Stargate Adventure

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

13 patronů přispívá částkou 1438 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Proč si to nepřiznat. Jsem kapitán Líná Prdel a podmínkou mé spokojené existence je pohodlný gauč a rozkoukaný sci-fi seriál vyšší kvality. Po shlédnutí kompletního Star Treku rozlila se v srdci mém prázdnota. Co teď? Battlestar: Galactica se zprvu zdála dostatečným rozptýlením. Po počátečním nadšení bohužel přišlo zabřednutí do věcí politických a celá série pro mě tak ztratila kouzlo. Eureka a Warehouse 13 jsou vítanými společníky pro nějaké to lehčí večerní zevlování, ale pořád to prostě nebylo ono.

A tak nezbylo než sáhnout po nějaké té osvědčené značce. Po kratší meditaci probublala skrz nesmírně hustou síť extrémně výkonných neuronů na povrch dvě jména - X-files a Stargate. (Přiznávám, v těsném závěsu bůhví proč bublala i Andromeda s Kevinem Sorbem v hlavní roli, ale stačilo lehce se oklepat, setřít studený pot z čela, a ta hrůzná chvíle odbublala pryč...)

Nakonec samozřejmě vyhrála Stargate, i když uznávám, že vnady sličné Scullyové byly pádným argumentem pro X-files. Z prvních dílů Hvězdné Brány sice trčí papundekl na všechny strany, ale kdo jednou dokoukal původní Star Trek, nemůže ho nějaká ta nelícující překližka či gumová maska ledabyle se pohupující na hlavě podnapilého komparsisty rozhodit. Kouká se na to báječně, momentálně načínám devátou sérii a k tomu si dle tohoto návodu dávkuji i Stargate: Atlantis. A už teď se bojím chvíle, kdy to všechno zase skončí...

Proč o tom tak sáhodlouze povídám? Jako obvykle jsem divácký zážitek chtěl okořenit hrou z daného universa. V případě Stargate je to poměrně snadné. Kromě akční hry pro SNES / Mega Drive, nebo případně logické hry pro Game Boy/ Game Gear, tu je jen jediná možnost, a to Stargate Adventure, fanouškovská adventura vytvořená v oblíbeném AGS. Co se moderních her týče, je Stargate universum nejspíše prokleté: co mohlo být zrušeno bylo zrušeno, co se mohlo nepovést se nepovedlo. Více např. wiki.

Od prvního pohledu je zjevné, s čím máme tu čest. Klasická point'n'click adventura v jemném rozlišení 320x200 doprovázená stylovou hudbou a hrstkou kvalitních samplů. Přesně tak, jak to máme dnes, v roce 1995, rádi!

Stargate Adventure

Ale vážně - podívejte se na tu grafiku. Ano, postavičky jsou trošku toporné, ale ta pozadí! A výjimečně nemám na mysli pozadí Samanthy Carterové či Valy Mal Doran. Mluvím o kreslených backgroundech. Atmosféru seriálu, ono temné kanadské podnebí, vystihují dokonale. Hudba i zvuky ke hře sedí perfektně, především proto, že jsou vytípány přímo z televizní předlohy.

Příběh hry je zasazen mezi osmou a devátou sérii seriálu. Anubis nedá pokoj a s pomocí prastarých Shill Harm krystalů plánuje ovládnout galaxii. Osud známého vesmíru tak zase jednou visí na vlásku a úkol je jasný: najít krystaly dříve, než je hlavní záporák zneužije ke svým odporným cílům. Naštěstí tu přesně pro takové krizové situace máme elitní tým SG-1!

A když píšu SG-1, tak tím myslím skutečnou SG-1 ve složení Jack O'Neill (s dvěma L), Daniel Jackson, Samantha Carter a Teal'c. Není nouze ani o další postavy známé ze seriálu, malé cameo má např.  mistr "we shall have to cross that bridge when we come to it" Bra'tac či starý známý plešatý Hammond z Texasu.

Stargate Adventure

Celkově jde o adventurku vyšší kvality, ale některé detaily bych rád vypíchnul. Předně je to možnost konverzovat s kýmkoliv o čemkoliv. Coby Jack O'Neill se můžete kdykoliv obrátit na libovolného člena týmu v dosahu a probrat s ním jak hlavní dějové uzly, tak předměty v inventáři. Nezní to nijak velkolepě, ale vzhledem k faktu, že hra je dílem jednoho člověka, jde o výkon úctyhodný. Dialogy navíc perfektně vystihují jednotlivé charaktery tak, jak je známe, jejich smysl pro humor, břitký sarkasmus či strohou odměřenost. Většina hlášek jako by vypadla ze scénáře seriálu, zvláště O'Neill samotný je bez chyby.

