Technická: swapfile na ramdisk ve Win98

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Tenhle trik už jsem párkrát nadhodil na fóru, není tedy od věci zmínit ho i v šortce a poslat dále, třeba se to někomu bude hodit ;)

O co jde - jednou z oblíbených voleb úložiště v sestavách s Windows 98 (či Windows 95) je CompactFlash karta. Je to levné, je to dostupné a funguje to. CF karta coby pevný disk ovšem skýtá jistá úskalí:

Rychlost
Čtení je bez problémů, tam hravě překonáte starý plotnový disk, problém je se zápisy, konkrétně simultánní zápisy a zápisy velkého množství malých souborů. To se pak klidně můžete propadnout až na bídné jednotky kilobajtů.

Opotřebení
Máte-li nějakou novější "industrial grade" kartu, která má garbage collection / wear leveling, nemusíte se opotřebení bát, ale staré CF karty, které již mají něco za sebou, asi není vhodné nadměrnými zápisy trápit.

Technická: swapfile na ramdisk ve Win98

Jak si trochu pomoct? Přesunutím swapfile / pagefile / souboru s virtuální pamětí někam, kde nebude CF kartu namáhat! A kam? Ideálně do ramdisku! Už vás slyším: "Hele, a neni to celé blbost, dávat virtuální RAM do RAM skutečné?" Inu, před 25 lety, kdy RAM byla ohavně drahá, by to skutečně kolosální hovadina byla. Ale dnes, když do Win98 sestavy můžete hravě nacpat stovky megabajtů operační paměti? A už vás slyším podruhé: "No tak celý swap vypnu a je to, když mám RAMky dost!" Inu, ano, jenže řadě programů se kompletně vypnutá virtuální paměť nelíbí, tzn. je vhodné jí v nějaké formě zachovat.

Jak na to?

  • Stáhněte nástroj xmsdsk.exe (třeba odsud).
  • Umístěte jej do autoexec.bat podobným způsobem:
    lh C:\DRV\xmsdsk.exe 16192 R: /t /y
    - první parametr je velikost disku v kB, druhý písmeno disku
  • Najděte v adresáři Windows soubor system.ini a v části [386Enh] nastavte PagingDrive=R: (v ovládacích panelech to nastavit nelze, Windows se snaží být chytřejší a neumožní vám ramdisk vybrat)
  • Rovnou můžete nastavit i hodnoty MinPagingFileSize a MaxPagingFileSize na velikost ramdisku.

Hotovo, váš ramdisk o velikosti 16MB nyní hostí soubor s virtuální RAM.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle