Před 20 lety vyšel Half-Life, prohlédněte si 20 obrázků z alfa verze

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Rozum se zdráhá uvěřit, leč čísla nelžou. Skutečně je tomu již 20 let, co vyšel legendární Half-Life, přelomový titul na poli FPS akcí. V době předhalfové jsme slepě tápali v rozlehlých bludištích her inspirovaných Doomem a čekali na příchod mesiáše, který ukázal, že to jde i jinak, lineárně a s příběhem. Tím mesiášem byl Gordon Freeman, nenápadný a obrýlený vědec, který se umí překvapivě schopně ohánět se zbraněmi. A pak už jednou provždy bylo všechno jinak.

Half-Life rozhodně není dokonalou hrou, byť nejčastěji vytýkaná slabina, tedy závěrečná část ve světě Xen, není zdaleka tak strašlivá, jak legendy praví. Mnohem horší jsou skákací pasáže, FPS plošinovky jsou prostě blbý nápad, a před-Xenová čtvrtina hry, kdy okouzlení trochu vyprchá, stejně jako vyprchala invence level designérů. Viz starší článek Rozloučení s Gordonem Freemanem – dohrál jsem Half-Life!

Ale zpět k oslavám. Half-Life sice vyšel 19. listopadu roku 1998, nicméně roku 2013 se mezi herní archeology dostala alfa verze ještě o rok starší. Z alfy sice dýchá ta správná atmosféra a neodbytný pocit déjà vu, nicméně vše je na první pohled takové dřevní, nedodělané, jen lehce načrtnuté... Více o alfě si můžete přečíst na wiki a na youtube naleznete gameplay video. To je složené z DEM souborů, které nahrál některý z vývojářů. Možná Gabe Newell sám?

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Před 20 lety vyšel Half-Life, prohlédněte si 20 obrázků z alfa verze"

  • Krtek napsal:

    Zrovna to mam rozehraný ze studijních důvodů. Dvojku jsem kdysi dohrál a teď jedu už asi 3. rokem jedničku. Neni čas a jak jsem na tý cizí planetě tak je to moc fantasmagorie a přestalo měn vůbec lákat to doject :-( Kod ví, jestli to někdy dohraju a nedam si radší třeba znovu Call of duty 2 – za mně nejhezčí FPS

  • Pentium napsal:

    Tohle jsem před pár roky už hrál, i když dohromady není ani co. Škoda, že tam není ten voják s rotačákem, protože prý ten člověk, co zveřejnil obsah disku, nějak podělal ten soubor (je tam jen ukázka modelu v těch hologramech). Pamatuju, že mě nejvíc zaujal asi ten velký robot, co je i na jednom z obrázků, jak zatančí, když se do něj střelí. Na dveřích k němu je napsáno „High-Poly Model“ nebo co, už přesně nevím. Je to spíš jen dobře vystínovaný, ale vypadá to opravdu pěkně. Jinak zapleť pánbůh za to, že to nakonec překopali.

    Všechno nejlepší, Half-Life, užili jsme si SPOUSTU zábavy kdysi.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle