TIP: Lower Decks, nejlepší Star Trek od dob Enterprise

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

A někteří tvrdí, že jde dokonce o nejlepší Star Trek od dob Voyageru. (Já osobně mám Star Trek: Enterprise docela rád, po slabém rozjezdu se seriál vykoupil relativně silnou třetí a čtvrtou řadou.)

V každém případě jde o zdaleka nejlepší z novodobých Star Treků, a to počítám jak seriály Discovery (ohavný) a Picard (neuspokojivý), tak Abramsův Lens Flare Trek. Pokud nejste fanoušci Star Treku, může vám to být jedno, a pokud fanoušci Star Treku jste, nejspíš už máte Lower Decks několikrát zhlednuté, ale prostě jsem chtěl, aby to zaznělo :)

TIP: Lower Decks, nejlepší Star Trek od dob Enterprise

Star Trek: Lower Decks jsou sympatické už tím, že nejde o nějaký prequel či alternativní vesmír, ale o regulérní (a kanonické) pokračování, které navazuje tam, kde skončila Nová Generace. Seriál se nese v naprosto jiném duchu, než předchozí Treky, a to nejen zpracováním, animace už tu byla, viz Star Trek: The Animated Series s původní posádkou, ale též obsahem. Nepozorný divák by Lower Decks mohl označit až za parodii, ale není tomu tak, tohle je především pocta. Ujetá, uhozená, šílená a zběsile uhánějící pocta klasickému Star Treku. The Orville mixnutý Futuramou a Rickem & Mortym.

Nesledujeme elitní posádku nejmodernější lodi flotily, ale "nižší stav", a to na lodi, která je průměrem i v druhé lize. Jde tak trochu o popeláře a uklízeče, ovšem stále příslušníky Starfleet, s náležitým výcvikem i ideály.

Celé je to nezvyk, je to zprvu divné, ale je to nadmíru stravitelné, funguje to, a v té mizérii, která značku obestírá, je to jak doušek živé vody romulanského piva.

Je to seriál, který navazuje na existující materiál a nesnaží se ho všemožnými způsoby obracet naruby. Seriál, který sází na klasickou epizodickou strukturu, a ne na příběh rozvleklý skrz několik epizod až sérií. (I když samozřejmě spojující nitky a táhnoucí se motivy existují. Jen to na nich nestojí.) Seriál, jehož autoři zjevně znají Star Trek a nebojí se své znalosti použít. Zhusta jsou citovány postavy a situace z klasických Treků a dokonce dojde i na mnohá camea. (Pozor, mírný spoiler - ten, kdo na obrazovky přivede kapitána Sonyu Gomez, prostě ví, co dělá :)

Lower Decks nejsou Star Trek, který jsem chtěl, ale když už jsem ho dostal, jsem za něj rád a před autory smekám. Jsou zdá se jediní, kteří to vzali za ten správný konec. A přitom se nebáli zkusit něco nového.

Mírný optimismus si zachovávám i v souvislosti s nadcházející novinkou Star Trek: Strange New Worlds. Je to sice prequel, ale klasického střihu, TOSka 21. století. Jinými slovy to boldly go, where we already boldly went before, ale po té tragédii, kterou je Discovery, je to jen dobře. Ale přísahám, že jestli hned v první epizodě uvidím Pikea brečet, nebo něco na ten způsob, najdu nějaké vhodné fórum a rozzuřím CAPS LOCK!!! ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"TIP: Lower Decks, nejlepší Star Trek od dob Enterprise"

 • Viktor Špička napsal:

  Discovery …to je to kde předvedli želvušky a rázem postavili celou fyziku vzhůru nohama na houbičky ? …..Lépe promrhat potenciál hned na začátku můžete jen když si začnete hrát s cestováním časem …

 • P8j6 napsal:

  Jestli je to takový ten moderní styl humoru, kdy všichni něco hystericky proklamuj, řvou a jsou strašně crazy. A mezi tím řeší romantické či jiné mezilidské vztahy. Jako například v Rick a Morty nebo Final Space. Tak se mi to pravděpodobně líbit nebude.
  Ale když to chváli kovaný Trekkie, tak tomu aspoň jednu šanci dám :)

 • Pan Vigo ze servisu napsal:

  Hele, asi dík.
  Já už to několikrát nepustil, protože animák s dětma ala Star Trek je už od pohledu jako kravina. A ono mě to docela ba. Sice je to dost vytřeštěný, ale taková je doba.

  Takže tady máš odměnu: Bromo je ten lvíček na krabičce Bromhexinu.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle