SBEMU, Sound Blaster pod DOSem na moderních PC

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Temná magie, neuvěřitelné věci se dějí! Nechoďme kolem horké kaše, nástroj SBEMU zvládne emulovat zvukové karty Sound Blaster na zánovních až moderních PC... pod DOSem, a včetně OPL3.

Ne, nedělám si legraci, právě jsem prohnal první DOOM na netbooku Asus EEE 900HA pod FreeDOSem, a tóny libé doprovázely mé krvavé běsnění. Čtete správně, ty staré desetipalcové strojky, pro které se těžko hledá využití, se rázem mohou stát herním nástrojem pro DOS!

SBEMU, Sound Blaster pod DOSem na moderních PC

SBEMU, Asus EEE 900HA

Jasně, je to ještě neopracované, hodně toho fungovat nebude, ale džin byl vypuštěn z lahve. Zatím jsem to jen tak lehce rozvrtal, a zatímco Doom a Warcraft fungoval bezchybně, Open Cubic Player sice zahrál, ale s neposlouchatelným přeskakováním, a Fast Tracker 2 zvukovku vůbec nenašel. Ale ono to půjde...

Co se paměti týče, daň není nikterak strašlivá, po spuštění neupravené konfigurace FreeDOSu a zavedení SBEMU mi stále zbývalo krásných 607kB. Touchpad fungoval, FreeDOS vidí USB flashky, takže přenos dat není problém, funkční zvuk byl pravdu jedinou překážkou, jak z netbooku udělat dedikovaný herně-DOSový stroj. A je to tu. A nejde samozřejmě jen o netbooky, podpora se týká i vyloženě moderních základních desek.

Podporované zvukové karty / standardy:

 • Intel ICH / nForce
 • Intel High Definition Audio (Intel HDA)
 • VIA VT82C686, VT8233
 • SB Live/Audigy

Emulované zvukové karty: Sound blaster 1.0, 2.0, Pro, 16

Další informace naleznete ve vláknu na Vogonech, tamtéž můžete hlásit chyby, vlákno založil přímo vývojář. Zdrojáky naleznete na GitHubu.


Technická - kompletní BAT pro zavedení všeho potřebného:

jload qpiemu.dll
hdpmi32i -r -x
sbemu

Přičemž v config.sys je nutné zavést DEVICE=jemmex.exe (přiložen).

TIP: Pokud vám starší hra padá s chybou "packed file is corrupt", spusťte jí pomocí loadfix, např. v případě Ski or Die "loadfix ski.exe adlib". Jde o známý problém s alokací paměti, příkaz loadfix je součástí MS-DOSu od verze 5, ve FreeDOSu je též.

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"SBEMU, Sound Blaster pod DOSem na moderních PC"

 • Doomtrooper napsal:

  Tohle je přeci bomba nápad a základ dobře zrealizovaného řešení. Smekám klobouk před panem vývojářem. Hail to the King, baby!

  • Sledge (admin) napsal:

   Fakt, že podobné řešení neexistuje, proklínám roky, protože bez toho byly ty netbooky spíše k nepoužití, kdo by chtěl hrát bez zvuku. Takže pro mě je to taková malá revoluce, i když je to trochu „wonky‘. Nicméně teď jsem testoval Ski or Die a Stunts, je třeba to spustit přes loadfix.exe kvůli problémům s pamětí, ale frčí a zvučí to krásně:)

 • RayeR napsal:

  Tak ono to cele nespadlo uplne z cisteho nebe. Moznosti takoveho reseni jsme na DOS ain’t dead rozebirali uz pred lety. Hlavni ingredince tu uz taky leta byly k dispozici – drivery pro moderni zvukovky jsou vyuzite z MPXplay a ty jsou zas prevzate z ALSA (Linuxu) a VMM JEMM386 a DPMI server HDPMI tu uz taky asi 10 let mame. Jen to chtelo neci pridat a propopjit. Uz Yamahacky DSDMA.EXE ukazal, ze neco takoveho muze realne fungovat s PCI zvukovkou (bohuzel to je proprietarni SW, kdyby ho vydali jako opensource, stacilo by jen rozsirit o podporu dalsich zvukovek podle stejneho principu). Zatim co sem zkousel, tak mi s SBEMU funguje mene her jak s DSDMA na YMF724, ale autor se to snazi s pomoci dalsich odladit.

 • McVitas napsal:

  Bohužel na mém starém PC tohle nefunguje a pokud je v config.sys ta lajna DEVICE=jemmex.exe tak boot skončí na nekonečném spamování obrazovky errory a vidim tam něco jako interrrupt divided by zero.
  Můžu tam dát místo Jemm něco jiného jako třeba Qemm?

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle