Acer Aspire 1203XV – z odpadu noťas pro Win98 a DOS

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Je to síla podobné té gravitační. Nějak už se v předivu vesmíru ustálilo, že je ke mě přitahován starý hardware silou více než značnou. Díky čemuž ke mně před několika dny doputoval notebook Acer Aspire 1203XV, jasný to kandidát na vyhození, rozšlapání a zapomenutí, že takové hrůzy kdy existovaly. Jenže moment, na tomhle starém "WinXP class" noťasu (cca 2002) přeci jen něco zajímavého je...

(Za hardware díky @pebr0u!)

Acer Aspire 1203XV – z odpadu noťas pro Win98 a DOS

Nejprve ke konfiguraci. Jde o 14.1" notebook s hmotností nemalých tří kilogramů. V útrobách tluče Celeron-S 1.3GHz (jádro Tualatin) a celkem 384MB RAM, ze kterých si 8 až 32MB ukousne integrovaná grafika S3 Twister 86c380, což je nějaký derivát S3 Savage. Je tu disketovka i DVD mechanika, displej má standardní rozlišení 1024x768 pixelů. Nesmí chybět multimediální tlačítka přístupná i se zavřeným víkem, hledáte-li fakt nepraktický CD přehrávač, tady ho máte.

Acer Aspire 1203XV – z odpadu noťas pro Win98 a DOS

Chipset není od Intelu, ale od společnosti VIA, Everest to identifikuje následovně:

  • NorthBridge VIA VT8604 / 5 / 6 ProSavage PL133 / PM133 / PN133
  • SouthBridge VIA VT82C686B.

A právě chipset nám poskytuje zajímavé možnosti... viz také podobná situace u tenkého klienta HP T5710.

Acer Aspire 1203XV – z odpadu noťas pro Win98 a DOS

V první řadě je to plná podpora Windows 98, všechna integrovaná zařízení lze ovladači pro Win9x obsloužit. Dokonce to hledání a shánění netrvalo bůhvíjak dlouho. Notebook byl sice distribuován s Windows XP Home Edition (štítek stále nalepen), ale ty 98ky mu sluší lépe. RAMky je ideální množství, na hranici 512MB začínají nepatchované Win98 trochu protestovat, těch 384MB je sweet spot. Interní 20GB disk je také tak akorát, i když samozřejmě použití CompactFlash karty je doporučené.

Acer Aspire 1203XV – z odpadu noťas pro Win98 a DOS

V řadě druhé je to solidní použitelnost pod DOSem. Tam se obvykle skrývá kámen úrazu u zvukových karet, ale právě díky VIA chipsetu se s tím v tomto případě lze popasovat. Stačí v autoexecu zavést utilitku VIASBCFG a digitální část emulace Sound Blasteru Pro funguje!

Acer Aspire 1203XV – z odpadu noťas pro Win98 a DOS

Horší je to s FM. To lze v těchto případech řešit utilitkou VIAFMTSR, která má ale řadu nevýhod - obsadí cca 40kB konvenční paměti a funguje roztodivně. Při prvním pokusu se mi po spuštění Dooma 2 s použitím DOS32AWE, náhradou to pro výchozí DOS/4GW extender, rozezněly z repráků libé zvuky slušně emulované OPL hudby. Zopakovat se mi to ovšem nepodařilo, při každém dalším spuštění začalo FM skřípat jak nehty škrabající po tabuli. Důvod či řešení jsem nenašel.

Acer Aspire 1203XV – z odpadu noťas pro Win98 a DOS

Co je z hlediska starých her pro DOS a Windows 98 vyloženě nepříjemné je naprosto ohavné škálování rozlišení nižších, než je nativních 1024x768 obrazových bodů. Škálování pracuje pravděpodobně na principu zdvojování náhodných pixelů, vypadá to otřesně. V DOSových hrách ve 320x200 je to ještě dobré, tam je díky hrubému rozlišení prostoru pro chyby dost, ale třeba instalace Windows 98 běžící ve 640x480 je místy až nečitelná. Škálování lze v BIOSu vypnout, ale pak zase koukáte na malý obraz uprostřed displeje. Tak si vyberte, obé je blbé a blé.

Acer Aspire 1203XV – z odpadu noťas pro Win98 a DOS

Nikoli nečekaně má drobné rezervy i 3D akcelerace, která v některých hrách zazlobí. Testy v 3DMarku 2000 doběhnou bez potíží, Quake 3 šlape slušně i v 800x600, Carmageddon 2 nejeví známky únavy, Re-Volt sviští na jedničku, ale Need for Speed Porsche jsou zahaleny v neprostupnou růžovou mlhu. Upřímně řešeno - je to mnohem lepší, než jsem od S3 Savage čekal, ale zrovna poršáci zamrzí.

Acer Aspire 1203XV – z odpadu noťas pro Win98 a DOS

Ještě ke stavu tohoto konkrétního kusu - baterka se jeví mrtvá jak soudnost po deseti pivech a notebook má nutkání startovat ihned po zapojení na zdroj, vypnout se nedá. Pracovní teorie je, že se vevnitř někde něco slepilo či rzí zatavilo do sebe, protože spodek vypadal, jak kdyby počítač ležel v potoce. Zachránil jsem, co se dalo, zbytek bude na příštím majiteli, kterému Acer poputuje do sbírky :) Vzhledem k tomu, že vše důležité funguje a notebook nemá problémy se stabilitou, doufám, že po vyčištění a drobných opravách bude vše dobré. Plasty kupodivu polámané nejsou, jen ten větrák kvílí, že neslyším vlastních myšlenek.

Acer Aspire 1203XV – z odpadu noťas pro Win98 a DOS

Závěr? Hledáte-li Win9x / DOS notebook všestranných možností i všestranných chyb, můžete to zkusit, nějaký ten retroherní potenciál se v Aceru Aspire 1203XV skrývá :) FM pod DOSem by šlo asi řešit přes zařízení typu OPL2LPT, na 2D hraní pod Windows 98 je to skvělé, a z funkčních 3D her si určitě taky vyberete.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

  • | Kategorie: PC 

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle