ECWolf: Wolfenstein 3D v moderním technickém kabátě

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

DOOM většina z vás hraje prostřednictvím ZDoomu, proč se tedy v případě Wolfa 3D trápit s DOSBoxem? Rozličných portů původního Wolfenstein enginu je samozřejmě více, nicméně ECWolf se jeví jako jeden z nejlepších, navíc je aktivně vyvíjený. Vychází ze staršího portu Wolf4SDL a navíc staví i na zdrojovém kódu výše zmíněného ZDoomu.

Smyslem projektu je nejen bezproblémové spuštění Wolfa na moderních systémech (Windows, Mac OS X, Android, Linux), ale také jeho snadná modovatelnost bez nutnosti úprav zdrojových kódů. Samozřejmostí je možnost nastavení ovládání a podpora vysokých rozlišení / širokoúhlých obrazovek.

ecwolf

Ne, to není ani kaktus, ani zelený penis. To je automapa.

ECWolf umí nejen původní Wolfenstein 3D, ale také pokračování Spear of Destiny a soft verzi se zviřátky Super 3D Noah's Ark :) Praktickou novinkou je automapa, která značně ulehčuje navigaci v nácky zamořených sklepeních. Pro správný běh budete potřebovat nejnovější verzi Wolfa 3D od Activision, pokud máte verzi starší, naleznete na stránce downloads potřebný patch.

Nyní mne omluvte, toto byla jen taková malá technická odbočka, je třeba dokončit další díl FPS deníku! :) A nebudu vás napínat - Wolf3D se hraje podstatě líp, než Catacombs 3-D. Hraju samozřejmě DOS verzi - vy si zatím můžete zahrát Wolfa pod ECWolfem, ať to pak můžeme řádně probrat :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"ECWolf: Wolfenstein 3D v moderním technickém kabátě"

 • Neny napsal:

  Díky za článek, kdo by to dnes čekal, že se ještě dnes někdo zabývá Wolfem… Dooma chápu, má mnohem víc akční náturu…

 • viktor napsal:

  mne to po spusteni pada

 • LubikCZ napsal:

  Podle obrázku to vypadá stejně jako původní Wolfík jen s přidanou automapou. Takový Wolfram je mnohem hezčí, řekl bych, že je to ta nejlepší verze po originálu. Ale nemůžu srovnávat pokud si nezkusím další, tedy i tohoto ECWolfíka :)

  • Sledge (admin) napsal:

   Tak samozřejmě, dva různé pohledy na věc. Wolfram je projekt, který stojí na tom, že posouvá vizuál Wolfa někam dále. ECWolf naopak zachovává původní vzhled, jen ti umožní bezproblémové spuštění na moderních PC a OS, s nějakou tou moderní finesou navíc.

 • LubikCZ napsal:

  Tak jsem si ho teda zahrál a musím říct, že má dvě věci co mi vadí z nichž jednu můžu naštěstí vypnout. Jsou to ta vychvalovaná automapa a fakt, že k tomu jsou potřeba původní soubory, které ne každý má. Ta automapa je hodně rušivý element teda. Ty soubory se naštěstí daj najít na netu. Takže je to bezva a to v tom, že je to v podstatě ten původní Wolf, kterého si můžeme zahrát na čemkoliv.

  • Sany napsal:

   Ta plně vybarvená automapa na obrázku v článku fakt vypadá velmi rušivě. Nejde u ní nastavit nějaká průhlednost nebo průsvitnost pozadí… případně jen obrysové zobrazení ?

 • Liso napsal:

  Ešte keby pridala aj podporu multiplayer a bolo by to bezchybné :)

 • Thomeless napsal:

  funguje někomu z Vás ukládání? Mě na půl. Pokud uložím a hraju dál tak je to OK a save tam je. Ale když spustím hru znovu tak mi to nedovolí nic loadnout. Jako kdyby ten se ten savew udělal jenom někam do paměti a ta se po vypnutí hry smaže.

  • LubikCZ napsal:

   Máš recht Mařenko :D, to se asi fakt ukládá do paměti. Taky jsem si uložil pozici, pak jsem se přepl do „Totáče“, ale žádný nově vytvořený soubor s uloženou pozicí tam prostě není! Takže třetí proti (-). Chce to prostě ještě vychytat mouchy :/

 • LubikCZ napsal:

  Takže, když si uložíte hru, tak save (savegam0.ecs) je ve složce „C:\Documents and Settings\???\Data aplikací\ECWolf“ (WinXP, otazníky jsou váš login) a konfigurační soubor tamtéž (ecwolf.cfg). Oba soubory jsem přesunul do složky hry (D:\Hry\ECWolf) a vytvořil jsem si *.BAT soubor (v mém případě ecwolf.bat) do kterého jsem naťukal toto „@ecwolf.exe –config ecwolf.cfg –savedir „D:\Hry\ECWolf“ –nowait“ a je to.

  A jak jsem k tomu přišel? U mnoha starých her a programů byly různé přepínače a parametry a tak mě napadlo, že by to mohlo být i tady. Tak jsem v prohlížeči otevřel soubor ecwolf.exe a prohlížel jsem si ho až jsem našel toto „–help“, tak jsem do příkazového řádku naťukal toto „ecwolf.exe –help > ecwolf.hlp“ no a mám nápovědu s přepínači ke hře a pak už stačilo naťukat ten spouštěcí *.BAT soubor a už mám aktivní uloženou pozici :)

 • Thomeless napsal:

  hmm, tak já to mám jak říkáš ale soubor savegam0.ecs tam nemám a ani když jsem to udělal dle tvého návodu tak stejně nefunguje..

  Budu se na to muset podívat..

  • LubikCZ napsal:

   A uložil sis hru? Další možnost je ten soubor najít třeba s Total Commanderem (nebo jiným souborovým manažerem nebo přes hledání ve Windows) na disku C:. A jak tam jsou ty parametry s těma pomlčkama, tak tam jsou dvě pomlčky (–help = pomlčkapomlčkahelp :D).

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle