1701.cz - retrogaming merch

Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)

Počkejte, stůjte, neutíkejte nikam! Přísahám, že tohle není recenze Mirky Spáčilové, zabývající se stejnojmenným seriálovým skvostem někdejší socialistické kinematografie. Řeč bude o úplně jiném kladivu, bez srpu a rudé hvězdy a shoda nadpisu s klenotem z pera Mistra Dietla je jen čistě náhodná, čestné pionýrské!

Nadpis je navíc pravdivý jen v případě, že jsou současně dodrženy 2 podmínky: za prvé jedná-li se o socket 754 a za druhé je-li řeč o CPU s 1024 kB L2 cache. Tak velkou L2 byly v s. 754 vybaveny pouze některé z prvních 130 nm Athlonů 64 (Clawhammerů), takže náš 90 nm Turion 64 (Lancaster) je v tomto ohledu formálně opravdu tím nejmladším Hammerem, jen ne z pokrokového socialistického venkova, ale z upadajícího a zahnívajícího kalifornského Sunnyvale.

Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)

Pozornější z vás si už možná všimli rozdílu mezi chladiči CPU na fotografiích v mých předchozích dvou pokusech o článek a důvod té změny je jediný: už dříve avizovaná výměna na postu CPU (a GPU) v mé sestavě se stala realitou.

Uznejte sami, požadovaných Kč 49,- za laptopový Turion64 ML-30 nedávalo našinci na výběr z vícera variant a tak rozhodnutí seznámit mladšího bratříčka stávajícího Sempronu s desktopem na W98SE padlo v jediné milisekundě. Šunková bageta a kafe z automatu v práci byly obětovány na oltář výzkumu a protože v roce 2005 AMD stále ještě používala stejný socket (754) jak v desktopu, tak v mobilním segmentu, nestály v cestě dnešního experimentu žádné další překážky. Co si od toho slibuju? Sestava bude míň žrát, hřát a řvát, zato se softwarem by se měla o to srdnatěji rvát. Pinově kompatibilní socket, aktuální mikrokód v BIOSu základní desky, ovladač CPU i pro W98SE - může to snad nedopadnout? No, pojďme se podívat.

Lancaster přiletěl v kousku lepenky a v dopisní obálce zdánlivě bez úhon, ovšem při usazení do socketu lehce protestoval. Maje na paměti označení socketu ZIF (zero input force), odložil jsem gumovou palici a prozkoumal piny - po nalezení těch z řady vybočujících dvou nebo tří u středu a pinzetové domluvě už bombardér neprotestoval a hladce dosedl na přistávací plochu. Oříšek číslo 2 byl neosazený heatspreader, s čímž nepočítá rámeček pro desktopový chladič - jelikož desktopové K8 heatspreader mají, jsou o chlup vyšší, než holátka K8L a rámeček by svou konstrukcí bránil dosednutí chladiče na jádro, nehledě na to, že brutální tlak retenčního mechanismu u stock chladiče (který PCB desek prohýbá jako lučiště Robina Hooda) by z křehkého jádra i při správném dosednutí nejspíš vyrobil křemíkovou drť. Naštěstí Zalman dál pokračuje v prodeji svého někdejšího vějířového hitu (pravda, už ve značně "optimalizované" = rozuměj lacino vyráběné, osekané verzi), který má jak vhodný tvar, tak i váhu a přítlak spony. O chladící výkon se u 35W CPU netřeba obávat, to by měl s nadsázkou zvládnout i poskládaný staniol od Fidorky.

Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)

BIOS Turiona bezpečně identifikoval, deska nabootovala bez potíží a plocha W98SE mě přivítala stejně svižně, jako u předchozího Sempronu - to by nemělo udivovat, oba procesory běží na stejném taktu - 1600 MHz. Na rozdíl od Sempronu, kde AMD umožnilo funkci CnQ ze záhadných důvodů až od verzí 3000+ a vyšších (můj 2800+ tedy běžel trvale na plném taktu), v mobilních verzích je obdoba CnQ, zvaná PowerNow!, zapnutá vždy. PowerNow! je defakto Cool´n´Quite naruby: zatímco v CnQ sleduje driver vytížení CPU a v případě, že se ten fláká, přepne na minimální násobič a adekvátně sníží Vcore, v PowerNow! naopak CPU dřepí primárně na nejnižším násobiči (zde 4x) a teprve v případě potřeby se přepne na plný výkon a zvýší Vcore. Šetří se tak baterie, o kterou jde v laptopu především.

Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)

Správnou funkci této úsporné technologie ve W98SE zajistí instalace driveru, po níž je v Ovládacích panelech v Možnostech napájení k dispozici další záložka, na které lze volit ze dvou stavů - v jednom z nich je výkon CPU řízen PowerNow!, v druhém běží trvale na plné frekvenci. U desktopu, kde je přísun energie zajištěn ze sítě, by na tom až tak nezáleželo, ale proč nezmenšit svoji uhlíkovou stopu na (zatím ještě) modré planetě? Funguje to skoro na jedničku - z 800 MHz na ploše a v idle se stává mžikem 1600 MHz v případě, že potřebujete přidat plyn. A proč "skoro"? Ech, tady do toho někdo z dua MSI-AMD vhodil vidle a ačkoliv by Turion měl správně běžet na Vcore 0,8V - 1,35V, na naší desce si VRM jednu desetinu přidává a výhoda nižší spotřeby díky mobilnímu mozku tak vychází téměř nazmar (nějaká přece jen stále je). Řeklo by se, že stačí snížit Vcore v BIOSu - jenže my máme Value řadu boardu a tam se s BIOSem nikdo nemazlil - kromě volby Default, která se řídí nastavením v CPU, umí deska už jen přidávat napětí od 1,50V výš, snížit ho neumí ani o promile. Takže výzva...

Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)

Brod je sice už blízko, ale kalhoty ještě přesto stahovat nebudeme - co vyzkoušet utilitu vývojáře s nickem Hiyohiyo jménem CrystalCPUID? Ta umí jak identifikovat CPU, tak hlavně převzít řízení jeho stavů FID (násobič) i VID (napájení) a mohli bychom tak zaplácnout dvě mouchy jednou ranou: jak nakonfigurovat si vlastní PowerNow!, tak zkorigovat nepřesně nastavené Vcore BIOSem základní desky. Nu, bylo by to fajn, ale zatímco na WXP vše funguje bez problému, ve W98SE při pokusu o přepnutí na řízení CCPUIDem vyskočí obligátní hláška, že program provedl neplatnou operaci a bude ukončen. Ani vypnutí CnQ v BIOSu, ani odinstalace AMD driveru situaci nevyřešila a tak nezbývá než zatím zatnout zuby a říct si spolu se Zmikundem: "Se stim smiř! (A vimři)"

Nyní k výsledkům v praxi - zahanbí tedy Turek Sempróna na stejné frekvenci, nebo to bude skoro plichta? Má čtyřnásobná L2 cache nějaký hmatatelný význam?
Jak v čem. Zatímco v SuperPi nám oba šampioni protrhnou cílovou pásku v 1M téměř ve stejný čas (sekundové zpoždění u Sempa můžeme brát jako toleranci chyby měření), u her už je větší cache citelně znát. 3DM2001 zdolal Sempron se ziskem 10731 bodů, zatímco Turion na stejné konfiguraci (GF4 Ti4200) vydoloval o 440 bodů vyšší skóre. I na snímkové frekvenci se to tedy (snad) pozitivně projeví.

Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)

A teď ještě ke slíbeným restům z minula, ať můžeme zdárně zakončit tuhle pochybnou trilogii o kočkopsu z neretro dob - a sice jak donutit megahertzy nadopované CPU, aby zvolnilo a netrhalo partu ve starých, na taktu závislých hrách? Je několik cest - ty softwarové zprostředkují utility jako Setmul nebo Throttle či Mo´slo. Já už ale psal, že mám radši "real feel", takže se vydáme (částečně) hardwarovou trasou.

Možná si vzpomínáte, že ve starých BIOSech bývala v setupu možnost vypnout či zapnout cache procesoru první a druhé úrovně. Poté běhal procesor asi stejně rychle, jako Ussaine Bolt se zlomenou levou holení a zavázanýma očima. V těch novějších už tahle možnost není dostupná, jelikož žádnému programátorovi nedávalo smysl, aby si někdo kupoval desku pro výkonný (hahaha - tehdy!) CPU a pak ho srážel na kolena odstavením od superrychlé cache. Přesto v BIOSech tahle volba (a spousty dalších) zůstala i nadále, jen je zneviditelněná a uživatelsky nepřístupná. Ohoho - tak na to se podíváme!

Každý BIOS (AMI, Phoenix, Award) má zpravidla nějaký program, v němž se dá prohlížet, modifikovat a editovat. Nemusí to být zrovna Cbrom nebo Hexeditor, které už vyžadují trochu zkušeností a znalostí - pro jednoduché odblokování skrytých voleb setupu nebo změnu textů postačí uživatelsky přívětivý editor. Vybírat musíte podle typu a verze BIOSu desky: v mém případě k Phoenix/Award v6.00 patří utilita Modbin6.

Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)

Ve stejném adresáři, kde je soubor s BIOSem, umístím a otevřu Modbin6 - jde o DOSovou aplikaci, takže funguje buď v čistém DOSu nebo okně W9x a WXP, v novějších OS nikoliv. Po načtení souboru BIOSu Modbinem přejdu na volbu Edit Setup Screen - v následném rozbaleném stromu si pak můžu prohlédnout a zeditovat jednotlivé položky. V mém případě se jednalo o zviditelnění možnosti vypnout natvrdo nastavené boot logo (které mě vysloveně sra.. pardon, iritovalo), obě cache (interní se rozumí L1, externí L2) a třeba i volbu násobiče, která byla také v defaultu zablokována.

Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)

Po uložení změn a naflashování modnutého BIOSu už nic nebrání hardwarovému zpomalení CPU formou vypnutí buď L1 (razantní dopad), L2 (menší vliv) nebo obou (masakr) přímo v BIOSu.

S vypnutou L1 belhal Turek výkonem v Sandře MIPS dokonce za 486DX2 na 66 MHz a to fičel na defaultních 1600 MHz! V MFLOPS to bylo o fous lepší, ale i tak s ním vytře i Pentium na 66 MHz. Teprve v multimédiích se jakž takž zvetí a díky novějším sadám instrukcí odvrátí úplný debakl, přesto je rapidně vidět, jak drtivý vliv má nepatrných 64 kB cache paměti.

Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)

Posledním restem je mnohým známý způsob, jak se z FATkových W9x dobrat na NTFS disky a číst z nich i zapisovat na ně data. O to se v mém případě tentokrát postarali profíci z Paragon Software se svou utilitou NTFS for Win98, ale můžete vyzkoušet i konkurenci od Sysinternals a určitě se najdou i další. Po instalaci je možné přesouvat data mezi disky s oběma rozdílnými souborovými systémy bez nejmenších problémů - pouze při kopírování z FATkového C: (SSD) na NTFS G: (HDD) v mém případě neběželo kopírování konstantní rychlostí, ale v přískocích, než si to řadič přechroustal.

Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)

Tak, je to za námi. A co že jsem to vlastně chtěl touhle trilogií říct? Nic víc než to, že i pokud nesbíráte vintage hardware a chcete si jen občas ve volné chvíli zavzpomínat na staré pecky z W98(SE)/ME, nemusíte se přebíjet v aukcích a přetahovat s ostatními zájemci o první Pentia, ale můžete k tomu použít i svůj zaprášený youngtimer ze sklepa, půdy či dna skříně nebo za doslovný pakatel zakoupený na některém inzertním webu či darovaný sousedy. "Starej pes" W98 poběží dobře i na těchhle "moderních" relikviích z dob soumraku single core a zábavy se s nimi dá užít pořád dost. Howgh!

P.S. Příště to bude o něčem o fous starším, tak přísahám!:)

Autor: RetroPhill

Komentáře k:
"Nejmladší z rodu Hamrů (Windows 98)"

 • Sledge napsal:

  Nešlo by k tomu zpomalování / vypínání cache použít i utilitku CpuSpd?

  https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=46&t=74359

 • Rapier napsal:

  Krásný článek budu muset konečně něco sepsat.

 • Rapier napsal:

  Jen malé upřesnění k Cool’n’Quiet a Sempron.
  Informace že CnQ je dostupné od Sempron 3000+ do socket 754 není tak zcela přesná. Ve skutečnosti všechny AMD Sempron revize E6 mají CnQ aktivní, bez ohledu na to zdali je to model 2600+ nebo 3400+.
  Chcete důkaz? Např. zde: https://www.asus.com/supportonly/K8N/HelpDesk_CPU/

 • RetroPhill napsal:

  @Sledge: určitě ano a těch utilit bude ještě víc, já zmínil jen ty, se kterými jsem měl něco do činění, takže všechny neznám. Navíc, pokud mi jde cache vypnout “natvrdo” jednou volbou v BIOSu, dál už nepátrám.

  @Rapier: Jakkoliv jsem u Sempronu 2800+ nastavil BIOS pro CnQ na enabled, nainstaloval ovladač a nepřetaktovával (všechny volby na AUTO), žádný vliv to nemělo a CnQ nefungovalo. Takt byl setrvale na 1600 MHz i při nečinnosti, žádná z detekčních utilit neuváděla podporu pro CnQ, takže mi nezbývá než přiklonit se k ostatním názorům, že Semprony pro s.754 pod model 3000+ funkci CnQ nepodporují, bez ohledu na údaje z webu Asusu.

  • Sledge napsal:

   Tahle utilitka je aktivně vyvíjená a těch možnost zpomalení má víc, ne jen cache. Navíc je to šikovnější, můžeš mít Turiona vosolenýho na plný pecky, ale pro danou hru si udělat BATku, která vypne cache, spustí hru, a po návratu zase cache zapne :)

   • RetroPhill napsal:

    Tak to je luxusní komfort, to uznávám:)

    • Sledge napsal:

     Jj, tohle je ohromná výhoda třeba u K6tek, s cache a násobičem se dá šaškovat za chodu, nemusíš pak furt restartovat, dá se to pohodlně pár příkazama umrtvit až někam k ekvivalentu líné 286ky :)

  • Rapier napsal:

   Beru na vědomí. Mám doma originál zabalený Sempron 2800+ rev. E6 ale už jsem ho cca 15 let nevybalil. :) Někdy to budu muset odzkoušet, škoda že nemám druhou socket 754 desku. Docela by mě zajímalo zdali CnQ funguje nebo ne.

  • Rapier napsal:

   Ještě k tomu CnQ. Pro funkci PowerNow! potřebujete násobič minimálně 8x, což má Sempron 2600+/2800+ rev. E6. V jednom diskuzním fóru jsem narazil na člověka co rozjel Sempron 2800+ s CnQ.

   Cituji: “MUSÍ být vypnutá v BIOSU ochrana procesoru proti přehřátí !!! Jinak Cool´n´quite nefunguje!!!!” + “Jenom jednu drobnost, pokud zapnu v BIOSU desky ­(MSI K8N­-Neo2­) ochranu procesoru proti přehřátí na jakou koliv teplotu tak se Cool´n´quite vypne. Pokud tam dám DISABLE tak je aktivní a reguluje VŠE.”

   Pokud máš chuť a čas to odzkoušet tak dej vědět jak to dopadlo.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit na STARTOVAČI

12 patronů přispívá částkou 1 074 Kč měsíčně

Podpořit finančním příspěvkem » Podpořit nákupem na e-shopu »

Shadow bazar, retro herní džungle