Zachraňme co můžem!

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Aneb pro lásku k zažloutlým plastům starých PC.

S ohledem na můj dnes již starý článek o získávání starého PC hardware jsem se rozhodl napsat také o mé poslední zkušenosti. Zadařilo se mi navázat spolupráci s místním střediskem na získávání a zpracování drahých kovů. Měl jsem soukromou tříhodinovou prohlídku s hlavním technologem z divize drahých kovů, který mě provedl celým postupem získávání zlata, stříbra a paladia z počítačového hardwaru. Po celou dobu jsem musel dbát nařízení limitů toho, co smím a nesmím fotit. Zde je to, co jsem dostal povoleno zveřejnit. Foceno telefonem, tak prosím za schovívavost při souzení fotek :)

Po vcelku pečlivém bezpečnostním přijetí na hlavní bráně mě hned u dveří do výkupu přivítaly big bagy plné vyřazených motherboardů. Tady se mi bude líbit, jsem usoudil, a to jsem ještě nevěděl, co mě čeká. Sice jsem hned neviděl mezi boardy nic, co by mě zajímalo, ale rozhodně to tu počítají na tuny. Záleží, odkud zboží dorazilo, a tohle je relativně nový hardware odněkud z Germánie. Chodí údajně i velké dodávky z nejmenované země východní Evropy, kde se jedná o značně starší technologie blíže našim srdcím. Pentium a níže.

Zachraňme co můžem!

Venkovní prostory jsou rozděleny v několik sekcí a jednou z nich je třeba pole big bagů plných různých zdrojů.

Zachraňme co můžem!

Je libo ATX pro váš projekt? Našel jsem tam vše od standardních, přes mini až po hotswap. A ty určitě nebývaly levné. Nicméně odsud si nevezmete nic, vše je odsouzeno k zániku tou nejtrýznivější cestou. To pravé ovšem začíná uvnitř budovy divize drahých kovů, Na zdi u brány výkupu mě přivítala sympaticky vypadající nástěnka, která eviduje ukázky různých CPU na základě jejich obsahu drahých kovů a jejich vytěžitelnosti.

Zachraňme co můžem!

Když je zboží zváženo, putuje do interního skladu. Zákazník zaplaceno nedostane, dokud nebude zpracováno, slito do ingotu a čistota ověřena v laboratoři. Ovšem interní sklad je to, kde jsem uslintával okamžitě. Bedny rozdělené dle dodávek čekají na první zpracování. Dle paměti pana průvodce ještě někdy před 5-10 lety dostávali na zpracování přes 30 tun keramických procesorů měsíčně. Dnes je to někde mezi 300-500kg měsíčně!! Za pár let očekává, že nebudou žádné.

Zachraňme co můžem!

První štací keramických procesorů je neuvěřitelně brutální pásový dopravník vedoucí mezi ozubená kola nemilosrdného drtícího stroje. Jak všichni známe ten krásný zvonivý zvuk CPU, tak ten se tady mění v kvílení a praskání o sebe třoucí se keramiky. Tento stroj jsem fotit nemohl, protože je údajně součástí know-how technologie. Vtipné je, jak krátké jsou servisní intervaly tohohle stroje. Keramická CPU dokážou tyhle ocelové části omlít během pár měsíců.

Ale neprojdou tudy jen CPU, ale i různé jiné čipy. Paměti, cache nebo BIOS čipy. Jsou jich tady tuny. Dokonce i procesorové silicon wafers, kolikrát chodí prý i kompletní, tyhle jsou zalité v plastu, protože z toho neustále padají další ultra ostré křemíkové kostičky.

Zachraňme co můžem!

Nadále zajímavá je sekce různých karet a jejich keramických čipů. Hromady čipů grafických, zvukových a síťových karet. Chipsety z motherboardů a nakonec z karet ostříhané zlacené konektory připravené na tavení. Když jsem měl v hrsti desítky čipů a viděl ta 3Dfx loga, jen jsem mohl tiše vzdychat.

Zachraňme co můžem!

Venku v sekci elektro odpadu jsem také viděl spousty celých PC, desek včetně CPU atd. To ale již nikoho nezajímá a nikdo to zvlášť netřídí. Celé to jde do pece. Cesta putování každého jediného kusu HW mi připomíná neblahý osud postupu v koncentračním táboře, i jedinečné kusy končící v peci bez šance záchrany, i když vůle tu je :)

Zachraňme co můžem!

Jak vypadá takové pravé peklo pro vysloužilý hardware? No, v podobě několika pecí, které se liší dobou a teplotou pálení a tavení, 800 – 1200+ stupňů celsia. Zde je vidět hardware po prvním žehu.

Zachraňme co můžem!

No, a po několika cyklech je výsledným produktem série těžkých ingotů. Tahle cesta výdělku samozřejmě není pro obyčejné lidi a aby se navázala aktivní komunikace s divizí drahých kovů k výkupu, je zapotřebí firmy s licencí na nakládání s tímto materiálem.

Zachraňme co můžem!


No, a nyní závěrem zpět k původní myšlence. Alespoň mě tato návštěva opět motivovala k pokusu záchrany toho, na co já osobně v okolí dosáhnu. Přestal jsem před lety s hromaděním starých PC hlavně kvůli nedostatku místa. Moje kancelář není nafukovací a už je tam dobrých 60 kusů různého stáří. Většina určena k dalšímu projektu, ale o tom se třeba rozepíšu jindy :)

K té nově nabyté motivaci se váže také zajímavá historka, jelikož jsem v okolí rozhlásil, že sháním prostor jako sklad. Načež se mi ozval kamarád, co si pronajímá velkou nemovitost, s tím, že tam jednu takovou, co by se mi líbila, má. Přišel jsem se podívat a vskutku, nejdříve mě překvapily dveře o tloušťce 30cm s nerezovou úpravou. Jedna místnost, čistá bez oken, celá vykachlíkovaná bílými dlaždicemi, dokonce i na stropě. Velká chladící jednotka v jedné stěně, bylo to jediné rozbíjející jinak sterilní vzhled. Samozřejmě z místnosti se vyklubal dřívější sklad na mrtvoly. Tak jsme se zasmáli, domluvili se na ceně a plácli jsme si. Myslím si, že je příhodné, že v něm budou spočívat různá torza starých napůl mrtvých PC, o jejichž vzkříšení se budu postupně pokoušet. Navíc stabilní teplota, vlhkost a jediné, zabezpečené dveře jsou výhodou.

Tudíž jsem se zase po delší době navštívil místní spřátelený sběrný dvůr s tím, že pokud tam něco zajímavého uvidím, tak to zachráním. A teď jak to vidím, je to opravdu záchrana od brutálního a nezvratného osudu. Jak tohle vytěžíme na drahé kovy, tak už nikdy nikdo tyhle CPU a desky znovu nevyrobí. Nehledě na to, že kupovat to online již zanedlouho bude velmi drahá záležitost. Já to nedělám na kšeft, nýbrž pro budoucí nadšence, jako jsme my.

Zachraňme co můžem!

Za zastávku to určitě stálo, odtáhl jsem si několik funkčních strojů. Je tam Pentium 100Mhz, K5 PR 100Mhz, 386DX 33, Pentium II 400, 486DX2-66 a zajímavá hromádka různých karet.

Proto znovu apeluji na všechny lenochy: zvedněte telefony, nebo lépe osobně dojděte na město či obec. Nebo přímo na sběrný dvůr či elektro odpad svoz, a zkuste si zajistit přístup k již tak mizícímu zdroji starého hardware. Nebo prostě uplácejte, ale pokud jste také podlehli vášni pro staré zažloutlé plasty, tak to za to přeci stojí :)

Autor: Doomtrooper

Komentáře k:
"Zachraňme co můžem!"

 • Sledge (admin) napsal:

  Tos neměl, to je hnusný tohle :( Každopádně souhlasím s tím, že hoarding nakonec nebude od věci, furt jsem měl pocit, že jsou toho v oběhu mraky, ale ona ta sranda zjevně jednou skončí.

  • Doomtrooper napsal:

   Taky jsem z toho byl rozesmutněn. Nicméně, ty fotky už jsem dělal s vědomím že vám tady o tom musím napsat, podělit se o tu zkušenost a zkusit ještě někoho vyburcovat k tomu zkusit si někde ten přístup zajistit. Hoarding jak se zdá, pokud má člověk prostory jež si může dovolit dlouhodobě držet, smysluplné. Ta sranda RYCHLE skončí a pak už za rozumné ceny budem moci šmelit jen mezi sebou. Já už teď nepamatuji všechny konfugurace strojů co jsem nasbíral před dvěma lety. Tak to jednou bude znovu pěkné odkrývaní pokladů :). Můžeme si udělat víkendovou seanci pro pár nadšenců kteří se vejdou s tou hromadou do necro chlaďáku :D

 • Rootan napsal:

  Smutně depresivní článek, je třeba opravdu zachránit co se dá.

  • Doomtrooper napsal:

   Přesně tak. Tady je čas opravdu esencí. Jsme na přelomu doby kdy se z toho stává velice výdělečný trend. S ubývajicimi kusy bude stoupat cena na veřejném trhu. Kdyby někdo potřeboval schovat pár kusů a je poblíž Příbrami tak mi může poslat SZ, hodí se to do márnice kde to může ležet a čekat ma svůj čas.

 • Bukus napsal:

  Moc pěkný článek, bohužel do sběrného dvora nemá cenu chodit, pravidelně slyším slovo ne. Tiše závidím všem co mají přístup. V nejlepší chvílích je pro mě chvilka útěchu když projíždím dvěmi vesnicemi, kde mám přístup k místnímu svozovému místu a najdu tam alespoň C2D. (Stačí přeskočit metrový plot, ale asi stárnu a těch 100kg tomu taky nepomáhá)

  • Doomtrooper napsal:

   Zdravím Bukus, neklesej na mysli! Když to nejde přes sběrný dvůr, zkus to výše na městě. Třeba se spoj s nějakou technickou školou a nabídni jim spolupráci. S tím pak na městě můžeš uspět a ti už ten tvůj přístup sběrnému dvoru nařídí. Sice si tam musíš domluvit podmínky, já třeba měním to že mi dávají staré bedny bokem za balíčky DDR3 paměti. Které oni si dosazují do novějších strojů které zase vybírají oni. Nemyslete si že když něco pěkného vidí tak to tam nechají ležet haha. Jsou to hlavně překupníci se vším co kdo může potřebovat. Tam se opravdu hodí věta: Něčí odpad je jiného poklad. Lidi tam chodí hledat stará rádia, bicykly nebo cokoliv co zrovna sbírají, všechno má svou cenu. A proto tam sami nechtějí nikoho pouštět, kazí jim to vlastní kšefty. Tudíž to povolení musí přijít shůry. Chce to trpělivost, ale podívej na mě. Já si dokázal zajistit přístup i sem, kde se smrtelník nekoukne a ještě mi slíbili že až dorazí zase ta zásilka z východu plná starých desek a hromad keramických CPU, dají mi vědět abych si to mohl přednostně probrat. Takže budou další fotky :)

 • Ilfirin napsal:

  Tak já kousnu do kyselého jablka.
  Je pěkné že někdo dělá muzea a je vhodné tam přispívat.
  Ale na amatérské urovní je to jen zahazování času a peněz. Ze srce vám to přeji, ale ve výsledku je to stále bezcenný šrot. A to netvrdím z důvodu, že bych stará HW neměl rád, je to moje dětství, ta vůně, ty zvuky, ta paradoxní jednoduchost.
  Ale prakticky vzato, čistě prakticky, je to šrot.

  A na zážitky je tu emu. Teď jsem se hbitě vyhnul hrstce letících kamenů a pokračuji. Ač není dokonalé, k dokonalosti směřuje a důlěžitější mi přijde zachování toho, pirátsky většinou, zachovaného SW a toho, jak to vypadalo, než přesně HW, kde to běželo. Ten zážitek, ač v nedokonalém emu, je dle mě důležitější, jak přímo originální pentium mmx.

  • Doomtrooper napsal:

   Chápu tvůj pohled, ale spousta z nás jsou Hardwéráři.. Příklad: já mám v garáži chevy corvette z roku 1978. Poctivý 5.7L Edelbrock performer 450 hp. Sice s tím vyjedu párkrát do roka za pěkného počasí ale mám na hubě úsměv od ucha k uchu, ten zvuk, ten krouťák. Sice to není ani tak rychlý jako můj denní vůz (NX 300h), ani to tak dobře nezatáčí natož brzdí. Takřka ve všech směrech je to auto překonáno mnohokrát dnešními vozy. A přece mnoho z nás pro to má pochopení. No a to Pentium MMX je pro spoustu lidí takový jejich veterán. A těch lidí přibývá. Je to o pocitu, nostalgii a radosti to rozběhat a udržovat v chodu. Prostě citovka ;)

   • Ysera napsal:

    S tím můžu leda souhlasit. Sice narozdíl od většiny místních jsou mě bližší stroje trochu novější z přelomu tisíciletí +- pár let. Tedy ne že bych sí na 286 až prvních pentiích taky neodpařil svoje ale až pak jsem se v tom začal víc vrtat. Což je o to víc paradox, spousta věcí z té doby se dá zprovoznit i na moderních strojích bez potřeby bosboxu, emulátorů atd, max s nějakým komunitním patchem, třeba warcraft 3 nebo původni mafia – stále to jde hrát na aktuálnim systému, ale na té P3 na které jsem to hrál tenkrát to má prostě takovou jinou příchuť už jen tím že to nevytočí rozlišení až někam do vesmíru a miliardu fps.

  • RetroPhill napsal:

   @Ilfirin: nic proti emulátorům, je to jako fastfood – žaludek to zaplní, ale s domácí kuchyní to asi srovnávat nebudeme, že? Pokud mám jeden stroj a chci jen zapařit starou hru z prehistorického OS, fajn. Ale pak je tu celkem významná skupina lidí, co jim nestačí jen možnost to spustit – chtějí taky slyšet vrzat a skřípat ty staré disky a mechaniky, blikat barevné ledky a svítit numerické displeje a znovu si pohrát se „železem“, které buď měli už kdysi dávno nebo ho vůbec neměli a vždycky toužili po tom si ho vyzkoušet. A ti se s emulátorem nespokojí, jakkoliv je praktický. Zásadní problém je v nalezení kompromisu, jak všechny ty tužby a přání vměstnat do asi 3 strojů, které je pro většinu smrtelníků ještě schůdné umístit u pracovního stolu…

   @Doomtrooper: hodně sběrných dvorů z poslední doby, budovaných s pomocí dotací, musí evidovat přijímané věci a je vybaveno váhami a kamerami. Taky mají za úkol zpeněžovat přijaté věci, které lze, takže část se nabízí v tzv. „druhé šanci“, ale elektronika do toho nepatří. Ta se dává právě na vytěžení barevných a drahých kovů. Někteří zaměstnanci se orientují a kde to jde, vybrané kusy hw prodávají na inzertních serverech sami nebo (se) známým, jinde končí nemilosrdně navždy v té hutní peci a kyselinové lázni, o kterých píšeš. Kdybych už nenarazil na svůj prostorový limit a dál sbíral, záviděl bych ti trochu tu možnost výběru a přístupu, ale halu si najmout nemůžu a nechci a ani se nepokládám za sběratele, natož znalce – mým cílem byl původně jeden retro stroj s W98SE pro pecky z mládí. Realita je strojů 10, stoh krabic s jednotlivými kusy HW a zoufalství, co a jak nacpat do těch max 3, které bych ještě dokázal smysluplně využít. Regály, zaplněné skříněmi, které roky nikdo nezapne, mají smysl opravdu jen v tom muzeu nebo jako nejistá investice na budoucí vzestup hodnoty.
   Každopádně ti díky za zajímavou exkurzi do míst, kam se většina nás smrtelníků obvykle nepodívá.
   P.S. Pán je nismo fan?:)

  • Rootan napsal:

   Jak psali kolegové nademnou, staré PC je prostě jako auto-veterán, kterého udržujeme při životě a máme k němu i spoustu náhradních dílů (co kdyby něco odešlo). Vlastním 486 DX2 66 od Intelu, a k tomu plnou skříň náhradních základních desek, pamětí, procesorů, grafických i zvukových karet, řadičů a HDD. Zahrát si Doom na tomto PC je takový malý svátek, jako když si audiofil pustí oblíbenou LP desku, místo mp3 z internetu. Jsme asi trošku divní, když v dnešní době udržujeme tyto stroje při životě, ale tu radost nám žádný emulátor nenahradí.

 • w.x. napsal:

  Nemam to cas ani docitat, ale som asi v polke. Tak ja sa podelim.
  Zistil som to, ze sa to deje (v takomto nemilosrdcom rozsahu) priblizne pred rokom a pol, a okamzite som zacal zbierat, ale spolu s tym sa zaujimat aj o tu tematiku aby som nabral know-how a vedel vela ludom poradit a mozno neskor pisat taketo zachranne clanky. Bohuzial, ja to uz nestiham, pri tomto tempe to bude mozne za par rokov najskor, a to uz bude neskoro. Vacsina bude znicena.
  I vo mne sa nieco pohlo, ze si tento hardware takyto koniec nezasluzi, a je smutne, ze sa nenajde jedna firma, co by to triedila na veci, co maju zberatelsku hodnotu, a tie vytriedovala. Nemozem tomu proste pochopit.
  mozem prispiet len tym malickom, zopar kuskov zachranit. Mat viac penazi, urcite vyhradim sklad, a skupujem aspon lacne veci. Ale najviac by mali spolupracovat firmy, co robia tento vykup a robotu okolo elektroodpadu. Je to smutne. Pretoze, nove sa uz nedovyraba.
  Stacil by jeden projekt, co by to zafinancoval, uloziste, vacsi sklad… no ale tam su problemy, aby to niekto nevytuneloval atd. Je to smutne. Ja na takyto projekt nemam.

  Podarilo sa mi vsak vdaka tomu, ze sa okolo retro komponentov odvtedy zaujimam a tocim, uz namotat par ludi, aby to zbierali, co maju doma kopec miesta, a maju dobre kontakty. Dostavaju to casto zadarmo. Tak aspon sa vdaka tomu zachrani aspon tak o 100kg hardwaru viac odhadom, co sa takto jeden internetovy znamy rozhodol nazbierat. Pyta sa ma po rady, co moze mat cenu a co nie, aby vedel, co priblizne zobrat. Uz teraz ma taku vacsiu skrinu toho, dokopy ho to stalo mozno 100 eur? Vacsinu ziskal zadarmo.
  I tak toho bude malo. Hlavne zahranicny trh je velmi hladny uz teraz, a uz teraz velky. Nas Cesko-Slovensky, skor ci neskor zacnu vykupovat, pre nizke ceny. Mali by sme aj strazit to, aby to ostalo v obehu pre Cesko-Slovensko a ostalo to cyklovat tu medzi zberatelmi.

  • Doomtrooper napsal:

   Pravda, pro tu záchranu komunity to také dělám a píšu. Hele, ale ten hromadný projekt by mohl vzniknout, to není špatný nápad. Kdyby se to chytlo i nějaká vyjednávací síla by za tím byla kdyby se to napojilo na školy informatiky a technické university..hmmm.

   • w.x. napsal:

    Bolo by to lahko zneuzitelne, teda zopar jednotlivcov by si nakoniec z toho zachraneneho hardwaru mohlo spravit nepekny biznis. Ja by som bol aj za, aby si to nieco zarobilo, ale skor by som to chcel ako nadsenecky projekt, nie komercny. Navsteva toho skladu by sa mohla dohodnut raz za mesiac, vsetci by tam prisli, pobrali za ferove ceny a tak. No ale kto by to robil? Neviem. Keby to netrebalo testovat, a cistit, iba uskladnit a raz za mesiac tam na 2-3 hodinky ist, otvorit to, a co to predat nazbieranym zaujemcom, nebolo by to zle.

 • Sabina Zelená. napsal:

  Dobrý deň,som zároveň IT historička a zberateľka historického SW aj HW,zbieram,koľko dôchodok dovolí a mám aj nemám miesto a môžem ponúknuť vo veci pomoc a zároveň ju sama potrebujem.
  Aj môj dom je historický exponát,budova bývalej školy v Hradci nad Svitavou,okres Svitavy,Pardubický kraj,Česko,získala som dom v roku 2011 už v dezolátnom stave a po pár rokoch som zistila,že aj keby som popri tom nezbierala staré kompy,nie je možné z invalidného dôchodku ani len brzdiť postup entropie,nieto ho ešte zvrátiť,takže mám dom,plno priestorov,možno hypoteticky uskladniť tisíce historických PC,ALE mám strechu na odpis,zateká mi tam,miestami diery aj v stropoch a je to absolútne nad moje sily,musela som potupne svoje stroje evakuovať do susedného domu rodičov.
  Zaujala ma myšlienka komunitného projektu a bezplatne ponúkam všetky priestory svojho domu okrem 2 až 3 najmenších miestností,ktoré by som si chcela nechať pre seba,na časovo neobmedzené bezplatné používanie na ušľachtilé účely osobám či spolkom,ktoré dokážu zaistiť opravu môjho domu,aby tu mohol byť nielen sklad,ale aj dielne na opravy,múzeálna expozícia,retro-herňa…
  Kto mi pomôže zachrániť dom,bude mať zmluvne zaistené bezplatné používacie právo a prípadne aj dedičstvo objektu,rada by som za takejto spolupráce potom trvale poskytovala priestory na zachraňovanie historických počítačov a pripájam sa k myšlienke vytvoriť oficiálnu organizáciu na zachraňovanie historických hodnôt,prevažne,ale nielen IT,týmto zároveň ponúkam,čo mám k dispozícii a zároveň žiadam o pomoc tam,kde na to nestačím a určite,ako tu padlo,toto vyžaduje spoluprácu a súčinnosť a asi by sa nemalo váhať a sťažovať,že nemám na rekonštrukciu a čakať,až sa tu objaví iná osoba,ktorá má aj priestory,aj peniaze na údržbu a rekonštrukciu,alebo ktorá mala dostať peňazí,aby kúpila ihneď použiteľný dom,lebo kým budete čakať na perspektívnejšiu osobu s lepšími priestormi,koľko 286iek,386iek,486iek…,nebodaj XTčiek zhorí v tých peciach???
  Takže podporujem apel na vytvorenie spolku a využitie a zdieľanie prostriedkov,aby sme čo najskôr mohli zachraňovať,čo sa dá,v maximálnej možnej miere.
  Ďakujem za pochopenie a v prípade záujmu o spoluprácu,prosím,píšte na sabina.zelena@yahoo.com alebo 776137413.
  Kremíkové peklo sme už videli,treba vybudovať Kremíkové nebo…tak by sa to aj mohlo volať.

  • Doomtrooper napsal:

   Sabi, to co píšeš by pro mě osobně dávalo smysl kdyby to bylo ve středních Čechách. Mám ještě spousty plánů a nedokončených projektů, na které je třeba prostor. Ale u vás by to musel řešit nějaký z našich slovenských bratrů :). Nedovedu si představit takhle daleko cestovat. Ale určitě díky za nabídku spolupráce.

   • Sabina Zelená. napsal:

    To je zaujímavé,že tak často,aj keď explicitne uvediem:
    „Aj môj dom je historický exponát,budova bývalej školy v Hradci nad Svitavou,okres Svitavy,Pardubický kraj,Česko,reakcia je vždy aj tak,ako keby tam tá veta nebola:
    „Ale u vás by to musel řešit nějaký z našich slovenských bratrů“
    …ale nedivím sa,že neviete o tom,že máte v Česku nejaký okres Svitavy,asi Váš najbezvýznamnejší okres a asi si to automaticky konvertujete na Svit,preto som uviedla aj kraj,ale výsledok je,že si myslíte,že aj Pardubický kraj je na Slovensku:),pritom susedí s Vami uvedeným St®edočeským a na 2.strane s Jihomoravským,z ktorého tu vidím dosť členstva,ale možno sa od lockdownu už tak sprísnila cenzúra,že sa vymazal celý Pardubický kraj a šíria sa dezinformácie,že tam nič nie je,dokonca už možno vyšla mapa s „Zde jsou Lvi“ od Kolína až po Blansko…
    …Alebo to robia tie výluky na trati,no snaha,aby sa príliš necestovalo a nemuselo sa to volať ‚lockdown‘,sú neuveriteľne rafinované,staré mapy so všetkými krajmi a okresmi budú po 20 rokoch kovidizmu asi rovnako vzácne,ako moje 286ky…
    …ale ináč snahu zbaviť sa okresu Svitavy chápem,je tu najhoršie počasie v Česku…Qilda šuvix…
    A teraz vážne:
    Dá sa to brať tak,že v tretine cesty medzi Brnom a Prahou som dosť blízko obom,alebo príliš ďaleko z oboch,to už je na Vašom rozhodnutí,ako keď sa rozhodujete,či krígeľ pred Vami je poloplný,poloprázdny,alebo zakázaný…
    No vlastne ešte rovnako ďaleko ako do Brna,to mám aj do Olomouca,presne:
    Som 67Km od Brna,nejakých 70Km od Olomouca a 190Km od Prahy,tak som blízko k všetkým,alebo priďaleko od všetkých?
    No bližšie k akémukoľvek krajskému mestu by som asi za 90’000 nezohnala dom ani v takomto stave,asi ani pozemok na unimobunku…
    …a pece bežia ďalej,kým tu špekulujeme,že nemám dom v správnom kraji…

    • Doomtrooper napsal:

     :D:D No máš pravdu, nevím jak ale úplně jsem přehlédl že jsi v Česku. Haha, takže to vypadá jako že jsme tu ignoranti. Tedy alespoň já ;) takže OMLUVA ;)
     Nicméně, i 250km je pro mě moc daleko na nějakou smyslu plnou aktivní spolupráci. Taky hledám nějakou nemovitost, ale někde tady kolem. Ale klidně bych se stavil někdy když pojedu kolem a můžem probrat ten HW co hledáš.

     • Sabina Zelená. napsal:

      Asi by som to tipla na prepracovanosť na oboch stranách a nie na ignorantstvo,preto som aj miesto urazenia sa reagovala humorom,aspoň ste mi dali príležitosť si rýpnuť do režimu a jeho cenzúry,ktorá dosahuje takú mieru,že fakt neviem,na čo sa v predminulom režime sťažovali…
      Nakoniec aj moja únava zohrala úlohu,zabudla som to „Česko“ boldnúť…
      Takže ma aj napadlo,že ste čítali len to,čo je bold.
      Ďakujem za ospravedlnenie,aj keď som sa na tom viac zasmiala,než urazila,taxa vlastne nič nestalo.
      To ste niekde na 2.strane Prahy a v tých 250Km je obchvat?
      Po železnici je to z Wilsoňáku(hlaváku) 187Km,ale keď je to príliš,tak by ste mohli dať echo kolegom (‚a kolegyniam‘ asi písať nemusím,na takýchto weboch bývam jediná) z Brna,Pardubíc,Olomouca(okrem p.Jílka,ten ma asi neznáša,lebo som mu neakceptovala reklamačné podmienky a nevrátila balíček a radšej mu nechala prachy aj za nefunkčné položky,než aby som mu musela vrátiť aj položku,ktorú potrebujem,na čom on trval)…a asi z menších miest ako Blansko,Letovice,Svitavy,Polička,Boskovice,Moravská a Česká Třebová,Ústí nad Orlicí,Litomyšl,Choceň,Vysoké Mýto,Záb®eh na Moravê,Lanškroun…tu asi nie je nikto,že?
      Na návštevu ste vítaný,prosím,ohláste sa pár dní dopredu,aby som ten deň,kedy pôjdete okolo,nemala dohodnuté už niečo iné,ako napríklad veterinára.
      Zabudla som na ten zoznam dodať:
      2.5″ IDE HDD(prakticky vôbec nemám zásoby náhradných),
      IDE44-CF adaptéry(len IDE44.Normálnych IDE40 mám dosť),
      Laptopové RAMky,hlavne SDRAM 133MHz 256/512MB,
      Náhradná interná klávesnica na Dell Latitude C510,
      Náhradné trafo na Dell Latitude C510 a Siemens Nixdorf PCD3Nsx/20.
      HDD caddy na Dell Latitude C510(hocikoľko kusov,chcem si tam dať na každý iný OS na iných HDD a CF).
      Ďakujem a v mojom pôvodnom poste je na mňa mejl.
      Live long & prosper.

      • RayeR napsal:

       Tak v zasade to neni spatna myslenka, kdyby tak mohlo vzniknout nake retroHW muzeum, zalezi kolik by se naslo lidi schopnych a ochotnych k opravam a provozu nejak pravidelne prispivat. Vubec netusim, kolik tady v CR takovych postizenych lidi je, ale co tak vidim, naprosta vetsina oldcomperu si oprasuje sve 8-bity, Atari a Amigy a PCka tolik lidi nezajima.
       Jako ukazku, ze je to mozne, bych uvedl priklad HRCS – Historickeho Radioklubu Ceskoslovenskeho, ktery se zabyva starou radio a TV technikou, si vybudoval s pomoci clenu vlastni muzeum ve Tresti. Vydacaji si i vlastni casopis, plati si clenske prispevky a maji uz to nejak organizacne zvladnute, nevim ted kolik maji clenu, ale tipuju ze asi vice nez tady. O stara radia se tez zajimam, ale spis okrajove a je to prostorove dost narocna vec, vic jak pocitace. Bohuzel musim primarne resit vlastni situaci s bydlenim a pak az prip. pomahat nekde jinde, coz je ale stejne vzhledem ke vzdalenosti a pracovnimu vytizeni pro me prakticky nerealne, ale drzim palce…

 • Tom napsal:

  Jo tohle je přesně ten stav :-) Když jsem viděl něco podobného naposledy, měl jsem z toho měsíce depku. Raději na sběrný dvůr s elektroodpadem nechodím. Ano jsou dvě místa kde bych pracovat nemohl Sběrný dvůr (umím opravit a zužitkovat kde co, ale kam to dat?) no a pak Obalovna (asi kvůli vůni asfaltu :-D).

 • 2vkjmch napsal:

  Aj to je smutný pohled. Zvlášť ta Am486 DX4-120. To byl v mládí,kdy jsem jel na AMD můj sen.
  Třeba mne článek vyburcuje si ve věcech udělat pořádek a pokusit se sehnat ještě něco srdci lahodící. Bohužel sběrňák u nás na maloměstě je už léta plnej jen na mne moc nových věcí :-(.

  • Doomtrooper napsal:

   Však i ty nové věci budou retro co nevidět haha.. Mám relativně nové processory, v bedně na kila. Chleba to nežere a třeba to jednou někdo bude taky hledat. Jinak si z toho udělám stůl do kanceláře, vrstvy CPU v akrylu a sklo..

 • Sabina Zelená. napsal:

  Ešte ma napadlo,že by sa s tým malo na ministerstvo kultúry,samozrejme spolok dosiahne vyššiu účinnosť vyjednávania,než jednotlivé osoby,možno by mala zmysel aj petícia a požiadavka(petície aj jednania) by mala byť,aby v zmysle ochrany kultúrneho dedičstva bol vydaný zákaz šrotovania počítačov a ich komponentov generácie Pentium 1 a všetkých starších s výhľadom na postupné rozširovanie zákazu šrotovania tak,aby sme raz mali účinnú zákonnú ochranu pred šrotovaním akýchkoľvek Legacy PC,takže časom by sa mala ochrana rozšíriť na všetko s Legacy BIOSom a teda by mala končiť rokom výroby 2012.
  Ale to sa asi nedosiahne naraz a priorita pri vyjednávaní by mala byť,aby sa neustupovalo pod 486ky,na 2.stranu Pentiá 4 asi neochránime v 1.etape.
  Potom ma napadá 486ky a staršie navrhnúť na zápis do UNESCO,už sa tam technické pamiatky zapisujú.

  A k Vášmu HW,ktorý ste záslužne zachránili:
  Kompy,ktoré nechcete,rada kúpim.
  Prosím,uveďte zoznam a ceny pre Vás nadbytočných kusov,ako celé PC,tak komponenty,môžete aj do mejlu.
  PC zbieram prakticky akékoľvek Legacy,ale najradšej mám 286ky až 486ky a akékoľvek Siemensy.
  Z komponentov najviac zháňam:
  Rámčeky a šuflíky na HDD,
  IDE HDD tesne pod 504MB a tesne pod 7.8GB,
  SCSI HDD,
  SCSI káble,
  SCSI ISA radiče,
  samostatné ISA FDD radiče,
  ISA CF adaptéry,
  5konektorové FDD káble,
  5.25″ FDD,
  SIMM a SIPP RAMky,
  Externé porty COM a LPT v bracketoch,
  Externé veľké COM porty v bracketoch,
  Koprocesory 287,387 a 487,
  Do zálohy,keby chcípli,procesory 286,386 a 486,
  Diskety všetkých druhov,
  CF karty 16MB(na DOSy 2.x) a 32MB(na DOSy 3.x)(v týchto kapacitách už sa HDD nezoženú),
  do MTZ nejaké ISA grafické karty a IDE radiče do rezervy,
  ISA zvukové karty,
  AT casy,
  AT zdroje,
  Standard Keyboard a iné čo najstaršie klávesnice,
  Hranaté,staré,divné a unikátne myši,
  Divný a atypický HW,

  Poskytnúť môžem rôzny historický SW a niekto tu zháňa vadné diskety na pixel art,tak pochcípané a zároveň duplicitné môžem postupne dodávať(aj z mŕtvych si nechávam 1ks od každého typu,ak už od daného typu nemám žiadnu živú).

 • Sabina Zelená. napsal:

  Čo keby ste tu niekde urobili online petíciu za zákaz šrotovania historicky cenných strojov adresovanú ministerstvu kultúry?!
  S tým by súviselo aj automatické presmerovanie historicky cenných kusov zo zberných dvorov k zberateľom,zberateľkám a do múzeí a vznik novej pracovnej pozície osôb znalých IT histórie,ktoré by musel povinne zamestnávať každý zberný dvor,či recycling plant ako ten v článku,aby vytrieďovali historické stroje na záchranu,proste Legacy doprava na záchranu,UEFI doľava na smrť…

  • Doomtrooper napsal:

   Noble idea. Wishful thinking though…
   Tohle by nemělo šanci projít. Je to jen na nás nadšencích se obávám. ;)

   • w.x. napsal:

    No ale preco? Ked maju vynimku historicke budovy, mohli by mat aj historicke pocitace.

    Osobne si myslim, ze by trebalo zalozit nejaku neziskovu organizaciu, ktora by to vybojovala. Teda musi sa zacat angazovat naplno aspon jeden clovek, alebo team, inak sa nevybavi nic. Je to ako ked protestuje proti niecomu greenpeace a nakoniec nieco tou ofenzivnou snahou vybavia a zachrania. Alebo u nas ked protestuje organizacia Vlk proti klcovaniu lesov, opat ak sa nieco zachrani, je to preto, ze maju organizaciu a to ide z volneho casu tych osob, zorganizuju peticie, zozbieraju podpisi a tak, odnesu na prislusne organy.
    Cize, zase to stoji na tom, ze by trebalo retro nadsencov, ktori obetuju z volneho casu. A to sa zatial nechcelo nikomu. Teda urobit robotu nad ramec toho, ze si „nazberam pre seba, kym to ide“.

    • Sabina Zelená. napsal:

     Ďakujem za podporu.
     Keby len budovy,napríklad aj historické vozidlá sa zachraňujú,od Trabantov až po lokomotívy,žiaľ,nie všetky a nie je zákaz šrotovať všetky veterány,dokonca sa často darí vyjebať aj s pamiatkovým zákonom,napríklad v Prahe nie je problém na Václaváku zničiť historickú budovu,ale keď je snaha,tak sa dosť historických hodnôt dá zachrániť.
     Napríklad v Manêtíne na Plzeňsku chceli zbúrať historickú murovanú trafostanicu z 30tych rokov minulého storočia,zistila som,že je v pamiatkovej zóne(vtedy som tam bývala) a šla som to nahlásiť na pamiatkový úrad a tam som sa dozvedela,že o tom ten úrad vôbec nevedel a že to skúšali metódou za chrbtom úradu,to si nikto nevšimne…
     Ale ja som si to všimla a vďaka mne pamiatkový úrad a úradníčka sčervenala zlosťou,čo si to kto dovoľuje chcieť búrať v pamiatkovej zóne a už im to zatrhla a trafostanica stojí dodnes a nepriateľ bol tak mocný podnik,ako ČEZ a aj ten dokázala zastaviť 1 pani Zelená a 1 úradníčka v tvári červená,raz určite aj niekomu hovorili,že je nepriechodné žiadať úpravy pre historické vozidlá,aby mali výnimky na emisie a mohli premávať a dnes je to úplne normálne a hlavne:
     Keď by sa zakázalo šrotovať Pentiá 1 a staršie,o koľko by klesla recyklácia vzácnych kovov?
     O pár desiatok kíl ročne?
     Väčšina tých strojov na šrotovisku sú 2 roky staré UEFI=skutočný šrot,koľko je tam P1 a starších?
     1%?
     Koho to zruinuje?
     To nikoho rozpočet nepoloží.
     Tak prečo,sakra,za tým neísť,ako v iných odvetviach?
     Ako tu kolega povedal,organizácia je základ.
     Sakra,toto predsa nie je nič iné,ako keď niekde zas iný spolok zachraňuje parné rušne a nenájde sa asi jediný človek ľutujúci,že tie tony ocele sa nevrátili do obehu,naviac majú aj strategický význam-keď na nás hodia EMP zbraň,tak to budú jediné funkčné vozidlá a tak isto keď niekto vypustí nejaký totálne liqidačný vírus,ktorý vymaže všetko vo všetkých kompoch pripojených k netu a niekto to ešte roznesie na fleškách aj do tých nepripojených…tak hádajte,čo bude fungovať ďalej?
     No asi dnes sa už ani neoplatí vyvíjať 32bit malware,keď sa oficiálne končí s 32bit OS,tak až niečo také vypustia,tak 32bitovým PC sa nič nestane a keby náhodou ešte nejaký ten hrozný malware pre istotu urobili aj 32bitový,tak určite nikto nebude robiť 16bit verziu a retro-PC ostanú jediné funkčné a kto má DOS a Win16,je už dnes takto v bezpečí,lebo 16bitový malware sa už nikde neprechádza a ja mám aj discontinued BlackBerry a až nejaký malware odjebe všetky Androidy a Apply…tak akurát nebudem mať koho zo svojho funkčného BlackBerry kontaktovať,lebo je posledný v prevádzke,lebo ostatné osoby naleteli na hoax,že prestanú fungovať a vypli ich…a qôli 1 funkčnému BlackBerry nikto nebude vyvíjať vírus na RIM OS,tomu sa hovorí ultimátne zabezpečenie…
     Pozdravujem z exponátu BlackBerry Passport…
     Takže napríklad ministerstvu obrany sa môže strategicky hodiť,aby existovali parné rušne,16bitové kompy a OS a nejaké tie BlackBerry,takže sa to dá všelijako obhájiť,keď už si tu niekto myslí,že cez líniu kultúrnych hodnôt to nepôjde.
     Ale ako výpadok materiálu na recykláciu z P1 a starších sú halierové položky…
     …oproti nevyčísliteľnej hodnote retro-PC.
     Shabbat Shalom.

 • Doomtrooper napsal:

  Já vidím problém hlavně v argumentaci. Zpracovatelé řeknou že oni dělají skvělou službu světu tím že recyklují elektro odpad, vysloužilý šrot a těží z něj kovy které by jinak skončily zakopány v zemi. Co na to řekněme my? Jáký máme argument pro naši agendu který obstojí proti nadnárodní společnosti která profituje?.
  Nic není nemožné ale tohle musí zpunktovat někdo kdo rozumí legislativě, regulací EU a problematice zpracovávání odpadu… a ještě na to má licenci.

  • inyansuta napsal:

   Jo. Licenci, hodila by se hlavně IntelLinecence a neuškodí ani troška IntelLigence

   • inyansuta napsal:

    Tady nejde upravovat komentáře? Ach jo. To je pro nás perfekcionisty prekérní situace. Tak ještě jednou:

    Jo. Licenci, hodila by se hlavně IntelLicence a neuškodí ani troška IntelLigence.

  • Sabina Zelená. napsal:

   Argumentácia viď vyššie.
   Bez 10Kg ročne z 386iek napríklad už by to nebola dostatočná služba?
   Ale tieto kompy by neskončili v Zemi,ale v múzeách.
   Toto na to povieme,len z daní zo vstupného do múzeí bude väčší zisk pre štát,než z toho materiálu na recykláciu,lebo do tých múzeí sa na to dá chodiť dívať ešte po ďalšie desaťročia…
   …napríklad toto sa na to dá povedať…
   Nedostali ste naposledy pri hraní Dooma príliš veľkú šajbu tou plazmovou zbraňou a nezabudli,na koho strane máte byť?
   To by ste predsa tým príšerkám neurobili a nenechali ich zahnať do emulátorovej rezervácie,zachráňte 16bitové pralesy!!!Všetky herné 16bitové Zvieratká musia mať právo žiť vo svojom prirodzenom prostredí,oni nechcú skončiť v emulátorovej ZOO,aby sa im cez plot vysmievali 64bitové programy,ako deti uhlíkovým Zvieratám v ZOO…
   Predsa tiež nerecyklujeme plátna Dalího obrazov,že ich už máme zdigitalizované,tak treba zrecyklovať plátno,nech sa vráti do obehu?!
   Málo argumentov?
   A ako sa to NIEKTO dozvie,keď budeme ticho?!

   • Doomtrooper napsal:

    OK, argumenty beru a souhlasím. Začal jsem ale novou práci a sotva stíhám žít. Mám na starosti dva departmenty ve start-upove firmě na aplikace.Tudíž moc času na vymýšlení jak to udělat nemám, třeba se to zlepší ale nejdříve v létě se obávám. Ovšem pokud dá někdo nějaký koncept, založí třeba neziskovku, tak to podpořím a ve svém městě obeham co bude třeba.

    • Sabina Zelená. napsal:

     Ďakujem.
     No z toho hneď pozerá ďalší nápad:
     Čo aplikáciu na zdieľanie ponuky a dopytu po historickom HW,skladovaní a pod.a do tej aplikácie by mohli aj zberné dvory ihneď hlásiť,že im tam pristál historický kúsok a do štvrť hodiny už by sme tam boli a slintali…
     A kto chce založiť neziskovku na zachraňovanie historického HW,tak sa hneď hlásim na spoluprácu a kto niekte dá na svoj web petíciu,pošlite mi link a pošlem ho ďalej.
     Tiež som dosť vyťažená,ale až si zistím,ako sa zakladá neziskovka,tak to skúsim.
     No a ak by ste niekto šli na ministerstvo kultúry,tak ma pozvite,nech máme väčší počet.

 • Mr.Holub napsal:

  Takhle je to skoro se vsim.
  Nejlepsi strategie je nahordit v dobe, kdy se to vali kolem popelnic, za desitky let z toho muze byt starozitnost.
  Samozerjme ulozne prostory jsou klasickym problemem takoveho pocinani.
  Bavil jsme se s priznivcem historickych radiovych prijimacu a vypravel, jak za jeho studentskych let takova radia v dilnach bezne rozebirali…
  Historie se opakuje.

  • Doomtrooper napsal:

   Haha, tak to můžu potvrdit. V prvni kapele jsme měl každý 2 lampová rádia na sobě, připojenou kytaru přes „pětikolìk“ a už to jelo. Tenkrát toho bylo všude mraky kolem roku 95′. Dnes, ceněné rarity. Co se hromadění PC týče, tak už dnes je toho zajímavého čím dál méně. A kupodivu ještě to stále někdo nechá za odvoz a někdo už to střílí přes aukro za tisíce. Holt zajímavá doba. A prostory?, no holt si člověk musí srovnat jak moc ho to baví a kolik je ochoten do toho dát měsíčně, když to tam bude jen ležet. Já si to ospravedlnil sám v sobě a necrobox už se bude utěšeně plnit :)

   • Mr.Holub napsal:

    Tady zalezi, co clovek povazuje za zajimave.
    Pro mne jsou nejzajimavejsi PC s CPU Pentium 1 (pred MMX), protoze na nich lze spustit vetsinu DOSovskych her ( krome tech zavislych na casovani, ale tam obcas pomuzou zpomalovace) a pote PC s drivery pro WIN98 pro spusteni ne-dosovskych avsak pred-XPckovych titulu.
    Prijde mi, ze na relativne modernim PC s Windows 10 lze spustit vse , co bylo napsane pro Windows XP a vyse, ma nekdo jinou zkusenost?

    • Sabina Zelená. napsal:

     Nejde o to,čo sa na 10ke dá spustiť,ale o to,čo sa v nej nedá vypnúť a čo Vás nielen špehuje,ale aj žerie toľko systémových prostriedkov,koľko len nájde,nevšimli ste si,že najviac žhaví CPU proces „Microsoft Compatibility Telemetry“???
     Ten už podľa názvu spolupomáhal vytvoriť Orwell.

   • RayeR napsal:

    A muzu se zeptat aspon zhruba, kolik radove za necrobox platis mesicne? Tady uz i plesniva garaz na periferii stoji pul milionu a to nemluvim o nenechavych bezdacich a fetkach, kteri by si radi privydali nanosenim obsahu takove garaze do vykupu…

 • Doomtrooper napsal:

  OK, argumenty beru a souhlasím. Začal jsem ale novou práci a sotva stíhám žít. Mám na starosti dva departmenty ve start-upove firmě na aplikace.Tudíž moc času na vymýšlení jak to udělat nemám, třeba se to zlepší ale nejdříve v létě se obávám. Ovšem pokud dá někdo nějaký koncept, založí třeba neziskovku, tak to podpořím a ve svém městě obeham co bude třeba.

 • acrux napsal:

  Osobně volím jiný přístup – renovace a konzervace věcí, které se mi tak nějak dostanou do ruky.
  A to v podobě funkčních celků, myslím, že třeba samotná procesor nemá žádnou hodnotu, když ho není v čem spustit.
  Ideální jsou v tomto notebooky.
  Také je třeba vyzálohovat veškarý firmware – protože náboj v eprom a flash vydrží 20-30 let…

  • RayeR napsal:

   Tak se podivej na aukro jakou ma hodnotu ten samotny procesor. Zejmena nake top modely, nejvyssi frekvence co se v dane rade delaly atd, proste to co nebylo bezne v kancelarskych PC, kam se daval low end. Navic takovy procesor proti celemu PC zabere jen nepatrne mista, v jedne krabici od bot tak muze mit clovek doslova jmeni :)

 • Křemík napsal:

  Myslím že problém sběrných dvorů je, že patří soukromé firmě která na tom vyloženě bohatne a to za přispívání státu na dotacích vybíraných jako recyklační poplatek při nákupu elektroniky. A taky hlavně na naší (nebo chcete-li EU) legislativě kde se definuje co je a co není odpad. Odpadem není to, pro co má někdo ještě užitek, ale tím že někdo hodí cokoliv do červeného kontejneru a nebo odevzdá ve sběrném dvoře, stává se to odpadem a majetkem oné firmy, tak pokud to někdo jiný vyndá, jedná se de jure o krádež. To že s tím někteří ještě dnes dokáží před zraky kamer kšeftovat je věc jiná a rozhodně mezi sebe do tohoto byznisu nikoho nepustí. Údajně pokud už je něco označeno za odpad(tím vhozením do příslušné nádoby), již se to nedá znovu překvalifikovat že o odpad nejde a je třeba s tím jako s odpadem (v tomto případu nebezpečným) nakládat. Bylo již několik pokusů o znovuvyužití starých věcí někým jiným a dokonce před lety i vznikla nějaká organizace, ale nebylo možno využít to co již bylo v kontejnerech a nebo ve sběrném dvoře, ale pouze to co někdo přinesl přímo jim a díky legislativě musel podepsat papír že se toho vzdává zadara ve prospěch této organizace.
  Tady v okolí jsem před 18 lety chodíval na několik sběrných dvorů ale trvalo dlouho než jsem obsluhu přesvědčil že nejsem ani tajnej, ani nasazenej provokatér a že mi jde jen o ty staré 8bit kompy a stejnak si za to obsluha nechala platit. Ještě asi před 9 lety se takhle bedna PC (v jakémkoliv stavu) dala koupit za 70-100Kč kus a jeden známej objížděl sběrné dvory v širokém okolí a vykupoval jen ty starší PC bedny a pak po zprovoznění prodával na eBayi – vozil do německa, tam byl už tehdy po tom celkem hlad. Jenže tenkrát ještě ve všech sběrákách hloavně těch menších kamery nebyly a bohužel majité zjistili kolik jim takhle před nosem nebo pod rukou uniká „zboží“ a vyměnili obsluhu, instalovali kamery a bylo po hw…
  Tak že by vznikla nějaká legislativní ochrana starého hw silně pochybuji, i těm zeleným eko přeci vyhovuje když se recykluje – kort když se platí recyklační poplatek při koupi jakéhokoliv zboží elektro..

  • RayeR napsal:

   JJ, presne takova je tady realita s tema sberakama a byznysem na to napojenym… Taky mi prijde vtipne, ze ted Nemcum pres ebay.de prodavame neco, co nam sem pred 20 lety navozili jako odpad :)

 • Petr NoXO napsal:

  To je strašně smutný pohled. Ty funkční kusy v dobrém stavu se měly archivovat. Minimálně ty ve velmi dobrém stavu!

 • RayeR napsal:

  Ja myslim ze docela dlouhodobe sleduju, co se kde vyhazuje, a muzu rict, ze dnes potkat (aspon tadsy v Praze) nejaky historicky HW z ery 8086-P1/Pro je uz hrozne velka vzacnost. Proste tohle uz nikdo davno nepouziva, tudiz ani nevyhazuje, s vyjimkou kdy nekdo vyklidi davno zapomenute zbytky ze skrine ci sklepa. Jenze sbernici dnes nejsou blbi, moc dobre vi, za kolik se tyhle veci prodavaji na aukrech a rozhdodne nestoji o to, aby jim nejakej vosoust lezl do zeli a jeste pro nej ty nejdrazsi kousky skladovali a nosili mu je na stribrnem podnose. Taky behem poslednich par let cena zlata vyskocila +- na dvojnasobek, takze tezko vam nekdo da treba Pentium Pro, na kerym je cca 1g zlata, jen tak. Sleduju taky, jak se kazdym rokem meni nabidka elektrosrotu Ostrava na burze v Holicich a tech keramickych CPU tam loni bylo uz velmi malo a vykupni cena takova, ze se to proste nevyplatilo. Jedine, co tam melo smysl zachranovat, byly stare graficke karty, ktere se daly ziskat po 50Kc, vetsinou uz ocesane o hlinikove chladice, ale to se da nahradit, pokud neni poskozeny PCB. Povedlo se mi tak zachanit jedno 8MB Millennium II a Permedii 2.
  http://rayer.g6.cz/photo/holice.021/08-PC%20srot%20Ostrava.jpg
  Tak hodne stesti pri hledani vykopavek, ja myslim, ze je treba se podivat spis nekam dal na vychod, treba Ukrajina, tam by este nake takove sroty byt mohly…

  • Doomtrooper napsal:

   Měl jsem asi štěstí ale pořád mi spolupráce s místnímdvorem funguje, oni si šmelí svoje nové kusy a mě dávají zažloutlé bedny bokem. Občas se tam něco pěkného namane.
   Co se východu týče tak jsem zkoušel Litvu, když jsem tam byl na projektu více jak rok. Tam to měla těžce pod palcem ruská mafie. Tam je cena zlata jasná a nedostal jsem se ani za první bránu a to jsem měl od vlády přístup takřka všude. Holt, musíme zachránit co můžem tady doma.
   Mimochodem, doboru zprávou je že se mi podařilo vyjednat podmínky za kterých budu moci zachránit tu hromádku vzácňejších CPU co jsem si dal bokem když jsem psal tenhle článek. Už mi volali že si pro to mám přijít, tak pak poreferuji, třeba se mi podaří ještě něco najít když už tam budu :)

  • Metak Fox napsal:

   nebýt znamosti , tak si u nas neskrtnu ale mám ze sberu z jihoceskeho kraje pentium pro server IBM 325 :) i s cpu ! uvnitr a disky

 • Metak Fox napsal:

  Sberatele pc a hardware tam na fb pridavam ) Sbíram pc veci uz 3 roky a uz nevim ani jak ale zajistil sem si na sd prístup ktery je ke vsemu od meho baraku 8 minut . zachranil sem mraky veci , krabice plna od bot com mysí a 2 bananovky dinek , ktere bych rad pustil z duvodu místa ( 2X imb model M – aneb ze 2 jeden z de jen kablík :) ) dále dále 2x 3DFX asi 4pc p1 + mmx a k5 . dále toshiba cds 2060 . satelite pro , digital , dell p1 ,370D ibm + další ntb . za 2 roky . 1X 286 -386 a 486 ted v září . a od kamose z sd z jineho mesta krabici 486 . zarucak a deska . jinak abych to dorekl , muj prvni nabeh dopadl víc nez dobre a to 486 sx deska ,486 EFAR ( nevíte taky ? deska s piny zac. , naa desticce cip a na cipu natvrdo AL . nevidel sem nikdy , par disku 300mb aa voodoo 3 3000 mexico . a nejakej bordel + 4X socket 1 desky ,

  Abych to nejaak lepe zakončil vícemenne bylo toho víc , jelikož beru i veci ktere jsou dnes spotrební jako 115X a to nepočítam ze díky sd mám pc s I5 6600 a 8GB ram a treba 10X ssd 256 . ktere jsou relativne pouzitelne , stále mne mrzí jedna vec, mam doma it otce a strýce , otec tomu rika odpad a dal mi vse co mel , ikdyz to predtim vyhazel , a strýc to prodal do sberny ale ne uplne vsecko , 1 bedna desek + 286 harris a pak v kurniku za drevem 2X pc p3 a bedna grarfik lvb radicu . ( presneji abych konstatoval bylo toho 7 velkych beden vcetne tesla salovek . jelikož delal pro PORS VYPOCETNÍ TECHNIKA ČESKE BUDEJOVICE . kdyz máte kamarady máte vše , mám 2 kamose co obrazí sbery + jeden je ted i zamestnanec a kamose co je tak trochu magor ikdyz není . jelikož zná kazdej kout jihoceskeho kraje , ví kde jakej kontejner je apod . a i sbery , domluvene vsecko vsude a dela na měste . omlouvam se za gramatiku ale moje ruka je ve stavu KO

 • Metak Fox napsal:

  Abych vás dorazil , nevim jestli to byla nahoda nebo se mi jen poštěstilo , ale rok 2009 není . mno 2 týdny zpet sem ze sberu odtahl pentium pro IBM 325 a sem mega stastnej .
  zachranujte keramicke veci co muzete , ono i ty extra nove veci maj smysl ( jen za ucelem vydelku )

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle