Chex Quest – slizká doomovka

Publikoval jsem tu článek o hrách Doom a taky Doom II. Nechybí tu ani Heretic, Hexen a Strife. Ale nezapomněl jsem náhodou ještě na nějakou další akci, která běží na Doom engine? Ale jistě, že ano! Ještě tu mám Chex Quest. Pojďme si o něm něco málo říct.

Zajímavostí je, že se tato hra neprodávala v obchodech... Společnost Chex totiž vyrábí cereálie a Chex Quest prostě schovali do některých krabic jakožto dárek. Předtím se občas lidem stávalo, že když snídali cereálie, omylem snědli nějakou tu plastovou figurku či jinou hračku, a zasekla se jim v krku. Ovšem to, že vám zaskočí CDéčko s videohrou, je trochu vyšší level. (Tu výzvu přijímám! - pozn. Sledge)

Chex Quest – slizká doomovka

Celá hra se odehrává na planetě Bazoik a hlavním hrdinou je chlápek, co nosí zbroj ve tvaru cereální lupínky, a kamarádi mu říkají Chex Warrior. Jeho planetku přepadli oškliví zlí zelení slizouni jménem Flemoids. Nezbývá mu, než se s nimi dát do boje. Jelikož však není násilné povahy, nebude proti nim střílet z raketometu a plasmovky. Ne ne! Chex Quest chce být opakem násilného Dooma, a tak hlavní hrdina používá různá teleportační zařízení, které se nazývají zorchers. Zorchers protivníky nezabijí, ale jen je teleportují zpět na jejich planetu, ze které přišli.

Mimochodem, není úplně jasné, jestli je Chex Quest samostatná hra, nebo jen mód do Dooma, protože... je to pořád Doom. Pořád jsou to Doom soubory a tvůrci, jak se zdá, toho u zdrojového kódu moc neměnili. Nahradili hlavně všechny assety za vlastní. Tj. předělali textury, zbraně, zvuky, monstra, dekorace a levely, ale to je tak vše. Když po vás jde zelený slizoun a hází po vás hleny, vy víte, že je to jen imp, kterému vyměnili sprity a zvuky.

Chex Quest – slizká doomovka

Chex Quest je tedy tzv. total conversion, jak se občas hrám tohoto typu říká. Možná vás trochu zklame, že tahle FPSka obsahuje pouze pět krátkých levelů a dohrání vám zabere tak dvacet, možná třicet minut. Ale jak se říká, darovanému koni se na zuby nekoukej. I tomu koni, který měl podpořit prodej cereálii.

Ještě je nutno zmínit, že Chex Quest je vlastně trilogie.

První díl byl vypuštěn do světa v roce 1996 a v roce 1997 se objevilo pokračování jménem Chex Quest 2: Flemoids Take Chextropolis, které přináší dalších pět nových levelů (ano, pořád jen pět), plus nějaké ty nové nepřátele. A tak dále.

Chex Quest – slizká doomovka

Protože kolem hry vznikl menší fandom, začali někteří volat po tom, že chtějí víc. A dočkali se až v roce 2008, kdy vyšel Chex Quest 3. Ten má zase pouhých pět nových levelů, ale tentokráte hra běží na GZdoom engine a přináší řadu vizuálních vylepšení. Navíc obsahuje všechny tři díly Chex Quest slepené dohromady, čili můžete si rovnou stáhnout jen třetí díl, a nemusíte se ani obtěžovat s ničím jiným.

Bohužel mně třetí díl trochu zlobil a pořád mi nefungovaly klíče. Sebral jsem modrý klíč, ale nešlo mi otevřít modré dveře. Když jsem vyvolal konzoli a napsal cheat give keys, dostal jsem obrovskou hromadu různých klíčů, různých barev a tvarů a... Nevím... Programátor hry na těch klíčích musel něco hodně pokazit. Možná to fungovalo dobře v GZDoomu v roce 2008, ale v nejnovější verzi je to nějaké rozbité. Doporučuji tedy nepoužívat nejnovější GZDoom, ale ten, co je ke hře přibalen.

Chex Quest – slizká doomovka

Co říct na závěr? Chex Quest je pohodová, zábavná, roztomilá "doomovka", která vás na chvíli zabaví. Všechny díly se dají zadarmo stáhnout na moddb.com, tak proč si to aspoň nezkusit?

Mimochodem, před nějakou dobou se na Steamu objevila také HD verze prvního dílu, která je zcela zdarma. Bohužel ji nedoporučím, protože působí jako prototyp a nic v ní nefunguje. Nefunguje mapa, nelze měnit ovládání, některé pasáže z původní hry úplně vystřihli, a celé je to takové divné. Meh.


Dodatek Sledge - dovolím si velectěnému čtenářstvu doporučit i mou stať na stejné téma, viz Chex Quest – zachraňte křupky před Flemoidy!

Autor: Pollux

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2812 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš DIDAKTIKRetro podložka pod myš DIDAKTIK 236 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle