20 nejzásadnějších domácích počítačů

Na zpravodajském serveru The Guardian vyšel článek The 20 greatest home computers – ranked! Já vím, já vím, podobné přehledy většinou slouží maximálně k tomu, aby pamětníkům zvedly tlak, a to jak nepřesnostmi, tak dokonale zcestným pořadím, ale v tomhle případě to vypadá, že je vše tak nějak na svém místě :)

20 nejzásadnějších domácích počítačů

Dvacítka zdá se obsahuje plus mínus všechny zásadní stroje, opomenut nebyl ani můj oblíbený Amstrad CPC. Osobně bych prohodil 4. (ZX Spectrum) a 3. (Commodore 64) místo, prostě tak nějak z principu. C64ky se sice prodalo víc, ale ZX Spectrum je zajímavější stroj, s tím se nedá nic dělat ;) Navíc díky množství klonů vyráběných za železnou oponou byl zásah Spectra nakonec možná větší, než C64 s jeho 12 (některé odhady ovšem mluví až o 30) miliony prodanými kusy.

Asi největší frflání si vyslouží místo první, které obsadilo IBM PC. Ale co naplat, z lítého boje vyšlo právě PC vítězně, ač to mnozí dodnes nesou velmi těžce. Útěchou jim budiž, že Amiga je hned na druhém místě :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"20 nejzásadnějších domácích počítačů"

 • Srandista napsal:

  1. #PCMasterRace!

 • lasice napsal:

  samozřejmě že pořadí je zcela správné, 3. místo gumák? jen vlhkej sen spektristů :D neříkám, že to není zajímavej stroj, naopak i ho mám ve své sbírce a pak ještě zx 128 +2) ale C64 je byla/je prostě lepší a legendární SID s tím nic nenaděláš :P

 • j.t.d. napsal:

  Vynechaný Acorn Archimedes (významnější, než se zdá, už jen kvůli procesoru ARM).
  Zbytečně uvedený Dragon (málo kompatibilní kopie Tandy, důvod “dávám na seznam, protože jsem pro něj napsal dvě hry” – teda promiňte, divný důvod).
  Atari ST zbytečně vzadu (díky ceně nižší, než Amiga, velký dopad hlavně v Evropě, kde se vyrábělo déle než v USA, kromě použití v hudbě se zapomíná na použití v DTP, kde díky Calamu a 72 Hz monochrom monitoru konkurovalo Macintoshům se šQuarkem, zatímco Amiga s PAL monitorem na to nebyla).
  Acorn Electron zbytečně vzadu (na vánoce 1985 nejprodávanější, jinak celkově za svou historii třetí nejprodávanější v Británii – a NE, C64 mezi těmi třemi nebyl! – zaslouží si místo na seznamu víc, než BBC Micro víceméně omezené na školy).
  TI 99/4A zbytečně vzadu (35% trhu celosvětově).
  Altair zbytečně vpředu (dopad víc psychologický než skutečný, vliv měl spíš Microsoft Basic a IMSAI).
  PC-88 zbytečně vpředu (neprodávalo se mimo Japonsko, důvod pro uvedení je stejně blbý jako u Dragonu – “někdo pro to napsal nějaké hry”, větší význam mělo uvedení PC-98).

  Nějaká data k tomu, proč C64 nebyl v Británii mezi 3 nejprodávanějšími:
  První byl samozřejmě Amstrad s 8 milióny PCW, pak Spectrum (všechny Sinclair modely bez započítání klonů 5 miliónů celosvětově). Po Electronu následoval opět Amstrad s 3 milióny CPC.
  C64 sice bylo 12 miliónů celosvětově, ale v Evropě méně než 5 miliónů. Z toho 3 milióny pro Německo, pro zbytek Evropy včetně Británie to dává 1.5-2 milióny.

 • Michal Mrazek napsal:

  no moje osobni zkusenost je takova ze se do rodiny nejdriv dostal didaktik M (zakukleny spektrum) , pak commodore 64 s tiskarnou a disketarnou /na skole sem si jeste na krouzku odskocil k atari 800XL, no a pak uz to jelo od 286/16 pres 386 , 486 a tak dale . uricte si pamatuju Cx686 , intel pentium mmx 233 , intel celeron 400 , pak mam okno a pak az C2D E2140 , athlon II X3 455 , celeron 3258 , i5-6600 a soucasny i3-9100f , v tom okne to byl nejspis nejaky athlon protoze pentium III a pentium 4 jsem urcite nemel

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

13 patronů přispívá částkou 1502 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem » Podpořit nákupem na e-shopu »
Podtácek ATOM-NUKEPodtácek ATOM-NUKE 39 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle