SCORE od ledna bez plné hry, co dál?

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Dostala se ke mně informace, že od čísla 346 nebude časopis SCORE (pravidelně) přikládat plné hry. Ne snad, že by se to mě osobně nějak dotýkalo, časopis nekupuju, výjimkou budiž sporadické speciály, jako různá výroční čísla či povedené SCORE Retro. Nicméně téma slušně rezonuje, jak dokazuje diskuze na HV Discordu.

SCORE od ledna bez plné hry, co dál?SCORE od ledna bez plné hry, co dál?

Za mě - jen dobře. Plné hry považuju za naprostý přežitek, fenomén jiné doby. První nesmělé krůčky byly fascinující, jeden nemohl věřit tomu, že na placce přiložené k oblíbenému časopisu obdržel takové hity, jako Wizardry WII, Dungeon Master, Quest for Glory, Albion, Ishar, Jagged Alliance, Betrayal at Krondor apod. Ale proč bych měl dnes, v době opulentních slev a četných rozdávaček, čekat, co mi jednou za měsíc předžvýká a doručí někdo jiný? Různé pohledy jsem přečetl mnohé, ale nejsem sto to pochopit.

Za naprosto skandální pak považuju pozici, kdy kupující jde jen a pouze po "fullce", a její absence pro něj dělá časopis zhola zbytečným a koupě nehodným. Chápu to dobře, že dotyčný každý měsíc čekal, co mu za jeho 200 Kč bude naservírováno? A nebylo by lepší těch 200 Kč vzít a koupit si to, co chci? V dnešní době slevové to v klidu znamená pytel her naditý tak, že se tím během měsíce nelze prokousat.

Co pochopit dokážu je polemizování nad cenou, v té by se nepřiložení plné hry projevit mohlo. Těch 149 Kč, které nasadil LEVEL, se mi jeví jako tak akorát. Validní je i argument, že plná hra je onou přidanou hodnotou, která časopis odlišovala od onlajnu. Ovšem podle mě jde o přidanou hodnotu zhovadilou, a jestli je tohle jediné, čím se papírový časopis dokáže vymezit, je k zániku odsouzen již dávno. Takže spíše by měla následovat debata - co může čtenáři papírák nabídnout? Zvlášť na trhu, kde už jednu udržitelnou cestu našla konkurence? Myslím samozřejmě LEVEL, který po restartu potlačil aktuality / recenze a úspěšně se vydal směrem "insider" obsahu. Funguje to, zdá se. Ale má smysl to kopírovat? Neřekl bych. Takže quo vadis, Score? :)

Kdo je vlastně dneska cílovka? Pořád stejná, tedy pubertální a čerstvě postpubertální část hráčstva? Opravdu nevím, SCORE jsem nedržel v ruce roky. Ale předpokládám, že to tak nějak stále bude. A co nabídnout lidem, pro které je papír ve všech jeho podobách, snad místo toho toaletního, anachronismem? Odpověď nemám, resp. vkrádá se mi na mysli jen prosté "nic" :) Takže možná otočit kormidlem a zkusit se vnutit staršímu hráčstvu? Tím samozřejmě nemám na mysli pokusit se o lokální obdobu Retrogameru, nejsem naivní, a je mi jasné, že mé podivuhodné hobby sdílí napříč Česko-Slovenskem řádově stovky lidí. Ale prostě to pojmout tak nějak... nechci říct dospěleji, ale... osobitěji?

Nebo možná "osobnostněji", což je slovo, které jsem si právě vymyslel, ale sedí mi sem :) Já si vlastně nechci přečíst strohé info o dané hře, toho mám plný internet. Já chci vědět, co má k tématu na srdci můj oblíbený redaktor. Chci zpět kult osobnosti! Chci zpět přehlídku nestabilních magorů! Jen by tedy tentokrát mohli umět psát, což zdaleka nebývalo pravidlem, jak potvrdí každý, kdo se tu a tam začte do herních magazínů z devadesátek. Chci videoherní TOP GEAR! Tedy humor pubertální prosím nahradit humorem zastydle pubertálním :)

No, to jsem zase skončil někde, kde jsem vůbec nepředpokládal, že se ocitnu. Nevadí, snad aspoň diskuze bude zajímavá ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"SCORE od ledna bez plné hry, co dál?"

 • Pollux napsal:

  Cože, Score furt existuje…

 • Xspy napsal:

  Pro upřesnění : Ne že už nebudou přikládat plné hry ,ale že nebudou pravidelně … A jak známo nepravidelnost vždy předchází úpadku .

 • Xspy napsal:

  Kult osobnosti se dřív nebo později vytvoří kolem každého média, které je úspěšné . Úplně jako bych viděl vidcast Vortexu , kde se stejně čeká na to „Co jsem tenhle týden zrovna dělal doma“:D
  Osobní report a vztah k fenoménu doby nejlépe aktuálně naservírované . Vztek i radost bez filtru místo strojené novinářské formy. Bezprostřednost ;)
  Formát časopisu/ měsíčníku opravdu dneska svazuje až příliš a naplnit 300 stránek Score něčím jiným než reklamou není problém ,ale kdo to opravdu čte ? Insider obsah a retro baví stárnoucí herní publikum Levelu ( bude místo pro dalsí časopis na stejné téma ?) ,na druhou stranu takové Games.CZ šly omlazovací kůrou vstříc dnešním náctiletým ….a u mne skončili na pomezí neprofesionality a obsahu mimo můj zájem ( Programing ,Deskovky a úsměvné HW koutky)
  Na mladší publikum prý cílí Indian.CZ …No až na určitou fliltraci dětských diskuzí nabízí ještě poživatelný obsah . ČT a Prima měly i herní televizní pořady …popravdě nemám čas na televizi a reporty z mistrovství republiky na BVV už smrdí sportem víc než LAN párty ;)

 • atreides napsal:

  Dovolím si přidat možná trochu odlišnější pohled. Ještě minulou dekádu jsem hodně kupoval SCOREčka kvůli plným hrám. Proč? Protože častokrát byly cestou, jak se dostat k placce s nějakou tou dobou už raritnější hru, když původní krabicovky už byly fuč a na digitálu nebyly. A proč radši SCORE placky než původní krabicovky z bazaru? Protože k mému překvapení častokrát neobsahovali žádné DRM. Což hlavně po tom jak Microsoft zařízl SafeDisc od Win 8.1 dál a s tím jak se čas krátí i SecuROM, tak se to bude do budoucna velmi hodit.

  A co jsem takhle získal? Tak třeba Freelancera (250), No One Lives Forever 1 i 2 (213, 215), American McGee’s Alice (242), Scarface: The World is Yours (214), Wolfenstein 2009 (224) a další. Mimochodem podobné kousky má i LEVEL jako třeba The Chronicles of Riddick (221), Ghost Recon: Adwanced Warfighter (193) nebo třeba až do nedávného vydání na GOGu Stranglehold (191).

  Nicméně je pravda, že od té doby co přešli na čistě Steam kódy tak to pro mě ztratilo ten smysl a přestal jsem je kupovat. A když už kvůli čtení, tak jednoznačně LEVEL, protože mají pro mě unikátnější obsah a taky tam píše hodně mých oblíbených autorů.

 • filozof napsal:

  Plná hra by pro mne měla smysl, pokud by tím ve SCORE pomáhali propagovat české vývojáře. Což se stejně nedělo.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle