Návod: Jak získat starý PC hardware

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Jelikož se mi tahle komunita zde zalíbila, rozhodl jsem se posdílet s vámi svůj příběh a návod na to, jak se dostat k většímu a stálému zdroji starého PC hardwaru. Sám se považuji za vcelku vášnivého sběratele a příznivce nakažlivé nostalgie, která dnes starý hardware a vzpomínky na pařanství opřédá.

Návod: Jak získat starý PC hardware

Rozhodl jsem se proto odhalit své poznatky a pomoci těm, jež tuto vášeň také poznali. Mohl jsem si to ponechat jako know how a „počesku“ si držet svoje info, a třeba na tom něco vytřískat na aukru jako pár tamních kacířů.

Jedním společným pravidlem je rčení našich babiček: „Líná huba, holý neštěstí!“

1) Místní PC opravny

Tahle forma nabytí hardwaru je samozřejmě jasná, nicméně málokdo ji používá. Já jsem se zašel zeptat do místního PC centra, které vím, že funguje už mnoho let, na nějaké ty staré procesory. Ochotný technik mě posadil na židli a přinesl několik krabic starého hrdwaru. Já vybíral pečlivě Pentia od Celeronů, Athlony od Sempronů atd. Staré keramiky jsem samozřejmě dával stranou hned. Načež přišel majitel celé provozovny a koukal, co tam jako dělám, technik mu oznámil, že pracuji na sbírce a vybírám si, zda by se mi něco hodilo. Zpozorněl a povídá „ to je dobře, že se toho starýho harampádí zbavíme, ať si to vezme všechno“ . Pak se zeptal, o co přesně mám zájem a já vyhrkl, že všechno od 286 až po P4. Fajn, a vytáhl odněkud dvě funkční 386 a 486 PC. Tohle taky? Nebo jen CPU? Já říkám klidně taky. Tak fajn.

Nakonec mě domů s tím vším musel odvézt jeho syn. Ten den jsem přinesl domů přes 80 CPU, 3 funkční PC a několik Kg různých paměťových modulů.

Zkuste se zeptat, za to nic nedáte ne?

Nakonec, když už vás znají, tak vám to budou dávat na stranu, a když se tam jednou za čas objevíte, tak vám to rádi dají s úsměvem.

2) Sběrný dvůr

Tenhle super zdroj nekonečného přílivu PC hardwaru spousta lidí považuje za nedostupný. Nicméně já jsem nelenil a zašel si na zastupitelstvo města s prosbou o vyjímku ke vstupu za účelem hledání historického hardware pro školní projekt. Trochu možná k důveryhodnosti pomohla zmínkam že jsem vystudoval v USA a jsem certifikovaný Microsoft Engineer, ale myslím, že je jim to jedno. Pokud narazíte na rozumného člověka, po chvíli vám to povolení vydá. V mém případě zavolali na sběrný dvůr a oznámili jim, že tam přijdu. No nevěřili by jste, co všechno se vyhodí!!!

To je naprosto super, dnes, když už mě tam znají, přijdu a dají mi klíče od jinak zamčeného skladu elektroniky, kde už na mě u zdi čeká řada vyskládaných PC, které se od mé poslední návštěvy nahromadily. Já se na ně se šroubovákem vrhnu a beru si volně to, co se mi zlíbí. Někdy i celé PC, když jsem líný to rozšroubovávat, speciálně nějaké 386 slim desktopy jsou hrůza. Nicméně dnes už jsem hodně vybíravý, protože doma jsem úspěšně zavalil všechno volné místo včetně úložného prostoru v posteli. Samozřejmě to se střetává s pochopením mé přítelkyně.. ehm..

Najde se tam jak starý hardware, co lidi prostě po letech vyklidí z půdy nebo firemního skladu, až po nový, co občas nechápu, co tam dělá. Několik herních PC s quad core procesory, co jim nic není nebo třeba odešel zdroj. Tak šáhnu vedle a vezmu jiný hned vedle. Nebo servery, dual Xeony a Opterony s 8GB ECC RAM plně funkční, no nechápu. Nakonec jsem tam objevil i dvě grafické stanice s Nvidia Quadro FX, jestli to někomu něco řekne. No prostě obrázek si uděláte sami...

3) Resource centra aneb... kšeftaři s kovy

Tihle lidé velice dobře vědí, co dělají. Já jsem opět nelenil a kontaktoval telefonicky jednoho takového pána, když jsem byl na projektu na Moravě. Takovéhle centrum produkuje zhruba 400 tun tříděného elektro odpadu ročně. Člověk by čekal nějaké sofistikované centrum, ale nakonec je z toho sklad s bandou mladíků s kladivy a šroubováky, co „třídí“ materiál dosti nevybíravým způsobem. Z motherboardů kladivem urazí či šroubovákem odpáčí nejprve hliníkové chladiče, pak BIOS, CPU (bez zvednutí té retention pacičky), což znamená ohnuté CPU piny. Na to, jak spolehlivě opravit ohnuté piny a dát vše do roviny můžu taky napsat návod, zda by byl zájem.

Nicméně to samé se děje i s grafickými kartami a pamětmi. Pak vše putuje na příslušnou hromadu.

Klíčem k úspěchu je zjistit, kdy přijede nová dávka, a dostat se k tomu dříve než popravčí četa. Stalo se mi, že jsem vyloženě bral desky z hromady a hned z pod rukou mi je likvidovali. Tam se dá najít všechno možné. Naposled jsem našel pěknou desku Socket 8 i s Pentium PRO CPU a Intel Batman’s Revenge socket 4 s procesorem taktéž.

Náhledový obrázek jsem pořídil minulý rok právě v tomto centru. Všechno je tam naházeno v barelech a bednách, musíte se tím prohrabat, ale ochotně mi vždy přistavili prázdnou bednu na přendavání.

Nalezené poklady vám pak ochotně hodí na váhu a odprodají za cenu šrotu. Není to zadarmo ale jde to, CPU keramické vyjde tak na 60kč, motherboard tak na stovku.

Návod: Jak získat starý PC hardware

Dokonce i velké množství paměťových modulů Kingston Hyper X, kde mi je prodávali za cenu hliníku na chaldiči, takže 8kč za kus. Vzal jsem tenkrát všech 50 co měli, páč si dobře pamatuju, jak byly drahé 512 DDR 400. Našlo se tam i dost 2GB modulů od různých výrobců v různých rychlostech od DDR II a DDR 3.

Zpracovaný materiál pak putuje do Příbramských kovohutí, kde obrat jde do desítek milionů z těžby zlata a stříbra. Mám tam kontakt taktéž, ale je to spíše k vzteku tam jít. Desky bez BIOSu jsou k ničemu (nebo ta práce za shánění funkčního švába za to nestojí), CPU zohybané ,jak jsou nešetrně vyndavány a házeny a přepravovány na hromadě.

Takže je lepší se vložit do řetězce někde před samotnou harvestací materiálu. Nicméně z tohohle plyne, že životnost těhhle starých kousků je velice limitována, páč nebude trvat dlouho, a většina historických CPU skončí rozmlácena kladivem a polita Lučavkou královskou. Nové už nikdy vyrobeny nebudou, NIKDY, protože linky ve fabrikách za miliardy průběžně retrofitovaly ze zastaralých nanometr technologií a nikomu už se nikdy nebude chtít dávat tolik zlata na jejich zhotovení, nehledě na směšný výkon... ale to je pojednání na jiný článek.

Tak lovu zdar, a pokud někdo uspěje z vás v nálezu jakéhokoli CPU, co mi chybí tak prosím moc o výměnu či odprodej. Díky.

Doomtrooper
doomtrooper@yahoo.com

Autor: Doomtrooper
 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Návod: Jak získat starý PC hardware"

 • Clous napsal:

  Jen takovou otázku, celé tohle se točí okolo PC, ale našel si i jiné počítače??

 • Doomtrooper napsal:

  Zdravim panove,
  Proto jsem ten clanek nazval PC hardware :)
  S konzolemi je to spatne, malo kdy se neco objevi a kdyz tak je to vetsinou poskozeno. Co se tyce starych Atari, Amiga, Commodore, Didaktiku atd tak jsem nevidel nikdy nic. To je tak proflaknute ze se to prote pouze prodava a nikdo to nevyhazuje. Firmy to nemaji tudiz z vyklizenych skladu to taktez nevyjde. Spise se najdou PC atypy PC jako SUN a SGI. Me zajimaji hlavne PC, vlastne se specializuji na 90 leta. Ale pokud na neco co by vas zajimalo narazim hodim to do kufru a pak sem na forum, kdo driv prijde ten driv mele akce :)

  • Sledge (admin) napsal:

   To je vlastně docela dobrá zpráva – představa, že osmibity, Amigy, Atarka, konzole atd. jsou někde recyklovány mě děsí o řád víc, než v případě PCček :) A to se v nich taky hrabu nejradši (když už nic, tak je to levnější :)

  • Springy napsal:

   No jo, ale co desktopy a towery? Takové Amigy 2000, 3000/T, 4000/T si nezkušené oko s PCčkem klidně splete…

 • LubikCZ napsal:

  Je to pěkné, ale je tu ještě jedna možnost a to znát někoho takového jako jsi ty a obchodovat s tebou, což jsi vlastně napsal v komentáři a mohl bys to prodávat třeba za dvojnásobek toho za kolik jsi to pořídil. Je tu ale několik ale. Především ubývající místo a pak lidi v tvém okolí, kteří tvůj koníček neschvalují a nejraději by tu sbírku vyházeli, což kdyby se stalo, tak by to byla poslední věc, kterou by za života udělali.

 • Doomtrooper napsal:

  Tak je pravdou že obchodovat se dá vždycky ale pro kšeft to nedělám, na to mám práci a snažím se vždy držet koníčky zvlášť. Proto radeji vyměňuji s někým nebo rozdávám když to udělá někomu radost. Do hrobu si krámy staré nevezmu určitě ale už mám plán co se svojí sbírkou udělám. Moje poputují do školy elektrotechniky na zeď. Zatím musím vymyselet nějaký šikovný systém uchycení CPU ve svislé poloze v rámu jako v pbraze. Zkoušel jsem sundané CPU sloty ale pro některé CPU je to problém, třeba zrovna socket 8 nebo 4 se moc nevidí a sehnat nějakých 16 Pentium Pro socketů je snad těžší než splašit samotné CPU. Ale o tom příště…
  8-bity se vlastně dávají do jiných beden s elektroodpadem. hmmmm, pozjišťuji zda se tam občas něco neobjeví, ale jak říkám občas i ty prohlédnu a zatím jsem tam neviděl nic. To je spíše taková změť adaptérů, kabelů, síťového gearu a pak vše od videa, kazeťáků až po starých radií.

 • Lobodin napsal:

  Tyjo. Zajimave. Na sbernem dvore jsem jednou byl odvezt rozbitou LCD telku (CRT telka zatim furt slape). A jak rikas, bylo tam toho mraky, az moje srdicko zaplesalo… Bohuzel jsem nemel moznost to prosmejdit.. Uvazuji, ze bych si postavil nejakou 486 nebo podobny stroj na stare DOSovky. Jen nevim, jak to zkousne pritelkyne. :)

 • Springy napsal:

  Taky se nesmí zapomenout, že clověk musí mít stěstí…
  Třeba já jsem před léty byl v jediném servise, co se u nás udržel až do dnes a přišel jsem pozdě… cokoliv staršího než PIV už dávno odvezli do sběrného dvora… a tam jsem měl smůlu, jelikož nemám ten titul z USA.
  Každopádně je moc dobře, že aspoň někdo je takto úspěšný a že se všechna, kdysi drahocená, výpočetní technika v reciklát neobrátí.
  Já se už na PC HW vykašlal, své vysněné ESCOM PC jsem nesehnal a HW, co se teď prodává na Aukru je drahé až běda.
  Ovšem Amigy se nevzdám a tu a tam utratím půlku platu za počítač, co se jestě nedávno prodával za 3k i míň :D.

 • Harry napsal:

  Pěkný a užitečný článek. Jsem rád, když se použitelné věci nevyhazují, ale naopak ještě někomu slouží :)

 • MilasPce napsal:

  Tak já taky zkusil něco získat ze sběrného dvora, ale byl jsem vykázán, že se jedná o nebezpečný odpad, že prostor natáčí kamery a je to na vyhazov. Tak jsem odešel s prázdnou a nepomohl ani alkohol ani peníze.

 • Doomtrooper napsal:

  Ještě jednou musim zdůraznit že cesta jež vede za nedobytné brány sběrných dvorů musí být s požehnáním městského úřadu jež dvůr spravuje. Ale při troše štěstí se zadaří a úředníček povolení ke vstupu vydá, však je jim to víceméňe jedno…

 • Powerack napsal:

  Já například sbírám staré notebooky. Co jsem ale zatím sehnal bylo spíš pár novějších kousků a k těm úplně nejstarším se nemůžu dostat, i kdybych se z toho po… Jdu hlavně po funkčních kouscích od 286 výš, ale rozhodně nepohrdnu ani ničím starším.

  Momentálně pasu po subnotebooku Toshiba Libretto 50CT, ale nikdeš se mi ho zatím nepodařilo sehnat. Jedná se o takového prcka s pentiem na 75MHz uvnitř. Kdyby se vám to někomu válelo doma, kontaktujte mně a domluvíme se. Nevím, jestli je zde povoleno vkládat telefonní čísla, ale risknu to: 722 216 602

  Mimochodem webík, na kterém makám najdete na http://srotiste.powerack.cz
  Ta fotka v pozadí a logo je nafocený v reálu, žádná koláž stažená z netu.

  • Lobodin napsal:

   Zrovna to Libretto jsem videl minuly tyden na aukru za 2K i s dokovaci stanici… Shanim nejaky notebook na stare dosovky, jelikoz pritelkyne by asi nepobrala kdybych si domu prinesl druhou bednu s crt monitorem :) .uz uz jsem to libretto chtel vzit, ale pak jsem se rozmyslel, ze se me nechce koukat na tak maly display.

 • Michal napsal:

  Je škoda vyhazovat staré pc. Já jsem ještě žádné nevyhodil, protože mi to láme srdce.

 • Bohumil napsal:

  Dobrý den,
  rád čtu věci o pc, s tím že dostat se k elektronickému odpadu (mnohdy opravitelné věci), bývalo dost snadné. Dnes se každý snaží vytriskat peníze přes věci, co sami označují jako „chráněno kamerou“, krádeže odpadů „i když se vyhlazující vzdal vlastnictví, je to pořád majetek dalších institucí“ a spousta dalších zákonů na to existuje..
  Ústí – tady to dělají desítky lidí, někteří i pracující v těchhle dvorech a nejen to.Kolikrát jsem i v elektru zahlédl něco cenného (jen pro kutila co to fakt umí dat do kupy), třeba pěknou telku nebo starý noťas – a věřte nebo ne i zaměstnanci elektra si mnohdy rádi přividělají.Opravny a servisní shopy pomalu ale jistě přichází o klienty, a to i díky vlně lacinějších obchodů u sousedních Němců, kde elektroodpad povětšinou i funguje (i za pár eur i3, i5 a pod.). Větší frajeři to dovezou do Ústí a zde prodávají z původních vkladů pár set za kus i za 10-20x vyšší ceny.
  Dnes je hodně těžký získat pc šrot, ale dá se to.Je to dřina, zkuste si podat třeba inzerát kdo daruje staré pc, třeba mne dali jednou za rok AMD XP athlon a jednou dokonce přivezl pan z Teplic díly za 900,- jen proto, že je chtěl vyhodit.
  Spíše sháním někoho, kdo by se mnou otevřel opravnu pc a mobilních telefonů, notebooků a tabletů. Mám dluhy a dotaci na podnikání nemohu dostat,za to nabízím práci pro někoho (ten by musel být bez dluhů, zažádat o dotaci) , mne by dal smlouvu a hodil k platu občas něco i bokem – při větším zisku z oprav.Jsem šikovný, prax již 20 let jako hobby, těžkej závislák na opravách a všemu co kvtomu patří.
  To by mne bavilo než se pořád ptát – máte nějaké eletro, dáte mne něco, mohu se podívat.

 • Dean napsal:

  Díky za info

 • Mwtak napsal:

  Ahoj tez by mne zajimalo to povoleni sbiram urcite veci co mival muj tatik. Minule sem tam nasel dost zajimavou coprocesor 486. A 486sx + vlb radice a par novejsich veci hmm 4x p2 asi pc opravna vyhazovala, neco sem si nechal, neco prodal. Nejgirsi zjisteni bylo. Ze ve sklepe bylo 6 velkych krabic plnych 486 apod veci. Vse az na 1 vyhozeno. Vse z firmy pors a.s zna nekdo 286 harris?

  • Doomtrooper napsal:

   Harris znam.
   Jinak s tim povolenim u me to byla vcelku jednoducha vec.
   Zjisti si kdo je v predstavenstvu mesta a dej si treaba s misto starostou nebo se staroustou schuzku. Samozrejme nezdrzuj jen rekni jaky mas zamer, pouzij neco jako ze to delas pro skolu ci projekt a oni te odkazi na urednika co by ti to mel zaridit. Pokud znas nekoho v zastupitelstvu mesta ci obce tak to taky pomuze k sjednani schuzky, Kdyz to klapne tak ten dalsi urednik uz zadny problemy delat nebude pac jdes preci od starosty, a rad sam zavola na sberny dvur a vyridi ti mimoradny pristup.
   Pak uz jen prijedes jak pan, otevrou ti zamky od brany a jdes na to :)
   Jelikoz to neni nahlaseno jako jednorazovka tak se pak na dvore domluvis ze tam budes chodit treba 1x za 14 dni a treba me uz to davaji do rady bokem. Takze si vyberu co se mi libi, neco hazim rovnou do kurfu u auta a jinak vybiram CPU, MB, RAM a zajimavy kousky do batohu. Brzy zjistis ze proste nemas prostory na skaldovani kazdy 386 co tam najdes…. tak asi tak no.

 • XYZ napsal:

  Mě přál hlavně učitel informatiky, který mi dal i PC notebooky RAM, prostě všechno, co se už škole nehodí. Zachránil jsem i funkční NTB, kterému jsem přidal 2GB RAM, takže je tam 6GB a dal jsem tam Intel core i5 a teď to chodí skvěle. Má to 3GB grafiky a není si na co stěžovat. A co se týče sběrných dvorů, našel jsem tam například VOODOO 2 a podobné staré věci.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle