Nový kus ve sbírce: Didaktik GAMA

S novými přírůstky do sbírky se chlubím poměrně lajdácky, například nedávno získaný  SEGA Master System si ještě nevysloužil ani řádeček, ale tentokráte rozhodně pár řádek sepíšu. Proč? Protože z darovaných kusů mám pochopitelně radost největší! Má chapadla se včera ovinula kolem československé kopie ZX Spectra - Didaktiku Gama. Otec Fura, původní majitel, budiž pochválen!

Na přístroji je vidět, že zasloužený odpočinek ve sklepních prostorách netrval v žádném případě krátce. Stupeň zasyflení je někde kolem pětky, na stupnici od jedné do desíti. Většina kláves se mačká dost blbě, ovšem nemám ponětí, zda jde o chybu získanou stářím, nebo důkaz "umu" socialistických inženýrů. Nicméně, k mé velké radosti, po neúspěšném boji s anténním výstupem jsem Didaktik Gama připojil k TV přes video výstup a získaný obraz je parádní. A hlavně - stroj funguje!

Otázka zní: "Co dál?" Dodaný kazeťák to má bohužel za sebou, vylomené tlačítko play je toho nezvratným důkazem. Obsah kazet s démonickými nápisy typu "Upír - logická" tedy prozkoumám až někdy v budoucnu. A nejsem si jistý, zda se vůbec chci touto formou záznamu zabývat, kazety jsou vopruz. Takže buď sehnat disketovku, nebo za sedum stovek zakoupit divIDE, které je naštěstí s Gamou kompatibilní. A vzhledem k tomu, že rozhodně počítám i s pořízením Didaktiku M, či pravého Spectra, bude se divIDE hodit asi nejvíc.

A pokud jste snad někdo Didaktik Gama vlastnil, má zvídavá dětská mysl by ráda znala odpovědi na následující otázky:

 • Dají se nějak vyndat klávesy? Jak jsem psal, většina jde strašně špatně zmáčknout, a klávesnice je vůbec cela zas*aná, tak bych to chtěl nějak vyčistit...
 • Nedaří se mi Didaktik naladit na TV. Přes video výstup je obraz parádní, ale anténní se vůbec nechytne, nějakej tip?
 • K připojení čeho je ta tmavá věcička na poslední fotce?

A dosti slov, nyní několikero obrázků:

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Nový kus ve sbírce: Didaktik GAMA"

 • otecfura napsal:

  Na nějaký kazetě je tušim saboteur a upíra se mi podařilo nahrát do paměti snad jen jednou :)

 • Lano napsal:

  peknej :-)

 • Thomeless napsal:

  typuju ze by to mohlo slouzit k pripojeni joysticku nebo tiskarny

 • Richmond napsal:

  Jo tenhle jsem měl a užil si s nm spousty radosti :) Pamatuju, když jsem si ho nesl zakoupený v DOmácích potrebách za 1500 Kčs domů jako svátost (za mnou mladší setřička a bratříček) :) Nakonec jsem ho v perfektním stavu prodal…Teď toho lituju.

 • Arthur Dent napsal:

  Na té fotce bude podle všeho nějaký D-A převodník typu R-2R, bych si tipnul, a pokud zapojím fantazii, tak bych řekl, že se to připojovalo na vyvedené výstupy interní 8255 a mělo to simulovat audio výstup na samply. DIN („pětikolík“) byl navíc konektor pro audio celkem běžný… Takže můj tip: Prehistorický pokus o COVOX či jiný audio D-A převodník.

 • Arthur Dent napsal:

  Jo a PS: Klávesy, co si pamatuju, vyndat šly, ale až po rozšroubování. Nejsem si moc jistej, já měl klasické Spectrum a k Didaktikům mě nechtěli spolužáci se šroubovákem pouštět. :)

 • Arthur Dent napsal:

  A do třetice: Upíra si pamatuju, to byla textovka ovládaná šipkou. A anténní výstup bych viděl na dvě možné příčiny: Zaprvé – tehdejší TV norma byla, nemýlím-li se, SECAM, takže bych si tipnul, že i pásma byla jiná než ta, co jsou dnes na TV k naladění. No a zadruhé je možné, že TV modulátor odešel / byl šlusnut / časem vyschly kondenzátory a rozladily se cívky.

  Co jsem vyhrál? :)

 • Gamer napsal:

  Já chci vidět a závidět ten Master System :) Touto cestou se těším na chlubivý až vychloubačný článek s přidanými fotografiemi :)

 • Sledge napsal:

  Tak dneska jsem trochu pokročil. Pomocí tape2wav jsem si z několika TZX souborů připravil WAVy. Zbastlil jsem si provizorní redukci, přípojil na zvukový výstup Asus EEE a pustil WAV. Vzhledem k prasáckému provedení redukce se nahrání ne vždy podařilo, ale např. Manic Miner se nakonec úspěšně rozběhl! :) Takže zbývá nakoupit konektory, udělat si redukci pořádnou a můžu hrát.

  @Arthur Dent: Klávesy opravdu vyndat jdou. Ještě jsem to teda nevyzkoušel, ale prý je stačí ze dvou stran citlivě vypáčit. Rozšroubování Didaktiku je bohužel k ničemu, klávesnice je ke krytu zatavená, demontáž by se neobešla bez lámání umělé hmoty. Na anténní výstup nakonec kašlu, předpokládal jsem totiž, že bude potřeba k přenosu audia, ale, jak jsem zjistil dneska, Didaktik má reproduktor vlastní, takže zvuk řešit netřeba a video výstup je beztak kvalitnější. A k výhře: můžu poslat tu kazetu s upírem! :)

  @Gamer: Na chlubení to moc neni, mám málo her :)

 • jiris napsal:

  jestli můřu pomoct:
  1. po rozšroubování didaktiku vypadne deska klávesnice. Klávesy jdou citlivě vypáčit a po očištění kontaktů zase zacvaknout zpátky. Pozor – tlačítka jsou tvořena dvěma dráty a plíškem položeným přes ně – nepoztrácet.

  2. naladění se muselo provádět hodně pomalu, snadno se přejelo místo se signálem, lepší obraz byl na videovýstup

  3. na obrázku je přechodka asi amatérdká z portů didaktika, obvod MHB2055 na joystik s pětikolíkem

  didaktika jsem měl dost dlouho a dodělával k němu dost věcí. Přeji hodně zdaru!

 • 83427 napsal:

  jé, tuhle srágoru jsem míval doma. Dá se říct, že to byl muj první „komp“ :D

  LOAD „“

 • TheBastard napsal:

  Fúha! Koľká to nostalgia! Zajtra si asi zahrám niečo na mojom kompaktu, len či to na to novodobé LCD eŠte napojím :)
  Ešte teraz mám v živej pamäti keď som z kazeťáku nahrával hru Prvá Akcia! :) A potom mi padala sánka, nad tým aká je to perfektná hra! Ah kdeže sú tie časy.
  Inak btw: Pokročil si tým v niečom?

 • dex napsal:

  „ta věcička“ je redukce pro připojení joysticku z Kovodružstva Náchod (používal konektory DIN místo canonu).

 • prexip napsal:

  Nostalgie super. Rád si zavspominam. Vlastnil jse i tiskárnu BT-100. jedna jehlička tloukla jak o život přes kopírák a stránka trvala snad půl dne. Ale bylo to super.

 • jirkavapenik napsal:

  mám schovaných několik krabic s 5,25″ disketama pro D40 v různým stavu. bylo na nich strašná spousta her. můžu ti je věnovat, jestli chceš, ale D40 už nemám. jirkavapenik@seznam.cz

 • poxoft napsal:

  Jak říká Dex, pro joystick Kovodružstvo Náchod, byla verze červená nebo modrá fire tlačítka, jinak tu redukci vyráběl asi přímo Didaktik Skalica, aspoň mně to prodali přímo od nich, ty náchodský joysticky se ale sraly neskutečně, fire tlačítka šly proti sobě myslim, no měl jsem to imrvere rozebraný, páč praskaly ty dotykový plíšky na dolním kříži, který se dotýkaly „země“ … pak jsem si koupil QuickShota jedničku, naprc na něj pětikulík a měl jsem konečně klid na hraní … Jinak kazeťák silně připomíná můj bejvalej – ELTA. Toto asi bude stejné, jen se liší nápis. A to má také svou historie, několik sérií z výroby dělalo díry do záznamů, pouštělo to nějaký mikro impuls do mazací hlavy a průser byl na světě každým zmáčknutím PLAY. Řešilo se to různě, odpojedním mazací hlavy, vypínačem na mazací hlavu, servis nebo i vyšlo řešení v Amatérském Rádiu. Príma doba, super vzpomínky.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

14 patronů přispívá částkou 1916 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Podtácek ATOM-FALLPodtácek ATOM-FALL 36 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle