Zahrajem (hra měsíce): The Fifth Element

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Opět nedojde na hru ze stránek SCORE, je nutné reflektovat aktuální situaci. Velikán akčního filmu a muž, který si za celou hereckou kariéru vystačil se dvěma obličejovými výrazy, oznámil, že kariéru z důvodu afázie, příznaku choroby, která mu bere řeč, věší na pozlacený hřebík.

Musím říct, že jsem si onoho značně znepokojivého trendu všiml již před lety, začalo to myslím někde tady, chudák Ruby Rhod:

Pátral jsem tedy ve Willisově herním portfoliu, a když jsem vyřadil tituly konzolové a hry spřízněné se Smrtonosnou pastí, zbylo mi jediné - Pátý element. Což vůbec není na škodu, film je to legendární, po právu, tzn. na jeho herní zpracování jsem mimořádně zvědav. Tedy hrou měsíce dubna se stává The Fifth Element (1998). V úvahu ještě připadala hra NYR: New York Race, což jsou závody se vznášedly z téhož universa, ale nakonec jsem se rozhodl pro akční střílečku z pohledu třetí osoby. Hlavně proto, že ty závody už jsem hrál, ale tohle ještě ne.

Zahrajem (hra měsíce): The Fifth Element

Technická:
Hra se nedá legálně pořídit, ale v archivu myabandonware.com jí naštěstí najdete. Spuštění na Windows 10 je relativně snadné, jen instalátoru se musí trochu pomoct, jelikož ten původní je 16bitový, tzn. na vašich 64bit Windows se nepustí. Jak na to:

  • Stáhněte a namountujte CD image hry.
  • Obsah CD nakopírujte do adresáře na pevném disku.
  • Stáhněte univerzální 32bit InstallShield instalátor.
  • Nahraďte starý InstallShield setup.exe novým.
  • Z pevného disku spusťte a nainstalujte.
  • Po nainstalování přepište PC.EXE fixnutou verzí.

Hotovo, hra by se na Windows 10 měla bez problémů spustit. Alespoň mně to funguje. Pokud se nezadaří, máte dvě možnosti:

  • Zkusit v příslušném emulátoru verzi pro Playstation.
  • Spustit hru na mocné retro sestavě s Windows 98, kterou máte zajisté dávno složenou a připravenou k akci ;)

Zahrajem (hra měsíce): The Fifth Element

Ještě poznámka k Soldier of Fortune z minulého měsíce: nebavilo mě to. Myslel jsem, že si dojedu další z FPS restů, ale ta hra je prostě krutě fádní. Fádní zbraně, fádní prostředí, fádní gameplay. Ono nechvalně proslulé ustřelování končetin je zajímavé asi 5 vteřin, pak zjistíte, že je vlastně úplně k ničemu, a dál mu nevěnujete pozornost. Zasazení do současnosti mi nevyhovuje, zjevně potřebuju FPS akce odehrávající se v exotičtějším prostředí, než je močí nasáklé metro, jedoucí vlak, bezpochyby také močí nasáklý, či kanalizační systém, kde o nasáknutí močí nemůže být sporu. A co je nejhorší - hlavní hrdina má knír! A jak víme, knír může fungovat jen ve spojení s oslňujícím muletem, viz např. Bio Menace. Žel, Voják Štěstěny je dokonale muletu prostý, a to je zásadní chyba, kterou hře odpustit nemohu.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Zahrajem (hra měsíce): The Fifth Element"

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle