P3 všeuměl – CRT monitor, konečně!

Po několika týdnech až měsících shánění vhodného CRT monitoru k mé univerzální sestavě jsem konečně u cíle. Možná ne u cíle definitivního, tím je něco jako Sony CPD-E100, ale jsem setsakramentsky blízko!

První monitor, který se mi zjevil na stole, byl 17" Compaq P700. Trinitronová obrazovka, slušné parametry, bohužel stavu horšího, má poškrábané sklo. Druhým kukátkem, které bylo dovezeno až z daleké Prahy mistrem létajících hamburgerů (on už ví), byl na první pohled podezřelý 17" EndoSonics, na pohled druhý kvalitní rebrandovaný Sony GDM-17E03. Mírné vady v geometrii obrazu by ani nevadily, ale s druhou sedmnáctkou mi došlo, že tudy cesta nevede. Jedna věc jsou rozměry, druhá věc nízké obnovovací frekvence DOSových grafických režimů, na které se na větších úhlopříčkách špatně kouká.

Při šmejdění po elektronických bazarech jsem ovšem narazil na světce, který měl v zásobě Samsung Syncmaster 550s. Není to tak úplně zázrak, ale všechny parametry jsou minimálně v kategorii ucházející, což je víc, než v co jsem při marném shánění 15" CRT monitoru doufal. Ostrost, kontrast, barvy, stabilita obrazu, geometrie, vše v rozmezí dobré až chvalitebné. S rokem výroby 2001 jde o mladší kousek, s trochou štěstí bude ještě pár let dobře sloužit.

P3 všeuměl – CRT monitor, konečně!

A co je nejlepší, dotyčný světec nejen, že bez zaváhání souhlasil se zasláním monitoru, ale dokonce ani nechtěl víc, než poštovné. Nechť jsou korozivní tekutiny v kondenzátorech jeho starých strojů navždy uzavřeny v bezpečí příslušných obalů, nechť jeho zvukové karty zvučí čistě a bez rušení okolím. Amen.

A proč že se vůbec trápím s CRTčky? Protože proto!

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"P3 všeuměl – CRT monitor, konečně!"

 • RetroPhill napsal:

  Začíná se to klubat, k tomuhle prostě CRT patří, ať mě ekologové a optometristi sežerou. A až bude i dobová klaviatura a přiměřenej hlodavec (nevím, co tam teď visí), nebude to takřka mít chybu. Zvlášť pokud jsou skladem i nějaké léty zažloutlé plastové reprobedny v barvě slonové kosti.

  • Sledge napsal:

   Klávesnici bych bral, ale ve stejně kompaktním provedení – ideálně tohle http://technomorous.eu/post/165643367946 :) Myš je v pohodě, kuličkovku už opravdu nechci, mám tam teď nějakou starší optiku od Logitechu.

   Ad spotřeba – ono to zase není tak strašné, dle dokumentace žere tenhle Samsung 65W.

   • RetroPhill napsal:

    Kuličku jsem nemyslel, to už je pro běžné užití tortura, ale i ta levná optika od Geniusu odvede svoje, nějakou Netscroll v kombinaci šedá/bílá jsem tehdá měl. Neolec, Microsoft nebo Logitech to samozřejmě jen zušlechtí.
    Klávesnička hezká (ta technomorousí), ale nepočítám, že má v našich krajích sestřičku a ještě míň, že by uvízla ve tvých sítích.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2812 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak 3DFXPlacka / odznak 3DFX 18 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle