Fallout 1, část jedenáctá – Katedrála

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

16 patronů přispívá částkou 1944 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Stojím uprostřed prostranství před Katedrálou a pozoruji mumlající somráky. Palec na spoušti se tetelí radostí v očekávání velkých bitev příštích, pod helmou energozbroje se do nekončených šíří rozlévá pomstychtivý úsměv. Má cesta je téměř u konce. Téměř.

I have come here to chew bubblegum and kick ass...
...and I'm all out of bubblegum.

Fallout 1, část jedenáctá – Katedrála

Katedrála se tyčí jižně od Boneyardu, kousek, jen co by brahminím mozkem dohodil. Chamraď stojící před hlavní bránou nemá cenu řešit, je to banda pobudů, pošuků a pomatenců, a všichni do jednoho mají plnou hubu Mastera.

Fallout 1, část jedenáctá – Katedrála

Lezu do chrámu a zcela neohromen majestátností místa započínám obvyklou šmejdící rutinu. V jedné z menších místností potkávám Lauru, až podezřele sympatickou dívčinu, která je ovšem skoupá na slovo a posílá mě za jakýmsi Morpheem, který mi toho o dětech Katedrály může povědět mnohem více.

Fallout 1, část jedenáctá – Katedrála

Pokecal jsem se všemi dostupnými okolostojícími v prvním patře katedrály, leč nejsem o mnoho moudřejší. Jako jediný možný postup dál se jeví dveře v pravém horním rohu síně, ty jsou ovšem zabezpečeny mechanickým zařízením pro uzavírání, tedy zámkem. Co teď hergot?

Fallout 1, část jedenáctá – Katedrála

Rozhoduji se využít naivní Lauru, stoupám si za ní a předstíraje vřelé objetí šacuji obsah jejích kapes. A nalézám podivný červený kříž ve tvaru znaku pro radioaktivitu. Nikoliv překvapivě na zamčené dveře skutečně funguje, cesta do vyšších pater katedrály je volná.

Fallout 1, část jedenáctá – Katedrála

V prvním nadzemní patře potkávám zatím neviděný druh mutantů, téměř neviditelné Nightkins. Od klasických supermutantů se liší používáním stealth-boyů, jinak jsou to ovšem stejní násilničtí kreténi. Zatím si mě ovšem příliš nevšímají, nechávám je tedy být a snažím se vypáčit aspoň několik rozumných slov z jediného z Dětí Katedrály v patře. Bohužel je to opět mumlající magor, nezbývá než mířit výš.

Fallout 1, část jedenáctá – Katedrála

A skutečně, v posledním patře, poté, co jsem v patře předchozím zrekvíroval několik chytrých knih, konečně narážím na onoho Morphea, nejvyššího z nejnižších. Jelikož se jeví docela při smyslech, rozhoduji se využít svůj důvtip a věším mu na nos atraktivní bulíky. A totiž - zavede-li mě k Masterovi, bez keců odevzdám souřadnice rodného Vaultu 13, jehož obyvatele pak mohou Děti Katedrály a jejich nohsledi proměnit v radioaktivní želé.

Fallout 1, část jedenáctá – Katedrála

Daří se, jsem zaveden hluboko pod Katedrálu do starého Vaultu, a konečně tak stojím tváří v tvář zmutovanému hnusákovi, velkému úchylovi, princi mutace, králi nádorů a veliteli supermutantích armád. Jelikož jsem jeho zvrácené plány dávno prokoukl, není pro mě nic, co z něj padá, novinkou. Jde o klasický spasitelský komplex, jedině Master, nejmoudřejší z přeživších, má lék na úpadek lidstva. Čímž je vyhlazení většiny a zmutování menšiny.

Fallout 1, část jedenáctá – Katedrála

Snažím se diplomaticky kličkovat hovorem, bohužel paprsky příčetnosti Master neuzřel, rozhoduji se tedy pro poněkud asertivnější postup a posílám tu zrůdu do pekel horoucích. Načež nasazují výraz Harry Callahan, pálím ze své věrné .223 tam, kde tuším obličej, nebo něco jemu velmi blízkého, a kryju se za nejbližším sloupem.

Fallout 1, část jedenáctá – Katedrála

Následující bitka je brutální a poněkud nepřehledná. Nejen, že Master ve své bioorganické sesli skrýval dvojici skutečně nepříjemných rotačních kulometů, ale navíc měl v záloze osobní supermutantí stráž. Tato žertovná davová scéna nakonec hraje v můj prospěch, mutanti se s mířením příliš neobtěžují a zvesela pálí do zad svým rozladěným druhům. Ze pře vycházím pochroumán, odnesla to noha a krvácí mi oko, ale vítězství nad mutanty je nerozporovatelné. A je tu level! V pořadí třináctý. Cpu body do skillu doctor a krotím aspoň ty největší krvopády.

Fallout 1, část jedenáctá – Katedrála

Cpu se stimpacky, dobíjím pistoli a vrhám se do finální střetnutí s Masterem. Nebudu lhát, projektily pálené z malé jednoruční zbraně mají s jeho brněním co dělat, ale prohnaně využívám okolní sloupy k taktice kuk-a-bum. A skutečně velké BUM, po několika kolech Master v bolestech hyne! Radost je bohužel pouze chvilková, čekala tu totiž stejná past, jako v případě základny Mariposa, tedy odpočet autodestrukce. Zkouším se vymotat z Vaultu včas, ale mutantů je příliš a nedaří se. Vyvolávám tedy voodoo uložených pozic, pro ulehčení zapínám stealth boy a cestu si před finálním rozšleháním Mastera čistím předem. Alespoň jsem prozkoumal zbylá patra Vaultu a osvobodil vězně. (Kterým 3 vteřiny po opuštění cel vybuchly hlavy, ale co, zemřeli svobodní!)

A je tu FINIŠ! Pádím z vybuchující katedrály, co mi zraněná noha dovolí, a kochám se oblakem prachu a hromadou sutin. Krvavá cesta pana Hodného za lepšími zítřky je u konce. Tisíce děkovných dopisů a zástupy vdavekchtivých ghoulek. Všude vládne klid a mír... samozřejmě kromě těch míst, kde klid a mír nevládne. Hele, já dělal, co bylo v mých silách, na mě to nehodíte!

Pln radosti z dobře vykonané práce se trmácím zpět tam, kde vše začalo, tedy do Vaultu 13. Předák mě chválí, pěje ódy na mé dovednosti, provolává slávu mě i mým potomkům...

Fallout 1, část jedenáctá – Katedrála

...a pak mě s klidem ve tváři vyhazuje do pustiny! Že prý bych rozložil Vault zevnitř! Že prý jsem se venku změnil a útlocitné obyvatele krytu bych svedl na scestí! Že bych kazil mládež a naváděl jí k neplechám!

Fallout 1, část jedenáctá – Katedrála

Jako opravdový hrdina hořkou pilulku vyděděnce polykám a se svěšenou hlavou (a bůhví proč zbaven brnění) se vydávám vstříc zapomnění.

Hlavou mi ale běží jediné: "Ty hajzle..."


Finální štěk

Uf! Podívám-li se na datum prvního článku, vychází mi, že dohrání Fallouta 1 zabralo neuvěřitelný rok a tři měsíce! Smutné :) Chuť do hraní mi trochu brala použitá seriálová forma, kvůli nutnosti škrabat si neustále poznámky je hraní (aspoň pro mě) o kus náročnější. Navíc se mi pod nohy pletl život, tu v dobrém (narození potomka), tu bohužel vyloženě ve zlém. Ale jak praví jistý dánský blb ve třetí epizodě mého oblíbeného seriálu: "Jóó, každej si nese svůj kříž. Popojedem!"

Finální dojmy ze hry jsou samozřejmě kladné, zamrzí jen to, co už jsem zmiňoval ve článku o dvojce, Jednička k tomu ještě přidává dokonale tragický management společníků, kteří se velmi brzy promění v obtíž, kterou je lepší nechat někde za sebou. Naopak první díl válí atmosférou, dvojka je přeci jen mnohem odlehčenější a pro vtip či popkulturní narážku nejde daleko. Jednička naopak valí na hráče onen postapo zmar všemi dostupnými prostředky. A to je dobré :)

Už jen kvůli obrovské stopě, kterou první Fallout zanechal, a odkazu, který Bethesda znásilňuje dodnes, je to jasných deset z deseti zátek od Nuka-Coly. Těch pár chybek vem čert. Nebo deathclaw.

Tímto mám z Falloutího univerza dohráno vše relevantní (chybí demo Fallouta 1, Fallout Tactics a konzolový kus Fallout: Brotherhood of Steel) a nezbývá než omrknout konkurenci. Na první Wasteland už jsem příliš sláb (a navíc se šušká o moderní předělávce), Wasteland 2 by ovšem měl být přesně to, co hledám. A pokud ne, vrátím se do omodovaného New Vegas, které je stejně nejbožejší.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Fallout 1, část jedenáctá – Katedrála"

 • Nox napsal:

  Nechtelo by se ti podobnym zpusobem zpracovat Fallout 1.5: Resurrection? Tohle je super cteni a navic vyse zminovany je podle me nejlepsi dil Faloutu.

  • Sledge napsal:

   Inu, možná někdy v daleké budoucnosti bych se do toho pustil mohl :) Jak jsem psal, tahle deníková forma mi moc nevyhovuje. Ale zahrát si tu jedna a půlku chci rozhodně :)

 • Doomtrooper napsal:

  Bajecny projekt! :) Jsem si jist ze jsi rad ze uz to mas za sebou.
  Nicmene napsany je to cely moc vtipne a kolikrat jsem se u tech hlodu skoro valel smichy. Urcite velke DIKY.
  Ja to zacal cist nekdy od poloviny a musim rict ze si to sjedu pekne cely od zacatku az bude chvile v praci.
  Sice rikas ze ti tohle serialove psani moc nevyhovuje ale ne druhou stranu to delas moc dobre a hlavne zazivne :)
  Tak netrucuj a vyber si nejaky novy titul a jedeeeeem ;)

 • filozof napsal:

  Vím že jste tady dvakrát měli soutěž pro amatérské vývojáře. Letos sice žádná není, ale potenciální účastníci určitě jsou. :-) Proto jsem vás chtěl upozornit na letní soutěž z českých internetových vod: https://www.itnetwork.cz/nezarazene/itnetwork-summer-2018
  Budu rád když o tom napíšete novinku nebo to alespoň postnete na forum, komentáře každý nečte.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš 2PANEL - 233x196x4mmRetro podložka pod myš 2PANEL - 233x196x4mm 246 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle