PC XT, část desátá – matematický koprocesor 8087

Jestli byl některý ze zásahů do mého XTčka vyloženě zbytečný, tak je to tento. Výkonný matematický koprocesor je sice od jisté doby obecně skvělá věc, jenže na XTčku je takový... vlastně k ničemu. Podporuje ho jen hrstka aplikací, navíc jde o aplikace zádumčivé, morousovaté a veskrze vážné, jako je např. AutoCad, Lotus 1-2-3, dBase IV a podobně. Prostě žádný rock'n'roll :(

...nebo že by? Našel jsem jednu hru, která by instalaci koprocesoru 8087 mohla ospravedlnit. Tedy za předpokladu, že máte zároveň instalován NEC V20 místo původního 8088. Tou hrou je Wolfenstein 3D, konkrétně dvojice upravených portů - jeden pro V20, druhý pro kombinaci V20 a 8087.

Pozor, jde o jiné projekty, než Wolfenstein 3D pro holý 8088, který je možná z technického hlediska zajímavý, ale jinak naprosto nehratelný.

80878087-1

Jak vidíte na fotografii, instalovaný Intel D8087-1 10MHz propůjčuje XTčku v jistém omezeném směru sílu až extrémní! Ale bude to dost, aby se Wolfenstein 3D konečně začal rozumně hýbat?

Inu, nebude. Původní plán vložit do článku video s Wolfíkem svištícím si na snesitelných frames per second se rozpadl jak domeček z pivních tácků. V polovičním okně už je to TÉMĚŘ hratelné, ale furt tomu nějaký ten frejmík chybí. Rozdíl mezi verzemi pro V20 a V20+8087 jsem pouhým okem nezaznamenal.

Traduje se, že podporou pro 8087 disponuje i původní SimCity, ale opět musím konstatovat, že rozdílu jsem si nevšiml.

Nezbývá tedy, než se z Excelu přeučit na Lotus 123 a využít zběsilou sílu matematického brouka aspoň tam :) A když už nic, aspoň se mi nepráší do patice, navíc není nic smutnějšího, než patice prázdná!

Co dál? Teď si dám na chvíli s vylepšováním přestávku, nastal čas letního utrácení za chmelový mok, filmový festival, krémy proti spálení pleše a tak vůbec. Ale coby další vylepšení plánuji fungl nový zdroj. Je to jednak z bezpečnostních důvodů, protože kdo má těm prastarým krabicím s pochybným původem věřit, a také doufám, že to trochu pomůže s bojem proti pazvukům, které se vlivem rušení linou ze zvukové karty. Ale nejspíš to bude jen dalších osm stovek vyhozených za naprostou zbytečnost ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"PC XT, část desátá – matematický koprocesor 8087"

 • LubikCZ napsal:

  Holt nemůžeme mít všechno, je to ale škoda, že to je v podstatě na prd, snad nějaké výpočty by se urychlily, jinak fakt nevím :/ Počtení ale samozřejmě opět bezva :)

 • Sany napsal:

  Ano, fajn článek, shrnující naprosto všechny existující výhody, proč je nezbytně nutné každé pořádné XT vybavit FPU :D

 • LubikCZ napsal:

  Nejen XT-čko, ale všechno, co má pro něj patici :D

 • RomanOn napsal:

  Tiez mam 8087 v oboch svojich IBM PC a XT, takisto 80287 v 5170, vyuzitie samozrejme nula cela nic, ale ide o ten zberatelsky pocit,ze to tam je a o to nam predsa ide ;)

 • Sabina 16bit. napsal:

  Tak ja nie som jediná,kto chce do každej dosky FPU, ABY TAM NEŠPATIL OKU TEN PRÁZDNY SLOT…
  Zháňam 287XL a 487sx a výhl’adovo 386sx a ďalšie 287XL…

 • Sabina 16bit. napsal:

  Oprava:Samozrejme 387sx…
  …aj keď rezervné CPU do MTZ tiež plánujem…

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

12 patronů přispívá částkou 1360 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš 2PANELRetro podložka pod myš 2PANEL 236 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle