25 let s DOOMem

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

16 patronů přispívá částkou 1758 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Je v zásadě nemožné napsat o Doomovi něco objevného, ta hra byla za čtvrtstoletí své existence proprána zleva zprava, analyzována, rozpitvána a znovu složena dohromady. Místo plýtvání slovy jsem tedy připravil krátké gameplay video, kde si můžete připomenout, jak tehdy hráli Dooma ti méně šťastní, kteří neseděli u nadupané 486ky se zvukovkou, ale u líné a holé kancelářské herky.

Nízké detaily, skřípající PC speaker, možná dokonce zmenšené okno (ve videu jsem se nakonec rozhodl nechat maximalizované). A samozřejmě klávesnice, protože pro většinu z nás bylo ovládání FPS akce myší něčím dokonale neuchopitelným. Pravda, přeborníci na deathmatch objevili kouzlo ďábelsky rychlé dvoutlačítkové kuličkovky velmi záhy.

25 let s DOOMem

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

  • | Štítky:  

Komentáře k:
"25 let s DOOMem"

  • Jezevec napsal:

    Jako ten, kdo to hrál na 386SX/16MHz, si dovolím namítnout, že na líné herce to vypadá jinak :)

  • LubikCZ napsal:

    Já ho tedy hrával na 486DX/33 s 512kB Trident a líným diskem a takhle svižně mi to tedy nesvištělo ani s nízkými detaily ani se zmenšeným oknem, ale PC speaker je klasika :)

  • Honzis napsal:

    No. Ja to hraval na 486DLC na 40MHz, co tehdy mel muj tata doma. Melo to jen 4Mb pameti, takze tradicni preskakovani autoexecu, aby byla ramka. No a mista, kde se muselo pred otevrenim dveri dat IDDQD, protoze nez to po otevreni dveri dohnal disk, bylo vyreseno… to se spravilo s vic pameti a moznosti nechat jet smartdrv. No a taky pak vadnej procesor. Meli jsme v tom pocitaci ty DLC postupne 3. Uz si nepamatuju presne, ale na kazdem neco neslo. (Hlavne tatovi nesel TEX, jiz tehdy uznavany sazeci system) Plne funkcni byl az treti. Ten nam tehdy prisel po reklamacich v krabicce ZADARMO primo z texasu. (Mam i proc, i krabicku :-) procesor nema oznaceny, pro jaky je kmitocet) Na druhem z nich to byl mimo jine Doom. Teda sel, ale musel se pocitac vypnout, nechat vychladnout, zapnout a do minuty spustit dooma, jak se to zahralo, tak uz se nerozjel… Co tomu bylo,se uz nedozvim..

    • Sledge (admin) napsal:

      Ta částečná nefunkčnost různých CPU by si zasloužila hlubší rozbor, na něco podobného jsem narazil jednou jedinkrát – NEC V20 se tvářil v klidu, ale při spuštění her začal počítač „kravit“. Samozřejmě mi trvalo dobré 2 hodiny, než jsem vylučovací metodou došel ke špatnému CPU :)

      Ten trik s IDDQD je vtipnej, to mě nepotkalo ani na mé 386ce, asi jsem měl relativně svižný disk :)

      • Doomtrooper napsal:

        Haha to mi pripomina taky jednu historku. V dobe kdy vysel Doom jsem vlastnil 386 DX40 se 4 MB. Doom na tom behal baaajecne a to hlavne diky videokarte s 1MB video pameti. I pozdeji kdy si kamarad poridil novou masinu a ucinil tak dle me tenkrat nejhorsi nakup stoleti, mel jen 512kb na VGA a neslo to hrat. Po vymene karty vse letelo jak melo.
        Co se tyce toho nejhorsiho nakupu tak to bylo tak ze jsem prodal svoji 386 a doplatil rozdil na tenkrat nejnaslaplejsi 486 DX4 na 100Mhz, 8 MB RAM, Gravis Ultrasound a 1GB HDD za zhruba 30 000kc. Kamarad si myslel ze kdyz koupi „znacku“ tak ze to musi byt proste lepsi. Ehm nenechal si to vymluvit … Zaplatil 52 000kc tem nestoudnym zlodejum z Autocontu za DX2 66, 4 MB RAM, 640 MB HDD, bez zvukovky a s 512kb videokartou. Kdyz videl jak hrozne to bezi v porovnani s mym o polovinu levnejsim strojem tak zatnul zuby a sel si koupit VGA kartu a zvukovku za dalsich 5 litru… Haha.

        • Sledge (admin) napsal:

          To mi připomíná tu mojí první 486ku – sice DX2/66, ale jinak hrůza – jen ISA sloty, krátký SIMMky (4MB), Tridentka s 256kB (!) VRAM. Doom se na tom hrát dal, ale tak tak :) Řekl bych, že to začalo život jako podobně „kvalitní“ značková sestava (dokonce mám dojem, že na tom původně skutečně byla samolepka AutoCont), a než to někdo dal do bazaru, odkud jsem to tehdy koupil, tak to ještě prošlo „odvylepšením“ v podobě staré grafiky :)

  • Honzis napsal:

    Když jsem se v tom o spoustu let později hrabal znova, tak těch nefunkčních DLCček bylo poměrně dost. Mám dojem, že byly 2 základní chyby – nejel Doom, nebo nejely Wormsy.. Bylo to tehdy CPU, co nikdo nechtěl – taková ta výprodejovka za kilo, tak jsem jich měl několik. Některé fungovaly celkem dobře, když se jim dal chladič, některé jen na sníženém kmitočtu – všechno to byly 40MHz, občas na 33 šly dobře.. jediný, co nedělal žádné problémy, byl ten origo z Texasu. V zásadě to asi byly pěkný mrchy..
    IDDQD.. Von v tom nebyl úplně hroznej disk – byly v tom komplu 2, 240MB Maxtor a 400MB Samsung.. Na svou dobu celkem ok, ale ten Maxtor byl skoro od začátku nemocnej – občas prostě na chvíli zmrznul, pak v něm cvaklo a pak jel dál.. Kupodivu v tomhle stavu vydržel fungovat spoustu let. V zásadě to nevadilo. Jen v tom doomu. No asi bych ho ještě našel, pokud vím, přistál v nějakém MP3 přehrávači na start. Pak se hrálo z CD..
    a propos, vono s videokartama na tyhle hry.. bylo spíš potřeba, aby byly rychlý, když nebyla paměť, až tak to nevadilo… že to dost čato souviselo, je druhá věc..

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle