HP 200LX, opravdový počítač do kapsy

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

12 patronů přispívá částkou 1216 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Trochu paradox. V kapse se mi pohupuje placka, která výkonem a schopnostmi daleko předčí vše, co jsem si před dvaceti lety mohl pod pojmem "počítač do kapsy" představit, ale nějak nemám ten pocit, že "budoucnost dorazila". Jsem asi příliš nasáklý estetikou let osmdesátých a devadesátých, a pod "počítačem do kapsy" mi naběhne něco od Atari Portfolio až po HP 620LX. Tedy nějaký takový mininotebook.

HP 200LX, opravdový počítač do kapsy

Navíc všechny ty Androidy a iOSy jsou až příliš přívětivé, skutečný počítač do kapsy by se měl ovládat z klávesnice, popř. dotykově, ale výhradně stylusem. Prstem se má šťourat do bublaniny, ne šmejdit po displeji! Řekl jsem si tedy, že je nejvyšší čas opravdové kapesní počítadlo sehnat. A při šmejdění v zásobách jsem našel kousek, který sice není tak úplně to, co hledám, ale vhodně ukazuje směr, kterým se ubírám. Mám ho delší dobu, ale úplně jsem zapomněl vám ho představit. Je jím takové lepší XTčko v kapesním vydání, HP 200LX.

HP 200LX, opravdový počítač do kapsy

Vpravo nahoře můžete vidět dlahu prasklého pantu.

HP 200LX je zařízení z kategorie Palmtop PC, na trh přišlo roku 1994 jako nástupce HP 95LX (1991). Nás zavilé příznivce DOSu potěší především fakt, že zařízení je až na drobnosti PC kompatibilní a jako operační systém používá HP MS-DOS 5.0. Ano, tohle je kapesní PCčko.

HP 200LX, opravdový počítač do kapsy

Hlavní výpočetní jednotkou je procesor kompatibilní s Intel 186 a pracující na frekvenci 7.91MHz, operační paměť dosahuje velikosti 1MB až 4MB, v mém případě se jedná o 2MB RAM model. Grafický adaptér je kompatibilní s CGA (*), nepodsvícený displej má rozlišení 640×200 a umí zobrazit čtyři odstíny šedi.

(* byť ne zcela, např. nestandardní 160x100/16 mód nefunguje)

Z výše uvedeného vyplývá, že HP 200LX je schopno spustit jakýkoli běžný program pro DOS, který nevyžaduje schopnosti pokročilejších CPU, a kterému stačí daná RAM a CGA grafická karta. To se týká i her, většina toho, co běží na XTčku s CGA kartou, poběží i zde.

Ale na hry ještě dojde, zpět k hardware. Palmtop má k dispozici PCMCIA slot, který může sloužit např. k připojení modemu, síťovky, nebo jako v mém případě - Compact Flash karty, která funguje jako pevný disk. K napájení slouží dvě standardní tužkové baterie, které vám vystačí na dlouhé dny až týdny provozu, zálohu má na starosti knoflíková CR2032. Pro komunikaci se světem je připraven sériový a infračervený port.

HP 200LX, opravdový počítač do kapsy

Od výrobce je palmtop HP 200LX vybaven grafickým prostředím a sadou programů - textový editor, tabulkový procesor Lotus 1-2-3 (svého času killer app), kalkulačka, adresář, kalendář, poznámky, mail klient atp. Tedy klasika pro produktivitu v pohybu. Dokonce tu najdete i hru Lair of Squid, což je variace na 3D Monster Maze.

Celou tuto část lze ovšem přeskočit a nastartovat do čistého, popř. uživatelsky nakonfigurovaného DOSu. Pojďme tak učinit, spusťme Volcov Commander a mrkněme se na několik klasických DOS her.

Z herních testů krásně vyplynou dvě hlavní slabiny zařízení (které ovšem vůbec nemusí vadit při prohánění čísel v Lotusu). Jde nikoli překvapivě o displej a klávesnici. Obé je plus mínus to, co znáte z kalkulaček.

Nepodsvícené LCD je použitelné při dobrém světle, ideálně slunečním, ovšem za horších podmínkách čitelnost rapidně klesá, večer na gauči u světla ze žárovky je to na hraně použitelnosti. Což je ostatně patrné i z fotek, hlavní fotka je u okna v ostrém dopoledním světle, ostatní fotky jsou pod lampičkou. Na hry je tento typ displeje samozřejmě krajně nevhodný. Do mixu nevhodnosti se přidává i poměr stran - hry ve 320x200 jsou roztaženy na dvojnásobek šířky.

Barevná paleta je kapitola sama o sobě, naštěstí výrobce na to myslel, a za chodu je tak možné přes klávesové zkratky měnit jak paletu, tak kontrast. S trochou experimentování se tedy většinou k něčemu použitelnému doberete. Jestli existuje herní žánr, na které je displej vhodný, tak to jsou rogue-like RPGčka a textové adventury. Tedy v případě, že se vám do cesty nebude plést kalkulačková klávesnice. V prvním případě asi ne, u textovek už to bude složitější.

Problematická je i kvalita zpracování, konkrétně pevnost plastů a návrh šasi. To má totiž několik notoricky slabých míst, které dříve či později prasknou. Jde o pravý pant, tenký pruh u krytky baterie a nakonec i krytka baterie jako taková. Mezi další časté závady patří mrtvé sloupce na displeji, nefungující klávesy a pochroumaná západka displeje.

I přes problémy a nedostatky je HP 200LX fascinující zařízení. A to především díky své téměř 100% PC kompatibilitě. Nemusíte mít platformu rádi, ale zásadní výhody přehlédnout nemůžete - ihned poté, co se palmtop začal prodávat, byly k dispozici tisíce použitelných aplikací a desítky relativně snadných a dávno prošlapaných cest, jak si napsat nástroje vlastní, od dávkových souborů až po regulérní programy. S připojenou myší můžete dokonce na HP 200LX spustit i Windows 3.0, to samé zajisté platí i pro GeoWorks a další pokročilé grafické nadstavby.

Na hry si ale sežeňte něco jiného ;)

O jedinečnosti HP 200LX svědčí i zapálená komunita, které se kolem zařízení drží dodnes. Existují servisy, které vám palmtop opraví, existují weby, kde si můžete stáhnout aplikace, existují dokonce i 3D návrhy, díky kterým si můžete vytisknout rozlámané krytky.

Chcete-li se o zařízení dozvědět víc, berte můj článek jako lehkou ochutnávku a přejděte na notebookblog.cz, kde Swarm podrobil HP 200LX skutečně důkladné analýze. A ano, jak si můžete všimnout z dlah displeje, jde o jeden a ten samý kus :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"HP 200LX, opravdový počítač do kapsy"

 • Pan Vigo ze servisu napsal:

  Tohle se mi tenkrát dostat do pracek! :-)
  Škoda, že tenhle formát na tak dlouho zmizel…

  Mohlo by Tě zajímat:
  http://gpd.hk/product

  • Sledge napsal:

   Zajímá, o produktech od GPD vim. Ale ač to každý ráno (plus mínus, někdy se nepoštěstí) kontroluju, zlatý cihly ze mě furt nepadaj :( GPD MicroPC vypadá dobře, GPD Win 2 taky :)

   • Nox napsal:

    GPD bych taky rad nekdy dostal do ruky, abych to mohl zhodnotit pred pripadnou koupi, ale to bych musle zit nekde v civilizaci.

  • Richmond napsal:

   Já ho tenkrát kupoval za těžké peníze (cca přes 15 tisíc Kč). Hrál jsem pak na něm i Falcona AT nebo Champions of Krynn a nejvíc asi formule od Accolade. Mám ho tedy dodnes, a taky jsem lepil praksklinu na horním víku. Později jsem dostal od tchána druhej koukej. Ale oba tedy jsou verze 1MB…

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Placka / odznak C64kPlacka / odznak C64k 18 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle