Grim Fandango – smrt může být jen začátek

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Grim Fandango je jednou z těch velkých adventur, ještě aby ne, v rodokmenu této hry figurují jména jako The Secret of Monkey Island, nebo adventury značky Indiana Jones. V LucasArts (dříve LucasFilm Games) se od konce osmdesátých až po celá devadesátá léta velmi činili a Grim Fandango je jejich vrchol, alespoň co do adventur. Častokrát je na různých místech pasována na nejlepší adventuru všech dob, přesto dle mého není tak často vzpomínaná jako již zmiňovaný Monkey Island.

Manuel Calavera, spíše znám jako Manny, je smrťák, smrťák úředník. Černý plášť a kosu používá jen když jde pro své klienty, kteří zrovna odešli ze světa živých. Těm posléze ve své kanceláři na Ministerstvu smrti vyhledá, jakým způsobem mohou odcestovat do „nebe“. Ti, co žili život zasvěcení odříkání, pokání atd., si zaslouží jet expresním vlakem se kterým se dostanou do ráje během čtyř minut. Kdo si život trochu užíval, je zalit v rakvi do tuhnoucí pěny a poslán na čtyřletou cestu, a skutečně špatní dostanou vycházkovou hůl s kompasem spolu s popřáním šťastné cesty. To je skutečně strašlivá představa, nemyslím to bloudění někde v Zemi mrtvých, ale že i po smrti mě hned čeká sezení s nějakým byrokratem, brrr ani po smrti se jich člověk nezbaví.

Grim Fandango – smrt může být jen začátek

Manny ale v poslední době nemá vůbec štěstí na zákazníky a dostává jen ty nejhorší případy, naopak jeho kolega Domino dostává jen ty dobré. Pokud vím, tak to není nikde explicitně řečeno, ale práce na ministerstvu je v podstatě za trest, takže Manny musel být za života pěkné kvítko a tím, že pomáhá dobrým duším, si tento dluh splácí. Bez dobré klientely to ovšem půjde těžko, navíc mu jeho šéf hrozí vyhazovem, pakliže nepřijde s lepšími zákazníky. Tudíž se Manny rozhodne trochu pohrabat ve firemní potrubní poště a ukrást Dominovi zákaznici Mercedes „Meche“ Colomar, ta zní z popisu jako hotová světice. Jenže po příjezdu s Meche do kanceláře počítač, který má přidělovat způsob dopravy, nechce Meche odpovídající způsob dopravy přiznat. Manny si jde zjistit, co se děje, jenže během toho se Meche sama vydá na cestu, a Manny se dozví od dvoučlenného odboje vedeného Salvadorem, že se na ministerstvu odehrává spiknutí týkající se lístků na zmiňovaný expres vlak. Manny se tedy vydá za Meche spolu se svým řidičem a přítelem démonem Glottisem, aby ji nejen zpravil o zaslouženém lístku, ale možná i o něčem víc.

Grim Fandango – smrt může být jen začátek

Hrdinný holub odboje, vychován od vejce

Dění je rozděleno do čtyř let, přičemž v prvním roce se odehrává to, co jsem zrovna popsal. V dalších letech Manny několikrát změní povolání a zažije s Glottisem nejedno dobrodružství. Je to navíc dost podnikavý chlapík, to se projeví hned několikrát. Jeden rok stráví v přístavu Rubacava, a za tu chvilku stačí předělat restauraci na casino a seznámit se s místním kriminálním podsvětím. Velký příběh, který se táhne napříč všemi roky, mě zcela upřímně tolik nebavil, ale každý rok samostatně se svými vlastními příběhy mě bavil velmi.

Adventuření samotné je… no je to zkrátka adventura, co víc k tomu dodat. Ukaž, vem, udělej, jednoduché, ale zcela dokonalé. A jestli je to těžké? Osobně adventury nepovažuji za těžké v pravém slova smyslu. Jestli mám použít psa do zásuvku nebo pepř na žárovku, tak to není obtížné, ale nesmyslné. A takových věcí tu pár je. Tohle byl můj druhý průchod a někdy jsem se i přesto musel kouknout do návodu a posléze z plných plic konstatovat že je to pěkná ****. Ale to je tak nějak součástí adventurního žánru.

Opravdu nedokážu říct, jestli je to nejlepší adventura všech dob, ale rozhodně k tomu má všechny potřebné propriety. Skvělým příběhem počínaje.

Dabing je geniální, nebudu zmiňovat jména dabérů, nejsou to nijak známí herci či herečky, ale žádným způsobem to neubírá na jejich výkonech. Dávají každé postavě neuvěřitelný charakter. Glottis, často velmi ukřičený, ale jinak svým způsobem milý. Olivia, cynická femme fatale. Salvador Limones, už z prvního setkání poznáte, že je to pevný vůdce zapálený pro svou věc. No a když se k tomu připočtou perfektně napsané dialogy, které postavy ještě více probarví, tak je to skutečná slast.

Grim Fandango – smrt může být jen začátek Grim Fandango – smrt může být jen začátek

Humor, kterým Grim Fandango rozhodně přetéká, je spíše suššího charakteru, což mně rozhodně nevadí. Až na Glottise a pár výjimek tu není ani moc vizuálních vtípků, vše se tak nějak soustředí na dobře napsané hlášky padnoucí charakterům do úst a v ten správný moment utrousené „Dios Mio!“.

Grim Fandango – smrt může být jen začátek

No a ta hudba… Ta vše krásně zastřešuje svými líbivými tóny. Poslechnout si soundtrack by mělo být povinností i pokud jste nikdy Grim Fandango nikdy nehráli.

Zcela upřímně se divím, jak tohle tvůrci Timu Schaferovi mohl někdo schválit na vývoj. Komediálně laděná adventura o mexickém smrťákovi odhalujícím nejen stopy po své možné lásce, ale i o velkém spiknutí v Zemi mrtvých, v lehkém stylu film noir... Je to dost nevšední kombinace, ale funguje to, a to dost dobře.

Grim Fandango – smrt může být jen začátek


Jak jste mohli poznat, jedná se Remastered verzi hry z roku 2015. V celku je to remaster, který příliš nezasahuje do původní hry, jen utahuje šroubky na správných místech, jako ostřejší textury a modely, jestliže i to někomu nevyhovuje, můžete podobně jako v The Secret of Monkey Island: Special Edition jedinou klávesou změnit hru do podoby, jak vypadala před úpravami. Vylepšením prošel i soundtrack, zčásti nově nahrán orchestrem.

Autor: Hleiks

Dítě 21.století, které hraje a sbírá hry z devadesátek, především big boxy a hry na PS1. No a občasný divák „kvalitní“ kinematografie.

Komentáře k:
"Grim Fandango – smrt může být jen začátek"

 • Xspy napsal:

  Je to Adventura ,navíc rozdrolená do čtyř let …
  Bez českého dabingu u nás odsouzená být po zásluze zapomenuta :/
  Ano mám ji na virtuální knihovničce ,budu ji hrát ? Po recenzi si troufnu tvrdit ,že určitě ne .
  Tim Schafer dělá ceněné hry ,ale jako ceněné filmy ,jen na pár u nich lidé slyší

  • Hleiks napsal:

   Tak to mě mrzí, že po recenzi nemáš chuť si hru zahrát :/. Asi jsem to dostatečně nevychválil.

   • Xspy napsal:

    Naopak vychválil jsi to dost :) Ale uvědomil jsem si při čtení proč adventury nejsou můj šalek kávy :D
    Já jsem byl nedávno opět okouzlen DIG a Beneath steel Sky …takže společně s „novým“ Blackwell legacy jsou tím do čeho se ještě vrhnu s chutí .Ovšem Polda Mlíčnáci a mluvící balík …ehm holub či racek mne společně se zmínkou o nelogičnostech a zkušeností s hledáním mamuta na trámu docela děsí ;)

 • RetroPhill napsal:

  Mě to naopak pobavilo, některé hlášky a komenty jsou vtipné. Mezery v mé čengličtině řeší titulky .

  • Hleiks napsal:

   Titulky jsou za mě rozhodně zdařilé.

  • Xspy napsal:

   :) Titulky pomáhají hodně . Ale český dabing …jo dabing .Kde by bez něj byla třeba taková Mafie .A u adventury si to člověk uvědomí dvojnásob .

   • Hanzee napsal:

    Jo jo, Češi byli mistři dabingu a i v hrách se to projevilo. Jen nevím, jestli to stále platí, protože úplně nové hry nehraji, ale jestli to dopadne jako s novým dabingem filmů a seriálů, tak nevím nevím. Já nedávno dohrál Posla smrti 2 a ten rozdíl proti jedničce byl znát právě v dabingu. Přitom jako adventura mi přišel lepší než jednička.

 • k2 napsal:

  Souhlas, Grim Fandango je vynikající adventura, jen mi taky vadily občasné nesmyslné kombinace. Doporučil bych novým hráčům pomoci si při větším záseku návodem, některé hádanky prostě nejsou fér, nestojí za námahu a musel jsem při hraní konstatovat totéž, co recenzent.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle