MK8330, další zbrusu nová ISA zvukovka na obzoru

Bezpochyby jste zaznamenali Orpheus, novou ISA zvukovku postavenou na čipu Crystal CS4237B. Nyní vám stejný tvůrce představuje nový projekt - MK8330! Nese se v podobném duchu jako Orpheus, jen s trochu jednodušším čipem.

Tím je CMI8330, a i když nenabízí stejně široké možnosti a zvukovou kvalitu jako CS4237B, přesto nejde o žádný odpad - čip zajistí plnou kompatibilitu se zvukovými kartami Sound Blaster 16 / PRO / 2.0 a AdLib, a obsahuje klon OPL3, který je k nerozeznání od originálu. Samozřejmostí je funkční wavetable header, praktická je i podpora WSS.

MK8330, další zbrusu nová ISA zvukovka na obzoru

Kvalita zpracování a komponent má být podobně vysoká, jako v případě karty Orpheus, což znamená nulový šum, žádné nepatřičné zvukové artefakty a absentující "thinking noise" známý mimo jiné i ze zvukovek Creative. Karta zatím existuje jen v testovacích prototypech, už nyní si ale můžete poslechnout zkušební nahrávky. Cena se bude pohybovat kolem 85 eur (cca 2000 Kč), což je méně než polovina ceny Orphea, karta bude dostupná na e-shopu pcmidi.eu.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"MK8330, další zbrusu nová ISA zvukovka na obzoru"

 • Viktor Špička napsal:

  Kdo by to byl býval řekl , že Crystal chip bude jednou až takhle ceněný ( svého času se integroval do Dell mobo a zrovna za vzácnost jsme jej nepovažovali )

 • Powerack napsal:

  Crystal zvukovky jsou jedno obrovské zklamání. Původní zvukovky s tímhle čipem mají fakt hroznou FM syntézu… Asi bych nekupoval kartu s čipem tak nevalné pověsti…

  • Sledge napsal:

   Jestli narážíš na Orpehus, tak na FM syntézu je tam samozřejmě originál OPL3. Ten Crystal je tam pro SB / WSS kompatibilitu, a tam se mu zásluhy upřít nedají.

  • RetroPhill napsal:

   Myslím, že v tom máš lehkej segedín – jednak byly audiočipy CRYSTAL (vyvíjené Crystal Semiconductors, kterou koupil Cirrus Logic) a ty opravdu neměly povedenou FM syntézu (aspoň řada CX4235 – u CX4237 už byla opravená, ale jejich FM je taková “měkká”, prostě jiná, než origo Yamaha a povedenější klony).
   Audiočip na kartě z šortky je ale CMI8330 z rýsovacího prkna CMEDIA, což je jiná tchajwanská firma, známá široce rozšířenou lowendovou řadou CMI8738 (PCI audio). 8330 je ještě ISA a náhodou FM klon u ní nezní tak špatně i když to pochopitelně není ani žádný zázrak.

   • Sledge napsal:

    Ad CMI8330 – podle diskuze na Vogonech to vypadá, že za případný špatný zvuk FM u tohohle čipu může celkově špatná implementace na dané zvukovce (laciné komponenty => šumy, ruchy…), ale že FM jako taková je k nerozlišení od originálu, tzn. uvnitř je nějaký nelicencovaný klon OPL.

    • RetroPhill napsal:

     Jj, tak ono od karty s pěti rezistorama a třema kondíkama (po letech vyschlýma) nelze čekat, že potěší audiofily, ale mě šlo jen o upozornění, že Crystal a CMedia nejsou stejná firma – z postů Viktora a Poweracka se mi zdálo, že to možná tak berou.
     Tahle nová MK8330 určitě bude hrát slušně a o FM bych strach neměl, mám CMI8330 onboard na M590 a OPL je určitě věrnější, než u Crystalu.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

12 patronů přispívá částkou 1 202 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem » Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš SCANDISKRetro podložka pod myš SCANDISK 233 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle