Poptávám: patnáctipalcové CRT potěšení

"Tvl běž s tim otravovat na fórum!"

Huš! Mé plány na ovládnutí světa až na drobné zádrhele zdařile postupují vpřed, jen jedna zásadní složka stále schází, a tou je CRT monitor. A jako obvykle je to past vedle pasti.

Poptávám: patnáctipalcové CRT potěšení


AKTUALIZACE: Slevuji z níže uvedených přehnaných nároků. Stačí něco z kategorie "good enough", tedy monitor funkční a s aspoň trochu slušným obrazem. To jsem netušil, že sehnat patnáctku bude takový problém :) Samým žalem bych si i dvanáctku otevřel. Možná dvě.


V první řadě potřebují něco kvalitního. Už takhle mi z kombinace rozličných alergií, levného alkoholu a dojetí u romantických komedií se Sandrou Bullock celý den slzí oči, vysvícené CRTčko do tohoto mixu raději přidávat nechci. Takže potřebuji něco ostrého, jasného, kontrastního a s perfektní rozumnou geometrií. Tímto odpadá 99,9% sklepních nálezů. Dále potřebuji něco ne zcela starého, ale zároveň ne úplně nového. Staré čtrnáctky (to si zase indexovací roboti vyhledávačů smlsnou) jsou mimo, stejně jako rozměrné sedmnáctky (dtto). Jako ideální se tedy jeví zachovalá patnáctka (ale už!) nějaké zvučnější značky (SONY?), co zvládne 1024x768 v 75Hz, nebo aspoň 800x600 v 85Hz (ovšem průnik těchto množin bude myslím absolutní).

A aby těch ultimát a nereálných požadavků nebylo málo, coby nemotorista potřebuji najít takového prodejce, který tu archivní lampu dobře zabalí a pošle třebas Zásilkovnou. Popř. v blízkém okolí Karlových Varů bych asi byl schopen zajistit motorizaci i s šoférem, ale a) si tím nejsem jist, b) s divným pavoukem mého formátu se tváří v tvář setkat nechcete, za tu hospitalizaci v léčebně duševních chorob to nestojí.

Jo a taky na to mám asi padesátikorunu. Možná dvě. Ledvinu?

Nabídky, postřehy, výhružné dopisy a kletby v zapomenutých jazycích prosím na mail či do komentářů ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Poptávám: patnáctipalcové CRT potěšení"

 • RetroPhill napsal:

  Tak jeden Multiscan je zrovna na Aukru https://aukro.cz/pc-monitor-sony-funkcni-6963461182 a ta padesátka by mohla stačit (rvačka o to asi nebude), ale kondice neznámá a bude to chtít pořádně vydrbat, aby to nedělalo ostudu. Pro tebe ale fest z ruky.
  Jinak klobouk dolů, že do toho jdeš – mám tu sice v krabici zánovní 17″ (AOC Klr+, rozsypal se krátce po záruce a oprava u kamaráda přežila cca měsíc https://www.svethardware.cz/recenze-aoc-7klr-17-ti-palcovy-monitor-s-plochou-obrazovkou/3981) a chvíli jsem zvažoval, že ho nechám ještě jednou někde opravit a použiju, ale jak roky letí, elektroservisy v okolí se vypařily, místa na stole ubývá a při vzpomínce na spotřebu cca 100W už se k tomu asi nedokopu a Oldboy se bude muset spokojit s nedobovou 19″ LCD 5:4 (taky zbyla z upgradů).

 • Pan Vigo ze servisu napsal:

  Možná bych uměl.
  Mám tu 15,9″ CRT, které umí 1280×1024 @75Hz původně z intravaskulárního ultrazvuku. Obrázky viz http://jdem.cz/ffwkc7 – to není on, jen pro představu. Můj není rozflákaný a funguje. :-)
  Endosonic je výrobce toho medicínského stroje, monitor přebrandovaný Sony Trinitron.
  Ukazuje pěkně ostře, akorát při nastavení 60Hz viditelně bliká, při 75 mi při pohledu stranou přijde, že taky. Nevím do jaké míry je to u CRT normální, nepřicházím s nimi do styku. Při 800×600 jsem z toho nedostal víc než 76Hz, ale může to být ovladačem – testováno na Win10 a integrované VGA Intel G33.
  Tak nevím. Má cenu z toho mýt krev a někam posílat?

  • Sledge napsal:

   15,9″ viditelné úhlopříčky bude sedmnáctka, odpovídá tomu i modelové číslo. Takže dík, krev neva, ale tohle na stůl asi nenacpu :(

   Jinak ano, čím větší úhlopříčka, tím (aspoň pocitově) to blikání více vynikne, z 60Hz na 21″ se i mně dělalo šoufl, a to v podstatě instantně :)

 • Clous napsal:

  Já už bych se CRT vyhýbal, při delším používání, mě z toho bolí oči a jedno oko mně dokonce zčervenalo :-D Testováno nedávno na 17 Compaq V720. Hrál jsem 4 hod. denně po dobu 5 dnů a potom vrátil LCD :-)

 • mixal11 napsal:

  Ja si držím na dosove experimenty jednu 21″ iiyamu v dobrom stave. Zvláda aj 1600*1200. Ale je to veľká krava a bojím sa, že keď zmiznem na chvíľu z domu tak to manželka dá do zberného dvora :)

 • RetroPhill napsal:

  Správně, máš mou plnou podporu. Clousovy spojivky prostě jen vyměkly pod dlohodobým zženštilým vlivem CCFL a LED podsvícení a nárazové ostřelování elektronovými děly už nenesou libě.
  CRT zobrazovadlo k retru patří, ale je to zákusek pro sváteční okamžiky – větrník po pečené huse si dáš taky jeden a nezboucháš jich plato…

  • Sledge napsal:

   “větrník po pečené huse si dáš taky jeden”… are you challenging me?! :))

   • RetroPhill napsal:

    Aniž bych tě podceňoval, Sledgi, tohle je beznadějné – kdysi na učňáku jsme se vsadili se spolužákem, že když sežere plato karamelových větrníků (v oné době 3 Kčs/ks), zaplatíme to my. Když to nedá, zaplatí si to sám. Nebudu tě napínat – kromě finanční ztráty měsíčního kapesného mu bylo zbytek odpoledne pěkně šoufl a to končil v první desítce…

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

14 patronů přispívá částkou 1916 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak C64kPlacka / odznak C64k 18 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle