To jsou MOJE blejskátka!

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Právě mi dorazila krabice opravdového bohatství! V letech 1998 až 2000 bych byl za podobnou nadílku ochoten sežvýkat potemníka, jako kdysi jeden nebojácný důchodce za životní jistoty (pamatujete? :)

To jsou MOJE blejskátka!

V onom časovém okně, kdy už jsem měl PC vybavené CD mechanikou, ale stále nepřipojené k internetu, popř. připojené plouživým vytáčeným připojením, byla každá cover placka, jedno jestli herní či "vážná", darem seslaným z křemíkových nebes. Samozřejmě za předpokladu, že si s ní ta čtyřrychlostní Mitsumi, co se musela otevírat šroubovákem a při čtení pálených či poškrábaných placek hučela jak turbína vodní elektrárny, poradila. Toho software! Těch překvapení! A úplně zdarma!

To takhle dostanete pod ruku Chip CD a už to jede - nainstalujete aktuální Internet Explorer 4 v české verzi a samozřejmě i FrontPage 98, protože je třeba do nekonečných vod sítě také trochu učurnout. Chybět nesmí WinZip a WinRar, taky IrfanView, protože tu leta hromaděnou sbírku ženské anatomie nebudete prohlížet v Malování, k tomu ještě mIRC, pro ty chvíle sdělnosti, kdy osazenstvu sítě potřebuje oznámit, že jsou to všechno čuráci, zmrdi a hovada. Bodne i editor animovaných GIFů, protože profesionální webová prezentace si žádá grafickou kvalitu, dál ICQ, protože spolužačka, co je co večer online, prostě potřebuje vidět vaše "ahoj, co děláš", k tomu navršíte ještě Windows Commander, protože windowsí průzkumník je dobrý tak pro BFU ducha mdlého... No a ve finále to celé pročistíte Registry Cleanem, aby se vám těch pokusů upirátěné devadesátosmičky hned nesesypaly. Jo a málem bych zapomněl na WinAmp pro přehrání všech osmi empétrojek, co jste za poslední půlrok zvládli procedit přes Napster.

A z herní sekce si nainstalujete Kulki, dál nějakou ptákovinu, co nikdo netuší jak hrát, a nakonec Crazy Gravity.

Dneska si člověk postahuje co si zamane, ale tehdy musel o kvalitní použitelný software bojovat! :)

Myslím, že jednu z placek výhledově čapnu a udělám zevrubný rozbor. Asi největší radost mám z těch Chip CD, protože to je prostě kvalita, navíc inteligentně zpracovaná, co placka, to jiné zastřešující téma - Vývojové nástroje, Multimédia, Výukové programy, Grafika, Kancelář atp. Člověk hned ví, na co se zaměřit, když něco hledá.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"To jsou MOJE blejskátka!"

 • RetroPhill napsal:

  Potemníka – myslíš Edu Kremličku? Tak tam ale doplatil ubohý potemník na přílišnou (a neopodstatněnou) sebedůvěru nešťastného seniora ve volební potenciál jeho partaje a navíc to měl být původně chroust, jestli se nepletu. Páč ale naše intenzivní zemědělství chudáky chrousty téměř (na zahradě občas nějakého jedince zahlídnu) vyhubilo, odskákal to nic netušící potemník.
  Pojem „životní jistoty“ je ostatně naprostý nesmysl – jediná garantovaná životní jistota je ta, že každý jednou umřeme.
  Placky pěkný, taky jich mám dva futrály schované – otvírají se ti korektně autorunem, nebo tam lezeš kvůli stávkujícímu Javascriptu přes tlačítko TUDY?

  • j.t.d. napsal:

   Tak něco počítačovějšího.
   Roku 2005 se tuším Jožo Remeň na jednom jablíčkářském serveru vsadil, že když Apple přejde na Intel, tak sní vlastní ponožky.

   Bohužel po těch letech marně hledám to video, jak je žere.
   YouTube tehdy nebylo, viselo to tradičně jako soubor na webu.

 • Ftl napsal:

  Desitky takovejch blejskatek jsem si pred 15 lety daval na zed :) Zacal jsem tema cd ze sw casaku a pak doslo i na exc,lvl,score :D Pri prvnim malovani to slo vse do odpadu. Ale mam dojem, ze ve sklepe mam takovou dlouhou krabici, narvanou tak stovkou cd. Kdo vi, co tam jednou najdu, pokud se to cele neslepilo do jednoho valce :)

 • Doomtrooper napsal:

  A určitě ACDSee prohlížeč. To byla pro mne nutnost. Mimochodem taky jsem teď přišel ke třem krabicím zhruba čítající 100kg časopisů a CD/DVD. Povětšinou kompletní ročníky Level s přílohou, ale i Score, Chip, nějaké game4you nebo co, ale má to stále origo zabalené originál hry. No prostě něco co až bude čas tak projdu, nebo jednou pošlu dál nějakému sběrateli. Je zvláštní jak se ta nostalgie dostává teď do popularity. Baví mě to.

 • Mastafos napsal:

  Jednou to fšechno vyrovnán na podlahu a vykoupu se v tom jako strýček Skrblík ve zlaťácích

  • Mastafos napsal:

   Pamatujete serii game4u?

   • Doomtrooper napsal:

    No to jsem právě objevil v té krabici, jsou tam čísla stále nikdy neotevřená. Určitě Mortal Kombat 4 je tam dokonce několikrát. Ale jen zběžně jsem do toho nahlédnul.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak DOSPlacka / odznak DOS 18 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle