je to deska s VIA chipsetem, takže minimálně 10-15% srážka výkonu :) Za ten omyl s 3DM se omlouvám, byl jsem líný to zase zapínat :)
To není na omluvy, já to taky v hlavě nenosím, ale nimrám se zrovna s kompama a shodou okolností mám taky gigový Kopr na VIA (694X), tak jsem na to mrknul.
No me sice zrovna jedna P4 chcipla, ale jelikoz to mam jen na test AGP grafik, tak by to nemelo cenu, neb mi zbyva otestovat uz jen jedna – to ta P4 stejne udelala naschval!
Mít nějaké volné místo, tak bych se toho krasavce ujal, jenže kam jej dád, komora je plná 386/486 a prvních Pentií, na půdě jsou MMXka a PII a PIII, v regálu vedle Durony a Athlony, snad jedině do sklepa by se k těm Core dvojkám a X dvojkám ještě něco vlezlo, ale není to škoda aby to jen leželo?
Jsem rád, že VGA i SoundBlaster jsou v provozu v něčem, o má ještě pro někoho smysl. I když je to tedy Přímotop 4… :-D Tohle bych ale doma nechtěl. P4 se vyhýbám i když je někde vidím zdarma. Maximálně vyberu karty a RAM a jdu dál :-/
P4 se prostě Intelu zoufale nepovedly .A neobstojí ani jako retro sestava .
Důvod proč teď poslední svoji provozuschopnou P4 rozebírám je že prostě ani masivní chladič s měděnou základnou a 450W křikloun ve zdroji ( certifikace P4 ;D) nestačí k tomu aby se mravně držela pod 68°C .
Tam kde C2D ,Pentia a Athlony mají do 35 °C tam si P4 jede svých 68 °C za zvuku řvoucího motoru …hmmm a ten výkon za tuhle parádu ? Bída třená s nouzí :////
Jenže dnes kdy jsou všechny energie drahé se může P4 hodit jak zdroj vytápění, ne? :)
No ale na druhou stranu… Čipset základní desky bude ICH4 nebo ICH5, tudíž zřejmě funguje emulace pro SBLive!
To je téma na megadebatu, jakou konfiguraci by měla mít ultimátní DOS/Win98 bestie.
Já osobně mám uvnitř P4 na 3200MHz.
Problém je, že jednojádrový výkon je na novějších procesorech sporný a pak se dostáváš do problémů ohledně základní desky podporující SB emulaci.
Nemám zmapovanou situaci u AMD desek/procesorů, ale u těch intelů se za rychlou P4 celkem přimlouvám.
Tak Willamete (a i Northwoodu) nakope pozadí řada vyšších Thoroughbredů nebo Bartonů – jak si stojí proti Prescottům, to netuším, celé intelovské období mě zdárně minulo.
Co se ICH4 a 5 týká, to mě hodně zklamalo – pracně sháněná deska uATX pod Tualatin šla po pár týdnech marného snažení rozběhat tam PCI zvukovku s FM syntézou z domu. Možná to bylo asusovskou implementací, možná mýma rukama a výstelkou dutiny lebeční, ale zatímco v MSI s KM400A jede všechno bez problémů (takže i OPL pod DOSem), u Asusky nešly nainstalovat drivery, respektive po restartu byla zvukovka nefunkční.
Zato na nForce3, která rozhodně nepatří mezi „legacy friendly“ frčí i dosovky (Duke, Hexen, Doom atd.) i se zvukem a FM emulací jak na SB Live!, tak Audigy – jasně, je to jako metadon vs. herák oproti reálné FM syntéze, ale pro takový ten „švýcarák“ (®Sledge) pod late DOS/W98 díky AGP portu slušná volba.
Rozběhávání PCI zvukovek pro hry pro DOS byla vždy celkem loterie. Asi bych se raději smířil s Pentiem III a osadil dvě zvukovky, jednu ISA na DOS, druhou PCI pro hry pod Windows.
Mám to podobně, integrovanou jsem nechal na Windows, ISA na DOS. U některých nových her ISA nějak blbla, např. u Duke Nukem Manhattan.
Tak já bych se taky rád smiřoval, ale pod Kopr jsem měl jen jedinou desku, která s ISA počítala a to ještě nebyl slot osazený, musel jsem ho dopájet. Ta PCI je v pohodě, pokud je s čipem, co má FM syntézu v návrhu, napsaný DOS driver a je osazená v kompatibilní sestavě.
O třídu níž je ještě ta Live! nebo Audigy, které SB jen emulují v driverech, ale zase fungují i na novějších čipsetech, kde se vývojáři na nějakou podporu DDMA vykvákli a je s nimi i míň sra, pardon – kakání.
Kdyby neexistoval sžíravý problém jménem místo, mohl bych si dovolit pro každou etapu vývoje skoro ideální stroj, ale vzhledem k omezení na 3-4 stroje se člověk snaží to obsáhnout sestavama trochu víc doširoka rozkročenýma a tam je to problémek.
Jako, bez nabušenýho DOS/Win98 kompu se nedá žít. Teda, žít jo, i kvalitně pařit se dá, ale co je problém, je chybějící výkon pro serióznější programování. Vím, že spoustu lidí preferuje pro DJGPP nebo pro obdobná programovací prostředí WinXP anebo natvrdo používá crosskompilaci. Jenže to je pak problém s testováním. Zkrátka, já jsem zvyklý používat pro programování pro DOS pořádnou DOSovou mašinu, takže ten výkon potřebuju.
Ty bláho, takovej krasavec !
Podobná věc v desktopové verzi byla mým prvním pracovním desktopem. Co to mělo výkonu!
Zrovna se mi podařilo sehnat mobilní obdobu :-) Compaq EVO n600c s Tualatinem a ESS zvukovkou. Tohle by se k němu pěkne hodilo, hmm jen to místo.