Některé puzzly nemají jen jedno řešení, ale lze je zdárně zdolat na několik způsobů. Hádanky jsou poměrně logické, nesmyslné kombinace se nekonají. Smrt ve hře existuje, ale vždycky je jasné, co se podělalo a jak tomu příště zabránit.

Stargate Adventure

Jsou tu nějaké mínusy? Jistěže. Předně je to ukrutně pomalý pohyb vaší postavičky. O'Neill už je sice postarší, ale důchodcovsky šourat by se nemusel. Zvlášť v prostřední části hry, kdy vám běží časový limit na zdárné dokončení úkolu, je pomalost chůze neskutečně otravná. Některé hádanky navíc vyžadují nějaké to běhání mezi lokacemi, trochu z toho tedy čouhá snaha o natažení herní doby. Ale budiž.

A druhý zásadní mínus, který se těžko fanouškovskému projektu vytýkat - délka. Hru lze bez problémů dorazit za hodinku čistého času, neandrtálec mého formátu na to potřeboval hodinky dvě i s pauzami na čůrání. A protože jde o hru kvalitní, bude vám sakra líto, že je konec. Ze závěru je navíc trochu cítit uspěchanost, v plánu patrně bylo něco epičtějšího, ale znáte to, asi nebyl čas.

Škoda, že autor neplánuje pokračování. Seriály s uzavřenými příběhovými epizodami typu Stargate či Star Trek jsou na adventurní sérii jako stvořené. Až se jeden diví, že už to někoho nenapadlo zkusit. Nechat např. dožít Star Trek: Enterprise ve světě virtuálním... Jasně, náklady na vývoj hry jsou nemalé, ale jak už by jednou bylo nakresleno a modely postav připraveny, každý další díl by mohl být o to levnější. Nebo ne?

V každém případě: pro fanoušky Stargate povinnost, pro adventuristy příjemný bonbónek. Zahrajte u uvidíte, je to zadarmo! ;)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Stargate Adventure"

 • slayn napsal:

  můžeš zkusit ještě Farscape, jestli neznáš;)

 • krupkaj napsal:

  a pak jeste Firefly, ale toho je bohuzel jenom jedna serie + film

 • Sledge napsal:

  O obou vim, přijde na ně řada, Plus ještě Babylon 5.

 • MickTheMage napsal:

  Obavam sa, ze Star Treku sa na poli oficialnom dozijeme uz len z posahaneho Abramsovho vesmiru :( Tu uz treba dufat, ze ako v pripade tejto Stargate adventury, sa toho chopi nejaky fanda a vyrobi (zadarmo a s laskou k latke) nieco dobre.

  • Sledge napsal:

   Tos mi připomněl Star Trek Adventures: Year One – cca dva roky zpátky proběhlo netem demo, teď se snažim googlit, ale vypadá to, že do finále se hra nikdy nedostala :(

 • MickTheMage napsal:

  Jo a…(musel som si pozriet nazov :)), od rovnakeho autora je este velmi dobra adventurka The Infinity String – keby si nemal co robit a hladal point-n-click v klasickom style a zaujimavym scifi pribehom :)

 • Harry napsal:

  Firefly rulez! :)

 • LubikCZ napsal:

  Můžes zkusit ještě Svatyni, chceš-li Sanctuary, je to zajímavý seriál, navíc v něm hraje několik herců ze Stargate, ale není to zase až tak nutný na to koukat, já shlédl všechny čtyři série a kdyby mě to nebavilo, tak bych se na to nekoukal, ale každý jsme jiný. Před tím jsem koukal na kompletní SG-1, SGA a chtěl jsem zkouknou ještě SGU, ale tu mám s titulkama a to se mi nechtělo číst :D a pak taky všechny ty filmy a dva dokumenty s tématikou hvězdné brány, jeden dokument o samotném natáčení seriálu a druhý je o tom, jestli je to blbost nebo se to zakládá na vědeckých podkladech, takže půl roku jsem měl na co koukat a teď už jenom čekám, že Fanda nasadí do vysílání dabovanou SGU :)

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš 486DX2Retro podložka pod myš 486DX2 236 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle