Anbernic RG351P – moje nová handheld hračka

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Před nějakou dobou jsem zatoužil po nějakém handheldu, na kterém by se daly hrát staré dobré retro videohry. Můj Odroid GO Advanced V2 není špatné zařízení ani v nejmenším, ale je z velice levného plastu. Brzy odešla jedna páčka, poškrábal se mi display a celkově nemám rád ten cheap feeling. Sony PSP je také fajn, ale některé emulátory (třeba Genesis) byly naposledy aktualizované někdy v roce 2009 nebo kdy. A mnohdy je to dost poznat, jelikož se v různých hrách vyskytují bugy, sem tam se nenačte uložená pozice a tak dále.

Inu, řekl jsem si, že nastal čas se porozhlédnout po nějakém jiném zařízení. K mému velkému překvapení to vypadá, že retro handheldy zažívají něco jako zlatý věk, kdy jich na trhu existuje obrovská hromada (Odroid, Retroid, Powkiddy, Odin) a je řada různých Youtuberů, které se jim věnují (třeba ETA PRIME nebo Retro Game Corps). Tyto handheldy jsou navíc čím dál lepší a lepší. Výrobci neustále zvyšují jejich výkon, upravují design, přidávají různé funkce a tak dále. Vypadá to, že v budoucnu se do nich bude cpát i nějaký lepší Linux (třeba Ubuntu) či Android, což hráčům umožní řadu dalších věcí.

Každopádně mě zaujalo zařízení od čínské společnosti Anbernic (mimochodem, většina těchto výrobců je obvykle z Číny). Původně jsem do toho moc jít nechtěl (shipping z Číny je peklo, protože to trvá dlouho, hrozí potenciální problémy s celní správou a tak dále). Nakonec jsem zjistil, že mají sklady i ve Španělsku. Neváhal jsem tedy a nechal si poslat model ANBERNIC RG351P, což i s dopravou vyšlo asi na tři tisíce korun. Muchas gracias!

Jen tak mimochodem, někdo mi říkal, že některé modely mají sklady i tady v ČR. Je to klidně možné.

Anbernic RG351P – moje nová handheld hračka

Konzole mi dorazila během pár dnů. Popadl jsem nůžky, užil si unboxing moment, nalepil jsem přibalenou ochrannou fólii na display a Anbernic zapnul. K mému velkému překvapení už byla k zařízení 64 GB SD karta s předinstalovaným systémem (EmuELEC) a několika hrami. A když říkám "několika", myslím tím, že jich tam bylo tak 6400 nebo kolik: Sonicové, Mariové, Castlevanie, Silent Hilly a prostě skoro všechno (cca 50 GB her). Je vidět, že v Číně si z duševního vlastnictví a copyrightu toho moc nedělají a prakticky je jim to ukradený.

To je upřímně trochu blbý, protože se jednou různé společnosti (Nintendo, Sega) můžou z ničeho nic probudit a přijít s tím, že to tady chtějí zakázat prodávat a budeme mít utrum. A čínským firmám to bude asi jedno, protože se stejně zaměřují na čínský trh, kde jsou tahle zařízení velice populární. No uvidíme, jak to bude v budoucnu.

Ale nebudu už zdržovat a přejdu k tomu důležitému: jaké jsem měl dojmy z používání Abernic. Abych pravdu řek, tak víceméně pozitivní, neboť se na tom hraje docela příjemně a celkově je to fajn pocit, když ho držíte v rukách. Nepůsobí to tak levně a lacině jako Odroid. Vzpomínám si, jak Anthony z Linus Tech Tips v jednom videu nadával na kolečko, kterým se reguluje hlasitost. Ono je totiž tak nějak divně na boku, kde zařízení držíte. Nicméně mi to osobně tolik nevadí, a že bych si omylem zvýšil hlasitost na maximum se mi zatím stalo jen jednou. Nic hrozného, ale nedivím se, že novější modely raději používají tlačítka na horní hraně ve stylu Nintendo Switch.

Anbernic RG351P – moje nová handheld hračka

Teenagent aka Agent Mlíčňák

Nicméně, bylo tu i pár negativních pocitů. Ať už tyhle handheldy směřují kamkoliv k lepším zítřkům, ještě tam bohužel nejsou. Ještě z toho není cítit tak úplně user-friendly zážitek. Stále jsou tu jsou různé geekoviny. Od baterky, která při nabíjení místo procent ukazuje volty, přes různé nastavování Retro Archu, až ke konfiguraci různých spouštěcích souborů. Stále tam občas cítíte, že je pořád co zlepšovat.

Ukazatel baterie se navíc občas chová divně, kdy ukazuje nějakou dobu 100 %, pak třeba 90 %, pak zase 92 % a tak dále. Dělá to prostě takový psí kusy. A v případě, že je baterka vybitá vám to ani nijak nedá vědět a prostě to úplně náhodně chcípne. Jen tak.

Zvláštní také je, že zařízení při spouštění vibruje, podobně jako mobilní telefon nebo gamepad.

Musím každopádně pochválit způsob, jakým se do zařízení dostávají soubory. Protože tahle hrátka jsou víceméně linuxoviny, používají souborový systém ext4, což je trochu problém, jelikož Windows tohle nepodporuje. U Odroidu bylo nutné nainstalovat nějaký software třetí strany, který vám pomůže převádět soubory z NTFS do ext4, ovšem u Anbernic je to řešené trochu lépe. Funguje to tak, že na SD kartě jsou dvě partitions, kdy systémová je zformátovaná jako ext4. A ta druhá, obsahující hry, je zformátovaná jako FAT32. Když SD kartu dáte do PC, otevřou se obě partitions jako dvě různý složky, kdy jednu můžete ignorovat, do druhé sypete ROMky.

Anbernic RG351P – moje nová handheld hračka

V balení jsem našel konzoli, jeden USB-C kabel, Wi-Fi přijímač, redukci, 64 GB SD kartu a ochranou fólii. Omluvte nízkou kvalitu fotografie, ale můj talent na focení se blíží k nule.

Někteří mi také doporučovali, abych si do toho nainstaloval custom operační systém 351ELEC, místo systému, který je tam od výrobce. Prý je lepší, rychlejší, lépe optimalizovaný, méně žere baterku a komunita ho udržuje, bugfixuje a tak dále. Inu, neváhal jsem a pustil se do toho. Skutečně, je to o něco lepší systém, takže vám ho rovněž můžu doporučit. Koneckonců, pokud nakoupíte deset SD karet, můžete mít třeba deset různých systému zároveň a měnit je jako ponožky. Proč ne?

Jednu věc jsem ale nevychytal. Pracně jsem si tam instaloval 351ELEC a pak bum, o dva dny později vyšel nějaký velký nový update, který přinesl hromadu vylepšení výkonu a optimalizace, různých novinek a já nevím čeho všeho. Ale já už jsem byl línej to instalovat a přetahovat do složek všechny hry zase znovu od začátku. Smůla. Vzhledem k tomu, že tyhle updaty vychází celkem vzácně to byla dost blbá náhoda.

Kdybych se měl ještě nějak vyjádřit k hardwarové stránce, tak můj konkrétní model nepodporuje sám o sobě Wi-Fi, ale dá se do něj připojit malý USB Wi-Fi přijímač, který je v obalu společně se zařízením. Problémem je, že zařízení má pouze USB-C. Ale nebojte, výrobci byli tak hodní, že ke konzoli přiložili i redukci. Takže nejdříve píchnete do Abernic redukci, do ní píchnete Wi-Fi přijímač a hle, máte Wi-fi. Akorát handheld bude mít v sobě velikou anténu vypadající jako nějaký podivný komín. Hlavně, že to ale funguje!

Anbernic RG351P – moje nová handheld hračka

Pochopitelně vás zajímá výkon a výdrž baterie, ale tyhle věci se těžko měří jinak, než subjektivně.

Ok, výkon. Čistě subjektivně mi připadá, že je to pořád stejné jako u Odroidu. Pořád můžete bez problémů emulovat NES, SNES, Genesis, Game Boy (původní, Color, Advance) a všechny tyhle konzole před érou prvního Playstationu, který bude stále jakýmsi vrcholem bezproblémové emulace. Nicméně typicky problematické konzole jako Nintendo 64, Dreamcast a tady ty pozdější generace mají různé, no... problémy. Některé hry mají problém se rozjet úplně, jiné zase frčí pomalu. Takový Doom 64 jede jen na nějakých 20-25 FPS, ale překvapivě se dá hrát. Třeba se jednou tahle hrátka dostanou tak daleko, že v pohodě rozjedou i hry na Playstation 3, ale dnes tak daleko ještě nejsme.

Emulátor Nintenda DS funguje překvapivě bez problémů. Jelikož má tahle konzole dva displaye, emulátor je umožňuje libovolně přepínat, případně si můžete zobrazit oba dva vedle sebe, ale pochopitelně budou maličký. Celkově si myslím, že je to řešené docela dobře, takže si nemám na co stěžovat.

Anbernic RG351P – moje nová handheld hračka

Sony PSP emulátor taky funguje bez problémů, akorát má trochu divné ovládání. Je to totiž klasický oblíbený PPSSPP. Tvůrce ho ale zřejmě neprogramoval s tím, že pojede na zařízeních jako Anbernic, že jo. No, a občas je to trochu poznat.

ScummVM rovněž naprosto bez problémů. Alespoň s 351ELEC. Defaultně je tenhle systém skrytý, ale stačí v nastavení zaškrtnout, že ho chcete zobrazit a pak už to šlape jak po másle. Akorát teda budete muset kurzor myši v adventurách dostrkávat sem a tam přes analogovou páčku, ale s tím se tady počítá. Obecně je ovládání vychytáno docela ale inteligentně, řekl bych...

DOS? Opět, žádný problém. Rozjel jsem například Agenta Mlíčňáka a jelo to na pohodu. V 351ELEC je předinstalovaný DOSBox Pure.

Doom? Pochopitelně Doom taky bez problémů, akorát návody na to, jak ho rozjet, které jsem vygooglil, byly trochu outdated, jelikož tam dříve byl prBoom+ port, ale od novější verze je tam ZDoom, což pár detailů změnilo.

Podařilo se mi rozjet i Duke Nukem 3D a teoreticky by měly fungovat všechny hry postavené na build engine. 351ELEC má totiž předinstalovaný Eduke32 port.

Anbernic RG351P – moje nová handheld hračka

Stejně tak se mi podařilo rozjet Quake a opět... žádný problém. Stejně tak by mělo i fungovat Diablo, ale to jsem nezkoušel. Na to už jsem byl moc línej. Klidně zkusím, jestli mi někdo z vás řekne, že si to plánuje koupit a nutně potřebuje vědět, jak to funguje.

Všechny zmíněné hry a porty (ScummVM, DOS, Doom, Duke Nukem 3D, Quake) však vyžadují nejdříve nějaké to nastavování a vytváření různých spouštěcích souborů. Na oficiálním webu 351ELEC je to naštěstí všechno vysvětlené, aby to pochopil každý. Co tam chybí, to se dá vygooglit a obvykle se to řeší někde na Redditu.

Jo, a samozřejmě musíte ty hry mít, ale předpokládám, že všichni určitě vlastníte Duka či Quake či Dooma na Steamu a GOGu. Případně můžete pirátit, kdyby něco. :)

A pokud se vám zrovna nechtějí hrát videohry, tak věřte, že Anbernic má v sobě i videopřehrávač. Stačí tam hodit videosoubory a můžete třeba koukat na filmy.

Co se týče baterky, nedělal jsem nějaký benchmark test nebo něco, ale čistě subjektivně je to něco mezi docela dobrý a nic moc. Upřímně, očekával jsem to mnohem horší, ale překvapivě to vydrží skoro celý den intenzivního hraní. Na druhou stranu mi to připadá o kus horší, než třeba Nintendo Switch.

Co říct na závěr? Můžu Anbernic doporučit? To záleží... Pokud čekáte nějaké user-friendly hrátko, které je ready to go, tak si radši kupte třeba Nintento Switch, ale pokud jste nerdi, kterým nevadí něco do něčeho instalovat, něco složitě nastavovat a experimentovat, pak proč ne? Zvláště když ve výsledku budete mít malou kapesní konzoli, na které si zahrajete třeba Castlevaniu: Symphony of The Night nebo Agenta Mlíčňáka nebo téměř cokoliv, co chcete.

Mimochodem, víte, jak se společnost Anbernic jmenuje oficiálně? No přece 深圳市扬立铭电子科技有限公司. To je, co?

Autor: Pollux

Rád hraju starší hry a pak o nich sepisuji své dojmy do textů a následně s nimi spamuju internet.

Komentáře k:
"Anbernic RG351P – moje nová handheld hračka"

 • Sledge (admin) napsal:

  Osobně bych potřeboval něco, co by mi přineslo zážitek řekněme na úrovni Gran Turismo 3 (přes mód kariéry nejede vlak, PSP verze GT ho prý nemá). Analogy nutností. Mám nějaké možnosti? :)

   • slayn napsal:

    Steam Deck! :D

   • Sledge (admin) napsal:

    Myslím samozřejmě handheld! Takže asi fakt buď SteamDeck nebo nějaká ta udělátka od GPD. Ale to je cenově tak nějak v pekle :)

    • Pollux napsal:

     V poslední době se mluví o zařízení jménem Ayn Odin, které možná bude dávat i PS2, ale je takový celý záhadný, protože je kolem hodně hype, ale zatím ho reálně měl snad jen jeden youtuber a mělo vyjít někdy teď do prodeje, ale stále nic

    • Iarmanu napsal:

     Co se týče výkonných handheldu, moc možností není, kromě Nea ještě gpd win 3, kterej mi ale se 5,5 palcovým displejem přijde moc malý a pak Onexplayer který mi zas přijde už moc velký a mají čipsety od intelu, které by měly mít teoreticky větší výkon než AMD v aye, ale dost lidí si stěžuje na špatné drivery a problémy ve hrách.

  • Iarmanu napsal:

   Aya neo. Mám ji něco přes měsíc a je to naprostá paráda. Dal jsem za to sice 20k v crowdfundingu, kdy člověk neví jak to vlastně dopadne, ale kluci čínský to dotáhli zdárně do konce a je ještě lepší než jsem si představoval. Na analogovejch shoulderech se hrajou auta parádně, bez problémů v 60 fps Forza 4, burnout paradise, výkonu k emulaci na rozdávání, PS2 ve 2x rozlišení jede jak z praku, vyšší TDP zvládne i PS3. Výdrž baterie taky ujde. Jenom ta cena, ta cena.

   • Pollux napsal:

    takže ono to existuje?:O

   • Iarmanu napsal:

    Jinak mám už delší dobu RG350m která nebyla špatná, ale po čase se mi v určité fázi začala restartovat, byl tam nějaký problém s nabíjením, a dál pár kravinek jako Pocketsprite nebo Funkey S. Když jsem pak sháněl něco dalšího narazil jsem právě na Ayu neo, řekl jsem si když už tak už a rozhodně toho nelituju.

   • Iarmanu napsal:

    Pro představu co tahle mašinka zvládne: https://youtu.be/PYtmwLY-SFc

   • Srandista napsal:

    Ako handheld super, to bez debaty, ale ta cena, ta to teda hodne zabija. Chapem, ze v dnesnej dobe nedostaku cipov sa to asi da s prizmurenymi obomi ocami obhajit, ale clovek uz musi fakt velmi chciet hrat konkretne na handhelde (nestaci notebook na portable hranie), v opacnom pripade cez tu cenu nejde vlak…

    • Iarmanu napsal:

     Jj je to moc. Jsem fanda do handheldů a o takovém jsem vždycky snil takže jsem do toho šel i přes tu cenu. Supr je že po zapojení do monitoru/TV a připojení všemožných periferií je to v podstatě normální PC/konzole, což ještě usnadní dock, kterej by mi měl teď někdy přijít. Původně jsem chtěl switch, ale přece jenom Windows tomu dává v podstatě neomezené možnosti. Celkem slušně to teď emuluje i ten switch ;)

 • Concionator napsal:

  Velice děkuju za tenhle článek a spoustu zkušeností se zajímavým zařízením! Co bys bral v potaz, kdyby ses rozhodoval mezi tímhle a třeba Switchem od Nintenda? Musím uznat, že mě to – i přes obecný nedostatek volného času – zaujalo. Nabíjení je v pohodě, netrvá to věčnost nebo se to nepřehřívá ap.? Měj se a klidně se k tomuhle tématu zase někdy vrať! Conc.

  • Pollux napsal:

   Ty jo, to by byla těžká volba, protože Switch je hodně closed a nemůžeš si tam nainstalovat co chceš, kdy chceš, jak chceš a experimentovat, zato tam rozjedeš třeba Doom Eternal nebo Hollow Knight, což je teda výkonostně hodně skok od těchto retro handheldů, které nedosahují zatím ani PS2 :))

   Osobně mám rád oboje a střídám je.

   S pistolí u hlavy bych si tedy vybral Anbernic, ale kdyby Switch měl možnost is tam nainstalovat libovolný emulátor, včetně Dosu, Genesis, čehokoliv… tak bych možná volil spíše Switch

   Anbernic se trochu občas po delším hraní přehřívá, ale to i Switch, když třeba hodinu hraješ Doom 2016, Eternal a tak… není to ale tak hrozný. Třeba když natáčíš mobilem 4K video, tak se podle mě ten mobil zahřívá mnohem víc :)

   • Concionator napsal:

    Super, díky moc! ;o) Conc.

   • Viktor Špička napsal:

    Takové Sony s Compact S2 se při natáčení videa v 4K bylo schopné kvůli vysoké teplotě i samo restartovat ( Update přinesl jen strohou hlášku pozor vysoká teplota ,doporučujeme snížit rozlišení)

 • Viktor Špička napsal:

  Já bych řekl , že s Odroidem a Anabernicem (351) je to dneska na stejno ( zvlášť ten dongle trčící z USB je mi silně povědomý) dle SOC to bude stejná základna ,SW skoro stejné.
  Emuelec je jedno z prostředí které funguje a je vidět , že nápady se prolévají i skrz platformy Elec351=>Odroid
  Sám mám Odroid Advance (ten s tlačítky na zadní straně navíc – v .2 ) a líbil se mi na něm právě styl „Bastl“ .Vezmeš , nastříkáš , seskladáš a oživíš některým z dostupných systémů. Tohle se neomrzí a člověk se u toho baví.
  Horší je to se systémy .Už jsem se také ocitl ve stavu ,kdy mám v pouzdře tři paměťové karty a měním jednotlivé os podle potřeby …. Protože ideál neexistuje a ani jeden ze systémů nefunguje na 100% . S Odroidem je rozdíl i v tom že jednotlivé OS mají i různě přiřazené tlačítka k základnímu ovládání .Takže co verze to spekulace , ladění zkoušení a ….ne zatím ani jeden není 100% funkční a bezproblémový . Tak trochu starý známý Linux feeling ( Jede to ,ale ….) .
  Celkem povedený je DS Emulátor ,který na poměry přepínání jednoho displeje funguje kupodivu docela komfortně ….ale není ve všech OS .Stejně tak upload ROM a IMG je pokaždé řešen jinak a když už je přítomen manager který vám dovolí připojit USB Flash ,potýkáte se u Odroidu Advance zase s vysokým rozlišením programů novější non bastl. verze kterou z nějakého důvodu autoři OS automaticky upřednostňují …
  Moje hodnocení Odroidu je ,že jde o překvapivě agilní HW na to jak starý SOC nese ( zase jde o dobře zdokumentovaný a otevřený RK3326 SOC –
  Z roku 2017 mám androidí compute stick se stejným SOC a ten tedy s Odroidem srovnání nesnese)
  V podstatě na SNES ,GAMEBOY ,PSX a PSP a starší emulované stroje jsou to výborné handheldy. N64 a Sanshiro jsou stále spíš polofunkční , ale to i na výkonných mobilech ,tady je problém v softwaru a u vývojářů . Funkční Redream a Dolphin a nově AetherSX2 ale prostě potřebují silnější HW a bez něj to už nepůjde .

 • Logout napsal:

  Až z diskuse jsem si všiml, že RG-351 jede na ARMu. Sám mám skoro dva roky RG-350, která byla ještě založena na MIPSu a právě jsem ji tenkrát kvůli tomu i kupoval, protože konzolky s ARMem a Androidem byly takové nedotažené a divné, kdežto MIPSové měly historii, komunitu a hezky šlapaly. Mám model s rozlišením 320×240, hned jak jsem ho koupil, vyšel model s 640×480, nicméně software stále existoval přeložený pro 320×240, takže nové LCD jen žralo víc baterku. V RG-350 vydrží celkem dlouho, ukazatel taky funguje, jak má.

  Celkově jsem spokojený, v podstatě nikde jinde celou tu dobu ani nehraju, úplně to pokrylo vše, co jsem chtěl – Q2 mám (poprvé v životě) skoro dohraný.

  PS: kdyby si někdo pořídil nebo už měl RG-350, mám navíc tři moc hezké futrály, které mi tenkrát kamarád 3Dtisknul, nabízím za odnos – mně jeden opravdu stačí.

 • Milsa napsal:

  Nebolo by možné hodiť tie tisíce hier z pôvodnej karty niekde na uloz.to?

 • Patrik napsal:

  Ahoj/Dobrý den, s radostí jsem přečetl článek o přenosné konzoli, na které se dá zapařit něco z MegaDrive a SNESu, nicméně jsem nevyčetl, jestli ta konzole umí MAME emulátor a spustí tedy Street Fighter 1 z roku 89 .

  Bylo by možné mi říct, jestli na tom jedou tyhle věci, případně kde se konzole dá koupit? Psal jsi/jste o skladech ve španělsku, ale já to prostě nikde nenašel

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle