Předobjednejte si AWE64 legacy, ultimátní ISA zvukovku

Kdo se zaobírá zvukovkami pod DOSem, tak už ví, že přes svůj legendární status jsou Sound Blastery od společnosti Creative doslova prolezlé chybami a bugy. Až v poslední iteraci, tedy AWE64 Gold, se podařilo vše důležité odladit, ale jeden problém zůstal - ohavná nápodoba OPL3 zvaná CQM. Jinými slovy - neexistuje dokonalý Sound Blaster. Tedy až dodnes...

Předobjednejte si AWE64 legacy, ultimátní ISA zvukovku

...nadšenci totiž dotáhli do konce projekt AWE64 Legacy. Zvukovka je založena na čipsetu z AWE64 Value, kterážto karta padne při výrobě za oběť coby zdroj komponent, a doplněna např. o originální OPL3 čipset (YMF262 + YAC512), 28MB RAM na vzorky, inteligentní MPU-401, waveblaster header, S/PDIF RCA výstup apod. Samozřejmostí je použití špičkových komponent pro dosažení čistého zvuku.

Ultimátní zvukovka pro DOS bohužel stojí i ultimátní peníz, cena za kompletní tovar je stanovena na 300 eur. Pokud vám stačí PCB a komponenty už si dodáte a osadíte sami, jste v tom za 100 eur. Hotové výrobky by se měly začít odesílat kolem dubna až května.

No a mi chudší se holt nadále spokojíme s báječnými klony od ESS založenými na ES186x, protože za málo peněz nabízejí skutečně hodně muziky (pun non intended) - jinými slovy stojí prd, mají skvělý OPL klon (ESFM), nejsou zabugované, a s trochou štěstí na model / výrobce i čistě hrají. Je to paradox - tehdy šlo o laciné řešení, dnes bych se nebál tyto karty označit za jednu z nejlepších voleb pro retro PC.

A ten, kdo by přeci jen chtěl něco zbrusu nového, může sáhnout po zvukovce Orpheus, viz Orpheus, nová ISA zvuková karta.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Předobjednejte si AWE64 legacy, ultimátní ISA zvukovku"

 • RetroPhill napsal:

  To Creativní CQM si už někdo na Vogonech měnil za originál Yamahu – počítám, že to i s cenou AWE64G vyšlo levněji, než tenhle build. Co už, budeme dál “trpět” s ESS a CMI…

  • Srandista napsal:

   No vec je ta, ze na ESS netrpis, aspon teda nie na kartach, co maju ESFM cip (cize po ES1938/Solo-1).

   Hej, niektorym ludom sa podarilo de-CQM nejakych AWE kard, ale tak je s tym mrte prace a navyse clovek potrebuje donor kartu, ktora poskytne OPL3 cip.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

high-voltage.cz
high-voltage.cz

Retroherní a retrovýpočetní magazín high-voltage.cz vám denně přináší články a novinky ze světa starých her a starého hardware.

Podpořit

1 138 Kč měsíčně

Již přispělo 12 patronů

Pěkně prosím, podpořte svůj (doufám) oblíbený retroherní web drobnou částkou. Každá koruna se počítá a za každou korunu díky! :) Více zde »