Krátké dojmy ze Star Trek: Discovery

Má očekávání byla proklatě nízko, ale hned zkraje uznávám, že Star Trek: Discovery není zdaleka takový průser, jak jsem čekal.

Jistě, je to blyštivější než Star Treky, které známe, a rakovinotvorné lens flare zbloudilé z Abramsových novodobých treků opět tu a tam dráždí divákovy oční bulvy. Rozpočet na vizuální efekty byl zjevně štědrý. Ale! Přesto tím vším grafickým balastem prosvítá klasický a překvapivě neakční Star Trek.

Těžko se mi hledají konkrétní důvody, proč to na mě ve finále působilo relativně dobře, ale prostě to funguje. Byť neklidný proces vzniku naznačoval pravý opak. Postavy jsou sympatické, konflikty uvěřitelné a odkazů na staré Star Treky je požehnaně. Bohužel stejně, jako to na klasický ST odkazuje, tak to na něj i kálí. Viz následující řádky.

Pozor, následují lehké spoilery prvních dvou epizod!

Krátké dojmy ze Star Trek: Discovery

Seriál zpracovává první velký konflikt mezi Federací a Klingony. Odehrává se tedy mezi ENT a TOS (konkrétně dekádu před TOS). Po těch dvou epizodách si říkám, jestli to opravdu bylo nutné. Zápletka šla s jen minimálními úpravami bez problémů časově umístit za VOY / TNG / DS9. Např. nemuselo jít o celou Klingonskou rasu, ale jen o početnou skupinu náboženských fanatiků. Pak by dokonce tvůrcům ty paralely se současnou skutečností, které se snaží črtat, fungovaly o kus líp.

A lépe by fungovalo i vše ostatní - dalo by se bez problémů vysvětlit, proč technika vypadá na míle pokročileji, než cokoliv z TOS. Dalo by se vysvětlit, proč Klingoni vypadají tak, jak vypadají - další genetické mutace, vyšlechtěná skupina super-Klingonů, co já vím. Tedy snadno to šlo zařídit tak, aby se nedělal bordel v zaběhlé kontinuitě. Jenže tvůrci, naprosto hluší k přání fanoušků, řekli ne, a tak tu máme seriál, který bude zatvrzelé trekkies jen a jen dráždit, i kdyby laťku kvality nasadil nebesky vysoko.

Jen si vezměte tu techniku. Zcela konkrétně mě rozčiluje obří velitelský můstek a vězeňská cela. Nejen, že to nedává smysl v rámci časové osy, protože v ENT i TOS byl můstek spíše klaustrofobický, ono to nedává smysl celkově. Proč by proboha někdo u vesmírné lodi, jejíž stavba musí být neskutečně nákladná, plýtval materiálem na haly podobných rozměrů? Pochopím to v TNG a dál, kdy technika evidentně pokročila na úroveň téměř nerozeznatelnou od magie, ale v tomto časovém období je to blbost.

Tady musím zpětně rozdat body ENT, kde se s problémem techniky, která nesměla vypadat příliš pokročile, a zároveň měla působit jako scifi, popasovali skvěle. Prostě promítli současnou techniku pár desítek let do budoucnosti, místo lesklých uniforem posádce rozdali vesmírné montérky a voilà, low-tech Star Trek je na světě. Jistě, těch rozporů se zaběhlou kontinuitou tam bylo také požehnaně, ale to je na jinou debatu.

Pokračujme ke Klingonům. Ti opět prošli proměnou, která je bohužel za prvé zbytečná a za druhé nepříliš povedená. Design zavedený ST: The Motion Picture nepůsobí o nic méně cizácky a zlověstně. Jen se podívejte na tuto scénu. A v detailních pohledech je ta gumová maska snad ještě výraznější, než u Worfa v prvních sériích TNG. Na druhou stranu oceňuji dlouhé proslovy v klingonštině.

Krátké dojmy ze Star Trek: Discovery

Znělka. Není špatná, vizuálně se mi líbí, doslovně cituje známé ST melodie, ale kromě těch citací nemá nic navíc. U ST jsem zvyklý na úderné hudební motivy, tohle mi připomíná spíš generickou hudbu z počítačových fantasy RPG.

Takže verdikt. Discovery po prvních dvou dílech rozhodně vypadá jako nadprůměrný sci-fi seriál a docela koukatelný Star Trek, který ovšem boří zavedenou kontinuitu (kánon, lore, jak chcete) a zcela zbytečně v ní dělá bordel, který už uvěřitelně retconovat prostě nepůjde. A to tvůrcům neodpustím nikdy. Na druhou stranu nejde o hřebíček do rakve seriálovým Star Trekům, jak jsem se původně obával, tohle si zcela určitě diváky najde, a to i mezi lidmi Star Trekem dosud nepolíbenými. Tak aspoň tak.

Mimochodem - v prvních dvou dílech neuvidíte ani loď U.S.S. Discovery, ani posádku lodi U.S.S. Discovery. Takhle natahovaný úvod ještě žádný ST neměl :)

Na závěr ještě jedno srovnání, které se samo nabízí. Mám na mysli nový sci-fi seriál Orville. Z trailerů to vypadalo na parodii Star Treku s humorem spíše jednodušším, a první díl v tom utvrzoval, ale už od druhého dílu to překvapivě ubralo na žertování a přidalo na startrekování. Vypreparovat z třetího dílu žerty, máme tu Star Trek v jeho klasické podobě. I celkový feel (vizuál, hudba, kamera ...) má ke klasickému ST mnohem blíže než cokoliv, co ukázal ST: Discovery.

Bude zajímavé sledovat, kam oba seriály nakonec zamíří.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

  • | Kategorie:  

Komentáře k:
"Krátké dojmy ze Star Trek: Discovery"

  • Luke_Skwlkr napsal:

    Orville a Discovery mam koupeny, ale nabity tyden nedovolil zkouknout. Uz se tesim i kdyz jako trekies odkojeny na TOS a TNG jsem trochu rozcarovany z toho co jsem videl v prokliku. Verim ale, ze kdyz zapomenu na to co znam tak to bude fajn, prece jen ST serial uz tu dlouho nebyl. Mimochodem zminena Enterprise od 3serie nabrala neskutecne grady a povazuji to za jeden z nejlepsich ST momentu ne-li nejlepsi. Neskutecne me bavilo jak jsou neustale v predeli a ceka se az je nekdo sejme! Bohuzel spoustu lidi nepreslo pres 1 nebo 2serii a k tomu nejlepsimu v serialu se vubec nedostali. Muj tajny tip pro ty co je enterprise nechytla S04E18-19.

  • emerson napsal:

    Pro mě je nový ST seriál veliké rozčarování. Ne že bych byl nějaký fanatický vyznavač Star Trek kultu, ale pokud už se chce nějaký nový seriál připojit k fenoménu Star Treku, měl by především respektovat stávající ST reálie. Pokud na ně hodlá víceméně kompletně kašlat, pak je to pro mě jen jakýsi další Sci-fi seriál, který se jen omylem nazývá Star Trek !!

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

14 patronů přispívá částkou 1916 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš DIDAKTIKRetro podložka pod myš DIDAKTIK 236 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle