IT Manager, pozapomenutý správce souborů pro DOS?

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Nedávno jsem si četl starší článek o správcích souborů a nemohl jsem se zbavit pocitu, že mi tam jeden pro mne dost zásadní kousek z éry MS-DOSu chybí. Ano, jak nadpis napovídá, dnes bude řeč o IT Manageru.

IT Manager, pozapomenutý správce souborů pro DOS?

Klasické zobrazení

Proč mi v předchozím článku chybí, a proč na něho tak s dojemnou nostalgií vzpomínám? Je to hlavně tím, že disponuje funkcemi u ostatních manažerů nevídanými. Nebudu to zbytečně prodlužovat, a řeknu vám to na rovinu. Hlavně proto, že kromě dvou panelů, jak to známe u klasických manažerů, si jich můžete otevřít větší množství. Ještě zajímavější však je, že pomocí myši můžete velikost oken libovolně nastavovat, jako by to byla okna průzkumníku ve Windows. K tomu je ještě užitečná funkce - zmenšení fontu písma, aby se vám všechna okna na "plochu" pohodlně vešla.

IT Manager, pozapomenutý správce souborů pro DOS?

Po libovolném nastavení oken se správcem paměti

Kromě toho se mi ještě moc líbí, že manager má vestavěný prohlížeč na obrázky, přehrávač animací *.fli, ale také mne příjemně překvapil vestavěný přehrávač hudebních modulů *.mod. Celkem užitečná je také funkce výpis paměti. Ukáže vám, kolik co zabírá v paměti, a jestli se program nachází v paměti konvenční či vyšší. Já jsem díky tomu změnil ovladač myši od Microsoftu, který zabíral v konvenční paměti 27KB, na ovladač Ctmouse, který v paměti zabírá jen neuvěřitelné 3KB. Dune 2 vám za toto uvolnění paměti bude neskonale vděčná, a zahrne vás blahem v podobě dabingu v úvodní animaci i hře.

IT Manager, pozapomenutý správce souborů pro DOS?

Vestavěný přehrávač MODulů

Ale to jsem trochu odbočil. Prostě IT Manager je skvělý program, a jestli ho chcete vyzkoušet, tak někdo ho nahrál na uloz.to, za což já ovšem nemůžu. Jinak já primárně jedu v MS-DOSu na M602, je to prostě evergreen, a má spoustu funkcí, co IT Manager nemá. Přesto IT Manager považuji za unikát, a ještě větší hodnotu pro mne má, že ho vytvářeli dva Češi – Robert Diák a Jiří Vondráček. Nevím, co pánové teď dělají, ale patří jim za jejich práci velký dík, obohatili českou softwarovou scénu.

IT Manager, pozapomenutý správce souborů pro DOS?

Dobová recenze - Level číslo 5 / rok 1995. Lepší rozlišení zde.

Autor: Wirtual
 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"IT Manager, pozapomenutý správce souborů pro DOS?"

 • j.t.d. napsal:

  A měl by umět kopírovat soubory na pozadí během jiné práce, což ostatní tehdejší manažery neuměly.

  • Wirtual napsal:

   Ano, díky za postřeh, on má spoustu skvělých funkcí :)

   • Sledge (admin) napsal:

    Mě překvapilo to přehrávání MODů, než jsem narazil na Cubic Player, měl jsem to s MODy dost těžké :)

   • Powerack napsal:

    IT.EXE – tyhle soubory obvykle nemívají tak malou velikost. Tohle bude rezident, co načítá vlastní program. Něco podobného provádí i M602, kde je zavaděč M602.EXE a hlavní program je v jiném execu, konkrétně M602X.EXE. Tady je jen rozdíl ve velikosti zaváděného programu. Rozdíl mezi těmi manažery je ještě programovací jazyk… M602 je napsán v TP, IT v Assembleru – musela být makačka :-D

    Určitě vyzkouším, bude se hodit. MOD player je minimální. Uvidíme, co na to 386 a 28 kanálový DOPE.MOD (to dělá problémy i na 486 a slabších Pentiích) :-D

 • Fred Brooker napsal:

  LOL

  já používám ještě stále vyvíjený FAR Manager od Eugene Roschala (49 let)

  a protože pod Wine to jede blbě se všemi Lua pluginy, tak to běžím ve Windows XP VM :)

 • Thierry napsal:

  Ahoj ! , je možné soubor znovu sdílet , je těžké jej získat z internetu , díky , zdravím z Argentiny

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle