Skandál! Ze Star Wars: Dark Forces Remaster zmizely popelníky!

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Jak na exTwitteru upozornil @dosnostalgic, neúnavný propagátor vznešených věcí DOSových, z aktuálního remasteru FPS legendy Star Wars: Dark Forces zmizely popelníky! Konkrétně jde o tajnou lokaci v Detention Center, tedy v šesté misi. Tam, kde se nacházely dva velké stojací popelníky, až po okraj naplněné páchnoucími vajgly, jsou nyní jen jakési šedomodré placky, možná rentgenové snímky nebožáků, co i v galaxii far far away umírají na rakovinu plic.

Jasně, na jednu stranu je to žertovné, ale na stranu druhou - jsou podobné zásahy skutečně nutné? Z remasterů mizí červené kříže na lékárničkách, což bych ještě pochopil, ale např. kříže hákové cenzurované z her jako Commandos mě rozpalují do běla.

Jistě, remaster sám o sobě znamená, že se hra v mnoha ohledech výrazně mění, ale něco jiného jsou textury ve vysokém rozlišení, a něco jiného odstranění fotek Hitlera z her odehrávajících se za druhé světové války. Ty cigarety ještě nejsou tak stupidní, spíše kroutím hlavou nad tím, že to někdo řeší, na druhou stranu se mírně děsím, že dojde na absurdity popisované v Thank You for Smoking, a budeme postavám ve starých filmech (a hrách) místo cigaret vkládat do úst a rukou lízátka. AI výpočetní síla na podobné zásahy tu je...

Podepsán Sledge, kuřák příležitostný, se spotřebou cca krabička extralehkých na měsíc, a mnohdy ani to ne ;)

Technická: jak DosNostalgic zjistil, popelníky lze snadno vrátit, stačí odstranit soubor OVERRIDE.GOB.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Skandál! Ze Star Wars: Dark Forces Remaster zmizely popelníky!"

 • frca napsal:

  Remastery mě nevzrušují. Ve skutečnosti nedělají moc pro zachování starých her. Ty originály mají hodnotu právě i pro jejich nezcenzurovanost. A jejich technické nedostatky mají své kouzlo. Podobně jako původní verze Star Wars bez digitálních efektů, zabržděného Hana Sola a úžasně lidského červa Jabby Hutta. Nic proti remasterům, ale je potřeba je brát jako nový produkt poplatný dnešní době.

 • Rootan napsal:

  I ty vajgly na zemi někdo pozametal :-)

 • Doomtrooper napsal:

  Tohle mě pobavilo :D, i když jak píše Sledge, implikace podobných zásahů které se zdají býti bezvýznamné a jakkoli subliminární, mají velký dopad na vnímání produktu z pohledu historické přesnosti. Nikdy nebylo jednodušší vymazat či změnit cokoli a tím upravit vjem či názor. Pak se nedivme že máme černé šlechtice nebo samotného Artuše v anglii viz Netflix. Kdyby člověk historii neznal tak by se nad tím ani nepozastavil, což se od dnešní generace mladých očekává. No takže popelníky jsou taky nechtěný přežitek určený ke smazání. Co dál bude na seznamu? Tak si chraňme alespoň ty naše krabicovky ať víme že tím vlastně děláme službu i historii toho díla…LOL :D ;)

 • Xspy napsal:

  Tak se ptám co všechno jestě k sakru mění OVERRIDE.GOB ? Že si s tím vůbec někdo dával onu práci :/

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle